pepo_p
02.05.06,08:22
Takže po dlhšom odhodlávaní sa, ako na to s týmto mini-mini-kurzom pc, skúsime začať. Realizačný team dúfa, že Vám to niečo prinesie.
Ako by to malo prebiehať:
1. Keďže Excel je strašne obrovský na vysvetlenie a ťažko textom vysvetliť čo a ako, budeme dávať postupne Excelové listy s vysvetlením nejakej časti, a budeme sa snažiť, aby na seba tieto nadväzovali.
2. Tiež sa budeme snažiť "polopatisticky" (krásne slovo) vysvetliť tému a upozorniť Vás na možné vylepšenia.
3. Aby sme Vás trochu prinútili k samorealizácii, vždy na konci týždňa sa pokúsime pripraviť nejakú domácu úlohu (aspoň na zamyslenie). :cool:
4. Nechceme vysvetľovať Excel položku po položke v menu, ale ukázať možnosti, ako čo najefektívnejšie pracovať s Excelom v praxi.
5. Excelové listy si môžete dávať do jedného zošita a nakoniec by z toho mohla byť pekná príručka.:rolleyes:
pepo_p
02.05.06,06:23
Takže na úvod prikladám dva listy Exceli. Prvý pripravil PeterNR a mal by slúžiť ako celkový prehľad excelu. Tu si budeme dopisovať ďalšie možnosti, ktoré sa budú zdať ako potrebné.
V prvej lekcii (selecty) preberieme výbery a kopírovanie myšou. Venujte prosím kopírovaniu a presunu dostatočnú pozornosť, pre efektívnu prácu v Exceli je to podľa mňa nevyhnutnosť.
fizzy
02.05.06,13:35
Dobry napad...paci sa mi ... len mat cas si to pozriet aspon.... :(
dufam ze sa najde....
Viera123
02.05.06,17:34
Dobry napad...paci sa mi ... len mat cas si to pozriet aspon.... :(
dufam ze sa najde....
Musí sa nájsť :) (ak sa chceme posunúť ďalej). A bude aj domáca úloha, tak si na víkend nič neplánuj, treba sa učiť!:D
Viera123
03.05.06,08:52
Len neviem, kde zmizli naši učitelia, veď ešte sme ich ani nejako veľmi, čo sa týka diskusie, neunavili:D.
pepo_p
03.05.06,09:11
Keďže ako dobrí študenti máte už naštudovanú teóriu skúsime trochu praxe;) :

Ide o efektivitu a rýchlosť vytvorenia takejto tabuľky. Skúste čo najviac používať klávesnicu a hlavne MYŠ.:p
lenkak
03.05.06,16:29
Veľmi jednoduchý príklad, len nevidím žiadne priložené prílohy na porovnanie.
PeterNR
03.05.06,16:33
Lenka, postup formátovania pridám zajtra ráno, ináč by to nebola poriadna domáca úloha ;)
lenkak
03.05.06,17:11
OK, ja sa budem tak dobre zabávať, zaspomínam si na staré zlaté časy.
Len dúfam, že ostatní sa aj priučia.
Braňo
03.05.06,17:35
Som tu, tiež sa musím doučiť. :D
fizzy
03.05.06,17:42
ja sa pripojim so skusenostami a DU az po vikende...idem totiz na vikend do skoly takze sa pripravujem nanu, prave pisem, aspon sa snazim pisat, semestralku... :( tak po vikenda sa pridavam do Klubu Excel...
PeterNR
03.05.06,18:08
Našim zámerom je v kocke a na praktických príkladoch uviesť menej skúsených "počítačistov" do problematiky Excelu.
Po úvodných častiach plánujeme prejsť na trošku komplikovanejšie oblasti využitia Excelu - napr. podmienené formátovanie, funkcie, spracovanie údajov v databázach...
Ak bude záujem, nie je problém venovať sa aj zložitejším problémom. Samozrejme, akákoľvek pomoc či rada je vítaná :)
lenkak
03.05.06,18:10
Samozrejme, akákoľvek pomoc či rada je vítaná :)

To beriem. Síce viac používam balík Open Office, ale v robote sa viem dostať aj k Excelu.
PeterNR
04.05.06,03:58
Dobré ráno vospolok :)

Ako sme sľúbili, prichádzame s riešením "domácej úlohy" ;).

Najzákladnejší spôsob zadávania textu v Exceli je napísať ho ručne. Ale ako pepo_p poznamenal, ide nám o efektívnu a rýchlu prácu v Exceli, preto v liste "Príklad 1 postup" popisujeme najmä využívanie dostupných funkcií, ikon a klávesových skratiek na zrýchlenie a zjednodušenie práce.

Pripájam súbor, v ktorom sú prvé tri lekcie, tento prvý príklad aj s postupom "riešenia" + som navyše doplnil obsah a nejakú ďalšiu "úvodnú teóriu".

Teraz by sme radi otvorili diskusiu jednak k tomuto konkrétnemu príkladu, t.j. k vytváraniu a formátovaniu jednoduchej tabuľky, druhak k teórii v priloženom súbore, a celkovo k minikurzu ako takému. Vyhovuje vám takýto spôsob, alebo by ste navrhovali niečo zmeniť?
Marína
04.05.06,06:32
Peter, Pepo, dobre to robíte. Kvalitná práca. Malo by sa niekde na hlavnú stránku vyvesiť, že prebieha takýto kurz. Mnohí o ňom ani netušia a určite by sa radi zúčastnili.
rosemary
04.05.06,11:50
A to som si chcela objednať publikáciu od Dashoferu za nekresťanské peniaze. Ešte že som taká šporovlivá osoba a pre zamestnavateľa som ušetrila. Vlastne ešte neviem, či to zvládnem, predsa som len generácia "sčotu", ale veľmi, veľmi sa budem snažiť.
lenkak
04.05.06,15:55
Rosemary - nič sa neboj, zvládneš všetko v pohode.
Viera123
04.05.06,17:56
Peter, Pepo, dobre to robíte. Kvalitná práca. Malo by sa niekde na hlavnú stránku vyvesiť, že prebieha takýto kurz. Mnohí o ňom ani netušia a určite by sa radi zúčastnili.
Marína, Richard už prehodil kurz na hlavnú stránku, teda umiestnil ju medzi účtovné a iné softwéry. Snáď bude viac na očiach.
Manual
04.05.06,18:02
Našim zámerom je v kocke a na praktických príkladoch uviesť menej skúsených "počítačistov" do problematiky Excelu.
Po úvodných častiach plánujeme prejsť na trošku komplikovanejšie oblasti využitia Excelu - napr. podmienené formátovanie, funkcie, spracovanie údajov v databázach...
Ak bude záujem, nie je problém venovať sa aj zložitejším problémom. Samozrejme, akákoľvek pomoc či rada je vítaná :)PeterNR ak nenabúravam tvoj školiaci plán, osobne by som potreboval ako spraviť v exceli aby mi napr.
-zaokrúhlovalo stále hore napr. 12,1 na 13,0
-zaokrúhlovalo stále dole napr. 12,8 na 12,0
Ďakujem
lenkak
04.05.06,18:10
Je na to funkcia.
Roundup - zaokrúhli číslo nahor
Rounddown - zaokrúhli číslo nadol
Takto by to malo byť aj v Exceli, teraz nemám poruke Excel, tak skús pozrieť vo funkciách - matematických či sú tam aj práve tieto dve.
Manual
04.05.06,18:17
Je na to funkcia.
Roundup - zaokrúhli číslo nahor
Rounddown - zaokrúhli číslo nadol
Takto by to malo byť aj v Exceli, teraz nemám poruke Excel, tak skús pozrieť vo funkciách - matematických či sú tam aj práve tieto dve.
Idem odskúšať, dám vedieť
Ďakujem
Hlinkovx
04.05.06,18:18
lenka..je to tak aj v exceli...
ROUNDUP
ROUNDDOWN
lenkak
04.05.06,18:19
Tušila som to, ale nech sa Janko presvedčí :D :D
Manual
04.05.06,18:29
Tušila som to, ale nech sa Janko presvedčí :D :D Tak to už ste dve čo to vedia, ale nejde mi to. Kde to mám napísať ak mám napr. vzorec =sum(A1:A15). Napíšte mi to tu presne ako to má byť. :)
Ď.
lenkak
04.05.06,18:31
Ty píšeš sčítavanie,
ale choď cez Vložiť - Funkcia.
PeterNR
04.05.06,18:45
Tak to už ste dve čo to vedia, ale nejde mi to. Kde to mám napísať ak mám napr. vzorec =sum(A1:A15). Napíšte mi to tu presne ako to má byť. :)
Ď.

Syntax toho príkazu je "=ROUNDUP(C7;0)", kde "C7" je adresa bunky, ktorá obsahuje číslo, ktoré sa má zaokrúhľovať, a číslo za bodkočiarkou určuje počet desatinných miest, na koľko sa má číslo zaokrúhliť.
PeterNR
04.05.06,18:49
Btw tak mi zišlo na um, keďže pripravujem lekciu "funkcie", že asi bude problém s rôznymi lokalizovanými verziami Excelu. Ja pracujem v českej a v anglickej verzii, a funkcie sú teda po česky a po anglicky. Pre istotu sa spýtam, pracuje niekto v inej jazykovej verzii Excelu?
abel
04.05.06,19:38
Ja zatiaľ stačím vnímať, ale obávam sa. že postupom sa mi verzia zmení na mongolštinu ﻜﻌﻸﻓﺼﻊ
PeterNR
05.05.06,04:42
Jano, píšem teda sem, ako si chcel.

V Exceli môžeš funkcie "vnárať" jednu do druhej. T.j. ak sa má zaokrúhľovať výsledok výpočtu, jednoducho vzorec, ktorým tento výsledok vypočítaš, vložíš do funkcie zaokrúhlenia. Napr. takto "=ROUNDUP(SUM(A1:A2);1)".

Znamená to, že sa zaokrúhľuje výsledok vzorca "SUM(A1:A2)", a keďže za bodkočiarkou je číslo 1, tak sa zaokrúhli na 1 desatinné miesto. Rovnako tam môžeš namiesto vzorca na súčet vložiť akýkoľvek iný bežný vzorec.

