Mackovka
20.04.06,12:22
Prosím o radu, ak máte skúsenosti.v rámci SVB. Považujeme za diskriminačné, aby sa na oprave prívodu elektriky do domu podielali vlastníci bytov podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu (zákon 469/2005, § 10, ods.1), pretože sa vymieňa len prívod k bytom, náklady na rozvod elektriny v byte znáša každý vlastník sám a spravodlivé by bolo, aby sa na oprave podielal každý byt rovnakou čiastkou, nie aby majitelia väčšieho bytu platili za opravu centrálneho prívodu niekoľkonásobne viac. Obobne je to aj pri výmene vchodových dverí a výmene meračov tepla za digitálne, kde sa tiež úver, ktorý na tento účel čerpáme rozpočíta podľa veľkosti podielu - aj keď miera užívania nezodpovedá veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Je možné sa nejako brániť proti takémuto nespravodlivému znášaniu spoločných nákladov? Ďakujem.
Chobot
20.04.06,11:40
Prosím o radu, ak máte skúsenosti.v rámci SVB. Považujeme za diskriminačné, aby sa na oprave prívodu elektriky do domu podielali vlastníci bytov podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu (zákon 469/2005, § 10, ods.1), pretože sa vymieňa len prívod k bytom, náklady na rozvod elektriny v byte znáša každý vlastník sám a spravodlivé by bolo, aby sa na oprave podielal každý byt rovnakou čiastkou, nie aby majitelia väčšieho bytu platili za opravu centrálneho prívodu niekoľkonásobne viac. Obobne je to aj pri výmene vchodových dverí a výmene meračov tepla za digitálne, kde sa tiež úver, ktorý na tento účel čerpáme rozpočíta podľa veľkosti podielu - aj keď miera užívania nezodpovedá veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Je možné sa nejako brániť proti takémuto nespravodlivému znášaniu spoločných nákladov? Ďakujem.

Podstatné je, z akých fondov budete uhrádzať príslušné opravy a práce. Ak to bude financované z fondu opráv, tak to musí byť podľa spoluvlastníckeho podielu, pretože fond opráv sa tvorí podľa výšky spoluvlastníckeho podielu (resp. plochy bytu). Tam nie je možné to rozpočítať inak, pretože fond je baík peňazí, ktorý patrí všetkým majiteľom bytov a oni rozhodujú, čo sa z toho bude platiť. Tým, že prípojka je spoločným majetkom, tak by mala byť hradená z fondu opráv.

Väčšinou aj vchodové dvere sú financované z fondu opráv, pretože je to spoločné zariadenie domu. S tým sa už majitelia väčích bytov musia zmieriť, pretože väčším bytom si kúpili aj väčší podiel na vlastníctve domu a teda dvere im patria väčším podielom (napr. 155/10000, kým menší byt je vlastníkom dveri len podielom 100/100000). Preto aj ten, ktorý vlastní väčšinový podiel domu, musí sa na opravách a údržbách spoločných častí a zariadení podielať väčšou čiastkou. Rovnako to platí aj pri úvere - tiež sa má splácať podľa spoluvlastníckeho podielu , rovkao ako tvorba fondu. Úver je v podstate externé čerpanie fondu, ktorý sa tým dostane do debetu a príspevkami ho treba vyrovnať.

Čo sa týka meračov tepla, tam by si mal každý byt zaplatiť vlastný merač. Napr. v 1 izbovom byte budú vymené 2 merače v 3 izbovom 4 merače. Preto by ten 4 izbový mal samozerjme uhradiť väčšiu čiastku. Merače môžu byť uhradené aj z fondu opráv, pokiaľ si tak majitelia odhlasujú.

