kata58
19.06.14,12:03
ivka 70, ďakujem za radu, čiže zamestnávateľ ma v podstate "dobehol"-môžem si za to sama, pripravila som sa tak o trojmesačné odstupné (rozumej: v rámci odstupného by som mala nárok na 5-mesačné vyrovnanie).
Tweety
19.06.14,10:16
Nedobehol Ťa, sama si sa tak rozhodla alebo dobehla. Zamestnáv. si mala predložiť to rozhodnutie a počkať na jeho rozhodnutie. Ak by si bola dostala výpoveď podľa §63 odst.1. a-c, ako už bolo písané, mala by si zákonný nárok na odstupné a aj odchodné, kedže ideš do dôchodku.
kata58
20.06.14,08:23
Ale áno, dobehol ma zamestnávateľ:keď som prišla oznámiť, že som dostala rozhodnutie o priznaní inv.dôchodku kvôli zníženiu prac.schopnosti o viac ako 70%(t.č.som bola stále na dlhodobej PN) a že v dôsledku toho som nútená ukončiť PP, hneď mi navrhli ukončenie dohodou.Ja som súhlasila-bolo mojou chybou, že som si nenaštudovala zákonník práce-a bolo to odo mňa preto unáhlené rozhodnutie.Zamestnávateľ ma, samozrejme, na §63 odst.1 a-c neupozornil, zneužil situáciu a tak som dostala iba dvojmesačné odchodné namiesto päťmesačného odstupného a - ako Tweety píšete, k tomu ešte paralelne, v školstve dvojmesačného, odchodného...takže ma pripravil o peniaze v objeme priemer.mesač.mzdy za päť mesiacov! Iste sa s tým už nič nedá robiť, však?No tak mi treba, tento môj debakel je typickým príkladom hesla NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOSPRAVEDLŇUJE.Očakávať od zamestnávateľa, že pomôže zamestnancovi?NEMOŽNÉ!!!
Tweety
20.06.14,08:32
No, naši zamestnávateľia veľmi radi neplatia to, čo nemusia. O svoje práve treba v poslednej dobe bojovať čoras častejšie. Ale sama píšeš, že si mu povedala, že si nútená ukončiť PP, tak sa toho chytil. Veď ZP umožňuje skončenie PP dohodu, ako navrhol on. Túto zvýraznenú vetu si nemala vysloviť, škoda, že si sa predtým neporadila s nami tu. A či sa dá s tým ešte niečo robiť? To záleží na tom, či už PP skončil alebo nie. Teoreticky by sa dal zmeniť spôsob ukončenia PP, buď dohodou z organiz. dôvodov alebo výpoveďou.

ALe vlastne kedže si bola na DPN, výpoveď Ti nemohol dať, pretože platí zákaz výpovede v OD, takže vlastne ani inú možnosť, ako skončiť PP dohodou nemal. A ty si PP skončiť chcela.
jslancik
20.06.14,08:45
Očakávať od zamestnávateľa, že pomôže zamestnancovi?NEMOŽNÉ!!!

Ja len toľko - na mieste zamestnávateľa by si nekonala inak. Alebo by si bola ako nadriadená úplne neschopná. Je totiž rozdiel, či škola vysolí navyše pár tisíc eur, alebo nevysolí. Skús sa na to pozrieť z opačného pohľadu.
ivka70
20.06.14,08:55
Darmo sa rozculujes.
preco si sa neinformovala ako mas postupovat a na com trvat skor ako si isla za zamestnavatelom.
Postup vyhodny pre teba by sme ti odporucili. a aj zakonnik prace je na tvojej strane, len nesmies podpisat to, co nie je pre teba najvyhodnejsie.
Ale ty si podpisala ....

