Zavrieť

Porady

Keď SZČO pracuje na dohodu a chcú mu dať pracovnú zmluvu - môžu?

Dobrý deň,
som SZČO, pracujem na dohodu a zamestnávateľ mi chce dať pracovnú zmluvu - môžu popri SZČ a kto to v tomto prípade platí odvody?
Na dohode mi dali že "uplatniť nezdaniteľnú časť - NIE"
- čo to znamená?

A ešte sa spýtali, že ak mi dajú zmluvu, či sa dá niečo s tou živnosťou robiť, môže im to prekážať?



Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Ak ti chce dať zamestnávateľ namiesto dohody pracovnú zmluvu, je to od neho pekné, lebo pre teba z toho vyplývajú benefity a zároveň dodrží zákonník práce, keďže preňho pracuješ asi nastálo. Ak teda zamestnávateľ nemá nejaké zlé úmysly s tebou....
    Benefity sú pre teba - istejší príjem, gastráče, dovolenka, atď.
    Pohľadaj si a preštuduj o NČZD napr. tu
    http://www.porada.sk/t144604-nezdani...ladu-dane.html

    Činnosť na SZČO je to isté čo robíš pre zamestnávateľa alebo nesúvisiace? V rámci živnosti máš iných zákazníkov ako je tvoj zamestnávateľ na dohodu?

    Zamestnávateľa budeš stáť rovnako veľa peňazí, či máš alebo nemáš ešte aj živnosť. Z tohto hľadiska nevidím problém.
    Jediné harakiri čo mi napadlo, že by mohlo teoreticky nastať, je pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia - keďže máš súbeh dvoch poistení a metodika výpočtu je aká je. Keďže nemám komplet info o tebe, neviem to predpokladať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    BUTTON. Pracujem u neho ako asistentka predaja "šperky"
    a ja mám eshop - textil, kozmetika, sezónny tovar.

    Na ZP mi povedali, že v tomto prípade ja odvody platiť nemám,
    že platí zamestnávateľ. A ak si zaplatím budem mať preplatok, a to mi vrátia.

    Lebo ich účtovníčka s takýmto prípadom nemá skúsenosť.
    Zuzanka_ba účtovníčka robí výplaty zamestnancom, odvody szčo nemusia byť jej parketa..

    v ZP ti správne povedali. ale v SP, ak si doteraz platila, tak musíš platiť naďalej, že si sa zamestnala nezohľadňujú.
    BUTTON. Do SP povinné odvody az v 5/2015..ďakujem
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Odvody sa platia z príjmu ... takže nie je pravda, že keď platíš ZP ako zamestnanec - tak ako szčo platiť nemusíš.
    môžeš si jedine dať teraz nulové preddavky na poistné ako szčo ... a ZP ti spraví ročné zučtovanie - potom sa uvidí koľko zaplatíš - záleží od tvojho DP - aký bude VZ. A na dohode ti "nedali " ... ale ty sám si si dal, že nechceš uplatniť NČZD - nemusel si tak urobiť, keď si nechcel!
    Ale škodný nebudeš - v DP sa to dorovná -uplatníš si NČZD (ak samozrejme nebudeš mať vysokánske príjmy) a zaplatíš len toľko, koľko ti výjde daňová povinnosť. možno budeš mať preplatok.. ?
    (ja by som DU zbytočne neúverovala)
    a prečo píšeš - že do SP odvody od mája 2015? to asi ťažko - lebo odvody sa platia podľa DP - keď tak od 1.7. (treba si naštudovať aj povinnosti szčo
    BUTTON. Asi tak.
    Ďakujem

    Keď SZČO pracuje na dohodu a chcú mu dať pracovnú zmluvu - môžu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.