matthew_tv
15.09.14,14:11
Dobrý deň.
Nejakú dobu sa nezdržiavam v mieste trvalého bydliska. Vycestoval som za prácou do zahraničia a žijem tu s partnerkou. Párkrát som bol "doma", v mieste trvalého bydliska, po väčších sporoch a nezhodách s matkou som však svoju dovolenku skrátil a rozhodol som sa tam už nevracať, ukončiť kontakt s matkou.
Po nejakej dobe sa mi teraz ozvala, aby som sa vrátil domov sám a spamätal sa (nevychádza s mojou partnerkou a nie je schopná akceptovať ju ako bytosť samotnú) alebo aby som si vybavil úradné veci tak, aby som tam nemal trvalé bydlisko a aby mi tam nič nechodilo (žiadne zásielky) a aby som sa vzdal dedičstva.

Po smrti otca zostal byt prepísaný na mňa a dvoch súrodencoch, matka má právo dožitia. Bytu sa nevzdám, nakoľko som bol jediný, kto bol pri otcovi v posledných chvíľach a nakoľko všetky nezhody vznikli len kvôli mojej neochote posielať matke každý mesiac značnú časť mojej mzdy, aby mohla fungovať.
Matka sa rozčuľovala, že za mňa platí elektrinu, vodu a plyn (aj keď sa tam nezdržiavam, takže spotrebu na energiách a pod. robiť nemôžem), ale nech má pokoj, nechám sa odhlásiť ako spotrebiteľa týchto služieb. Je jednoduchšie odhlásiť sa u elektrikárov, vodárov, plynárov a pod. s nejakým potvrdením o prechodnom bydlisku alebo s pomocou nájomnej zmluvy, alebo by som to mal vyriešiť tak, že si zruším trvalé bydlisko v danej domácnosti, aj keď majiteľom nehnuteľnosti/jej časti zostanem?

Ďakujem za odpoveď.
Peggynka
15.09.14,13:00
Na koho sú zmluvy s elektrárňami,plynármi,vodármi a poplatkom za RTVS?
matthew_tv
15.09.14,13:02
Na mňa a súrodencov.
Peggynka
15.09.14,13:04
A platí kto?Matka býva v byte sama?
matthew_tv
15.09.14,13:08
Matka býva v byte sama, brat je takisto v zahraničí, sestra je na Slovensku, ale takisto býva mimo domova.
Platí matka, doteraz sme jej ja a brat finančne prispievali na chod domácnosti.
Peggynka
15.09.14,13:11
Za akých podmienok má matka právo dožitia?
matthew_tv
15.09.14,13:18
Výsledok dedičského konania. Byt bol na rodičov, po smrti otca sme ho dostali do vlastníctva my, deti...s tým, že matka má právo v byte dožiť.
Chobot
16.09.14,06:01
Dobre, takže vychádzajme z faktov, že:
- vlastníkom nehnuteľnosti si ty a tvoji súrodenci
- mama nie je vlastníkom, má tam len právo dožitia
- zatiaľ si prihlásený na trvalý pobyt v danej nehnuteľnosti

Začnem asi tým, že trvalý pobyt a vlastníctvo nehnuteľnosti sú dve nezávislé veci. Môžeš byť vlastníkom nehnuteľnosti, aj keď tam nemáš trvalý pobyt a naopak - môžeš mať trvalý pobyt aj keď nie si vlastníkom nehnuteľnosti. Niekde musíš byť prihlásený na trvalý pobyt. Predpokladám, že v zahraničí nemáš záujem mať trvalý pobyt. Ak áno, tak sa tam prihlás, ale je s tým spojených veľa vecí (napr. na SLovensku musíš odovzdať OP, musíš si prehlásiť auto...). Ak máš aj inú nehnuteľnosť, tak sa môžeš prihlásiť na trvalý pobyt tam. Ak nie, nezostáva ti iné jednoduchšie riešenie, len si nechať trvalý pobyt v tej nehnuteľnosti (mohol by si ešte mať trvalý pobyt v obci, bol by si "papierový bezdomovec" - ale to asi nebude pre teba zaujímavé).

