Zavrieť

Porady

Živnosť popri vysokej škole - odvody

Ahoj,

v minulých rokoch som podnikal, v 31/7 2013 som ukončil živnosť a 9/2013 som nastúpil na denné štúdium VŠ. Momentálne by som chcel znovu založiť živnosť a mám k tomu nejasnosti. Ak niečo chápem nesprávne, prosím opravte ma:

1. ak som predtým platil úplné odvody (zdravotné i sociálne) pri založení živnosti idem od začiatku, alebo pokračujem v platení predošlých (živnosť bude nová, od zrušenia starej je to rok)?

2. čítal som, že za študenta platí minimálne zdravotné odvody štát. rozdiel medzi minimom a vypočítanými odvodmi doplácam ja. medzi môžete mi to prosím potvrdiť/vyvrátiť?

3. ak moje príjmy budú menšie ako vymeriavací základ 4 830 €, tak ako denný študent VŠ by som nemal platiť žiadne odvody?

4. ak by výška príjmov neprekročila polovicu nezdaniteľnej časti 3 803,33 nemusím podávať daňové priznanie?

5. ak poberám som dostal štipendium (sociálne/prospechové) - ráta sa mi to do príjmov, alebo to ide mimo príjmov?

ďakujem. Jakub
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    teraz budeš platiť odvody do SP podľa DP za rok 2013 ( možno si povinný platiteľ, možno nie??? - na stránke SP je kalkulačka
    ZP - tam si môžeš dať nulové preddavky (súbeh) - doplatíš potom podľa príjmu - ZP ti spraví RZZP.
    4. - áno
    5. - do príjmov sa ti ráta - ale nie do zdaniteľných príjmov!

    Živnosť popri vysokej škole - odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.