Pripájam jednoduchý príklad.
Jarka
05.05.06,04:59
Ja by som chcela poprosiť ak viete vysvetliť a použiť funkciu IF, COUNDIF, SUMIF.
Pohorela som na týchto funkciách pri skuske, velmi by mi to pomohlo.
Ďakujem.
PeterNR
05.05.06,05:19
Jarka, ako rýchlo to potrebuješ vysvetliť? Lebo funkcie sme mali v pláne až na budúci týždeň, aby sme nepreskakovali :) Ale ak to potrebuješ skôr, môžem Ti to vysvetliť cez email.
PeterNR
05.05.06,05:30
Pripájam druhú domácu úlohu, ktorú pre vás pripravil Pepo p.
Máte za úlohu v určených bunkách vypĺňať hodnoty, označovať, kopírovať a presúvať bunky, a to hlavne myšou a klávesnicou (pomocou klávesových skratiek). Ostatné bunky sú zamknuté. Skúste najskôr sami, neskôr pripojím popis riešenia. Prajem vám príjemnú zábavu cez weekend :)
Jarka
05.05.06,05:48
Jarka, ako rýchlo to potrebuješ vysvetliť? Lebo funkcie sme mali v pláne až na budúci týždeň, aby sme nepreskakovali :) Ale ak to potrebuješ skôr, môžem Ti to vysvetliť cez email.

Peter, týždeň to počká, momentálne to nie až tak súrne.
tuta
05.05.06,06:20
Vynikajúci nápad s tým minikurzom. Vrelá vďaka a príjemný víkend.
Orim
05.05.06,22:24
A to som si chcela objednať publikáciu od Dashoferu za nekresťanské peniaze. Ešte že som taká šporovlivá osoba a pre zamestnavateľa som ušetrila. Vlastne ešte neviem, či to zvládnem, predsa som len generácia "sčotu", ale veľmi, veľmi sa budem snažiť.
Ak budeš mať problém daj vedieť a možno aj pomôžeme. Ozaj kto ste niečo kúpil od Dashoferu.


Do kurzu môže prispievať každý s hocičím, alebo je to len takto pomaličky??:)

Niekedy sa to oplatí urobiť aj takto :
=A5+B8 priamo odkazy na jednotlivé buňky a použiť matematické znamienka toho čo sa má vypočítať nevynímajúc z toho zátvorky:
=(a5+b8)/2 kludne píšte aj malé písmená excel si ich opraví.
Manual
06.05.06,06:43
Jano, píšem teda sem, ako si chcel.

V Exceli môžeš funkcie "vnárať" jednu do druhej. T.j. ak sa má zaokrúhľovať výsledok výpočtu, jednoducho vzorec, ktorým tento výsledok vypočítaš, vložíš do funkcie zaokrúhlenia. Napr. takto "=ROUNDUP(SUM(A1:A2);1)".

Znamená to, že sa zaokrúhľuje výsledok vzorca "SUM(A1:A2)", a keďže za bodkočiarkou je číslo 1, tak sa zaokrúhli na 1 desatinné miesto. Rovnako tam môžeš namiesto vzorca na súčet vložiť akýkoľvek iný bežný vzorec.

Pripájam jednoduchý príklad.
Vďaka, už to ide
Pekný deň...:)
abel
06.05.06,07:31
Ak budeš mať problém daj vedieť a možno aj pomôžeme. Ozaj kto ste niečo kúpil od Dashoferu.
mimotemy No ja beriem od Dashoferu Výdavky od A po Z a som spokojná. Prečo?
Viera123
06.05.06,18:17
Takže na úvod prikladám dva listy Exceli. Prvý pripravil PeterNR a mal by slúžiť ako celkový prehľad excelu. Tu si budeme dopisovať ďalšie možnosti, ktoré sa budú zdať ako potrebné.
V prvej lekcii (selecty) preberieme výbery a kopírovanie myšou. Venujte prosím kopírovaniu a presunu dostatočnú pozornosť, pre efektívnu prácu v Exceli je to podľa mňa nevyhnutnosť.
No, asi budem najmenej napredujúcou v učení, ako sa vidím, moje vlastné bunky nekorešpondujú s bunkami v Exceli :confused:.
Mám viacero otázok, len sa divím, že nikto ešte nezareagoval priamo na prilepené lekcie. Všetko ste zvládli? Všetko vám ide? Mne teda nie a to som pri prvej!:mee:
Zita5
06.05.06,18:21
Ani ja to nechápem Vierka , ešte nič som nezvládla a mojim snom je vedieť si v tomto programe zrobiť tabulečku .....po ktorej môžem zatiaľ len túžiť ...neviem či nabudúce stretko nezoberiem so sebou notebook a Peter nám to osobne predvedie .:) ;)
lenkak
06.05.06,18:29
Pozrite si teóriu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=236320&postcount=14
v príklade všetky hárky.
Napíšte presnejšie čo Vám nejde.
Viera123
06.05.06,18:31
Ani ja to nechápem Vierka , ešte nič som nezvládla a mojim snom je vedieť si v tomto programe zrobiť tabulečku .....po ktorej môžem zatiaľ len túžiť ...neviem či nabudúce stretko nezoberiem so sebou notbook a Peter nám to osobne predvedie .:) ;)
Naozaj Zitka? Nie som sama? Odľahlo mi! :)
No to nie je zlý nápad s tým Petrom, budú si ho volať jednotlivé mestá, v kt. bude práve stretko z Porady, a Pepo_p sa rozcestuje po SK s notebookom :D. Počkám na reakcie ostatných, ako im to ide a keď tu bude, tak ho zavalíme paľbou otázok, aby sme to mohli hneď konfrontovať...
helas
06.05.06,19:31
Ani mne to veľmi nejde, akurát sa mi podarí sem tam premiestniť jeden stĺpec a keď chcem preniesť druhý, už som zabudla ako som urobila ten prvý.
No hold, musím cvičiť a študovať. Veď ja mu ukážem /myslím môjho syna, smeje sa mi, že sa tu trápim už aj on mi to ukazoval, ale keď on to všetko tak rýchlo urobí, že nestihám, predsa som len z polovice minulého storočia, nie ?
sklenkova
06.05.06,19:41
a ja som si myslela,že Vám to ide jedna radosť len ja som taká nemožná
Viera123
06.05.06,19:59
Pozrite si teóriu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=236320&postcount=14
v príklade všetky hárky.
Napíšte presnejšie čo Vám nejde.
Lenka, ja som ešte len na začiatku... napr. mi nejde formát riadku cez príkaz myšou. Mám kliknúť pravým tlačidlo myši na predel riadkov dvojklikom... a nič.:mad:. Len ma to hodí na začiatok. Čo sa má udiať?
Ospravedlňujem sa ostatným zdatným, ale ako zisťujem, v Exceli som totálne drevo!:confused:
Orim
07.05.06,00:05
Nejdú Vám vzorce ako to počítať, alebo nejaké iné práce s tabulkou?
PeterNR
07.05.06,06:48
Ahojte, tak som zase trochu on-line, aj keď moc nestíham, lebo robím vyúčtovanie za náš dom.

Prosím nepodceňujte sa, každý raz začínal. Na to sme tu, aby sme si poradili :)

Ešte by som si rád ujasnil, v akých verziách Excelu robíte. Potrebujem to vedieť, lebo v niektorých verziách sa niektoré veci robia trošku ináč. Zistíte to tak, že kliknete na "Nápověda" alebo "Help" na paneli nástrojov, kliknete na "O / About MS Excel" a zobrazí sa okno, v ktorom bude uvedená vaša verzia Excelu. Ja používam anglickú a českú verziu Excelu 2003.

Orim: v kurze chceme takto pomaly, a podľa možností na praktických príkladoch, vysvetliť základy Excelu. Keď všetci zvládnu doterajšie lekcie, môžme prejsť na základné vzorce a zložitejšie funkcie.

Vieri: príkaz na formát riadku vyvoláš tak, že sa postavíš kurzorom na číslo riadku (kurzor sa zmení na malú šípku smerujúcu doprava), klikneš pravým tlačítkom myši, a objaví sa Ti kontextové menu. Klikneš na formát buniek, a všetky nastavenia, ktoré urobíš, sa prejavia na všetkých bunkách vo vybranom riadku.

Ak klikneš pravým tlačítkom myši na predel riadkov (kurzor má tvar dvojitej šípky), malo by sa Ti tiež objaviť kontextové menu.

Keby si na predel riadkov 2 x klikla ľavým tlačítkom myši, výška riadku sa prispôsobí najväčšej bunke.

Helas: keď vyznačíš nejakú (len spojitú) oblasť buniek, presunieš alebo prekopíruješ ich tak, že sa postavíš myšou na okraj vyznačenej oblasti, až sa Ti kurzor zmení zo základného tvaru kríža na šípku so štyrmi šípkami na štyri strany, stlač ľavé tlačítko myši, ťahaj a pusti na želanom mieste. Ak kopíruješ, drž pri tom stlačenú klávesu CTRL.
Marína
07.05.06,07:56
Potrebujem to vedieť, lebo v niektorých verziách sa niektoré veci robia trošku ináč. Verzia slovenská 2003(11.5612.5606).
PeterNR
07.05.06,08:20
Ok, tak si vás píšem do ťaháku :)
Btw stačí mi jazyk a verzia, tie ďalšie čísla nemusíte písať. ;)
Viera123
07.05.06,08:20
Ja tiež Excel 2003 SP1 - čo netuším čo je...Inak česká verzia.
helas
07.05.06,08:41
Excel 2000 česká verzia
PeterNR
07.05.06,08:49
Hm, koľko nás je on-line, a nedeľný obed ništ? :)
malina
07.05.06,09:07
Peťo, podľa Tvojho návodu sa mi nedá zistiť verzia môjho Excelu. Asi preto, že ho mám v OpenOffice. Toto školenie, kým si nezoženiem Excel Microsoftu, preto asi nebude aj pre mňa, však? :mee:
KEJKA
07.05.06,09:36
Peťo, podľa Tvojho návodu sa mi nedá zistiť verziu môjho Excelu. Mám ho iba v OpenOffice. Toto školenie preto asi nebude aj pre mňa, však? :mee:
hej, OpenOffice je iné ako Excel pod Microsoft.
Možno ako námet...ale nepoznám.
lenkak
07.05.06,18:35
Open Office je podobný Microsoft Officu.
Ja používam oba, ale sú tam zmeny.
Pracujú na ten istý prístup, ale funkcie sú inde dané, pomenené názvy, ale dá sa s oboma pracovať.
Ak nebudeš niečo vedieť s Open Officu daj vedieť.
babenko1
07.05.06,19:13
a ja zisťujem, že mám len 2002.. česká verzia, ale v robote mám zas anglickú.. ale neviem, aký rok...hmm.. a mám aj open office.. a ten je príšerný, zatiaľ sa mi darilo všetko úspešne vyriešiť :)
PeterNR
08.05.06,07:24
Open Office je podobný Microsoft Officu.
Ja používam oba, ale sú tam zmeny.
Pracujú na ten istý prístup, ale funkcie sú inde dané, pomenené názvy, ale dá sa s oboma pracovať.
Ak nebudeš niečo vedieť s Open Officu daj vedieť.
Malina, bohužiaľ s OO Ti nepomôžem. Ale skúsme teda poprosiť Lenku, aby urobila paralelný kurz :)

Babenko (Renátka ;)) verzie 2002 a 2003 sú vo všetkých podstatných veciach takmer rovnaké, väčšie rozdiely sú oproti verzii 2000.