Osobne ani nevidím dôvod, prečo by si si mal rušiť trvalý pobyt v tom byte. NAvyše mama ti do toho vôbec nemôže zasahovať. Po právnej stránke na to nemá žiadny vplyv.

Takže nechaj si trvalý pobyt tam a nahlás všetkým inštitúciám korešpondenčnú adresu, kam chceš, aby ti zasielali korešpondenciu. Môžeš si tiež na pošte zaplatiť službu časové doposielanie korešpondencie za 4 EUR mesačne:

http://www.posta.sk/sluzby/faq-casto-kladene-otazky


DOdávatelia energií: píšeš, že zmluvy sú na teba a súrodencov. Potom ak chceš odhlásiť energie, treba aj súhlas súrodencov (všetci tí, ktorí sú uvedení na zmluve s dodávateľom). Ak má mma pocit, že platí za teba energie, tak ich odhlás a nech si ich prihlási mama na svoje meno. Ak si neprihlási, nebude mať elektrinu, plyn. Vodu nebudeš môcť odhlásiť, keďže ide o bytovku. Tam nemá každý zmluvu s dodávateľom vody, odberateľom je celý dom a mama platí len pomernú časť, ktorú spotrebovala (alebo ktorá sa jej rozpočítala).

Ešte pozor na zálohové platby za byt. Ako vlastník si ty povinný platiť preddavky. Nepíšeš, kto ich platí teraz - predpokladám, že mama. Over si u správcu, či náhodou nemáš nedoplatok z vyúčtovania či zálohových predpisov.

Podielu na byte je škoda sa vzdávať. A aj zbytočné. Len si overuj u správcu stav platieb, aby sa nestalo, že ti byt zoberie exekútor kvôli dlhu na byte.
Peggynka
16.09.14,06:42
A na RTVS :D.
Peggynka
16.09.14,06:52
Do zahraničia nemôže zaplatiť doposielanie.Mohol by k sestre,ale to nerieši jeho problém,sú tam narušené vzťahy a môže sa stať,že matka prestane platiť a on sa stane neplatičom so všetkými dôsledkami.Úradné listy sa nedoposielajú !!! Tak sa stane,že sa nedozvie o nedoplatkoch,výzvach na úhradu atď.Jediné východisko vidím v donútení matky,aby uzavrela všetky zmluvy na seba-býva tam sama.Má práva,musí prevziať aj zodpovednosť.
Peggynka
16.09.14,19:26
Tam býva matka,poštárka zazvoní s doručenkou,syn nie je doma,poštárka nechá oznámenie a po 18-tich dňoch vráti odosielateľovi.Bodka,vybavené.Kde tam vidíš správcu?
Peggynka
17.09.14,16:31
Peggynka
17.09.14,16:56
Úradný list s doručenkou nemôže prevziať nikto iný a o tie ide;
za druhé -chalan sa chce odhlásiť z trvalého pobytu a je v zahraničí.Čo na tom nerozumieš?
matthew_tv
17.09.14,20:11
Nuž, papierový bezdomovec mi nevyhovuje z dôvodu, že by som zrejme musel všetky doklady (OP, VP...) robiť nanovo, s novými údajmi...Premýšľam, že korešpondenčnú adresu by som si hodil k mame priateľky...
Zrejme sa mám zaujímať asi len o prepis zmlúv s dodávateľmi energií...Matka si nemôže dovoliť niečo nezaplatiť, v tom byte býva sama a nemala by kam ísť.
Čo sa smetí týka, začiatkom roka som to vybavoval, posielal som potvrdenie o pobyte v zahraničí, aby sa za mňa nemusela platiť daň za smetie. Matka mi do telefónu vykrikovala, že tak za mňa bude platiť všetko, nech si to všetko odhlásim, zruším trvalý pobyt a bla bla...trvalý pobyt teda rušiť nebudem, chcem úradné veci zariadiť tak, aby nemala pocit, že za mňa niečo musí platiť.
Mimo smetia teda, kde všade ešte záleží na tom, koľko osôb je prihlásených k domácnosti?
matthew_tv
17.09.14,20:13
Matka na seba nič prepisovať nebude, to by sa mohli všetci aj na hlavu postaviť. Vraj to prepísala na nás pre naše dobro...neprestane to však ani platiť, keďže by nemala kam ísť a ten byt pre ňu veľa znamená.
Katy a R
17.09.14,20:19
myslím, že toto by bolo dobré riešenie - ak bude matka ochotná dať si elektriku, plyn, koncesie na seba .. no a ešte bytové družstvo (správca) - ale tam tiež máte merače na vodu predpokladám..
matthew_tv
17.09.14,20:37
Máme merače aj na plyn, aj na vodu, aj na elektrinu, no matka má pocit, že za mňa každý mesiac platí vodu, elektrinu aj plyn...:)
luja5
18.09.14,10:21
S prihliadnutím na doteraz napísané a za predpokladu, že ide o byt v bytovom dome, ktorý má správcu, napíšem môj pohľad na vec. Asi odlišný od iných, trochu širší z dôvodu, že poznám situáciu len z Tvojho popisu, možno s inými odporúčaniami, ale taký je už svet - aj poraďácky;):).

