Jurino
01.12.14,21:16
Poraďáci, prosím vás o radu. Čo by ste robili v situácií, ak by vám zamestnávateľ ponúkol miesto v inom meste mimo SR a ak by ste odmietli túto pracovnú ponuku prijať, tak vás po 13 rokoch v TPP prepustí z dôvodu zrušenia pobočky v mieste práce a to bez nároku na odchodné a odstupné dohodou. Dohodu som nepodpísal s tým, že je pre mňa nevýhodná a jednostranná. Výpoveď som dostal obratom, len so spätným dátumom k 31.8.2014, ktorú som len prevzal a nepodpísal, pretože obsahovala rovnaký dodatok ako dohoda, a to konkr. ten, že zamestnávateľ nemá žiadne záväzky voči zamestnancovi, okrem vyplatenia poslednej mzdy za odpracovaný mesiac. V tom čase som si našiel prácu s nástupom od 1.12.2014, do ktorej som nastúpil, ale mám nepríjemný pocit, že zavádzam nového zamestnávateľa, že mám pracovný pomer ukončený. Ako postupovať ďalej, keď mi nechce pôvodný zamestnávateľ vydať dohodu, v ktorej by bol zakotvený nárok na odchodné a odstupné? Výpoveď mi dať nemôže, pretože pobočka sa zrušila a je presťahovaná, takže prácu vo výpovednej lehote nemám naďalej kde pre neho vykonávať. Od dnes pracujem v novej firme, ale s obavami, čo nastane, ak budem musieť predložiť doklad o ukončení pracovného pomeru a budeme spisovať novú pracovnú zmluvu. Ábela, teraz nech mi niekto poradí ako z tejto pekelnej situácie von! :))) Ešteže mám prácu, inak by som sa nemohol zahlásiť ani na Úrad práce.
veronikasad
01.12.14,22:32
Prečo odchodné - si poberatelom starobného alebo invalidného dôchodku ?
Je v dohode o skončení prac.pomeru uvedený dôvod ?
Výpoveď nie je možné dostať so spätným dátumom. Výpovedná doba začína prvým dňom nasl. kal. mesiaca po doručení výpovede. Napísal si na ňu dátum prevzatia ?
expeeert
02.12.14,05:50
Pletieš si (ako asi väčšina pýtajúcich) dohodu s výpoveďou.
Dohoda (ako už vyplýva z názvu) je obojstranná - čiže keď súhlasíte s tým čo je v dohode napísané obaja - aj zamestnanec aj zamestnávateľ, je to najjednoduchšia cesta ukončenia prac. pomeru.
Výpoveď je jednostranná buď zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa a musia byť pri nej dodržané presné podmienky, termíny, výpovedné doby a pod. podľa zákonníka práce.
Tweety
02.12.14,07:00
Tu je už možné len skončiť PP dohodou. Dohoda nie je jednostranný akt ako píšeš, je to dohoda obidvoch strán. Ak išlo o dohodu z organizačných príčin, nárok na odstupné by vznikol. Takže sa obrát na zamestnávateľa. A teraz nechodíš do práce? Porušuješ PD s možným okamžitým skončením PP.
Jurino
03.12.14,17:02
Momentálne do práce nechodím, pretože celá miestnosť, kde som vykonával prácu u pôvodného zamestnávateľa je presťahovaná mimo SR. Odovzdal som už všetky veci, ktorú slúžili k výkonu mojej práce, takisto aj kľúče od kancelárií, ktoré tam ostali. Dnes som vyzval zamestnávateľa mailom, aby mi pridelil náhradnú prácu, keďže pracovný pomer stále trvá, ako som si zisťoval aj na inšpektoráte práce. Tam mi radili, že výpoveď, ktorú mi zaslal mailom so spätným dátumom bez podpisu a pečiatky firmy, je len zdrapom papiera, ktorý nemám akceptovať a mám čakať na riadne doručenú výpoveď, inak mi PP trvá a nemôžem s tým ja nič urobiť.
Jurino
03.12.14,17:09
Zle som sa vyjadril, nemyslel som odchodné, myslel som výpovednú dobu a odstupné. Dohodu, ktorú mi prvýkrát doručil 31.10. som si prečítal po dovolenke 4.11., kde nebol uvedený ani dôvod výpovede. Trval som na tom, aby tam uviedol dôvod prepustenia podľa paragrafu 63, odstavcu 2 a vyňal z dohody odstavec o výplate poslednej výplaty za odpracované dni, bez akýchkoľvek ďalších nárokov a záväzkov. Poslal mi mailom nepodpísanú výpoveď s uvedeným paragrafom, ale so spätným dátumom výpovede k 31.8.2014 a uvedený odstavec tam nechal aj napriek mojej nevôli. Výpoveď som len prevzal a to konkr. dňa 26.11.2014 a dal som na vedomie prevzatie mailom s tým vedomím, že končím dňa 30.11.2014, pretože sa pobočka sťahuje mimo SR. Bolo mi ponúknuté miesto mimo SR, ale nesúhlasil som s nim.
Jurino
03.12.14,17:13
Už tomu rozumiem, mýlil som si to ešte na začiatku. Výpoveď dohodou je vlastne terminologický nezmysel.
Jurino
30.01.15,20:53
Ďakujem vám všetkým za rady. Situácia sa obrátila v môj prospech aj na základe vašich rád. Takisto mi veľmi pomohla užívateľka s nickom Luulaa,





, ktorá mi poradila jedno veľmi dobré riešenie ako situáciu riešiť v takýchto krajných prípadoch. Ak by ste v budúcnosti potrebovali riešiť podobné situácie, neváhajte a obráťte sa na ňu.
veronikasad
30.01.15,20:54
A prečo sa s tým dobrým riešením nechceš sám podeliť s ostatnými poraďákmi ?
avalik
30.01.15,21:11
Jurino, a Luulaa ti dala splnomocnenie zverejnit jej meno tu na porade?
Jurino
31.01.15,13:47
Áno, dala mi splnomocnenie zverejniť jej meno, ale už ste ho vybielili... takže je to bezpredmetné :)