Zavrieť

Porady

Moze FO nepodnikatel vystavit fakturu?

Dobry den! Poradte prosim!
Firma A plati za prenajom firme B.
Cast zaplatenej sumy firma B plati mne ako proviziu za sprostredkovanie.
Chcu aby som im vystavoval faktury a este aby som ukazal ceny s DPH.
Ja som FO, nepodnikatel.
Vysvytlite mi prosim ako to je mozne a ako mam postupovat.
Dakujem
Naposledy upravil Richard j : 26.08.14 at 17:45 Dôvod: gramatika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Ak by si mal fakturovať províziu, to nemôžeš je to pravidelný príjem a je podnikanie. S DPH nemôžeš už vonkoncom robiť ako nepodnikateľ. Ak by si čokoľvek vyfakturoval s DPH, máš povinnosť túto daň uhradiť. 1. krok vybaviť živnosť a až potom fakturuj koľko chceš. Cez JKM urob registráciu k dani z príjmu. Na DPH radšej zabudni.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Richard j Ako nepodnikatel mozem uzavriet nejaku zmluvu s tou firmou B?
    Zmluvu o sprostredkovani alebo mandatnu zmluvu?
    Dakujem
    Ing. Ľubomír Janoška To sú typové zmluvy určené pre obcodné spoločnosti a pre živnostníkov. Keď uzavriete takúto zmluvu ako fyzická osoba, tak vznikne stav, v ktorom sa nikto nevyzná a ktorý sa nedá jednoznačne vykladať.
    Economic Nemôžeš. Zmluvy sú pre podnikateľov. A hlavne si uvedom, že sa jedná o pravidelný príjem, teda ide o voľnú živnosť.. Ide jednoznačne o podnikanie.
      zbaliť

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Provízia za sprostredkovanie spadá pod voľné živnosti - sprostredkovanie obchodu , sprostredkovanie služieb . Keďže ste nepodnikateľ fakturovať nemôžete. Treba si vybaviť živnosť.

    Doplním :
    Bolo by vhodné zriadiť si živnosť na sprostredkovanie.Za tých pár eur to stojí za to asi, nie ? Vždy lepšie , ako sa dostať do nepríjemností z dôvodu neoprávneného podnikania . A ak by ste nevykonávali žiadnu činnosť , treba živnosť pozastaviť či zrušiť.
    Naposledy upravil Zita5 : 27.08.14 at 05:28
    Richard j v pripade ze si zriadim tu zivnost na sprostredkovanie tak budem musiet aj platit odvody ze?

    Moze FO nepodnikatel vystavit fakturu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.