1. Matka nemusí súhlasiť, aby na ňu boli prepísané príslušné zmluvy z dôvodov, pre ktoré chceš s ňou ukončiť kontakt. Jednostranným zrušením zmluvy s elektrárňami by matke odpojili elektrinu, u zmluvy s plynárňami by jej odpojili plyn a zobrali plynové hodiny. Ak by sa obrátila na súd, že ste jej tým zabránili v riadnom užívaní bytu napriek tomu, že si svoje výdavky platí a chce platiť, je otázne, ako by si pochodil so svojimi dôvodmi. Osobne neviem o tom, že by zákon ukladal povinnosť prednostného uzatvárania zmlúv s užívateľmi bytov a nie s ich spolu-vlastníkmi, či už ide o zmluvu s elektrárňami, plynárňami, vodárňami, alebo so správcom.
Ak doteraz matka platila aj úhrady podľa zálohového predpisu od správcu (v zmysle "Platí matka, doteraz sme jej ja a brat finančne prispievali na chod domácnosti"), tak platila aj za Vás súrodencov, aj za sestru, ktorá neprispievala. Alebo ste rozdeľovali preddavky a vyúčtovanie na výdavky spojené s užívaním bytu a na výdavky spojené so spoluvlastníctvom bytu...?
Ak si veci okolo bytu riešil doteraz Ty a končíš s kontaktom s matkou, odporúčam dohodnúť sa so súrodencami, kto za Teba Tvoju starostlivosť o byt prevezme a bude s matkou v kontakte, ak nastanú problémy týkajúce sa bytu ako nehnuteľnosti (mám na mysli také, ako prasknutý radiátor, poškodenie v dôsledku vytopenia od susedov...). Tiež kto bude riešiť opravy-výmeny v byte, ktoré sú povinní finančne zabezpečovať spoluvlastníci bytu.

2. Ak nechceš ísť cestou zmeny trvalého pobytu, na miestnej pošte môžeš mať svoj platený P.O.BOX, ktorý bude Tvojou poštovou schránkou. Môžeš sa s niekým dohodnúť a poveriť ho, aby Ti občas zašiel pozrieť obsah schránky. K preberaniu doporučených zásielok môžeš niekoho splnomocniť, ak by Ti nestačila len informácia, že máš takú zásielku na pošte uloženú. Niektoré úradné zásielky sa nemusia dať predvídať a môže byť na Tvoju škodu, ak sa o nich nedozvieš. Nezabudni tiež na doručovanie-preberanie rozhodnutia o vyrubení dane z nehnuteľnosti, ak ju platíš Ty.