Jazykové mutácie spôsobujú problémy nielen v názvoch položiek menu, ale hlavne vo funkciách - ja mám veľký problém "prepnúť" z anglických do českých - napr. "if" je "když", "slookup" je "svyhledat", a podobné haluze.
lenkak
08.05.06,08:59
Malina, bohužiaľ s OO Ti nepomôžem. Ale skúsme teda poprosiť Lenku, aby urobila paralelný kurz :)
Ak bude záujem môže byť. Môže sa to aj tak spraviť, že všetky lekcie, ktoré sa spravia v MExceli, môžem prerobiť do OOfficu.
PeterNR
09.05.06,03:48
Dobré ránko vospolok :)

Pripájam sľúbené riešenie domácej úlohy. Tajomstvo jej zvládnutia bolo v používaní myši a klávesových skratiek. Aj úloha aj riešenie je z dielne Pepa_p, ktorého týmto pozdravujem ;) Dúfam, že už dnes bude on-line. Ja musím ísť na služobku, tak sa na pár dní bohužiaľ odmlčím :confused: Odchádzam pred obedom, tak sem ešte pred tým nakuknem ;)
pepo_p
09.05.06,06:02
Takže zdravím všetkých učeniachtivých. Bol som trošku mimo:D , ale teraz už som naspäť.:cool: Dúfam že už bude trochu viac času.:mad:
Takže domáca úloha sa Vám páčila? Podarilo sa niekomu prísť pri označovaní aspoň na jednu stratku?
Odporúčam týmto prvým lekciám venovať maximálnu pozornosť, lebo veľmi uľahčujú prácu a rýchlosť.

Teraz moje otázočky:
AKo to zvládate časovo? Treba pridať, alebo spomaliť? Chcete viac príkladov, alebo teórie?
Viera123
09.05.06,09:19
Takže zdravím všetkých učeniachtivých. Bol som trošku mimo:D , ale teraz už som naspäť.:cool: Dúfam že už bude trochu viac času.:mad:
Takže domáca úloha sa Vám páčila? Podarilo sa niekomu prísť pri označovaní aspoň na jednu stratku?
Odporúčam týmto prvým lekciám venovať maximálnu pozornosť, lebo veľmi uľahčujú prácu a rýchlosť.

Teraz moje otázočky:
AKo to zvládate časovo? Treba pridať, alebo spomaliť? Chcete viac príkladov, alebo teórie?
Myslím, že tempo môže byť, radšej ale nezvyšovať. Každý sa borí okrem Excelu asi aj s ročným zúčtovaním zdravotných odvodov a ďalšími vecami, takže ja by som udržovala nastolené tempo. Ak je ešte nejaká teória, uvítam, ale taktiež príklady, ktoré by mi potvrdili naučené... Zatiaľ vrelá vďaka!
monr
09.05.06,10:30
Ja mám v práci 97 slovenskú verziu, ide ma poraziť, bo jeden kolega má 2002 slovenskú a druhý má office, a sem-tam nám štrajkujú zdieľané dokumenty, ach jaj
Marína
09.05.06,16:01
Tempo primerané. Ste skvelí.;)
fizzy
09.05.06,16:44
Ahojte, tak sa mi podarilo sem dotrepat.
DU su super a aj cely kurz. Nemam vyhrady.
DU som zvladol myslim uspesne i ked nie vsetky skratky som poznal :)
Ja by som potreboval s niecim pomoct:
Mam tabulku (cennik) a v nom mam hyperlinkove odkazy. Chcem tieto odkazy zrusit. Ako nato? Jeden odkaz zrusim v pohode ale chcem ich vsetky naraz. Poradite mi?
fizzy
09.05.06,16:44
Este aby som nezabudol, mam Excel 2003 slovensku verziu.
tuta
09.05.06,16:56
Ja mám EXCEL 2000 česká verzia.
Viera123
10.05.06,17:31
Práve sa trápim s tou tabuľkou, ešte s minulou domácou úlohou. Asi som začala od konca a najskôr som si orámovala tabuľku, chcem sa preto opýtať: Ako si zaistím, že tabuľka nezmizne, keď si ju vytvorím len ľavým tlačidlom myši a nechcem do nej zatiaľ vpisovať? Ako ju zafixujem? Iba orámovaním? To mi je jasné, že vpísaním údajov, ale ako inak?
anto
10.05.06,18:38
Na vysvetlenie učiacim.: Alternatívou k Microsoftu Excel, za ktorý je potrebné zacvakať cca 16 tis. Sk, je voľne šíriteľný OpenOffice. Ja ho používam v práci i doma, nemám problémy aj s Excelom. Openoffice, vzhľadom k tomu že je zadarmo, funguje vynikajúco a má všetky funkcie MS Office. Tu neplatí, že darované veci sú zlé. Naopak, číta v pohode súbory excelu, a môže ich aj v tom istom formáte ukladať.
pepo_p
11.05.06,05:24
Na vysvetlenie učiacim.: Alternatívou k Microsoftu Excel, za ktorý je potrebné zacvakať cca 16 tis. Sk, je voľne šíriteľný OpenOffice. Ja ho používam v práci i doma, nemám problémy aj s Excelom. Openoffice, vzhľadom k tomu že je zadarmo, funguje vynikajúco a má všetky funkcie MS Office. Tu neplatí, že darované veci sú zlé. Naopak, číta v pohode súbory excelu, a môže ich aj v tom istom formáte ukladať.

Je to síce pravda, ale najviac ľudí používa MS Office a hlavne v práci, kde je politika trochu iná ako doma:cool: .
pepo_p
11.05.06,05:28
Práve sa trápim s tou tabuľkou, ešte s minulou domácou úlohou. Asi som začala od konca a najskôr som si orámovala tabuľku, chcem sa preto opýtať: Ako si zaistím, že tabuľka nezmizne, keď si ju vytvorím len ľavým tlačidlom myši a nechcem do nej zatiaľ vpisovať? Ako ju zafixujem? Iba orámovaním? To mi je jasné, že vpísaním údajov, ale ako inak?
Tabuľku v Exceli nijako nefixuješ. V Exceli iba vo veľkom hárku ohraničuješ bunky.
Viera123
11.05.06,18:24
Prosím ťa, a kde nájdem opäť stĺpec, ktorý som si dala skryť? Kde mám kliknúť? Veď ostal "utajený" a ja ho nemôžem nájsť, potvoru! A stále netuším, kde je predel riadkov, žiadna dvojšípka sa mi tam nezobrazuje :confused:.
pepo_p
11.05.06,19:14
1. Stĺpec, ktorý si si schovala, nájdeš tak, že označíš stĺpec pred a za schovaným stĺpcom, klikneš pravým tlačítkom myši a dáš Odkryť stĺpec.
Čize ak si schovala stĺpec B musíš označiť stĺpce A, C a klik pravým tlačítkom a odkryť.
2.Predel riadkov je tá tenká čiarka medzi číslami riadkov, alebo stĺpcov. Ak na túto tenkú čiarku dáš myš, zmení sa na dvojšípku.
Dúfam že som to napísal zrozumiteľne.:rolleyes:
Viera123
11.05.06,20:25
1. Stĺpec, ktorý si si schovala, nájdeš tak, že označíš stĺpec pred a za schovaným stĺpcom, klikneš pravým tlačítkom myši a dáš Odkryť stĺpec.
Čize ak si schovala stĺpec B musíš označiť stĺpce A, C a klik pravým tlačítkom a odkryť.
2.Predel riadkov je tá tenká čiarka medzi číslami riadkov, alebo stĺpcov. Ak na túto tenkú čiarku dáš myš, zmení sa na dvojšípku.
Dúfam že som to napísal zrozumiteľne.:rolleyes:
Ďakujem Pepo_p, napísal, až na to, že musím držať Shift, mne musíš všetko lopatisticky... :-)
Ten predel som pochopila, ale popravde sa mi to ako dvojšípka nezdalo... A už vôbec mi nič neurobil dvojklik...
pepo_p
12.05.06,05:06
Nemusíš držať SHIFT, stačí ak potiahneš myšou pri stlačenom ľavom tlačítku po názvoch stĺpcov, alebo riadkov. Pokiaľ tlačítko nepusťíš, označuješ.
Ten dvojklik funguje tak, že napr. napíš si do bunky dlhší text ako je šírka bunky. napr. "Dnes večer si budem robiť domácu úlohu":D .
Potom dvoj-klikni na predel stĺpcov a uvidíš, že bunka sa natiahne na takú veľkosť akú máš text.
Takto isto ju aj zmenšíš, ak by si tam napísala napr. "1".
Toť vsjo.;)
Viera123
13.05.06,16:41
Pepo_p, shift, jasný. Dvojklik na predel mi nič nerobí... ak napíšem do bunky text dlhší, ako je bunka, tak mi ho jednoducho napíše a nepotrebujem žiadny dvojklik. Iné s tým neviem urobiť... :confused:
Marína
13.05.06,19:17
Vierka, dvojklik urob na tú čiarku napr. medzi A a B stĺpcom. Najprv si však napíš do stĺpca A dlhší text ako je šírka stĺpca, aby si to videla, čo Ti to urobí. Stĺpec sa Ti rozšíri na takú veľkosť, aká je dĺžka textu. Potom si vyskúšaj: V stĺpci A vydeletuj(vymaž) ten text, ktorý máš napísaný a napíš tam text kratší ako je šírka stĺpca. Znova dvojklikni na čiarku medzi A a B a uvidíš ako sa Ti šírka stĺpca prispôsobí šírke textu(zúži sa Ti).
Viera123
13.05.06,19:38
Vierka, dvojklik urob na tú čiarku napr. medzi A a B stĺpcom. Najprv si však napíš do stĺpca A dlhší text ako je šírka stĺpca, aby si to videla, čo Ti to urobí. Stĺpec sa Ti rozšíri na takú veľkosť, aká je dĺžka textu. Potom si vyskúšaj: V stĺpci A vydeletuj(vymaž) ten text, ktorý máš napísaný a napíš tam text kratší ako je šírka stĺpca. Znova dvojklikni na čiarku medzi A a B a uvidíš ako sa Ti šírka stĺpca prispôsobí šírke textu(zúži sa Ti).
Marína, ďakujem, konečne som pochopila, že mám kliknúť priamo hore medzi písmenká napr. A-B a nie hocikde na predel medzi sĺpcami v texte.... Už mi to ide, môžem sa pohnúť ďalej... (bolo načase :))
Viera123
14.05.06,19:58
Čo znamená zlúčiť bunky? Nejako som to opäť nepochopila, nie je tam príklad a ja neviem, čo to obnáša. A mám tam aj: Prispôsobiť bunke, tak to tiež neviem, čo s tým...
PeterNR
15.05.06,04:14
Dobré ráno vospolok,

hlásim sa do služby po návrate z pracovnej cesty.

