japlavaren
11.07.14,10:40
Ahoj,

v minulých rokoch som podnikal, v 31/7 2013 som ukončil živnosť a 9/2013 som nastúpil na denné štúdium VŠ. Momentálne by som chcel znovu založiť živnosť a mám k tomu nejasnosti. Ak niečo chápem nesprávne, prosím opravte ma:

1. ak som predtým platil úplné odvody (zdravotné i sociálne) pri založení živnosti idem od začiatku, alebo pokračujem v platení predošlých (živnosť bude nová, od zrušenia starej je to rok)?

2. čítal som, že za študenta platí minimálne zdravotné odvody štát. rozdiel medzi minimom a vypočítanými odvodmi doplácam ja. medzi môžete mi to prosím potvrdiť/vyvrátiť?

3. ak moje príjmy budú menšie ako vymeriavací základ 4 830 €, tak ako denný študent VŠ by som nemal platiť žiadne odvody?

4. ak by výška príjmov neprekročila polovicu nezdaniteľnej časti 3 803,33 nemusím podávať daňové priznanie?

5. ak poberám som dostal štipendium (sociálne/prospechové) - ráta sa mi to do príjmov, alebo to ide mimo príjmov?

ďakujem. Jakub
Katy a R
11.07.14,08:51
teraz budeš platiť odvody do SP podľa DP za rok 2013 ( možno si povinný platiteľ, možno nie??? - na stránke SP je kalkulačka
ZP - tam si môžeš dať nulové preddavky (súbeh) - doplatíš potom podľa príjmu - ZP ti spraví RZZP.
4. - áno
5. - do príjmov sa ti ráta ;) - ale nie do zdaniteľných príjmov!