U nás napr. merače na teplú a studenú vodu si hradí každý majiteľ bytu sám (niekto má 1 merač, niekto 2 merače - podľa počtu stupačiek).
Mackovka
21.04.06,08:50
Všetko financujeme z fondu opráv - takže ma to neteší - ale ďakujem. V našom spoločenstve je veľmi veľa starých ľudí, ktorí zostali vo väčšom byte sami a sťahovať sa v tomto veku nechcú. Ti noví chcú nielen na nutné veci ale aj na menej potrebné vylepšenia brať stále nové úvery, vyhovuje im situácia, že bývajú v menších bytoch a tí starí ľudia budú znášať väčšinu nákladov.
PeterNR
21.04.06,09:09
Systém tvorby Fondu na základe spoluvlastníckych podielov je podľa môjho názoru spravodlivý. Všetci vlastníci bytov majú právo rozhodovať o použití prostriedkov Fondu, a je len na zromaždení, na čo spoločenstvo prostriedky použije. Ak niekto nesúhlasí s rozhodnutím zhromaždenia, môže sa obrátiť na súd.
Orim
21.04.06,22:12
Systém tvorby Fondu na základe spoluvlastníckych podielov je podľa môjho názoru spravodlivý. Všetci vlastníci bytov majú právo rozhodovať o použití prostriedkov Fondu, a je len na zromaždení, na čo spoločenstvo prostriedky použije. Ak niekto nesúhlasí s rozhodnutím zhromaždenia, môže sa obrátiť na súd.
Čo sa týka rozhodovania nie je to úplne spravodlivé. Pretože ak má niekto váčší podiel na byte, pri hlasovaní má stále len jeden hlas. Povedzme pri štvorizbovom byťe zaplatí do FO viac, ako ten čo má len jednoizbový, ale pri rozhodovaní sú si rovní.
:)
Elena Navrátilová
22.04.06,06:46
Ale v konečnom dôsledku z každej investície či už do zateplenia, termohydroreguláci, atď. šetria aj starší ľudia, nakoľko cena za teplo sa skladá tak z variabilnej ako aj fixnej zložky, pokiaľ sú napojený na CZT. To znamená, že každým aj nepatrným šetrením sa na budúci rok znižuje objem spotrebovaných GJ a teda je konečná cena nižšia. A s každou investovanou Sk sa zvyšuje hodnota bytu. Takže asi tak by som to brala ja keď už raz budem tiež v tej vekovej kategórii. Nakoľko sa dnes asi každý
snaží znížiť svoje výdavky na energie /doslova je k tomu nútený,na strave veľa nenašetrí/, treba zvážiť aj tieto aspekty. Ani rodiny s deťmi na tom nie sú z ekonomického hľadiska práve v najlepšej situácii. Keď zarábajú obidvaja a majú 2 deti, z dvoch platov žijú 4. Deti rastú, potrebujú toho viac. A škoda slov ak je len 1 zárobkovo činný. Niet čo závidieť.
Orim
22.04.06,20:43
Keď som povedal, že sa u nás bude za 15 rokov bude lacno bývať tak mi povedali že ich to nezaujíma čo bude za 15 rokov
PeterNR
24.04.06,04:38
Keď som povedal, že sa u nás bude za 15 rokov bude lacno bývať tak mi povedali že ich to nezaujíma čo bude za 15 rokov

Takéto argumenty poznám aj ja. Bežne ich "menej uvedomelí" vlastníci vyťahujú v tých najnevhodnejších chvíľach. Už som si aj vytvoril zoznam protiargumentov. ;)

Minule ma ale niektorí vážne zaskočili. Keď som na zhromaždení v novembri prezentoval predpisy na r. 2006 a vývoj očakávaných nákladov na prevádzku a údržbu domu s výhľadom na najbližšie 3 roky (2006-08), niektorí z tých "opatrnejších" sa ozvali, že ich rok 2007 a ďalšie nezaujímajú, lebo "kto vie, čo bude v roku 2007", "dovtedy sa určite všeličo ešte zmení", a že ako si ja môžem dovoliť "predpovedať budúcnosť". :confused:
Orim
24.04.06,16:17
Takéto argumenty poznám aj ja. Bežne ich "menej uvedomelí" vlastníci vyťahujú v tých najnevhodnejších chvíľach. Už som si aj vytvoril zoznam protiargumentov. ;)

Minule ma ale niektorí vážne zaskočili. Keď som na zhromaždení v novembri prezentoval predpisy na r. 2006 a vývoj očakávaných nákladov na prevádzku a údržbu domu s výhľadom na najbližšie 3 roky (2006-08), niektorí z tých "opatrnejších" sa ozvali, že ich rok 2007 a ďalšie nezaujímajú, lebo "kto vie, čo bude v roku 2007", "dovtedy sa určite všeličo ešte zmení", a že ako si ja môžem dovoliť "predpovedať budúcnosť". :confused:


