Kristina 27
07.12.14,10:57
Oproti nam sused chova hospodarske zvierata. Ma dve kravy, barany, zajace, prasce a 5 psov. Problemom je, ze nam s tym strpcuje zivot. Ide od neho priserny smrad, spaluje nejake veci z ktorych ide kominom nesmierny smradlavy dym. Ten sused tam nebyva.Pride o 9 rano a odide o cca,16 hod. Vecer vypusti 5 psov, bresu celu noc. Mame neskutocne vela much- plastove okna su cele osrate, nova omietka osrata. Vletia samozrejme aj dnu a stipu nas. Neda sa so susedom o tom normalne porozprava uz poslal kazdeho do ....... Potrebujem radu, co mame robit? Dakujem Kristina 27
totanka
07.12.14,10:13
1. kolo obecný úrad / primeranosť /VZN
Mila123
07.12.14,10:27
Kristy, muchy neštípu, muchy otravujú.......
arizona
07.12.14,13:38
2.kolo regionalny hygienik
lujza.j
07.12.14,14:45
nedávno tu bola rovnaká téma..neviem ju najst:(
Kristina 27
07.12.14,18:43
Ver mi , aj stipu
marjankaj
07.12.14,19:06
V knihe od Xaviera Crementa "Dosť bolo penisov" sa píše.
Proti "penisovi" ti môže pomôcť iba "penis".
http://www.gorila.sk/product/130184
Peggynka
07.12.14,19:07
Lebo ten nebol "bezohľadný",ale "neprispôsobivý" :D
http://www.porada.sk/t254914-neprisposobivy-sused.html
lujza.j
07.12.14,19:45
ne..ne.....peggy....o takomto nejakom chove to bolo....
Kristina 27
08.12.14,20:16
No , taku odpoved som necakala, ale poslem teda na neho niekoho s tym, ved vies.
Kristina 27
08.12.14,20:23
Nie, bol to : Problem so smradom a s rozsirovanim chovu
Peggynka
09.12.14,06:14
Siod
09.12.14,06:28
budem zly otravit to tam
lujza.j
09.12.14,08:39
Ano peggy...tuto som myslela..
Peggynka
09.12.14,09:15
Treba podať sťažnosť na MÚ/obec,sú povinní to riešiť ;Občiansky zákonník:
§ 5
Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
marjankaj
09.12.14,10:18
Prípad Oskar Dobrovodský z Malaciek riešil aj minister vnútra(Lipšic) a nič nevyriešil.
Peggynka
09.12.14,10:21
Však to,zákon nepíše,ako a kto rieši zákonom chránených exotov :eek: To je iná kategória občanov :D
misoft
09.12.14,10:25
Poeggy - oni sa neriešia.... zákon ich chráni.... sú predsa menšina s väčšinovými nárokmi....
marjankaj
09.12.14,10:27
Hlavne pred Kotlebom ich chráni. Viď Krásna Hôrka.
denis_m6
10.12.14,15:47
Len dodam, toto je na dedine bezne, teda na dedine, ktora sa nestava satelitom ineho mesta.... poznam par ludi, ktori sa prestahovali, a potom nadavali, ze susedov kohut kikirika, pes steka, krava smrdi... ale toto je predsa dedina, nie mesto, kde je zakazane pomaly vsetko.
Brčo
10.12.14,17:30
Poznam,mladi sa pristahovali na dedinu z mesta,lebo chceli chovat kone,kupili sedliacky dom a-vsetci chalupari z oklia zacali spisovat peticie,aky strasny smrad tam niekedy bezne patrilo na dedinu,teraz patri asi iba do skanzenu...
právnik-probono
10.12.14,17:42
Dobrý večer,

podľa skutočností, ktoré uvádzate v zadaní otázky, prichádza k narušovaniu pokojného stavu medzi susediacimi pozemkami Vašim susedom.

Podľa §127 ods. 1 Občianskeho zákonníka v platnom znení (zákon č. 40/1964 Zb.) je vlastník veci (aj nehnuteľnej) povinný zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

V zadaní otázky mimo iného uvádzate, že sused nereflektuje na Vaše ústne výzvy vec riešiť zmierlivo, napriek tomu, najmä v záujme zachovania dobrých susedských vzťahov, Vám odporúčam pred samotným administratívnym event. súdnym konaním suseda opäť vyzvať na upustenie od jeho protiprávneho konania (obťažovania susedov hlukom a pachom) pod hrozbou úradného konania, pokiaľ v určenej lehote nedôjde k náprave. Písomnosť zašlite doporučene s doručenkou na vami známu adresu suseda, pričom doručenka sa Vám navráti aj s dátumom prevzatia (neprevzatia alebo odopretia prevzatia) písomnosti.

V prípade ak sused písomnú výzvu v určenej lehote neuposlúchne, obráťte sa podľa §5 Občianskeho zákonníka na obec s návrhom na predbežné opatrenie na administratívnej úrovni, v ktorom obec rozhodne o zákaze zasahovania do pokojného stavu. Ak bude vydané právoplatné rozhodnutie obce a sused bude vo svojom nezákonnom počínaní naďalej pokračovať, jeho počínanie naplní skutkovú podstatu priestupku a obec ho bude môcť sankcionovať.

Pokiaľ nebude mať ani rozhodnutie obce na suseda represívne (výchovné) účinky, bude potrebné suseda žalovať na súde, kde však treba počítať so zvýšenými nákladmi, ktoré Vám však súd, v prípade ak budete úspešný, prizná na ťarchu suseda.
denis_m6
11.12.14,06:55
zaujimalo by ma, ako dany paragraf aplikovat na druzstvo alebo rolnika na dedine, zakazat mu podnikanie, lebo susedom to smrdi? ci vystahovat ho na mesiac a nakupovat kurcata na steroidoch z dodavky bez chladenia od istej spolususediacej krajiny? V rakusku nemaju ludia problem, ked luka vedla rodinneho domu mesiac smrdi od mocovky, ale fakt fajne, sa pomaly neda prejst okolo...
Kristina 27
16.12.14,10:21
Zrejme to bola nejaka chaluparska oblast. Ano , vadi. Sused sa musi zdrzat vsetkeho , co by ineho suseda rusilo. Je to aj v zakone. A mimochodom toto je mesto a nie dedina. Lenze tento si to zrejme pomylil. A vies co, mna by nerusilo ze tie kravy tam bucia a ze ma prasata a cojaviem co. Nech si ma. Mna rusi to, ze obec mu dala prikaz to hnojivo striekat, aby nesmrdelo urobil to raz. Kasle z vysoka na nas. A ano, vadi mi to, ze muchy mi oseru plastove okna ( co nejde odstranit), vadi mi ,ze nemôzem vyvetrat a ani spat aspon po tej 22 druhej. A co je najhorsie, nemôzeme pouzivat vodu zo studene, pretoze sa od suseda dostali do nej dusicnany..
Ak chces , poslem ho pred tvoj dom.
marjankaj
16.12.14,10:38
Veď ho pošli pred dom Ficovi, alebo inému ministrovi .:---