Bizuteria
29.07.14,14:47
potrebovala by som vediet ake prava a povinnosti ma obcan pri reklamacii, a ake ma predavajuci.ide o obchod s bizuteriou, striebrom, chirurg.ocelou...ked vratime reklamaciu ako neuznanu, pretoze je to bezne opotrebenie, bizuteria normalne scerna, ci je tam neaky casovy usek alebo zvyhodnenie zakaznika kedy pozadovat kompenzaciu.dakujem
arizona
29.07.14,12:50
misoft
29.07.14,13:11
sosak
29.07.14,15:24
Vám ide pravdepodobne o radu z pozície predávajúceho. Pri predaji by ste mali zákazníka upozorniť o starostlivosti o daný produkt formou letáčika. Je prirodzené, že striebro oxiduje a tvorí sa na ňom čierny povlak, časovo je to rôzne a závisí od zákazníka v akom prostredí sa pohybuje ( chemická prevádzka ) pot, kozmetické prípravky, vlhkosť, atď.
Rady na čistenie a údržbu šperkov

Strieborné šperky

Pevnosť striebra - striebro sa obvykle nezlomí, ale je nutné dávať pozor, aby sa neohlo. Ak k ohnutiu predsa len dôjde, väčšinou je možné ho opatrne ručne vrátiť do pôvodného tvaru.

Oxidácia striebra – čiže sčernanie striebra je jeho prirodzená vlastnosť. Procesu oxidácie zabránite, ak budete šperky uchovávať v krabičke alebo zásuvke. Vyvarujte sa kontaktu s chemickými prostriedkami. Napomáhajú oxidácii. Odporúčame šperk pravidelne leštiť, a to najmä predtým, ako dôjde k jeho sčernaniu. Silne sčernený šperk sa ťažšie čistí a rýchlejšie znova sčernie. K lešteniu odporúčame používať jemnú čistiacu tkaninu, tekuté roztoky alebo krémy určené pre čistenie striebra. Šperky v kombinácii kameň a striebro môžu byť čistené len jemnou tkaninou.

Voda a striebro - Bežné sprchovanie strieborné šperky nepoškodzuje. Pôsobenie vody spomaľuje proces sčernania a pokiaľ sú už sčernené, dokáže ich čistiť. Morská voda, voda v bazénoch a voda v kúpeľoch skôr škodí. Neodporúčame nosiť šperky pri umývaní riadu.

Chemikálie a striebro - Neodporúčame nosiť šperky pri umývaní riadu. Snažte sa zabrániť priamemu postriekaniu šperku parfumom.

Bižutéria

Životnosť Vašej bižutérie môžete predĺžiť nasledovným spôsobom:

odkladaním bižutérie na noc, pri sprchovaní sa a pri domácich prácach.
vyvarovaním sa kontaktu šperkov s chemikáliami (kyseliny, alkohol, atď.), spôsobujú oxidáciu šperkov
vyvarovaním sa kontaktu s kozmetickými prípravkami ako sú oleje, krémy, telové mlieka, laky na vlasy a pod. Šperk môže tiež poškodiť chlórovaná voda v bazéne.
vyhnite sa noseniu šperkov pri športe a iných aktivitách, ktoré zapríčiňujú zvýšené potenie.
Šperky chráňte pred kontaktom s tvrdými predmetmi a abrazívnymi prípravkami.
Jemným otváraním zapínania
Veľmi dôležité je raz za čas, minimálne raz za týždeň šperk vyčistiť, aby sa na ňom nehromadili čiastočky prachu a potu, ktoré môžu pozvoľna kvalitu šperku oslabiť. Stačí opláchnutie mydlovou vodou, opláchnutie prúdom vody a usušenie uterákom alebo fénom.
http://www.divabox.eu/cms.php?id_cms=7
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.soi.sk%2Ffiles%2Fdocuments%2F pravoplatne-rozhodnutie%2Fprvostupnove%2Fbanskobystricky-kraj%2Fbb212010.rtf&ei=yczXU7bQJsLF7Abtu4DQCw&usg=AFQjCNH4TfqqiDUQ64PYWQ7RkBqsCwJu-g&bvm=bv.71778758,d.ZGU&cad=rja
Bizuteria
01.08.14,10:33
ak pride zakaznik reklamovat hodinky, kvoli alergickej reakcii, ze jej opuchla ruka a je alergicka na chirurgicku ocel, striebro a nevie si vybrat iny tovar, ma pravo na vratenie penazi?musela to predsa pri kupovani hodiniek vediet.ak na to nema pravo, o co sa mozme opriet?dakujem
lujza.j
01.08.14,10:50
Ako vies ,ze to vedela...mohla to byt prva reakcia...
BXLmiami
01.08.14,11:03
Za alergickú reakciu nemôžeš,to nie je chyba tovaru.
Chobot
01.08.14,11:24
Podľa mňa to nie je dôvod na reklamáciu ani na vrátenie tovaru. Tovar nemá závadu, nie je to chyba tovaru.