Vierka, zlúčiť bunky znamená, že sa viaceré bunky tvária ako jedna. Ja to nepoužívam, nevidím v tom praktický význam. Radšej používam "normálne" formátovanie textu, napr. na zarovnanie nadpisu cez viacero stĺpcov používam príkaz "na stred výberu".

Ale keby si to niekedy potrebovala, bunky zlúčiš tak, že si ich označíš, v menu "Formát buniek" klikneš na "Zarovnanie", a v časti "Nastavenie textu" klikneš na "Zlúčiť bunky".

Ak si zvolíš "Prispôsobiť bunke", excel automaticky zmení veľkosť písma v bunke tak, aby sa celý jej obsah vošiel na šírku stĺpca. Pri zmene jeho šírky sa zmení aj veľkosť písma v bunke.
lenkak
15.05.06,14:14
Ja zlúčenie buniek využívam, keď nechcem už do zlúčených buniek nič dopisovať. Keď chcem aby sa tie bunky chovali ako jedna spojená väčšia bunka, vtedy použijem zlúčenie buniek.
Viera123
16.05.06,16:33
Dobré ráno vospolok,

hlásim sa do služby po návrate z pracovnej cesty.

Vierka, zlúčiť bunky znamená, že sa viaceré bunky tvária ako jedna. Ja to nepoužívam, nevidím v tom praktický význam. Radšej používam "normálne" formátovanie textu, napr. na zarovnanie nadpisu cez viacero stĺpcov používam príkaz "na stred výberu".

Ale keby si to niekedy potrebovala, bunky zlúčiš tak, že si ich označíš, v menu "Formát buniek" klikneš na "Zarovnanie", a v časti "Nastavenie textu" klikneš na "Zlúčiť bunky".

Ak si zvolíš "Prispôsobiť bunke", excel automaticky zmení veľkosť písma v bunke tak, aby sa celý jej obsah vošiel na šírku stĺpca. Pri zmene jeho šírky sa zmení aj veľkosť písma v bunke.
Peter, ale čo znamená zlúčiť? Ako sa to správa? Už to viem urobiť, keď napríklad píšem nadpis cez viac buniek a niečo z texu vymažem, bunka mi ostane celá, bez predelov... To je zlúčenie? Tomu celkom nerozumiem, že k čomu to je dobré.
lenkak
16.05.06,16:43
Vierka pripájam Ti jeden súbor, pozri sa naň a napíš mi aký rozdiel vidíš medzi zlúčenou bunkou (to je tá prvá) a nezlúčenými. Ja Ti potom dopíšem rozdiely.
Viera123
03.06.06,18:24
Vierka pripájam Ti jeden súbor, pozri sa naň a napíš mi aký rozdiel vidíš medzi zlúčenou bunkou (to je tá prvá) a nezlúčenými. Ja Ti potom dopíšem rozdiely.
Lenka, zlúčená bunka "zlúčila" viaceré bunky do jednej, nedelí ju napr. orámovanie malých buniek. Teraz mi to je jasné, ale budem rada, ak vypíšeš ďalšie "vymoženosti" :-) .
KEJKA
03.06.06,19:03
ja sa pripojím... praktické využitie je napr. vtedy ak si píšeš údaje, napr. si predstav súvahu brutto korekcia netto. Budu tri stlpce údajov-čísiel ale všetky sa budú vzťahovat na obdobie 2005.
Tak keby si si takýto prehľad robila sama, tri bunky vedla seba nad tými stlpcami brutto-korekcia-netto zlúčiš do jednej, zarovnáš na stred a napíšeš Súvaha-obdobie 2005. Bude sa to vzťahovať na všetky tri sltpce.
Viera123
03.06.06,19:06
ja sa pripojím... praktické využitie je napr. vtedy ak si píšeš údaje, napr. si predstav súvahu brutto korekcia netto. Budu tri stlpce údajov-čísiel ale všetky sa budú vzťahovat na obdobie 2005.
Tak keby si si takýto prehľad robila sama, tri bunky vedla seba nad tými stlpcami brutto-korekcia-netto zlúčiš do jednej, zarovnáš na stred a napíšeš Súvaha-obdobie 2005. Bude sa to vzťahovať na všetky tri sltpce.
Aha, vidíš, nikdy som prakticky nevedela používať Excel, mám čo robiť sa to doučiť...
lenkak
04.06.06,08:58
V zlúčenej bunke urobíš všetko naraz a v tých nezlúčených musíš každú zvlášť. Či je to úprava písme, farba, zarovnanie, hocijaká úprava. Keby si si chcela spraviť vedľa taký istý text, ako v zlúčenej bunke, natrápila by si sa oveľa viac ako ich zlúčiť dokopy.
jojom
05.06.06,16:18
Ahojte včera som našiel túto tému, velmi sa mi páči takže ak budem môcť pri vzorcoch ale aj iné by som svojou troškou do budúcna prispel
hron
12.06.06,13:07
Keby niekto potreboval "prevod" medzi ceskymi nazvami funkcii a anglickymi, moze pouzit excelovsky zosit s nazvom "funcs.xls". Ja ho mam v podadresari office "1029" pre office 2000.
Viera123
17.07.06,17:28
Peter alias Pepo_p bolo by dobre pokračovať aj tu a nielen na vzorcoch, tam budem neviem za koľko rokov :D :D :D , mne stačí zatiaľ bohate k práci aj toto. Takže môžeme tu? :)
Orim
17.07.06,18:40
Nebojte sa pozrieť aj do tej druhej témy hlavne do súborov, ktoré sú tam prilepené. Na jednotlivé vzorce, len kliknete na príslušný vzorec a uvidíte ho v hornom riadku nad tabuľkou. Z toho pochopíte veľa súvislostí.
pepo_p
18.07.06,06:08
Takže: po dohode s manažérkou:D :rolleyes: kurzu by som teda začal dopĺňať nejaké ďalšie lekcie.
Ako už som avízoval dávnejšie, pustili by sme sa do toho "Krásneho" tlačiva čo je tu na porade "DOCHÁDZKA". Teraz aspoň zistíte čo všetko viete, lebo to nebude také jednoduché ako doteraz.
Takže tu si môžete stiahnuť tlačivo, ktoré ideme celé prerobiť:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=165
Takže hor sa na to.
Stiahnite si to , dnes popozerajte zajtra začíname.
Alebo : Čo môžeš urobiť dnes...
pepo_p
19.07.06,04:53
V texte sa vyskytujú položky Data/Údaje (to je pretých čo majú Anglický/Český excel). S touto výukou pôjdeme radšej pomalšie, aby ste si to stíhali precvičovať, lebo potom by sme sa zmytočne zamotali.
Dnes sa posunieme o krôčik ďalej. Dnes sa naučíme robiť zoznamy.
pepo_p
20.07.06,08:01
Takže dnes sa pustíme do prvého komplikovaného výpočtu. A keďže veľa z vás si to začnú precvičovať až cez víkend, pokračovali by sme až v pondelok (aby toho nebolo potom veľa). Dovtedy ak by ste niekto mal nejaké pripomienky alebo dotazy skúste ich sem napísať.
pepo_p
24.07.06,12:13
Ako sa Vám podarili výpočty???
Môžeme pokračovať, alebo treba niečo dovysvetliť?
Marta3
24.07.06,20:30
Skušam tento kurz a velmi mi to nejde.
V súčastnosti som nezamestnaná a cez ÚP som sa
zúčastnila kurzu Efektívne používnie PC, kde som až na mieste
zistila, že súčaasťou kurzu sú aj testy ECDL -europsky certifiták PC.
Keďže som s programom Excel nikdy nepracovala, bola som rada, že na
základe odborného výkladu získam aspon základne znalosti z uvedeného
programu. Velmi mi to nešlo, najväčsí problém bol s funkciami a myslela som si že to nikdy nepochopím. Ale mali sme výborných lektorov, dostali
se knihu "Ako si poradiť s ECDL" - autori Ján Čajka a Marcel Kudláč. Tá
kniha je písaná v takom štýle, že kto chce, tak sa naučí pracovať s programami v nej zverejnenými - samozrejme s odborným výkladom
Ale nakoniec som sa zaťala a povedala som si že to skúsim zvládnuť aj pri mojom veku/t.r.oslávim 50./ a nakoniec
sa mi to podariílo.Nezvládli to aj mladšie ročníky, takže som hrdá, ale
urobila som všetkých 7 predpísaných testov a obdržala som Europský certifikát PC
/neviem kde ho použijem/, ale mám ho.
A vlastne, aby som sa vrátila k podstate veci, kto nepracoval s programom
Excel, tak tento kurz je dosť zložitý-aspoň pre mňa. Urobila som aj domáce úlohy, ale za pomoci mojej knihy, ináč by som to ako laik nepochopila.
Prajem veľa zdaru, a budem tento kurz sledovaž aj ďalej a budem sa
učiť s vami všetkými. :)
pepo_p
25.07.06,06:33
Takže prikladám dokončenie predchádzajúcej témy.
Hlinkovx
25.07.06,07:56
Marta3
tiež si osobne myslím..že je písaný pre začiatočníkov dosť zložito...
ale asi je tu viac takých, ktorí základné znalosti už majú
a potrebujú sa iba niečo viac dozvedieť...resp. zdokonaliť a rozšíriť svoje vedomosti
- gratulujem k zdolaniu testov..určite excel využiješ...
ja osobne si neviem predstaviť, že by som pri mojej práci nemala excel..a všetko robila cez kalkulačku...to by som v práci mohla aj nocovať:D:D
skhanka
25.07.06,09:56
akurát som prešla všetkými stránkami. Vypadá to na celkom zaujímavý kurz. Ak bude potreba, prípadne rada pomôžem pri tvorbe kurzu
risino
12.09.06,06:06
Dobry pocin tento kurz. Kedze je excel moj denny chleba a rad s kurzom vypomozem, ozvite sa mi, ked budete potrebovat pomocnu ruku.