3. Nemusel si súhlasiť s dedičskou dohodou. Ak teraz také dedičstvo vyvoláva u Vás problémy, môžeš matke vrátiť jej príslušný podiel na byte, ktorého sa vzdala v Tvoj prospech. Podiel po otcovi Ti zostane a možno by Ti to situáciu aspoň trochu zjednodušilo, ak by sa aj matka stala spoluvlastníčkou. Inak je ťažko radiť, lebo nepoznám Vaše vzájomné rodinné vzťahy a ich pozadie, kto a ako matku navštevuje, aká je sociálna situácia matky, či si zabezpečuje sama aj také veci, ktoré by len ako užívateľka bytu nemusela, obsahovo na aké jej fungovanie sa dožaduje zasielania Tvojej časti mzdy a v akom rozsahu...
Peggynka
18.09.14,10:28
Však tam býva sama...Nepredstavovala si to tak,že sa vzdá dedičstva aj svojej časti bytu a vy budete platiť a ona bude len bývať? Asi by ste jej mali vysvetliť,že to tak nefunguje.Veď je ešte pomerne mladá (okolo 50r.),tak nemôže takto rozmýšľať.Takto by sa na vás obohacovala.
matthew_tv
18.09.14,12:02
1. Matka s tým súhlasiť ani nebude, po smrti otca a dedičskom konaní sa tie zmluvy zariadili takto pre matkine "ak by sa aj mne niečo stalo, aby ste nemali toľko papierovačiek".
My sme nič nerozdeľovali, matka nás len požiadala, či by sme jej finančne nepomáhali nejakú chvíľu, nakoľko nie je schopná z výplaty a dôchodku platiť domácnosť, cigarety a svoje pôžičky.

Veci okolo bytu som riešil ja, opravy takisto ja, keď som bol doma. Sčasti sa o to vie postarať brat, keď ide domov, je však jednak mladší a jednak menej zručný v týchto veciach, tak som zvedavý, ako sa o to chce matka postarať.

2. Ako som sa dočítal, zmena trvalého bydliska by mi nič nevyriešila, takže sa na ňu zatiaľ nebudem zameriavať.
Poštu si asi vyriešim zmenou korešpondenčnej adresy, ak to pôjde tak ľahko.
Čo sa týka dane z nehnuteľnosti...daň za odpad sa za mňa neplatí, ohľadom toho som už posielal potvrdenie o tom, že sa zdržiavam mimo trvalého bydliska.

