celin
02.09.14,19:43
Žila som s partnerom 13 rokov v dome, ktorého vlastníkom som spoločne s dcérou. Po smrti manžela som sa nevydala, žili sme len v partnerskom zväzku. Počas spoločného vzťahu si partner kúpil rekreačné zariadenie, na ktoré bude ešte splácať 2 roky hypotéku. Je 67 ročný podnikateľ, poberá aj dôchodok, vlastník viacerých nehnuteľností. Dnes som sa náhodne dozvedela, že 2 roky sa stýkal s 35 ročnou milenkou, s ktorou splodil už teraz 4 mesačné dieťa, v hektickom podnikateľskom duchu žil v oboch domácnostiach polovicu týždňa s jednou, druhú s druhou. Zaujímalo by ma, či po trinástich rokoch spoločného života nemám nárok zo zákona na nejaké finančné vyrovnanie napriek tomu, že spláca pôžičku sám a nehnuteľnosť je len v jeho vlastníctve a neboli sme manželmi. Po prepuknutí odmieta komunikovať.
ďakujem
kopretinka
02.09.14,18:46
ako? ty si robíš nárok na nejakú jeho nehnuteľnosť?
Z akého dôvodu?
Zabudni.
sosak
02.09.14,18:48
Zo zákona nemáš nárok na finančné vyrovnanie.
V praxi je preukázanie spolužitia pomerne náročné. Jedným z riešení je napr. uzavretie tzv. partnerskej kohabitačnej zmluvy; u nás v zásade neznámy a právne nedefinovaný pojem, s ktorým sa ale môžete stretnúť v niektorých krajinách v rámci Európskej únie. Súčasťou kohabitačnej zmluvy by malo byť napr. určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov (na Slovensku je povinnosť tak urobiť pred príslušným štátnym orgánom), prípadne ošetrenie majetkových otázok pre prípad rozchodu.

http://zahradnikova.sk/vznik-a-zanik-vztahov/spoluzitie/
celin
02.09.14,18:56
Práve z toho dôvodu, že som mu venovala 13 rokov partnerskej starostlivosti spojenej aj s vybudovaním zariadenia a všetkými nervami, čo okolo toho boli.
celin
02.09.14,19:01
Je to smutné, lebo ak sa k niekomu správam čestne a venujem mu všetok svoj čas a energiu na úkor seba, malo by sa to nejako kompenzovať pre podvedenú stranu.
Chobot
02.09.14,19:24
Na to slúži manželský zväzok. Tam sa delí spoločne nadobudnutý majetok. Po právnej stránke nemáte spoločný majetok.
dmc
03.09.14,05:06
Taky je zivot.