Keď si niekto kúpi kilo jahôd, jednu zje a vyhádže sa z dôvodu alergickej reakcie, tak zvyšok príde vrátiť?
lujza.j
01.08.14,11:28
Ale asi by si sa netesil...keby si chytil reakciu na kov a hodziny nemozes nosit....?!
Peggynka
01.08.14,11:29
Ona neprišla reklamovať hodinky,ale svoju ruku...To nie je dôvod ,to nie je reklamácia...Na vrátenie nemá nárok,či o tom vedela alebo nie,nehrá rolu.Vy jej môžte vyjsť v ústrety ochotou,aby si vybrala iný tovar,ale na vrátenie peňazí nemá nárok.
misoft
01.08.14,13:26
Právo na vrátenie peňazí nemá!
Reklamácia z dôvodu zdravotných ťažkostí (nie pre chyby výrobku) sú neodôvodnené a môžu byť ihneď zamietnuté.
luja5
01.08.14,13:41
K tomu, čo už napísali iní poraďáci predo mnou, nájdeš potvrdenie v § 2 zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa.
§ 2
Na účely tohto zákona sa rozumie
l) reklamáciou uplatnenie zodpovednosti za vady výrobku alebo služby,
Bizuteria
05.08.14,07:16
kedy moze zakaznik odstupit od zmluvy?spekulanti co pouzili tovar a chcu ho vratit, chcu peniaze spat nemozu bez dovodu odstupit od zmluvy, ci? dakujem velmi pekne za rady...predavame v kamennom obchode bizuteriu a ano reklamacny poriadok mame. Odstupit od zmluvy moze len vtedy ked chce vratit peniaze, nie?ked si nic ine nevyberie alebo mu neponukneme ten isty tovar.
Chobot
05.08.14,07:38
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji cez internet a pri podomovom predaji môže zákazník vrátiť tovar bez udania dôvodu do 14 dní.
Chobot
05.08.14,07:39
Ak chceš presnejšiu odpoveď, upresni zadanie. AKo si predala tovar? Cez internet? V kamennom obchode? Máš reklamačný poriadok? Máš obchodné podmienky?

Kto chce vrátiť tovar? Prečo ho chcú vrátiť?
clen
05.08.14,07:48
Chobot
05.08.14,07:54
V kamennej predajni nemá zákazník zákonné právo odstúpiť od zmluvy (vrátiť tovar). Je to len na predajcovi, či vyjde zákazníkovi v ústrety a tovar zoberie späť alebo vymení.
misoft
05.08.14,08:01
Novelizovaný! Novelizovaný?
Nie je novelizovaný..... platí terajší stav.....
Bizuteria
12.08.14,07:12
mali sme reklamaciu hodiniek, ktoru sme neuznali, lebo hodinky boli osuchane a v reklamacnom poriadku to je aj napisane, pani sa to ale nepacilo, tak sme jej navrhli vymenu za iny tovar,pani ani to nepotesilo a chcela naspat peniaze, k comu sme nepristupili,zavolala na nas SOI, ktora bola u nas na stanku a pozaduje od nas odborne posudenie...prosim poradte co sa da v takomto pripade robit, pretoze my sice mame reklamacne oddelenie, ale tam su len technici, ktori odporucia co s danou reklamaciou robit. Sme v prave?dakujem za rady
Peggynka
12.08.14,07:46
Už v predošlých zadaniach si dostal linky,takže doporučujem naštudovať:
http://www.porada.sk/t248177-reklamacie.html#post2584245
kopretinka
12.08.14,08:09
čo by študoval,šak porada je na to,aby na tácke všetko každý dostal.....
lujza.j
12.08.14,08:15
:---:D
Bizuteria
26.08.14,10:12
zakaznik si vcera v kamennom obchode kupil hodinky ako dar pre niekoho a vraj sa muzovi nepacili tak ich prisla vratit a ziada spat peniaze?ma pravo na to, ked niesme podomovy obchod ani internetovy?dakujem. samozrejme nas chce dat na inspekciu a ziada papier na to ze sme produkt od nej neprevzali.nemusime nic take vydavat zakaznikovi nie?
kn-alka
26.08.14,10:15
To, že sa niekomu NEPÁČI darček, nie je dôvodom na vrátenie peňazí. Je to len a len na ochote predajcu - väčšina obchodov to rieši, že si môže v tej hodnote vybrať iný tovar.

