Zavrieť

Porady

Posudok o invalidite - vzťah k Zákonníku práce

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Možno považovať posudok o invalidite, vystavený posudkovým lekárom Sociálnej poisťovne, za lekársky posudok preukazujúci dlhodobú stratu spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu v zmysle ustanovení Zákonníka práce?

Odborný posudok o invalidite, vystavený posudkovým lekárom sociálneho poistenia preukazuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v súvislosti s posudzovaním nároku na dôchodkové dávky podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Dôsledkom uznania invalidity podľa zákona o sociálnom poistení je skutočnosť, že invalidný zamestnanec sa podľa § 40 ods. 8 Zákonníka práce považuje za zamestnanca so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona, za predpokladu, že zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

Súčasťou odborného posudku o invalidite je aj pracovná rekomandácia, ktorou posudkový lekár dokumentuje možnosť ďalšieho pracovného uplatnenia poistenca, so zohľadnením obmedzení, vyplývajúcich z jeho dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Pracovná rekomandácia má odporúčací charakter a môže napomôcť v súvislosti s výberom ďalšieho pracovného uplatnenia, resp. v súvislosti s ďalším výkonom aktuálneho pracovného zaradenia.

Odborný posudok o invalidite však nemožno považovať za lekársky posudok preukazujúci dlhodobú stratu spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu, ktorý by bolo možné v zmysle Zákonníka práce použiť ako dôvod na preradenie na inú prácu, resp. na výpoveď danú zamestnávateľom.

Dlhodobá strata spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu, sa na účely Zákonníka práce preukazuje posudkom, vydaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v súlade s § 16 ods. 1 písm. a) zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na vystavenie predmetného posudku je oprávnený poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, s ktorým má posudzovaná osoba uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

JUDr. Milan Kučo,
odbor lekárskej posudkovej činnosti,
Sociálna poisťovňa, ústredie

Sociálne poistenie - odborný mesačník Sociálnej poisťovne – 6/2013
http://www.socpoist.sk/1998-menu/54233s
Usporiadat
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Ako má daný posudok vyzerať? Nakoľko už pred pár rokmi mi obvodná lekárka napísala na výmennom lístku doporučenie na preradenie na inú prácu z dôvodu invalidity /pracovný pomer bol uzavretý už za doby poberania 45% dôchodku/, časom došlo k zhoršeniu zdravotného stavu a zamestnávateľ to neakceptoval.
Naposledy upravil martuli : 29.09.13 at 06:08
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

martuli
Ako má daný posudok vyzerať? Nakoľko už pred pár rokmi mi obvodná lekárka napísala na výmennom lístku doporučenie na preradenie na inú prácu z dôvodu invalidity /pracovný pomer bol uzavretý už za doby poberania 45% dôchodku/, časom došlo k zhoršeniu zdravotného stavu a zamestnávateľ to neakceptoval.
doporucenie na preradenie na inu pracu z dovodu invalidity (na vymennom listku) nie je lekarsky posudok o dlhodobej strate sposobilosti vykonavat doterajsiu pracu - lekar by mal vediet ako ma napisat "lekarsky posudok"
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Asi ťažko, keby to vedel, tak to napíše tak, akoby to malo vyzerať, preto sa na to pýtam - lebo oficiálne posudky vyhotovujú len posudkári sociálnej poisťovne, resp úrady UPSVaR.
Naposledy upravil martuli : 29.09.13 at 06:08
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

- je zameraný na konkrétnu prácu (ktorú vykonáva pacient doteraz ) - kuk ten §16 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-576
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

martuli
Asi ťažko, keby to vedel /resp ako sestra by som mu to vysvetlila/, tak to napíše tak, akoby to malo vyzerať, preto sa na to pýtam - lebo oficiálne posudky vyhotovujú len posudkári sociálnej poisťovne, resp úrady UPSVaR.
Ak si povolanim sestra, nemala by si sa miesat do kompetencii lekara.

Zamestnavatel by ta mal vyslat na preventivnu prehliadku vo vztahu k praci a lekar po jej vykonani vyda lekarsky posudok - 355/2007 Z. z.Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
0 0
martuli martuli

martuli je offline (nepripojený) martuli

Ma teraz napadlo, že asi naoptimálnejšie by bolo kontaktovať pracovné lekárstvo a mám po probléme.
0 0