Mal si mi povedať, že majú pravdu a že to môže byť drahšie. :D :)
Elena Navrátilová
24.04.06,16:27
Jaj, asi by som sa nezdržala a oznámila prítomným, že okrem iného mám krištálovú guľu. Darmo nie každý sa zaujíma o ekonomiku. Vývoj cien energií. Preto ťažko niekomu vysvetliť, že dnes investovaná 1 Sk do energetických opatrení mu môže v priebehu pár rokov priniesť niekoľko desiatok korún. V konečnom dôsledku stačí citácia, že to je povinnosť v zmysle zákona o SVB.
Miro-Zv
25.05.06,10:58
Aj ked beriem do uvahy zakon č.469/2005 §10 ods.1 , rad by som chcel vysvetlenie. Mate 2 byty o roznej rozlohe. Byt A ma 70 m2 a byva tam 1 majitel len sam. Byt B ma 65m2 a byvaju tam 5 obyvatelia. Myslite, ze ten 1 tie vchodovu dvere viac pouziva ako ty 5???? Podla mna tato novela nema logiku!!
Jozef I
25.05.06,11:10
Možno odpoviem trochu nešetrne.
V podstate ten jeden platí za luxus, že si dovolí žiť sám v tak veľkom byte, kde si v podobnom a ešte menšom trúfnu žiť 5 ľudia. ;) V dnešnej dobe sa platí za všetko - aj za pohodlie.

Beriem do úvahy, že tí čo tam žijú sami sú prevažne starší ľudia a nechce sa im nikam sťahovať a pod. Ale potom budú platiť viac. Mladé rodiny sa musia niekedy tlačiť v malých bytoch a tiež sa im to asi nepáči a radšej by boli vo väčších.
Halli
26.05.06,09:15
Miro, ked budeš zachadzat do takýchto extremov, budeš vždy na ceste nič neriešit...K tej jednej osobe možno chodí na navštevu 10 členov rodiny a dvere požiju 100x za týžden...aj to chceš riešit . pravdu ma Jozef, bohužial za nadštandard sa všade plati.:eek:
Miro-Zv
26.05.06,10:38
slavica, v zivote je kopu extremov a niekedy fakt nedavaju logiku!! Rovnake poschodie, rovnaka rozloha bytu , len v jednom byte 2 obyvatelia a v druhom 5 obyvatelia. To im chces vsetko uctovat, podla rozlohy?? Podla mna ta veta v zakone mala zniet: Vsetci vlastnici bytov , znasaju v dome vsetky naklady: a/ podla velkosti spoluvlastnickeho podlielu
b/ alebo poctu osob v danom byte.
Osobne, by som dal moznost ludom na vyber- bud a - alebo b.

Ja sam mam v nasom spolocentve velke problemy presadit Vyhlasku č. 630/2005 / ohladne opravnych koeficientoch/ pre nas obyvatelov 8 poschodia.
Chobot
26.05.06,10:45
slavica, v zivote je kopu extremov a niekedy fakt nedavaju logiku!! Rovnake poschodie, rovnaka rozloha bytu , len v jednom byte 2 obyvatelia a v druhom 5 obyvatelia. To im chces vsetko uctovat, podla rozlohy?? Podla mna ta veta v zakone mala zniet: Vsetci vlastnici bytov , znasaju v dome vsetky naklady: a/ podla velkosti spoluvlastnickeho podlielu
b/ alebo poctu osob v danom byte.
Osobne, by som dal moznost ludom na vyber- bud a - alebo b.

Ja sam mam v nasom spolocentve velke problemy presadit Vyhlasku č. 630/2005 / ohladne opravnych koeficientoch/ pre nas obyvatelov 8 poschodia.

Zase nie všetky náklady idú podľa podlahovej plochy bytu. V zákone je toto dané len pre tvorbu a čerpanie fondu opráv.

Náklady napr. na vodu, na upratovanie, osvetlenie spol. priestorov, poplatky za OLO a pod. sa počítajú podľa osobomesiacov. Ale napr. výmena dverí je hradená celá z fondu, preto sa neprepočítava na počet osôb žijúcich v domácnosti, ale tie príspevky do fondu sa hradili podľa plochy bytu.