3. V čase dedičského konania ešte neboli kontakty také narušené. Matka by odmietla stať sa spoluvlastníčkou bytu.
Matku sme navštevovali raz za pár mesiacov všetci. Matka poberá vlastný plat, nakoľko je zamestnaná a s platom aj vdovský dôchodok. Nakoľko je jedinou užívateľkou bytu, keďže sme sa všetci rozpŕchli mimo domov, zabezpečuje si všetko sama.
Dožaduje sa zasielania časti mzdy na to, že vraj nestačí sama splácať domácnosť. Na moju otázku, ako je možné, že ak má spolu s dôchodkom skoro taký príjem ako ja len zo mzdy, nedokáže platiť domácnosť, bolo odpoveďou, že má aj plno pôžičiek. Keď som jej pripomenul, ako som jej hovoril, že pôžička na pôžičku nič nevyrieši, debatu ukončí. Keď jej odporučím menej fajčiť, dostanem odpoveď "do cigariet sa ty nestaraj, na to si ja zarobím". Čo sa sumy týka, tak vraj by od nás troch potrebovala každý mesiac tak 100€ dokopy. Keď som jej nechal v jednom mesiaci 130€ a v druhom som odmietol nechať čo i len euro, dostal som vynadané...keď som povedal, že v tej domácnosti nežijem a mám SVOJU domácnosť, kde takisto nebývam a nepapám zadarmo, tak som dostal odporúčanie, nech sa vrátim na ubytovňu, kde som bol zo začiatku, že ma to vyjde lacnejšie ako byt :) Po debatách na tieto témy už sa s matkou ďalej nedá normálne baviť, jediné, čo počujem v telefóne je "nič od teba nechcem, len aby si mi každý mesiac poslal aspoň 30€." V každom jednom telefonáte to počujem. Pri poslednej návšteve pretiekol pohár mojej trpezlivosti po dlhej hádke, počas ktorej slovne zaútočila na priateľku s tým, že mnou manipuluje a bla bla, ale to nie je témou tejto konverzácie, no :)
Snáď som ťa teda dostal hlbšie do problému...;-)
matthew_tv
18.09.14,12:05
Predstavovala si to tak, že sa vzdá dedičstva (nechá si právo dožitia) a my jej máme finančne pomáhať s pôžičkami, ktoré z nerozvážnosti pobrala od rôznych úžerníkov ako prov***nt a pod.
Keď som ju upozornil, že do sestry sa nenaváža pre to, že jej neprispieva, tak dostanem nakričané, že sestra má ťažké obdobie (od ukončenia VŠ ešte ľahké ani nemala) a nech si z nej beriem vzor, že ona je so svojim priateľom dlhšie a ešte spolu nebývajú.
luja5
18.09.14,13:39
Matthew, nejde mi o vyzvedanie;), ako je to u Vás, ak by tak náhodou niečo v mojich príspevkoch vyznelo. Nechcem ani ísť proti Tebe, len poukázať na komplexnejší prístup k Tvojmu problému, naznačiť.... Bude len na Tebe, ako sa rozhodneš situáciu riešiť.

1. Matka nemusí byť povinná postarať sa o všetko. Záleží aj od toho, či máte podrobnejšie písomne špecifikované jej práva-povinnosti v rámci zriadenia vecného bremena. Aké sú drobné opravy u nájomcov, si môžeš len pre orientáciu pozrieť v prílohe tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-87/znenie-20140901. Analogicky to, čo tam nie je, by mohla matka požadovať finančne uhradiť od Vás, ak si zabezpečí opravy dodávateľským spôsobom (len môj názor).
Btw. - ja žijem len s dcérou a ver mi, že starať sa o všetko sama, ako to robí Tvoja mama, nie je vôbec jednoduché.

2. Daň z nehnuteľnosti a poplatok za OLO (smeti) sú dve podstatne rozdielne veci, upozornila som na DzN, nie na smeti:).

3. Ak by sa matka odmietla stať spoluvlastníčkou, tak nerozumiem, čo má na mysli pod Tvojím vzdaním sa dedičstva. Ako to máš urobiť, voči komu? Tak jej navrhni, že časť jej dedičského podielu, ktorú si zdedil, daruješ bratovi, sestre...

Suma 30 € od Teba sa mi nezdá veľa, ak mama platí správcovi všetko (aj za Vás) a ak si všetko zabezpečuje v byte sama, teda aj to, čo nemusí a čo musíte Vy. Ale môžeš jej navrhnúť, že jej budeš prispievať na Tvoje výdavky spojené so spoluvlastníctvom bytu (to si môžeš vypočítať), brat a sestra tiež a každú opravu-výmenu..., ktorá nespadá pod drobnú opravu, finančne uhradíte súrodenci. Neviem, aký veľký je byt - opäť nechcem, aby to vyznelo ako vyzvedanie:), opäť len ako príklad, ako ťažko sa radí, ak sa nepozná do detailov celá situácia. Ak by si však bol tretinovým spoluvlastníkom môjho bytu, zhodou okolností cca 30 € by predstavoval Tvoj podiel na výdavkoch spojených len s Tvojím spoluvlastníctvom bytu. A keď sa po x-rokoch pokazili ťažké bytové bezpečnostné dvere, lebo ich staré pánty určené na nižšiu váhu dverí neudržali, nechci vedieť, koľko by bol Tvoj jednorazový mimoriadny neplánovaný výdavok, ktorý by si bol povinný bezodkladne uhradiť. O ďalších veciach ani nehovoriac. Možno by si si musel zobrať aj Ty pôžičku...

