Baro110
02.11.14,20:37
Zdravím.

Chcel by som sa opýtať na spoluvlastnícky podiel. Jedná sa mi o jeden pozemok zdedený po otcovi na kataster portali som si to vyhladal je to orná pôda cca 200m2 a napísané viac ako 20 majiteľov. To je všetko v pohode, len teraz neviem či na tých 200m2 je tento počet majiteľov? Pri každom je spoluvlastnícky podiel pri mne 1/4 pri inom 3/80, alebo 4/102786 a podobné cifry to neviem definovať. Vysvetlite mi to prosím.

Našiel som si to aj na katastrálnej mape, len ťažko sa v tom orientovať keďže tam nie sú žiadne body podľa ktorých by sa tam laik vedel orientovať. Vedel by som tento pozemok približne podľa niečoho približne určiť aj v reáli bez geodeta??
misoft
02.11.14,19:42
Matematika! Tých 200m2 patrí všetkým 20-tim, lenže niekto má väčší, iný menší podiel z toho. Ak chceš vypočítať, koľko je z toho tvoj podiel, preveď si jednotlivé podiely na spoločného menovateľa, tým vydelíš 200m2 a potom násobíš svojim čitateľom, ktorý ti vzišiel pri prevode na toho spoločného menovateľa.
robovi
03.11.14,22:38
Myslim, ze nemusis na spolocneho menovatela. Staci, ked celkovu plochu vydelis menovatelom v tvojom pripade 4 a vynasobis citatelom v tvojom pripade 1 a mas svoj podiel v m2. Ak si vsetky podiely prevedies na spolocneho menovatela, vies si porovnat to, kto ma aku cast(cim je vyssie cislo v citateli, tym ma vacsiu cast), pretoze takto je to dost neprehladne. Avsak dolezite je to, ze nevies presne urcit, ktorych konkretnych 50m2 je tvojich. To sa musis bud dohodnut s ostatnymi spoluvlastnikmi, alebo sudnou cestou a vymerat to potom prostrednictvom komercneho geodeta, musis dat na to vyhotovit geometricky plan.
Bez geodeta si asi neporadis s urcenim pozemku, iba ak by ta parcela mala naozaj vyrazne terenne hranice, ako je cesta, potok, jarok atd.
marjankaj
03.11.14,23:14
A nie je jednoduchšie vypočítať 1/4 z 200????