Richard j
26.08.14,19:44
Dobry den! Poradte prosim!
Firma A plati za prenajom firme B.
Cast zaplatenej sumy firma B plati mne ako proviziu za sprostredkovanie.
Chcu aby som im vystavoval faktury a este aby som ukazal ceny s DPH.
Ja som FO, nepodnikatel.
Vysvytlite mi prosim ako to je mozne a ako mam postupovat.
Dakujem
Economic
26.08.14,19:12
Ak by si mal fakturovať províziu, to nemôžeš je to pravidelný príjem a je podnikanie. S DPH nemôžeš už vonkoncom robiť ako nepodnikateľ. Ak by si čokoľvek vyfakturoval s DPH, máš povinnosť túto daň uhradiť. 1. krok vybaviť živnosť a až potom fakturuj koľko chceš. Cez JKM urob registráciu k dani z príjmu. Na DPH radšej zabudni.
Richard j
26.08.14,19:57
Ako nepodnikatel mozem uzavriet nejaku zmluvu s tou firmou B?
Zmluvu o sprostredkovani alebo mandatnu zmluvu?
Dakujem
Ing. Ľubomír Janoška
27.08.14,04:16
To sú typové zmluvy určené pre obcodné spoločnosti a pre živnostníkov. Keď uzavriete takúto zmluvu ako fyzická osoba, tak vznikne stav, v ktorom sa nikto nevyzná a ktorý sa nedá jednoznačne vykladať.
Zita5
27.08.14,04:23
Provízia za sprostredkovanie spadá pod voľné živnosti - sprostredkovanie obchodu , sprostredkovanie služieb . Keďže ste nepodnikateľ fakturovať nemôžete. Treba si vybaviť živnosť.

Doplním :
Bolo by vhodné zriadiť si živnosť na sprostredkovanie.Za tých pár eur to stojí za to asi, nie ? Vždy lepšie , ako sa dostať do nepríjemností z dôvodu neoprávneného podnikania . A ak by ste nevykonávali žiadnu činnosť , treba živnosť pozastaviť či zrušiť.
Economic
27.08.14,04:55
Nemôžeš. Zmluvy sú pre podnikateľov. A hlavne si uvedom, že sa jedná o pravidelný príjem, teda ide o voľnú živnosť.. Ide jednoznačne o podnikanie.
Richard j
27.08.14,06:18
v pripade ze si zriadim tu zivnost na sprostredkovanie tak budem musiet aj platit odvody ze?