Necháp zase ten zákon, že všetko pôjde polľa plochy bytu. To je zlá interpretácia (ak Ti to niekto takto vysvetlil). Je to len v súvislosti s fondom opráv. Aj ten odstavec č. 1 sa týka len fondu opráv.
Halli
26.05.06,11:41
Miro, daj na výber a zblazniš sa :p
Orim
27.05.06,20:19
Do FO platíme podľa spoluvlastníckeho podielu, ale spotrebu elektriy v spoločných priestoroch podľa osobomesiacov. Za elektriku výťah podľa osobomesiacov okrem tých na samom spodku. Pri oprave výťahu sa však podielajú aj tí spodní na spolufinancovaní, pretože to ide z fondu opráv. Voda sa platí podľa spotreby na meračoch krát príslušný koeficient a teplo podľa pomerových meračov s príslušnými koeficientami podľa polohy bytu (630/2005)
edit - je to 630 bol to preklep
Miro-Zv
29.05.06,17:59
Slavica , uz nemam k tomu daleko... Chobot plne suhlasim s tebou a ja to tak aj chapem a snazim sa aj tak presadzovat!! orim cislo tej vyhlasky je c.630/2005 a nie ako ty uvadzas... dik.
marwiny
11.07.07,10:42
Pozrite si aj diskusiu o upratovani...tan prebehla podobna debata:
http://www.porada.sk/t55653-platby-za-upratovanie--existuje-spravodlivy-postup.html
marwiny
11.07.07,11:14
...myslím, že po roku a dvoch mesiacoch to majú už vybavené, tak Marwiny ak chceš na seba upútať pozornosť, daj link kde sa len dá nie??? :---

asi je jedno ci je debata skoncena, ked je otvorena. prispevky sa mozu pridavat... chodia ju citat aj ludia dnes, posledny navstevnik tu urcite nebol pred rokom a dvomi mesiacmi.... vravi sa tomu prepajanie, aktualizacia a koncepcne myslenie....definicie najdes v googli. pa pa
marwiny
12.07.07,07:10
marwiny (http://www.porada.sk/member.php?u=54412) napísala:


Re: Platby za upratovanie -- existuje spravodlivy postup?


heheheh...klames...vymazala som iba nepotrebne prispevky...vsetky dolezite zostali...ak teraz vyzerate smiesne tak to je vas problem...su to vase prispevky a tie vyzeraju smiesne...asi smiesne su..tak ich vymaz a trosku ozdrav tuto diskusiu od nepotrebnych prispevkom, ktore si napisal/a. mas na to funkciu Uprav prispevok. tak sup sup.




----------------------------------------------------------------
toto je ozaj originálne koncepčné myslenie.... citovala som ťa z temy, ktorú chceš prezentovať širokej verejnosti... paráda :rolleyes: mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy

ach boze, ty si uplne sprosta/y. uz prestan konspirovat, zlepovat z jednej diskusie do druhej..uz sa nezosmiesnuj...alebo ok..rob si co chces len mi uz daj pokoj.....uz si ma unudil/a k smrti. amen. :D :D :D :D :D :D :D :D
Monika Kováčová
12.07.07,07:31
mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy zlezaradil mimotemy

ach boze, ty si uplne sprosta/y. uz prestan konspirovat, zlepovat z jednej diskusie do druhej..uz sa nezosmiesnuj...alebo ok..rob si co chces len mi uz daj pokoj.....uz si ma unudil/a k smrti. amen. :D :D :D :D :D :D :D :D


vieme prečo citujeme, že?
marwiny
12.07.07,07:45
vieme prečo citujeme, že?


dufam, ze viete :D pa pa
lubica_02
12.07.07,14:37
Nechcete všetci stým už prestať??????????
ebenova@zoznam.sk
29.05.08,16:24
Na základe zákona č.268/2007 Z.z. mení a dopĺňa od 1. 7.2007, zákon č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov je
§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade /10/ vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
sedov
05.06.09,16:01
Ako by ste to riešili vy?
sedov
16.06.09,15:15
Aký je váš názor na riešenie, ktoré je navrhované v prílohe?
Jozef I
17.06.09,05:37
Je to napísané v zákone a aj v tej prílohe.. ak sa nedohodnú inak. Takže ak sa vlastníci dohodnú, odhlasujú, tak nie je problém uvedený model dať do praxe. :)