Vy máte povinnosť vybaviť prípadnú reklamáciu tovaru, nie preto, že sa niekomu nepáči.

Pani kľudne môže ísť na inšpekciu - nepochodí.

http://www.soi.sk/sk/Informacie-pre-verejnost/Vratenie-tovaru-kupeneho-v-kamennej-predajni-Predavajuci-nechce-tovar-prijat-spat-a-vratit-peni.soi?ind=
JuroS1
26.08.14,10:58
zalezi totiz na tom co mate zahrnute v obch. podmienkach a k comu sa zavazujete...v pripade kamennej pred. to je nad ramec zakona to znamena ze to neriesi...ak sa v obchodnych podmienkach zarucujete nejakou lehotou na vratenie penazi alebo nahradou inym tovarom, spotrebitel ma pravo toto vyuzit...oboznamte ho so svojimi och. podmienkami...
právnik-probono
26.08.14,12:35
Vo vašom prípade zákazník ako kupujúci chce odstúpiť od kúpnej zmluvy na základe skutočnosti, že tovar už nechce. Na toto však podľa zákona právo nemá.

Predpokladám, že sa jedná o nový tovar a tak právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy (aktu kúpy) by mu mohlo vzniknúť iba v prípade, ak by sa tovar do 6 mesiacov odo dňa kúpy pokazil. V tomto prípade podľa ustálenej judikatúry nesiete objektívnu zodpovednosť za nevymienenú vadu kupujúcemu bez ohľadu nato, či ste o vade vedeli alebo nie.

