Zavrieť

Porady

Živnosť popri strednej škole - dá sa to?

Ahojte, chcel by som poradiť.. Chodim na strednú školu a podla môjho názoru mám skvelý podnikateľský nápad a rád by som ho realizoval a chcem sa spytat, ci sa to da ked chodim na strednu skolu, som tretiak a mam uz 18 rokov, da sa to??? proosim o radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľubica 025 je offline (nepripojený) Ľubica 025

    Ľubica 025
    Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
    a) dosiahnutie veku 18 rokov,
    b) spôsobilosť na právne úkony,
    c) bezúhonnosť,
    ale pri niektorých činnostiach je potrebné vzdelanie a aj prax, neviem či to v tvojom prípade platí, keďže si nenapísal, v čom chceš podnikať.

    Filip158 je offline (nepripojený) Filip158

    Filip158
    Dakujem ti za odpoved, toto som vedel aj z ekonomiky, ale aj tak ti velmi pekne dakujem, len som sa chcel uistit, ci v tom nebude nejaky " hacik ".. Viem, ze treba vzdelanie, ale ja by som otvoril podnik, presnejsie klub, ale nemam vzdelanie, preto by som zamestnal prevadzkara, teda zodpovedneho, to sa da vsak??
    dakujem

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Filip158 Pozri príspevok
    Dakujem ti za odpoved, toto som vedel aj z ekonomiky, ale aj tak ti velmi pekne dakujem, len som sa chcel uistit, ci v tom nebude nejaky " hacik ".. Viem, ze treba vzdelanie, ale ja by som otvoril podnik, presnejsie klub, ale nemam vzdelanie, preto by som zamestnal prevadzkara, teda zodpovedneho, to sa da vsak??
    dakujem
    Kým nemáš 18 rokov, nedostaneš ani živnostenský list, a teda ani nemôžeš nikoho zamestnať. Takže až budeš mať 18 rokov, tak potom možeš riešiť, či môžeš bez vzdelania niečo také robiť. Myslím, že ideš na to dobre s tým prevádzkarom. Je to v zákone pokiaľ viem takto nejako, že ak nemáš odbornost tak musis poverit osobu, ktorá tuto odbornosť má.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Zodpovedná osoba musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k SZČO . Nemôže byť zodpovednou osobou viacerým SZČO.


    § 11
    Na začiatok

    (1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
    (2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
    (3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
    (4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

    (5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

    Filip158 je offline (nepripojený) Filip158

    Filip158
    dakujem za vsetky rady, ale ja uz mam 18 rokov.. takze, ak som to spravne pochopil, zodpovedný zástupca musí byt ustanovený este predtým ako bude podnik otvoreny???
    budem ho musiet ustanovit hned pri zakladani živnosti??

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    Ano budes! Najlepsie bude ak sa trochu prehrabes v aktualnych prispevkoch na porade-aby si sa do toho trosku dostal.
    Nezabudaj ale este na par veci: ked zacnes fungovat ako SZCO, ak tvoji rodicia dostavaju rodinne, tie sa zrusia, plus nezabudaj na to ze ak ked si do zivnosti aj uvedies zodpovedneho zastupcu, musis mat aj realne cloveka, ktory dokaze robit uzavierky, merat alkohol koly colnikom (bo predpokladam ze budes ho predavat), robit denne uzavierky pokladne, viest uctovnictvo, zariadit hygienu, prevadzku, atd...

    Nechcem ta od nicoho odhovarat, ale treba aby si naozaj vedel co a za aku cenu - nestaci mat len velke oci - a popri tom ze studujes na strednej skole sa mi to zda dost narocne.

    Filip158 je offline (nepripojený) Filip158

    Filip158
    dakujem velmi pekne Biaaa. Ano, o tych veciach, tykajucich sa pridavkov uz viem, aj vsetky tie ostatne nalezistosti, ktore by mal prevadzkar vediet. Len sa mi to zda, dost obtiazne a to z toho hladiska, ze teoreticky by som uz musel mat " zamestnanca " predtym ako by bol podnik otvoreny, kedze ja nemam prax v tomto odbore. Samozrejme, ze som si to nezmyslel len tak z nicoho nic, dlho som nad tym uvazoval a najprv chcem mat vsetky informacie a preto dakujem za vsetky rady.
    Takze by som si to chcel ujasnit, kedze nestudujem v odbore casnik, hostinsky atd. musim mat v nocnom klube zodpovedneho zastupcu, teda prevadzakara.
    Toho musim napisat pri zakladani zivnosti a kedze nikoho takeho znameho nemam, tak by to teoreticky bol moj " zamestanec ", lenze chvilu by trvalo, kym by podnik klub vznikol.. tak ako?

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    No musi to byt myslim odbor kuchar casnik, alebo by mal mat doticny kurz - ktory si mimochodom mozes spravit aj ty (treba sa spytat na svojom urade prace). No ako sa dohodnes so zamestnancom je uz na tebe. Mozes sa s nim dohodnut ci by ti isiel ako zodp. veduci povedzme od 1.1.2009 s tym ze by nastupil do zamestnania az povedzme 1.2.2009.

    Filip158 je offline (nepripojený) Filip158

    Filip158
    Kurz?? nad tym som nepremyslal, teda by sa to dalo spravit a ako dlho to trva asi? a dalsia vec, musim ho nahlasit hned, myslim toho zamestnanca/prevadzkara alebo by som ho mohol dopisat neskor, alebo take nieco?

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    No ten predmet podnikania ti bez zodp. zastupcu nepovolia. Mozes samozrejme mat zatial ine predmety, a ten neskor doplnis. Co sa tyka kurzu, kazdy urad prace to ma inak, myslim ze si ho budes muset aj hradit a to v plnej vyske kedze si nebol nezamestnany. Odporucam sa informovat priamo na urade.

    Filip158 je offline (nepripojený) Filip158

    Filip158
    Aha, uz rozumiem ako dohodnut toho zodp. veduceho. Dakujem aj za dalsiu radu s tym kurzom na urade prace, naozaj velmi pekne dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.