zelam vela zdaru

riso
veva125
12.09.06,13:46
Dobry pocin tento kurz. Kedze je excel moj denny chleba a rad s kurzom vypomozem, ozvite sa mi, ked budete potrebovat pomocnu ruku.

zelam vela zdaru

riso
ja by som potrebovala poradiť, ako zaokruhlovať číslo smerom nahor, berúc do úvahy dve desatinné miesta. Konkretne pre SP mi vychádza číslo 2105,04 ale roundup aj zaokrouhlit.nahoru mi dajú hodnotu 2105 a zo SP ma vyzvali, že to mám opraviť na 2106. Okrem toho, nepochopila som , aký význam má hodnota v zaokrouhlit.nahoru(číslo, hodnota). Podla helpu je to najbližší násobok zadanej hodnoty - a tomu nerozumiem. Ak dám napr. vo výpočte 2105,04 hodnotu 8 dostanem 2112...
Hlinkovx
12.09.06,15:36
na zaokrúhlenie čísla...aby ti 2105,04 naokrúhlilo na celé číslo...čiže na 2106 môžeš použiť nasledovné funkcie

1. CEILING tá zaokrúhluje celé číslo nahor na najbližšie celé číslo
čiže ceiling a použi SIGNIFICANCE 1
napr. A1 je 2105,04 a do b1 napíšeš tento vzorec
=CEILING(A1;1)

2. alebo to isté dosiahneš aj s funkciou ROUNDUP zaokrúhli ale číslo za desatinnou čiarkou iba pri použití 0 ti zaokrúhli na celé číslo nahor

round up A1 = 2105,04

=ROUNDUP(A1;0) 2106

=ROUNDUP(A1;1) 2105,1

=ROUNDUP(A1;2) 2105,04

ako vzor...ti prikladám tabuľku..kde vidíš..ale na inom príklade..ako je to s tou hodnotou
risino
12.09.06,15:46
Ahoj,

B2 2105,04
C2 Roundup(B2,0)

by malo vyriesit problem.

Roundup(cislo, numdigits) - zaokruhluje cisla nahor
cislo je cislo
numdigits je pocet desatinnych miest v tomto priade 0

ceske meno funkcie teraz rychlo neviem (uz viem: zaokrouhlit ), ale prikladam excel subor. V ceskom excely tak potom staci skopirovat.

----

ohladom druheho parametra funkcie ceiling - signifikance (po cesky zaokrouhlit.nahoru - vyznamnost) je to cislo na nasobok, ktoreho sa ma zaokruhlovat.
takze
2 znamena: bude sa zaokruhlovat nahor na parne cisla. (3 -> 4)
3 znamena: bude sa zaokruhlovat nahor na najblizsi nasob cisla 3 (7 -> 9)
0.1 znamena: bude sa zaokruhlovat na nasobky .1 (3.09 -> 3.1)
0.2 znamena: bude sa zaokruhlovat na nasobky .1 (3.09 -> 3.2)

riso
veva125
13.09.06,10:46
dakujem za rady, ale stále neviem, ako je to s funkciou zaokr.nahoru(číslo, hodnota). Ak dám číslo 2105,04 tak argumenty hodnoty mi dávajú vysledky:
hodnota=0,1,2,3 výsledok 2106
hodnota 4 výsledok 2108
hodnota=5 výsledok 2110
hodnota=6 výsledok 2106. Nerozumiem, násobok čoho to vlastne je.

Prikladám prílohu s výpočtom.
Ale vlastne mi už odpovedal risino...
Hlinkovx
13.09.06,10:57
vysvetľuješ si to na zlom príklade...
jednoducho používaš zlú funkciu.. resp. robíš v nej chybu....
round up slúži na zaokrúhlenie čísla nahor ale čísla za desatinnou čiarkou...
zato nevieš posúdiť pri čísle 2105,04 tú funkciu

ale navyše..to čo píšeš..je zle...to ti tak ani nemôže vyrátať..pri tejto funkcii
prikladám ti to ešte raz..kukni si to...
mne ani pri hodnote 4-6 nenapíše to...čo tebe...a ani nemôže
Orim
18.09.06,18:56
dakujem za rady, ale stále neviem, ako je to s funkciou zaokr.nahoru(číslo, hodnota). Ak dám číslo 2105,04 tak argumenty hodnoty mi dávajú vysledky:
hodnota=0,1,2,3 výsledok 2106
hodnota 4 výsledok 2108
hodnota=5 výsledok 2110
hodnota=6 výsledok 2106. Nerozumiem, násobok čoho to vlastne je.

Prikladám prílohu s výpočtom.
Ale vlastne mi už odpovedal risino...
Nelám si zbytočne hlavu daj Roundup(číslo;0) :) :) :D
Orim
25.10.06,18:05
čo už minikurz skončil ???? :(


:D
rosemary
26.10.06,10:52
Dúfam, že neskončil, stále čakám ďalšie lekcie a stále nič.
Ale...musím sa pochváliť /keď ma nikto nepochváli/ válím v exe ako lev,
Orim
26.10.06,14:11
Keď bude trochu času dám sa do toho.

Zatial to čo tu bolo vysvetlené ste už vstrebali.

Dávajte otázky na to, čo potrebujete zodpovedať

vysvetlíme to hned na mieste. :) :)
alderonka
10.11.06,19:49
prešla som si zbežne tento kurz a musím povedať, že čo to som si ozrejmila. Bola by škoda v ňom nepokračovať. Neviem, či poznáte niečo ako americký denník. Je to veľká pomôcka v podvojnom účtovníctve /veľmi uznávaná v Čechách/ a celá je podsadená v exceli. Nejaké tie finty v exceli by ju mohli len vylepšiť. Preto verím, že tento kurz úplne nevyhasol...
Orim
11.11.06,20:36
prešla som si zbežne tento kurz a musím povedať, že čo to som si ozrejmila. Bola by škoda v ňom nepokračovať. Neviem, či poznáte niečo ako americký denník. Je to veľká pomôcka v podvojnom účtovníctve /veľmi uznávaná v Čechách/ a celá je podsadená v exceli. Nejaké tie finty v exceli by ju mohli len vylepšiť. Preto verím, že tento kurz úplne nevyhasol...


nevieš ako sa dá k tomu denníku dostať
Melnick
11.11.06,21:02
nevieš ako sa dá k tomu denníku dostať

http://www.mirago.cz/publ/?pid=11&proid=2
Orim
11.11.06,22:47
Mám to

http://www.cmail.cz/poradce/ad.htm

Už ste si to pozreli, čo by sa hodilo pre nás. Ak je nejaká takáto tabuľka aj u nás tak to môžem spraviť, len potrebujem tú tabulku ako má vyzerať. Ak mi poviete ako to má byť pepojené tak to spravím
Alebo niekto urobte tabulku a ja to podľa požiadavky prepojím.

Americký deník

Od 1.1.2005 musí všechny neziskové organizace vést podvojné účetnictví (resp. podvojné účetnictví je již nazýváno účetnictvím s tím, že jednoduché účetnictví je již zrušeno). Účetnictví je možno vést též ve zjednodušené formě, např. ve formě Amerického deníku.

Americký deník spojuje účtování v hlavní knize a v deníku, čímž zjednodušuje účetní agendu. Na druhou stranu, pokud má obsahovat všechny účty alespoň účtových skupin, jedná se o rozsáhlou tabulku, kterou není prakticky možno vést „v ruce“.
Z tohoto důvodu vznikla tabulka Amerického deníku vedené ve formě tabulky v Excelu. Kromě tabulky Amerického deníku je v souboru obsažen i tiskopis Rozvahy a Výkazu zisku a ztráty s automatickou vazbou na deník.
Program je určen pro neziskové organizace s počtem položek do 1.000 za rok.
Program není třeba nikterak zdlouhavě instalovat. Pro chod je třeba mít nainstalován produkt MS Excel, kterým je v současné době vybaven téměř každý počítač.
Pokud máte zájem o zakoupení licence, pak mne kontaktujte na adrese:

Ing. Luboš Valehrach, daňový poradce
Na Požárech 425
250 89 Lázně Toušeň

tel.: 603-876540
e-mail: poradce@aat.office.cz poradce@cmail.cz

Cena: 1 licence 500 Kč

Při zakoupení více licencí (např. nákup pro více organizací jednoho občanského sdružení) velmi výrazná sleva.
Vzorový soubor je možné si stáhnout ZDE (vzory_AD.exe). Soubor ve formátu .xls se nachází v samorozbalovacím archivu. Po stažení souboru tento spusťte, soubor .xls se sám rozbalí (rozbalení je třeba potvrdit klávesou „y“).
Popis a pokyny k vyplňování Amerického deníku v Excelu:
Tabulka má 8 listů:

1. list: „Denik“

Jedná se o vlastní tabulku Amerického deníku. V horních buňkách doplňte údaje o roku účtování a účetní jednotce (název Český svaz chovatelů upravit nelze – jedná se o ochranu proti zneužití).
Deník je připraven na účtování max. 245 položek ročně. Pokud má organizace položek více, je třeba dohodnout individuálně rozšíření (zkopírování je možné po zadání hesla).

Účetní zadává údaje pouze do sloupce:

- Datum operace
- Doklad číslo
- Popis účetního případu
- Středisko 1-5
- Předpis účtování MD
- Předpis účtování Dal
- Částka Kč

ostatní údaje se doplňují automaticky.