Zamestnavatel urobil to, co bolo vyhodnejsie pre neho.
(ak mi budes predavat dom, tiez ti nebudem radit, ze by si zan mohla dostat u suseda o 1/3 viac, ale budem spokojna, ze kupim pre mna vyhodne :) )

A co sa tyka odchodneho, na to narok vznika pri invalidite od 71%. ak si ju nedostala a mas "len" 70%, narok na odchodne ti nevznikol.
misoft
20.06.14,09:19
Na margo @kata58 - použila si zlý postup: malá si LEN oznámiť, že máš právoplatné rozhodnutie ohľadom zníženia pracovnej schopnosti a spýtať sa, čo mieni zamestnávateľ urobiť. On by bol nútený ti dať návrh - ukončenie dohodou, alebo ukončenie PP podľa 63-ky. Ty by si si vzala čas na rozmyslenie a tu by si sa už dozvedela viac a dosiahla by si pre teba lepšiu možnosť. Žiaľ - teraz je už neskoro....
avalik
20.06.14,15:56
Na margo @kata58 - použila si zlý postup: malá si LEN oznámiť, že máš právoplatné rozhodnutie ohľadom zníženia pracovnej schopnosti a spýtať sa, čo mieni zamestnávateľ urobiť. On by bol nútený ti dať návrh - ukončenie dohodou, alebo ukončenie PP podľa 63-ky. Ty by si si vzala čas na rozmyslenie a tu by si sa už dozvedela viac a dosiahla by si pre teba lepšiu možnosť. Žiaľ - teraz je už neskoro....

misoft, toto nestačí ... kuk http://www.porada.sk/t217651-posudok-o-invalidite-vztah-k-zakonniku-prace.html
Jana Motyčková
20.06.14,16:53
Možno nie som v obraze, pôvodnú otázku nevidím. Ale priznanie ID nie je dôvodom na priznanie odstupného podľa §63 ods. 1 písm.c). Na priznanie takéhoto odstupného by kata58 musela žiadať o posudok, že stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, invalidný dôchodok nie je takýmto posudkom. Takýto posudok sa vystvavuje ku konkrétnej náplni práce.
Invalidný dôchodok nie je ani dôvodom aby nechodila do práce ani dôvodom ukončenia pracovného pomeru. Ak po priznaní ID zamestnannec do práce nechodí a nedonesie PN, posudok že stratil spôsobilosť ..., tak má zamestnanec absenciu a následne po upozornení mu môže zamestnávateľ skončiť PP z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Preto zamestnávateľ v takomto prípade postupoval správne ak navrhol skončenie pracovného pomeru dohodou.
kata58
21.06.14,13:35
Ďakujem všetkým za rady-viem už, že som urobila veľkú chybu.Ako som už konštatovala, neznalosť zákona neospravedlňuje.No i tak zastávam názor, že to, že sa pri odstupnom berú do úvahy odpracované roky, zatiaľ čo pri odchodnom nie, nie je "kóšer".No debatovať o tom ďalej už pre mňa nemá zmysel.
veronikasad
21.06.14,14:53
Ďakujem všetkým za rady-viem už, že som urobila veľkú chybu.Ako som už konštatovala, neznalosť zákona neospravedlňuje.No i tak zastávam názor, že to, že sa pri odstupnom berú do úvahy odpracované roky, zatiaľ čo pri odchodnom nie, nie je "kóšer".No debatovať o tom ďalej už pre mňa nemá zmysel.
Pozri do kolektívnej zmluvy, možno nad rámec Zákonníka práce máte nárok ešte na ďalšie odchodné podľa odpracovaných rokov, príp. nejakú odmenu zo sociálneho fondu.
veronikasad
21.06.14,14:55
ivka 70, ďakujem za radu, čiže zamestnávateľ ma v podstate "dobehol"-môžem si za to sama, pripravila som sa tak o trojmesačné odstupné (rozumej: v rámci odstupného by som mala nárok na 5-mesačné vyrovnanie).
Prečo si zmazala pôvodnú otázku a vložila do nej poďakovanie pre Ivku ? To sa nerobí ...
misoft
21.06.14,15:50
@kata58 - ostrá výčitka aj odo mňa - mazanie príspevkov, popisov, dokonca celej otázky = znak neúcty a opovrhovania s ostatnými poraďákmi.
Môže sa ti to raz (možno) vrátiť.....
kata58
23.06.14,06:27
misoft, otázku som nevymazala, keď ju neviete nájsť, iste nedopatrením...Aj tak sa za to ospravedlňujem.Ďalšia debata pre mňa nemá význam - nič už nezmením,za svoju chybu si môžem sama.