4. Btw. – aj matka si môže dať nechať radiť a tiež od cudzích, najmä ak žije sama a návštevy zo strany detí sú len raz za čas "organizované podujatia". Bolo by dobré s tým počítať;).
luja5
18.09.14,13:51
Ešte na doplnenie - vedome sa vyhýbam problému spojeného s Tvojou partnerkou, ktorú si spomenul nie prvýkrát. K tomu sa naozaj nedokážem a ani nechcem vyjadrovať, keďže Vás osobne nepoznám a nemohla by som byť objektívna.
matthew_tv
18.09.14,14:04
Lenže matka tam nie je v podnájme, nemôže žiadať, aby som jej zaplatil napr. nový sporák alebo preplatil napr. opravu spotrebiča, na čo si zavolá firmu.
Ja viem, že to nemusí byť ľahké, ale matka sa sama rozhodla, že na to zostane sama, keď mi nepekne vynadala pri poslednej "návšteve".

Má tým na mysli to, že sa mám vzdať svojho práva na byt alebo na podiel pri jeho predaji. Je jej jedno, voči komu, hlavne aby som nemal nič z toho bytu :)

Spočiatku sa nezdala tá suma veľa ani mne, hlavne keď som tam ešte býval, po odsťahovaní sa som to bral tak, že jej budem tú chvíľu ešte pomáhať (to som ešte nevedel, že chce dostávať peniaze do konca života za to, že tam nebývam). Nerozumiem tej vete "zabezpečuje si všetko sama, aj to, čo nemusí". Ak tam býva sama, mám jej kupovať žiarovky, ak jej vyhoria? Mám jej kúpiť nový sporák ja, ak sa jej pokazí?
To mi nedáva logiku...energie za mňa neplatí, pretože ich nespotrebúvam. Platí zálohy, z tých sa jej vracajú preplatky predsa, keďže sa toho nespotrebuje až toľko. Jediné, čo jej môže robiť výdavky z toho, že som nahlásený akoby som tam býval, sú dane, ak sa nemýlim...z toho daň za smetie neplatí, tú daň za nehnuteľnosť (resp. jej časť) si teda tiež nejako vyriešim.

Chcel som len vedieť, čo všetko mám zrušiť, kam poslať potvrdenie o tom, že sa tam nezdržiavam, aby za mňa nemala výdavky, keďže jej už ďalej zo svojej mzdy nič posielať nebudem po tom, čo vyviedla.

Návštevy neboli organizované podujatia...keď som mal dovolenku, šiel som domov, to isté brat a sestra.
Chobot
18.09.14,14:28
Napíšem jedno porovnanie. Svokor po smrti svokry sa vzdal svojho podielu a celý byt sa prepísal na manželku. Papierovo je ona vlastníkom bytu, dala generálnu plnú moc svojmu otcovi vo veciach správy bytu. Všetko funguje tak, ako keby on bol vlastníkom bytu - všetko si platí sám, energie sú prihlásené na jeho meno, on platí daň z nehnuteľnosti, zálohové predpisy, zúčastňuje sa schôdzí. Jediná vec, čo je iná, je ten list vlastníctva. Svokor má starobný dôchodok a vdovský dôchodok. Z toho si všetko platí. Až raz pominie (dúfam, že mu zdravie bude ešte dlho slúžiť), tak nebudú žiadne problémy s dedičstvom - nebude čo dediť - a o to svokrovcom išlo.