Počáteční stavy se zadávají ve 3. řádku do modrých buněk k jednotlivým rozvahovým účtům, přitom počáteční stav na straně MD se zadává s kladným znaménkem, počáteční stav na straně Dal účtu se znaménkem mínus.
Při účtování se používají to číselné označení skupin účtů a syntetických účtů, jejichž číselné označení je uvedeno ve žluté části. Většinou se jedná o skupinové účty (dvoumístné kódy), pouze u účtů časového rozlišení se jedná o účty syntetické (trojmístné kódy). Pokud není zadáno nějaké číslo účtu správně (např. neexistuje), nebo je jedna strana účtu nevyplněna, zvýrazní se chyba jako červené pozadí. Musíte zadat správné hodnoty.
Střediska se nemusejí používat, pokud je však chcete použít, je možno použít střediska 1, 2, 3, 4 a 5. Doporučuji uvádět střediska alespoň na všechnu hospodářskou činnost, což je důležité pro výkaznictví a daňové přiznání.
V deníku jsou položky, které mají být zaúčtovány na straně MD zobrazeny ve sloupci v kladných hodnotách, a položky, které mají být zaúčtovány na straně Dal zobrazeny ve sloupci v záporných hodnotách

2. list „Pohled“

List sloužící pro podrobnou a snazší evidenci pohledávek. Použití není potřebně, avšak doporučuji. První sloupce slouží k zaevidování pohledávky, při její úhradě použijte sloupce „úhrada dne“ a „úhrada na řádku“.

3. list „Zavaz“

Podobné jako list pohledávek, jen se zde evidují závazky.

4. List „Vykazy“

Tento list slouží k definici a úpravě oficiálních výkazů: Rozvahy a výsledovky. Tyto výkazy se uvádí v tisících, takže programově nelze bezchybně korekci provést. Proto musí být korekce provedena ručně. Také je zde možno zadat, která střediska (1-5) vykazují hospodářskou činnost. Tyto střediska se posléze uvedou v jiném sloupci výkazu.

Údaje se v tabulkách vyplňují v buňkách, které jsou žluté (buď světle žluté, nebo sytě žluté). Jak bylo uvedeno, jsou číselné údaje zde přepočteny na tisíce a zaokrouhleny na dvě desetinná čísla, a je na uživateli, aby hodnoty upravil na celá čísla buď směrem nahoru, nebo směrem dolů. Je třeba pamatovat na to, že aktiva celkem = pasiva celkem.

Pokud se budou údaje v dané buňce lišit významně od normálu, dojde k zvýraznění této buňky zčervenáním pozadí. V opačném případě pozadí získá méně sytou barvu.

Neopomeňte také vyplnit tabulku s datumy. Datum účetní závěrky je vždy poslední den v roce, datum sestavení účetní závěrky je datum, kdy bylo účetnictví roku uzavřeno (musí to být datum před schválením závěrky členskou schůzí).

5. List „Rozvaha“

Oficiální výkaz Rozvahy. Je třeba ho při uzávěrce nejméně 3x vytisknout a zaslat podle rozdělovníku: 1 x finančnímu úřadu, 1 x nadřízenému orgánu, 1 x archivovat.

Rozvahu podepisuje předseda organizace, v jeho nepřítomnosti místopředseda.

6. List „Vysledovka“

Oficiální Výkaz zisku a ztráty. Platí pro něj obdobně, jako pro Rozvahu.

7. List „S“

Pomocný list Amerického deníku. Jedná se o jinak setříděný americký deník se zkrácenými položkami, avšak s rozdělením účtů na obě dvě strany. Tento list není součástí účetnictví a není třeba ho nikterak tisknout.

8. List „Obraty“

Jedná se o tabulku sumarizovaných obratů účetnictví za jednotlivé účty, jejich strany a po měsících. Jedná se o povinné třídění podle zákona o účetnictví. Doporučuji proto tuto tabulku vytisknout jako přílohu účetnictví.


Upozornění: Produkt je chráněn autorským zákonem. Používat ho smějí bez souhlasu a bezplatně pouze organizační složky Českého svazu chovatelů.

© Ing. Luboš Valehrach, 2004


Vzorový súbor je o 2 príspevky ďalej
Melnick
11.11.06,23:23
Skús osloviť alderonku cez ss.:) Možno niečo pošušká.:)
Orim
11.11.06,23:28
Skús osloviť alderonku cez ss.:) Možno niečo pošušká.:)
už som to našiel ale nejde mi pridať príloha ten excelovský súbor


Konečne
anto
13.11.06,06:09
Plne funkčná verzia je pre Openoffice 2.xx. Po vymazaní vzorových dát je možné v ňom účtovať svoje náklady a výnosy s tým, že výsledky môžu byť platné len pre domácnosť a vlastnú informáciu.Nie je ho možné podľa vyjadrenia výrobcu používať komerčne. Na daňovom úrade by asi krútili nosom, keby sa im predložila takáto evidencia. I keď nie je nikde povedané, že účtovníctvo, vedené v elektronickej podobe nemôže byť v Exceli alebo Openoffice.
Orim
13.11.06,07:09
Plne funkčná verzia je pre Openoffice 2.xx. Po vymazaní vzorových dát je možné v ňom účtovať svoje náklady a výnosy s tým, že výsledky môžu byť platné len pre domácnosť a vlastnú informáciu.Nie je ho možné podľa vyjadrenia výrobcu používať komerčne. Na daňovom úrade by asi krútili nosom, keby sa im predložila takáto evidencia. I keď nie je nikde povedané, že účtovníctvo, vedené v elektronickej podobe nemôže byť v Exceli alebo Openoffice.

To je presne to isté čo som sem prilepil v exceli a volá sa to "Vzory_AD.zip" tu je to "české účtovníctvo.zip".
Práve to som chcel urobiť, ak niekto dá dohromady takéto tabuľky podľa slovenského účtovníctva a nebude to vedieť poprepájať tak mu s tým pomôžem, Je to jedno či to bude v exceli alebo v OO (open office)
jumper
14.11.06,00:25
Na vysvetlenie učiacim.: Alternatívou k Microsoftu Excel, za ktorý je potrebné zacvakať cca 16 tis. Sk, je voľne šíriteľný OpenOffice. Ja ho používam v práci i doma, nemám problémy aj s Excelom. Openoffice, vzhľadom k tomu že je zadarmo, funguje vynikajúco a má všetky funkcie MS Office. Tu neplatí, že darované veci sú zlé. Naopak, číta v pohode súbory excelu, a môže ich aj v tom istom formáte ukladať.
..open source bites w. gates III..
12spidy
02.07.07,07:51
Chcel by som sa opýtať ohľadom dávania vzorcov do buniek:
v jednej mám napr. dátum 10.04.2007 a potom do druhej dám vzorec =SUM(a1+10) čiže mi to vyráta 20.04.2007 ale ked dám do prvej bukny 0 alebo nič tak mi tam vypíše dátum ale chcel by som aby aj v druhej bunke zostala voľná kolnka. dá sa to nejak spraviť?
veva125
03.07.07,07:32
Treba vložiť podmienku, ktorou si otestuješ, čo je v poli A1. Ak je tam kladne čislo, tak sa pripočíta k datumu 10 dni, ináč sa nevypíše nič. Ak máš angl. verziu, tak namiesto KDYZ daj IF a namiesto SUMA daj SUM.
=KDYŽ(A1>0;SUMA(A1+10);" ")
12spidy
03.07.07,09:28
mám českú verziu a tam mi vypisuje chybu. v poli A1 je kladné číslo alebo nič ( čiže nula) a v poli A3 mi vypíše 10.1.1900 ale ja by som chcel aby mi tam zosalo čisté pole bez dátumu a ked do A1 napíšem dátum aby mi v A3 vypísalo dátum+10.
veva125
04.07.07,13:03
funguje mi to presne tak, ako požaduješ. Ak Ti to vypisuje chybu, a nechýba nejaká zátvorka, bodkočiarka, tak neviem v čom by mohol byť problém.
12spidy
06.07.07,06:35
veva125 už mi to ide zabudol som tam zátvorku Ďakujem
mariana11
13.07.07,17:53
Prosím niekoho o pomoc s excelom.V prílohe je uvedený moj problém. Vopred ďakujem za ochotu.
tuxik senior
13.07.07,21:35
no vyber viacerych buniek urobis pomocou pridrzanej klavesy CTRL akurat pri scrollovani je poterba pustit CTRL pretoze to ma funkciu lupy.
mariana11
15.07.07,16:45
tuxik senior - To bolo asi adresované mne,ale toto som vedele a nevyriesi mi to co chcem. Chcem aby sa mi to tam kopirovalo automaticky. Teda nejaky vzorec zadat aby sa mi tam tie hodnoty davali automaticky.
Chobot
16.07.07,06:06
tuxik senior - To bolo asi adresované mne,ale toto som vedele a nevyriesi mi to co chcem. Chcem aby sa mi to tam kopirovalo automaticky. Teda nejaky vzorec zadat aby sa mi tam tie hodnoty davali automaticky.

Možno ti neporadím presne to, čo chceš, ale napadla ma iná alternatíva, ktorá ti možno tiež pomôže. Resp. začať s tým a potom môžeš urobiť to, čo potrebuješ.

Pripojil som tú tvoju tabuľku. Pokiaľ tie údaje budú v podobnej štruktúre (pár riadkov údajov a jeden sumárny) existuje v Exceli jedna funkcia, ktorá sa volá zoskupenie (Group and Outline). Pokiaľ si vysvietiš všetky riadky tabuľky a použiješ funkciu Data > Group and Outline > Auto outline, tak ti spraví to, ako je teraz tabuľka.

Všimni si, že vľavo hore sú čísla 1 a 2. Ak klikneš na jdnotku, tak tie neptrebné riadky sa automaticky skryjú a zostanú ti len záhlavia a sumáre. Kliknutím na 2 sa znovu riadky rozbalia. Dajú sa tie bunky rozbaľovať aj jednotlivo kliknutím na tie + a - v prvom stĺpci.

