AWEDe
26.11.14,14:15
Ahojte, chcem sa opytat, som osamela matka chlapca, ktory ma 8 mesiacov. Chcem sa vratit spat do zamestnania, o com som upovedomila zamestnavatela 1 mesiac dopredu. Davala som si ziadost o upravu pracovneho casu podla §164 a §170. Dnes mi poslali rozvrh hodin, kde zacinam prvou a koncim siestou hodinou, ako vsetci ostatni. Nevyhoveli ziadosti, ako mam dalej postupovat?
Dakujem
Tweety
26.11.14,13:19
Zamestnávateľ zo ZP musí vyhovieť
§ 164
Úprava pracovného času
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
§ 170
(1) Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.

(2) Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.

(3) Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.


(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
AWEDe
26.11.14,13:22
Zamestnavatel o tomto §vie, to som pisala aj do ziadosti, ale aj tak mi to nezohladnili pri yostaveni mojho rozvrhu. Ako mam postupovat dalej?
AWEDe
26.11.14,13:23
Co su vazne prevadzkove dovody? Dakujem
Tweety
26.11.14,13:23
asi mu tú úpravu neumožňuje samotná prevádzka školy, neodvôvodnil to nijako?
AWEDe
26.11.14,13:25
Myslim, ze pravadzka skoly to umoznuje, dalo by sa prihliadnut. Ide skor o naschval.
ivka70
26.11.14,13:30
A aky je tvoj tyzdenny pracovny cas podla zmluvy?
A o aku upravu pracovneho casu si vlastne ziadala - teda aka je tvoja predstava upraveneho pracovneho casu?
AWEDe
26.11.14,13:35
Nas pracovny cas je kazdy kazdy den 7,45-13,45. T.j. 6 hodin denne. Povodne som si myslela, ze ucitelka, ktora je na zastupovani mojej MD, bude preradena, t.j. ze dostanem jej rozvrh a jej sa pokusia najst inu alternativu. Cize som neuviedla presne o co ziadam, uviedla som len §164 a §170. Lenze prerobili cely rozvrh tak, ze vlastne skratenie prac.casu nemam ani kedy cerpat.
ivka70
26.11.14,13:40
Ale tyzdenny pracovny cas mas 30 hodin v prac. zmluve? A kolko hodin tyzdenne ucis?
AWEDe
26.11.14,13:44
30 hodin je v zmluve a ucim 23 hodin
ivka70
26.11.14,13:46
To ale nejako nesedi, 30 hodin tyzdenny pracovny cas v zmluve je kratsi pracovny uvazok, 23 hodin vyucovania je ale plny uvazok ....
AWEDe
26.11.14,13:47
23 hodin je plny uvazok ucitela, v zmluve teda neviem na isto .. ale musime byz od 7,45 - 13,45.Pozrela by som to presne
ivka70
26.11.14,17:28
Ak mas 37,5 hodinový pracovný týžden, v práci by si mala byt 8 hodin denne s polhodinovom neplatenou prestávkou. Ty musíš byt v práci len 6 hodin.
Akú ďalšiu úľavu ešte od zamestnavatela vlastne na základe tej žiadosti očakávaš?

Ak si chcela skrátenie úväzku, mohla si poziadat o to, ale to je spojené aj s pomerným znížením mzdy - co asi nebol cieľ.
AWEDe
27.11.14,05:19
V zmluve je 37,5 hod
AWEDe
27.11.14,06:25
Cielom mojej ziadosti bolo, aby som nemala ziadne okna. Myslim ze v tomto sa vyhoviet da, ak sa chce.
To ze musim byt v praci 6 hodin, nie je len pre mna, ale pre vsetkych zamestnancov.
ivka70
27.11.14,06:31
A to si tam takto specifikovala, ze chces bez okien rozvrh?
Neurobil iti ho prave s ohladom na tu prestavk una dojcenie tak, ze tu mas v tom "okne"?

To, ze musite byt v praci namiesto 7,5 hodiny len 6 hodn je vasa vyhoda, ale ziadat dalsie skratenie, aj ked toto ma kazdy zamestnanec, je dost neodovodnitelne ...zamestnavatel ti poskytuje dostatok volna a prestavky - kedze postupuje podla pracovnej zmluvy a v tej je 7,5 hodinovy denny pracovny cas. - ale to si asi nechcela, len ten rozvrh bez okien ... cize stale ostava otazka, specifikovala si v svojej poziadavke, ze si to skratenie a prestavky predstavujes vlastne cely rozvrh v jednom kuse?
AWEDe
27.11.14,06:40
Nie, to som nespecifikovala. V tom by mal vyhoviet? Dakujem
AWEDe
27.11.14,07:02
Nie to som tam nespecifikovala. Musia v tom vyhoviet?Dakujem
ivka70
27.11.14,07:49
Vies, ty sa stazujes, ze ti nevyhoveli - ale asi ti nevideli do hlavy, ako si to predstavujes.
Svojim sposobom si zakonnu povinnost splnili, umoznuju ti odist zo skoly po 6 hodinach prace, co na polhodinovu prestavku platenu na kojenie staci a je mozne ju dat na konci zmeny.
Mozes sa ist skusit dohodnut na niecom inom, ale skor to vidim na dobru volu zamestnavatela, ci este bude chciet nieco menit. Zakon v podstate dodrzal a navyse uz nemusi robit nic.