Keď sú rozumní ľudia, tak sa to dá. Svokor nikdy nepýtal príspevok za to, že byt patrí jeho dcére. Býva tam, užíva ho, tak to berie ako keby bol jeho (z pohľadu nákladov). Samotné vlastníctvo je len formálna stránka.

Mala by to aj tvoja mama tak brať. Keby bol ten byt len v jej vlastníctve, aj tak by ťa žiadala o finančnú pomoc? Pre ňu by to nebol žiadny rozdiel, keby jej meno figurovalo na liste vlastníctva v porovnaní so súčasným stavom. PReto nevidím dôvod, aby si jej finančne pomáhal. Ona je finančne zabezpečená - veď má plat aj vdovský dôchodok. Ak jej to nestačí, lebo spláca pôžičky, tak to je jej problém. Ak jej budeš dávať peniaze, tak ju len utvrdíš v istote, že však jej vždy niekto pomôže, ak nevyjde s financiami a bude ešte viac míňať. Svokor z tých 2 dôchodkov ešte aj ušetrí - ušetrené dáva vnúčatám na sviatky (narodky, vianoce).

Viem ťa pochopiť a prikláňam sa k tvomu názoru, že ak mama nechce s tebou vychádzať, tak nemusí, ale potom nech nečaká finančné príspevky. Myslím, že nie je tak odkázaná na tú fin. pomoc od teba, ako to prezentuje. Len ťa tým vydiera.

Plno ľudí býva samých, prečo by si jej ty mal kupovať žiarovky a opravovať sporák. Len preto, že byt patrí tebe? Ako niekto vyššie napísal - nie je to nájomný vzťah.

Keby som bol sudcom ( tiež to niekto vyššie načrtol), tak by som odpojenie od energií nebral ako znemožnenie práva doživtoného užívania nehnuteľnosti. Ona má možnosť si tie energie prihlásiť na seba, ty jej to nezakazuješ. Ona bude do konca života byt užívať, prečo by nemohla mať tie merače na svoje meno? Jej nehrozí, že by si jej ukončil nájom, ako nejakému podnájomníkovi. Je to obdoba nájomného bytu obce - byt patrí obcie (teda tebe), ale podnájomníci sú musia merače energií prihlásiť na seba. Ja by som tie energie kľudne odhlásil.

Pozri si aj staršie podobné témy, bolo ich veľa. Napr. tieto:

http://www.porada.sk/t150083-platba-za-energie.html

alebo extrém:

http://www.porada.sk/t118838-vypratanie-domu.html
luja5
18.09.14,15:02
@Matthew: Akosi sa myšlienkovo obchádzame. Myslím si, že som dosť toho napísala, aj naznačila.
Sorry, ale s organizovanými podujatiami som reagovala na Tvoju informáciu, že raz za pár mesiacov ste matku navštevovali súrodenci spoločne, viac si nenapísal.
Na to, na čo si sa pýtal, si odpovede dostal. Aj odo mňa, aj iné od iných, môžeš si vybrať:).
Len posledný môj názor - ak matke nebudeš nič posielať, matka bude mať právo prestať platiť správcovi preddavky, lebo ona nebude povinná platiť za Teba (prioritne do FPÚaO, ale môžu tam byť aj iné výdavky viažúce sa na spoluvlastníctvo nehnuteľnosti). A ak by sa to časom dostalo až na súd či dokonca k exekútorovi, považujem za otázne, či by sa súd alebo exekútor namáhali zisťovaním Tvojej korešpondenčnej adresy...
Katy a R
18.09.14,16:36
pozri - musíš sa s ňou v každom prípade nejako dohodnúť ... vzťahy za teba nevyriešime - to je na tebe. Len pamätaj, že je to tvoja matka (inú mať nebudeš) .
možno by práve potrebovala nad sebou dohľad a pomoc - lebo ak "spadla" do dlhov - veľmi ťažko sa vyhrabe sama ...