Možno ti bude stačiť mať tie súmáre aj takto. Ak nie, budem rozmýšľať ešte nad tým. Budú tie sumárne údaje pravidelne vždy v siedmom riadku? Potom by sa dalo aj o to oprieť a niečo vymyslieť.
mariana11
17.07.07,09:52
Jeej "chobotik" ,dakujem,ze sa tomu venujes.Zatial som tvoju odpoved len zbezne v rychlosti precitala a hned sa na to idem pozriet.
A ano tie udaje budu pravidelne v urcitom riadku ale este neviem v ktorom,ale to je urcite jedno ci v siedmom,alebo desiatom... dakujem ti velmi pekne za ochotu.
mariana11
17.07.07,10:16
Chobot - tak uz som si to pozrela a je to zaujimava vec...ale bohuzial,musim to mat na inom liste a pod sebou.Tak skusis este nieco vymysliet? Dakujem
PS: ale toto co som sa dozvedela urcite niekde vyuzijem....
mimushka
27.09.07,07:17
Dobry den, pracujem dennodenne s excelom, ale mam pocit ze uz mi nestaci, pretoze databaza udajov je coraz rozsiahlejsia a potrebujem udaje sledovat z roznych hladisk. Tak zbezne som sa uz pozrela na access, ale dokladnejsie som ho nestudovala, chcela by som o nom nieco blizsie vediet. Dakujem
Orim
27.09.07,16:51
Skúsila si kontingenčnú tabulku v eceli
brčko
28.09.07,09:26
Ahojte, ten minikurz bol fakt dobrý!!! Ešte som si to neprešla celé, ale už mi to dosť pomohlo, aj ked už s excelom robím dlho, no nie najrýchlejšie. Robila som v nom aj podvojné účtovníctvo v len začínajúcej-ešte neaktívnej firme. No prosím vás o radu. Mám český Excel 2000. Ak chcem vložiť nejaký symbol , zväčša si ho prenášam z wordu, pretože vo funkcii VLOZIT ponuku SYMBOL nemám. Alebo tam niekde je a len neviem, kde ho hladať?
jojom
11.10.07,06:41
Brčko odpovedala si si sama na otázku. Pri otvorení zošitu máš v ponuke panely s nástrojmi. Hlavný panel sa volá štandardný a v ňom je ponuka: Vložiť, Symbol. Vybereš si do sýtosti symbol aký chceš, presne tak isto ako vo Worde.
brčko
12.10.07,11:28
jojom, to je to, že v ponuke VLOŽIT mám len podponuky: Bunky, Rádek, Sloupec, List, Graf, Konec stránky, Funkce, Název, Komentář, Obrázek, Objekt, Hypertextový odkaz. No a SYMBOL tam nie je. Možno to bude verziou programu: Excel 2000? alebo mi tam niečo chýba nainštalované? A dakujem za príspevok
Orim
13.10.07,18:37
klikni na start, všetky programy, prislušenstvo, systémové nástroje, mapa znakov tam si vyber čo potrebuješ.
Stefan2005
14.10.07,19:04
Prosím niekoho o pomoc s excelom.V prílohe je uvedený moj problém. Vopred ďakujem za ochotu.

Jedno riesenie som nasiel cez funkciu Data/Filter/Rozsíreny s tym, ze ako podmienku som zadal Mnozstvo/="Spolu". Zobrazi iba riadky v ktorom sa nachadza vyraz Spolu (samozrejme aj sucet).
:) Stefan2005

P.s. tato funkcia funguje sice iba na aktivnom liste, ale po vytvoreni filtra nie je problem preniest vysledky zobrazenia na druhy list a nazvat si ho trebars sumar.
mullerova
25.10.07,07:09
Prosím niekoho o pomoc s excelom.V prílohe je uvedený moj problém. Vopred ďakujem za ochotu.

Je to komplikované, ale funguje to...
Monikov
06.11.07,14:52
Potrebovala by som poradiť, ako zablokujem prístup k niektorým políčkam v exceli (napr. k sumárnym), aby sa náhodou neprepísal vzorec pri zadávaní údajov . Ďakujem!
majanr
06.11.07,15:59
ak potrebujes "zamknut" len niektore bunky - napr, tie sumarne tu je postup:
1. oznac cely harok (kliknutim na prazdne policko v nazvoch riadkov a stlpcov - je to presne to policko ktore je nad riadkom 1 a pred stlpcom A )
2. Potom si daj Format - Bunky - Ochrana (v ceskej verzii Zamek)
tam zrus zakliknutie policka Zamknut bunky, a OK. Tym si vlastne "odomkla vsetky bunky
3. Teraz klikni postupne na tie bunky ktore maju byt zamknute (alebo ich naraz oznac) a vo Format - Bunky - Ochrana zaklikni policko Zamknut bunky, a OK
4. Nakoniec zvol prikaz Nastroje - Ochrana - Zamknut harok (alebo Zabezpecit harok, niesom si ista ako je to v SVK verzii)
Tie bunky ktore si oznacila v kroku 3 budu zamknute...

Ak si si vsimla, je treba najskor "odomknut" vsetky bunky (krok 2) a potom "zamknut" tie ktore sa nesmu menit. Ak by si to nespravila a len pouzila prikaz Nastroje - ochrana - zamknut harok zamkli by sa ti bunky CELEHO harku a nedalo by sa do nich pisat. Standardne sa po tomto prikaze totiz uzamknu vsetky bunky...
PaloPa
22.07.08,10:45
Možno pomôže aj takáto príručka: Excel_2K.pdf
(30 stranová príručka k MS Excel, základné info, vzorové príklady, 1,6 MB.)

Na stránke PC-PROG sú príručky i k Wordu a Outlooku.

Verím že pomôže :-)

Palo
pillot
31.08.08,20:00
Mám taký malý dotaz,
dokáže excel prekonvertovať číslo do písanej podoby? :confused:
Stefan2005
31.08.08,20:08
Mám taký malý dotaz,
dokáže excel prekonvertovať číslo do písanej podoby? :confused:

... čo tak trocha poobzerať sa na stránkach porady ;) :

http://www.porada.sk/t18882-prevod-cisla-do-slovneho-vyjadrenia.html
:)
pillot
31.08.08,21:25
Štefan diki za nakopnutie - nasmerovanie, nielen že som našiel čo som hľadal, ale som to aj aplikoval. :D
fizzy
30.09.09,12:04
Zdravim,
mal by som otazku. Akym vzorcom by som dosiahol tuto funkciu.
Mam stlpec kde mam napr. nazvy farieb (farby sa opakuju) a vedla stlpec s cenou. Potreboval by som spocitat sumarne kolko ma stoji kazda farba.
Napadal ma vzorec VLOOKUP, ale ten hlada iba dovtedy kym nenajde prvu polozku ktora sa zhoduje. Viete mi poradit ako dosiahnut aby spocitavalo vsetky ceny bielej farby?

http://www.ulozisko.sk/obrazky/small-216497/excel.jpg (http://www.ulozisko.sk/216497/excel.jpg)

Za radu dakujem
marjankaj
30.09.09,12:18
Zdravim,
mal by som otazku. Akym vzorcom by som dosiahol tuto funkciu.
Mam stlpec kde mam napr. nazvy farieb (farby sa opakuju) a vedla stlpec s cenou. Potreboval by som spocitat sumarne kolko ma stoji kazda farba.
Napadal ma vzorec VLOOKUP, ale ten hlada iba dovtedy kym nenajde prvu polozku ktora sa zhoduje. Viete mi poradit ako dosiahnut aby spocitavalo vsetky ceny bielej farby?

http://www.ulozisko.sk/obrazky/small-216497/excel.jpg (http://www.ulozisko.sk/216497/excel.jpg)

Za radu dakujem

Použi funkciu SUMIF

napr
=sumif(b1:b11;i1;c1:c11)
fizzy
30.09.09,12:25
Dakujem ;)
super toto som hladal.
Chobot
30.09.09,12:25
Zdravim,
mal by som otazku. Akym vzorcom by som dosiahol tuto funkciu.
Mam stlpec kde mam napr. nazvy farieb (farby sa opakuju) a vedla stlpec s cenou. Potreboval by som spocitat sumarne kolko ma stoji kazda farba.
Napadal ma vzorec VLOOKUP, ale ten hlada iba dovtedy kym nenajde prvu polozku ktora sa zhoduje. Viete mi poradit ako dosiahnut aby spocitavalo vsetky ceny bielej farby?

http://www.ulozisko.sk/obrazky/small-216497/excel.jpg (http://www.ulozisko.sk/216497/excel.jpg)

Za radu dakujem

ALebo kontingenčnú tabuľku, tá ti spočíta všetky farby a má aj kopec viacerých možností a funkcií.
TA_Košice
20.01.10,00:12
dá sa urobiť v Exceli niečo také, aby v bunke bola k dispozícii užívateľovi roletka, ktorý by vybral 1 z možnosti v nej uvedenú? Teda aby nebolo možné napísať do bunky hocičo, ale len vybrať nejakú možnosť. ( Ako keď sa napr. pri filtrovaní vyberá z roletky položka, ktorú chceme zobraziť vo filtri. )
jojom
20.01.10,06:38
dá sa urobiť v Exceli niečo také, aby v bunke bola k dispozícii užívateľovi roletka, ktorý by vybral 1 z možnosti v nej uvedenú? Teda aby nebolo možné napísať do bunky hocičo, ale len vybrať nejakú možnosť. ( Ako keď sa napr. pri filtrovaní vyberá z roletky položka, ktorú chceme zobraziť vo filtri. )

Ano dá sa, ked pohľadáš je tu na fore toho veľa.
Napríklad aj tu: http://www.porada.sk/t122948-p2-excel-ako-sa-to-da.html
vyberáš si z predom určených mesiacov a rokov. Myslíš tak?
Chobot
20.01.10,08:23
dá sa urobiť v Exceli niečo také, aby v bunke bola k dispozícii užívateľovi roletka, ktorý by vybral 1 z možnosti v nej uvedenú? Teda aby nebolo možné napísať do bunky hocičo, ale len vybrať nejakú možnosť. ( Ako keď sa napr. pri filtrovaní vyberá z roletky položka, ktorú chceme zobraziť vo filtri. )

Pozri v tejto téme prvý príspevok, je tam tabuľka v exceli. Myslíš také niečo?

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
TA_Košice
20.01.10,09:09
áno, dík, presne také, ale už som našiel, ako sa to robí
TA_Košice
21.01.10,16:48
mám ešte 1 problém, s ktorým si neviem dať rady. Neviem nijako skombinovať funkcie VLOOKUP a COUNTIF.
V 1. stĺpci mám dátum, v 2. udalosť a v 3. sumu.

