Zavrieť

Porady

Narok na dojciacu prestavku. resp. skratenie pracovneho casu - ucitelka

Ahojte, chcem sa opytat, som osamela matka chlapca, ktory ma 8 mesiacov. Chcem sa vratit spat do zamestnania, o com som upovedomila zamestnavatela 1 mesiac dopredu. Davala som si ziadost o upravu pracovneho casu podla §164 a §170. Dnes mi poslali rozvrh hodin, kde zacinam prvou a koncim siestou hodinou, ako vsetci ostatni. Nevyhoveli ziadosti, ako mam dalej postupovat?
Dakujem
7 komentárov     zbaliť
ivka70 A aky je tvoj tyzdenny pracovny cas podla zmluvy?
A o aku upravu pracovneho casu si vlastne ziadala - teda aka je tvoja predstava upraveneho pracovneho casu?
AWEDe Nas pracovny cas je kazdy kazdy den 7,45-13,45. T.j. 6 hodin denne. Povodne som si myslela, ze ucitelka, ktora je na zastupovani mojej MD, bude preradena, t.j. ze dostanem jej rozvrh a jej sa pokusia najst inu alternativu. Cize som neuviedla presne o co ziadam, uviedla som len §164 a §170. Lenze prerobili cely rozvrh tak, ze vlastne skratenie prac.casu nemam ani kedy cerpat.
ivka70 Ale tyzdenny pracovny cas mas 30 hodin v prac. zmluve? A kolko hodin tyzdenne ucis?
AWEDe 30 hodin je v zmluve a ucim 23 hodin
ivka70 To ale nejako nesedi, 30 hodin tyzdenny pracovny cas v zmluve je kratsi pracovny uvazok, 23 hodin vyucovania je ale plny uvazok ....
AWEDe 23 hodin je plny uvazok ucitela, v zmluve teda neviem na isto .. ale musime byz od 7,45 - 13,45.Pozrela by som to presne
AWEDe V zmluve je 37,5 hod
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zamestnávateľ zo ZP musí vyhovieť
    § 164
    Úprava pracovného času
    (1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

    (2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
    § 170
    (1) Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.

    (2) Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.

    (3) Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.


    (3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AWEDe Zamestnavatel o tomto §vie, to som pisala aj do ziadosti, ale aj tak mi to nezohladnili pri yostaveni mojho rozvrhu. Ako mam postupovat dalej?
    Tweety asi mu tú úpravu neumožňuje samotná prevádzka školy, neodvôvodnil to nijako?
    AWEDe Myslim, ze pravadzka skoly to umoznuje, dalo by sa prihliadnut. Ide skor o naschval.
    AWEDe Co su vazne prevadzkove dovody? Dakujem
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak mas 37,5 hodinový pracovný týžden, v práci by si mala byt 8 hodin denne s polhodinovom neplatenou prestávkou. Ty musíš byt v práci len 6 hodin.
    Akú ďalšiu úľavu ešte od zamestnavatela vlastne na základe tej žiadosti očakávaš?

    Ak si chcela skrátenie úväzku, mohla si poziadat o to, ale to je spojené aj s pomerným znížením mzdy - co asi nebol cieľ.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AWEDe Cielom mojej ziadosti bolo, aby som nemala ziadne okna. Myslim ze v tomto sa vyhoviet da, ak sa chce.
    To ze musim byt v praci 6 hodin, nie je len pre mna, ale pre vsetkych zamestnancov.
    ivka70 A to si tam takto specifikovala, ze chces bez okien rozvrh?
    Neurobil iti ho prave s ohladom na tu prestavk una dojcenie tak, ze tu mas v tom "okne"?

    To, ze musite byt v praci namiesto 7,5 hodiny len 6 hodn je vasa vyhoda, ale ziadat dalsie skratenie, aj ked toto ma kazdy zamestnanec, je dost neodovodnitelne ...zamestnavatel ti poskytuje dostatok volna a prestavky - kedze postupuje podla pracovnej zmluvy a v tej je 7,5 hodinovy denny pracovny cas. - ale to si asi nechcela, len ten rozvrh bez okien ... cize stale ostava otazka, specifikovala si v svojej poziadavke, ze si to skratenie a prestavky predstavujes vlastne cely rozvrh v jednom kuse?
    AWEDe Nie, to som nespecifikovala. V tom by mal vyhoviet? Dakujem
    AWEDe Nie to som tam nespecifikovala. Musia v tom vyhoviet?Dakujem
    ivka70 Vies, ty sa stazujes, ze ti nevyhoveli - ale asi ti nevideli do hlavy, ako si to predstavujes.
    Svojim sposobom si zakonnu povinnost splnili, umoznuju ti odist zo skoly po 6 hodinach prace, co na polhodinovu prestavku platenu na kojenie staci a je mozne ju dat na konci zmeny.
    Mozes sa ist skusit dohodnut na niecom inom, ale skor to vidim na dobru volu zamestnavatela, ci este bude chciet nieco menit. Zakon v podstate dodrzal a navyse uz nemusi robit nic.
      zbaliť

    Narok na dojciacu prestavku. resp. skratenie pracovneho casu - ucitelka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.