BUTTON.
26.06.14,17:43
Dobrý deň,
som SZČO, pracujem na dohodu a zamestnávateľ mi chce dať pracovnú zmluvu - môžu popri SZČ a kto to v tomto prípade platí odvody?
Na dohode mi dali že "uplatniť nezdaniteľnú časť - NIE"
- čo to znamená?

A ešte sa spýtali, že ak mi dajú zmluvu, či sa dá niečo s tou živnosťou robiť, môže im to prekážať?



Ďakujem veľmi pekne
Zuzanka_ba
26.06.14,16:07
Ak ti chce dať zamestnávateľ namiesto dohody pracovnú zmluvu, je to od neho pekné, lebo pre teba z toho vyplývajú benefity a zároveň dodrží zákonník práce, keďže preňho pracuješ asi nastálo. Ak teda zamestnávateľ nemá nejaké zlé úmysly s tebou....
Benefity sú pre teba - istejší príjem, gastráče, dovolenka, atď.
Pohľadaj si a preštuduj o NČZD napr. tu
http://www.porada.sk/t144604-nezdanitelna-cast-zakladu-dane.html

Činnosť na SZČO je to isté čo robíš pre zamestnávateľa alebo nesúvisiace? V rámci živnosti máš iných zákazníkov ako je tvoj zamestnávateľ na dohodu?

Zamestnávateľa budeš stáť rovnako veľa peňazí, či máš alebo nemáš ešte aj živnosť. Z tohto hľadiska nevidím problém.
Jediné harakiri čo mi napadlo, že by mohlo teoreticky nastať, je pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia - keďže máš súbeh dvoch poistení a metodika výpočtu je aká je. Keďže nemám komplet info o tebe, neviem to predpokladať.
BUTTON.
26.06.14,16:20
Pracujem u neho ako asistentka predaja "šperky"
a ja mám eshop - textil, kozmetika, sezónny tovar.

Na ZP mi povedali, že v tomto prípade ja odvody platiť nemám,
že platí zamestnávateľ. A ak si zaplatím budem mať preplatok, a to mi vrátia.

Lebo ich účtovníčka s takýmto prípadom nemá skúsenosť.
Zuzanka_ba
26.06.14,19:08
účtovníčka robí výplaty zamestnancom, odvody szčo nemusia byť jej parketa..

v ZP ti správne povedali. ale v SP, ak si doteraz platila, tak musíš platiť naďalej, že si sa zamestnala nezohľadňujú.
BUTTON.
26.06.14,19:24
Do SP povinné odvody az v 5/2015..ďakujem
Katy a R
26.06.14,19:36
Odvody sa platia z príjmu ... takže nie je pravda, že keď platíš ZP ako zamestnanec - tak ako szčo platiť nemusíš.
môžeš si jedine dať teraz nulové preddavky na poistné ako szčo ... a ZP ti spraví ročné zučtovanie - potom sa uvidí koľko zaplatíš - záleží od tvojho DP - aký bude VZ. A na dohode ti "nedali " ... ale ty sám si si dal, že nechceš uplatniť NČZD - nemusel si tak urobiť, keď si nechcel!
Ale škodný nebudeš - v DP sa to dorovná -uplatníš si NČZD (ak samozrejme nebudeš mať vysokánske príjmy) a zaplatíš len toľko, koľko ti výjde daňová povinnosť. možno budeš mať preplatok.. ?
(ja by som DU zbytočne neúverovala;))
a prečo píšeš - že do SP odvody od mája 2015? to asi ťažko - lebo odvody sa platia podľa DP - keď tak od 1.7. (treba si naštudovať aj povinnosti szčo;)
BUTTON.
27.06.14,07:53
Asi tak.
Ďakujem