Uvedenými skutočnosťami však nie je dotknuté vaše právo sa so zákazníkom dohodnúť napr. na výmene tovaru za podobný tovar v podobnej cenovej hodnote s alebo bez doplatku (toto robia väčšie hypermarkety), len aby bol zákazník spokojný a prišiel nakúpiť aj nabudúce (tzv. "retencia" zákazníka). K tomuto vás však zákazník nútiť nemôže.
právnik-probono
26.08.14,12:38
ešte doplním: v tomto prípade sa nejedná o reklamáciu ani o dôvod na vrátenie plnenia z kúpnej zmluvy (tovaru) z dôvodu odstúpenia od nej a tak tovar nie ste povinná prevziať a nie ste povinná ani vystavovať potvrdenie o prevzatí/neprevzatí.
dada984
26.08.14,14:35
Keby si bol dobrý obchodník, tak tie hodinky jej vezmeš späť. Bez ohľadu na rady právnikov.
misoft
26.08.14,14:45
A prečo? Len preto, že "Zákazník - náš pán?" - v prvom rade je zákazník, ktorý si vyberá a platí. Obchodník mu len poskytuje to, čo si želá. Ale keď zákazník sa nevie rozhodnúť pri kúpe - obchodník mu poradí. Ale nezodpovedá za to, čo si vyberie. A keď si zákazník vyberie zle - to má za to byť"potrestaný" obchodník?
Bizuteria
27.08.14,08:24
dakujem velmi pekne za pomoc
jslancik
27.08.14,08:49
prepáč, ale ako dobrý obchodník nepotrebujem takých pojašených zákazníkov. Ktorí si mýlia obchod s požičovňou.
Mimochodom, na toto slovné spojenie (dobrý obchodník) som alergický... Tým si zákazníci "argumentujú" svoje špeciálne požiadavky, ako aj TY.
Keby ste bol dobrý obchodník, vedel by ste dať väčšiu zľavu (keď už si zákazník asi v troch kolách vymohol maximálnu zľavu).
Keby ste bol dobrý obchodník, tak mi to dnes doveziete (tovar za 20€ na vzdialenosť 200 km, dovoz zdarma samozrejme).
To sú skutočné situácie...
luja5
27.08.14,09:50
@dada984: Som len zákazníčka a nikdy som nebola obchodník. Ako zákazníčka si myslím, že by som mala rešpektovať obchodníka a nevystupovať z pozície "ja som zákazníčka, kto je viac" z titulu, že dobrý obchodník má urobiť tak, ako chcem ja. Mne by bolo cudzie "vyhrážať" sa obchodníkovi inšpekciou preto, že nekoná podľa môjho chcenia. Mám z toho pocit, že nie že sa manželovi nepáčili tie konkrétne hodinky, ale odmietol akékoľvek hodinky ako dar, manželka je z toho mimo, lebo "vyhodila" peniaze a preniesla svoje emócie na obchodníka.
kukučka
27.08.14,09:58
Dobrý obchodník priťahuje zákazníkov ako magnet, mám sviatok ak takého stretnem.
Anik
27.08.14,15:12
Je tu už niekoľko krát napísané, že nemôže . Prečítala som si celú tú diskusiu okolo toho a mne to príde, že sa vôbec nepýta predajca, ale pýta sa človek, ktorý tie hodinky kúpil a nechce sa stotožniť s odpoveďou, ktorú dostal, ako tu začína byť zvykom. Bohužiaľ, ale skôr to beriem, že sa to deje nie len tu, ale vôbec celkovo.
Som len zákazník, ale predajcom by som v dnešnej dobe nechcela byť.
fortunka
28.08.14,06:52
NIe nema na to pravo, ale v pripade darcekov je casto v ramci dobrych vztahov od obchodnika pekne, ze dovoli zakazikovi tovar vymenit. Co sa tyka SOI, ak chce vyjadrenie na papiery (na taketo nieco nemusite ale vydavat nic, ale keby velmi chcel), tak by som zobrala tlacivo na reklamacie, vypisala to, napisala do dovodu vratenia "nepacia sa mu" a do vyjadrenia obchdonika, neprijmna sa reklamacia, nakolko tovar je v poriadku/neposkodeny ....
Bizuteria
28.08.14,07:22
navrhli sme jej vymenu za iny tovar, no odmietli sme vratit peniaze,len je zvykom ze ludia sa vyhrazaju a vykrikuju, neni to jednoduche jednat s ludmi, vzdy sa snazime vyjst v ustrety, ale niekedy mi pridu ich argumenty neopodstatnene.ako na nas zavolaju SOI, ktora vzdy nieco bohuzial najde.dakujeme za odpoved:)
fortunka
28.08.14,11:30
Tak ich dakomu darujem :))) akoze budem nosiť náhrdelník týždeň, vyhodím sa z neho... a pôjdem ho vrátiť? ;) A potom si ho nebodaj niekto kúpi? Napr. vy by ste si dali na seba náhrdeník čo niekto pred vami veselo nosil? ;)
fortunka
28.08.14,11:42
SOI si najde niečo iba, ked ste takýto prepac za vyraz, nie vzdy vzdelani v tejto oblasti. Vidno to na otázkach. Jednoznacne ti musi SOI preukazat, ktory paragraf ste porusili a ako, ja ich tu kludne nechám rozbaliť svoje papieriky a nech mi to nájdu (dokonca som im raz pobalila reklamačný poriadok, nech si to dajú posúdiť, pretože sa chytala dobreže nie čiarok v texte)... nema ani od teba vyzadovat neviem co.. ja ich mam v praci tak raz za rok, lebo nemame reklamacie takeho typu casto, ale napr. niekto nam vrati doslova zniceni diel a chce to riesit ako odstupenie od zmluvy, posle SOI... a keby sme sa dali od nich ovplyvnit, tak by sme museli vratit peniaze a este aj platit pokuty... ael NEDAME SA, pretoze sme v prave, neporusili sme nic a rovnako sa treba ku kontrolorom spravat. Dat si do poriadku vsetky veci na prevadzke, poctivo zapisovat reklamacie a potom si mozu ist piskat, ked pridu s takymto niecim )... ludia su rozhorceni, vykrikuju vyhrazaju sa.. no co uz, to je ich jedina obrana... niektori si za 3 Eurá nechajú aj kolená vŕtať. Svoju chybu si nepripustia a nepochopia, prečo to podnikateľ nemôže za nich znášať.
Ja som teda veľmi ľudská v reklamáciách, ale keď vidím ako niektorí bezcitne vidierajú obchodníka, vymýšľajú, zneužívajú, tak dosť.. mám hneď nervy v kýbli :)))))
A inak k testovanie: U nás je toto bežné, že vyžaduje zákazník test, lebo "niekto mu povedal", keď poviem, v poriadku, pošleme to na test, dajte nám pekne písomnú žiadosť, ale v prípade, že u nás nie je pochybenie, je to v poriadku, tento test v hodnote 300EUR prefakturujeme na jeho náklady. V tom momente je klud (a máme to aj v podmienkach, ze v prípade testovania na žiadosť zákazníka je to takto ).