Potreboval by som zistiť, koľkokrát sa uskutočnili jednotlivé udalosti v každom dni v roku a potom sčítať sumy pre 1 konkrétnu udalosť.
Bližšie je to popísané v priloženom súbore.
Vedel by mi niekto poradiť, ako na to?

edit : tak 1. úlohu sa mi už podarilo urobiť - stačilo na to COUNTIFS, ani som nevedel, že taká funkcia priamo exituje v Exceli
marjankaj
22.01.10,22:29
mám ešte 1 problém, s ktorým si neviem dať rady. Neviem nijako skombinovať funkcie VLOOKUP a COUNTIF.
V 1. stĺpci mám dátum, v 2. udalosť a v 3. sumu.

Potreboval by som zistiť, koľkokrát sa uskutočnili jednotlivé udalosti v každom dni v roku a potom sčítať sumy pre 1 konkrétnu udalosť.
Bližšie je to popísané v priloženom súbore.
Vedel by mi niekto poradiť, ako na to?

edit : tak 1. úlohu sa mi už podarilo urobiť - stačilo na to COUNTIFS, ani som nevedel, že taká funkcia priamo exituje v Exceli


Urob to pomocou kontingenčnej tabuľky
PaloPa
23.01.10,08:28
Urob to pomocou kontingenčnej tabuľky

Súhlasím s Janom. Najrýchlejší a najprehľadnejší spôsob a ponúka množstvo variácií výsledného zobrazenia.
V priloženom príklade ďalšie dve zobrazenia.

TIP: Pre presunutie hodnôt (Počet, Suma) do jedného riadku - stačí myšou posunúť záhlavie "Údaje" pred záhlavie "Udalosť" (viď obrázok)

Palo
TA_Košice
23.01.10,14:36
áno, dík za rady, všimol som si, že je to celkom jednoduchý spôsob. Lenže problém by nastal v tom, že som chcel tie výsledky dať do takého stavu, aby sa automaticky zobrazovali v inej bunke na inom hárku ( a nie pri sebe ), takže mi kontingenčná tab. veľmi nepasovala ( musela by byť len medzikrokom, na ktorú by boli naviazané odkazy ). Potom som však objavil multipodmienkové funkcie COUNTIFS a SUMIFS, ktorými som to napokon spočítal.
TA_Košice
24.01.10,12:23
zaujímalo by ma, či existuje niečo na spôsob podmieneného formátovania, ale s tým, že by to nielen formátovalo bunku, ale rovno jej aj priraďovalo určitý obsah.
Napr. A1 = "150". A do A2 by som zadal, že ak A1 = "150", tak A2 = "sobota". Je to možné?
jojom
24.01.10,19:17
Vo verzii 2003 mi to nešlo podmieneným formátovaním len vložením do bunky A2 vzorec, Ale vo verzii 2007 mi to funogovalo podmieneným formátom: =IF(A1=150;"sobota";IF(A1=200;"nedeľa";""))


Edit: a teraz to skúšam druhý krát a nende mi to podminene ani v 2007-kách. hm
marjankaj
24.01.10,22:04
Vo verzii 2003 mi to nešlo podmieneným formátovaním len vložením do bunky A2 vzorec, Ale vo verzii 2007 mi to funogovalo podmieneným formátom: =IF(A1=150;"sobota";IF(A1=200;"nedeľa";""))


Edit: a teraz to skúšam druhý krát a nende mi to podminene ani v 2007-kách. hm

A to si ako predstavuješ?
Nastavíš si podmienený formát tak aby ti tam vložil nejakú hodnotu.(napríklad ak bunka A1>0 tak bunka A2 bude mať hodnotu 5, inak 1) A potom sa tam nebude dať písať?(do bunky A2 napíšem 2. Čo by sa tam malo objaviť? Ak A1=1, potom A2 bude 5 alebo 2?) Alebo nebude fungovať podmienený formát?
TA_Košice
24.01.10,22:22
tak zrozumiteľnejšie : predstavujem si to tak, že ak A1 = "sobota", tak A2="voľno" ( bude do dané vzorcom, ktorý bude napísaný v A2 )
ak bude v A1 čokoľvek iné, tak A2 ostane prázdne

v podstate sformátovanie daného textu by už bolo len niečo navyše

jojom : aký vzorec si v 2003 na to používal?
marjankaj
24.01.10,22:39
tak zrozumiteľnejšie : predstavujem si to tak, že ak A1 = "sobota", tak A2="voľno" ( bude do dané vzorcom, ktorý bude napísaný v A2 )
ak bude v A1 čokoľvek iné, tak A2 ostane prázdne

v podstate sformátovanie daného textu by už bolo len niečo navyše

jojom : aký vzorec si v 2003 na to používal?

IF(A1="sobota";"voľno";"")

Podmieneným formátovaním sa nepriraďuje hodnota ani vzorec.
jojom
25.01.10,06:09
tak zrozumiteľnejšie : predstavujem si to tak, že ak A1 = "sobota", tak A2="voľno" ( bude do dané vzorcom, ktorý bude napísaný v A2 )
ak bude v A1 čokoľvek iné, tak A2 ostane prázdne

v podstate sformátovanie daného textu by už bolo len niečo navyše

jojom : aký vzorec si v 2003 na to používal?

Vzorec som použil ten čo je v mojom príspevku vyššie. Môžeš použiť buď ten odo mňa alebo od marjankaja je to v podstate jedno. Len si to upravíš a rozšíriš na toľko podmienok koľko potrebuješ.Napríklad:=IF(A1="sobota";"voľno";IF(A1="nedeľa";"voľno";"pracovný deň")) a podmieneným formátovaním si môžeš zmeniť farby buniek že ak bude sobota alebo nedeľa tak bude farba bunky zelená.
TA_Košice
25.01.10,12:31
dík, už mi je to jasné s IFmi. A je nejako možné skombinovať vzorec tohto IFu s výberom údajov z roletky ( s overením údajov )?

teda vyzeralo by to takto :
A1= pondelok
B1= IF(A1="sobota";"voľno";IF(A1 ="nedeľa";"voľno";"pracovný deň")
C1= roletka s výberom určitých obsahov bunky ( napr. mesiace od januára do decembra ), ale s tým, že by som chcel nastaviť, aby sa tu automaticky zobrazil určitý obsah v závislosti od A1, teda chcem nejako vopchať do bunky aj vzorec, ktorý je v B1 a zároveň aj overenie údajov ( ak je víkend, tak namiesto mesiaca tu bude napísané napr. "víkend" ).

navonok sa zdá tento príklad nezmyselný, ale berte to len ako príklad
jojom
25.01.10,13:20
dík, už mi je to jasné s IFmi. A je nejako možné skombinovať vzorec tohto IFu s výberom údajov z roletky ( s overením údajov )?

teda vyzeralo by to takto :
A1= pondelok
B1= IF(A1="sobota";"voľno";IF(A1 ="nedeľa";"voľno";"pracovný deň")
C1= roletka s výberom určitých obsahov bunky ( napr. mesiace od januára do decembra ), ale s tým, že by som chcel nastaviť, aby sa tu automaticky zobrazil určitý obsah v závislosti od A1, teda chcem nejako vopchať do bunky aj vzorec, ktorý je v B1 a zároveň aj overenie údajov ( ak je víkend, tak namiesto mesiaca tu bude napísané napr. "víkend" ).
navonok sa zdá tento príklad nezmyselný, ale berte to len ako príklad

Neviem si dobre predstaviť čo chceš, a či to bude fungovať v roletkovom menu. Ale ak chceš vytvoriť nejaký kalendár skús sa tu popozerať. Je tu už veľa vecí vyriešených.
Tvoje zadanie vidím ako trochu zmätočné ak pondelok tak január ak je víkend, tak namiesto mesiaca tu bude napísané napr. "víkend" . čiastočne niečo by šlo ale neviem. Skús urobiť asi ako si to predstavuješ a pripni to sem.

Edit: No ak teda v C1 niečo ako vyššie uvedené, tak to urob podmienkami nie roletkovým menu. A to bude vyhadzovať ako sa budú meniť bunky A1 a B1.
PaloPa
26.01.10,06:49
dík, už mi je to jasné s IFmi. A je nejako možné skombinovať vzorec tohto IFu s výberom údajov z roletky ( s overením údajov )?

teda vyzeralo by to takto :
A1= pondelok
B1= IF(A1="sobota";"voľno";IF(A1 ="nedeľa";"voľno";"pracovný deň")
C1= roletka s výberom určitých obsahov bunky ( napr. mesiace od januára do decembra ), ale s tým, že by som chcel nastaviť, aby sa tu automaticky zobrazil určitý obsah v závislosti od A1, teda chcem nejako vopchať do bunky aj vzorec, ktorý je v B1 a zároveň aj overenie údajov ( ak je víkend, tak namiesto mesiaca tu bude napísané napr. "víkend" ).

navonok sa zdá tento príklad nezmyselný, ale berte to len ako príklad

Možno na to treba pozrieť z inej strany.
Tu na Porade je podobný princíp použitý v súbore Evidencia dochádzky (http://www.porada.sk/1258459-post19.html)

1) výber roku a mesiaca zo zoznamu
2) podľa výberu sa zobrazia jednotlivé dni mesiaca (riadok 5)
3) podľa dní sa vyhľadajú ich názvy (riadok 6)
(zoznam je vo vedľajšom liste "Dni", tak sa dajú názvy dní zmeniť na "Pracovné" a "Voľno")
4) a na koniec sa aplikuje podmienené formátovanie - dni víkendu sa zobrazia inou farbou (So, Ne)

P.

Podmienené formátovanie, ktoré používa "User Defined" funkcie, nemôže odkazovať na referenčné bunky v iných hárkoch rovnakého zošita, a nemôže referenčné bunky v iných zošitoch. Obísť toto obmedzenie možno pomocou definovaných názvov.
Ale nie zadaním hodnoty do iných buniek v rámci funkcie, ktorá sa používa pre PF, inak sa Excel "zacyklí".
losos
26.01.10,11:21
Neviem ci sa nebudem opakovat ale mam mensi problem.Som uplny laik v office.Vedel by mi niekto poradit ohladom tabulky?Vytvorim si jednoduchu tabulku(Priklad: cena x pocet ks = suma celkom)Tuto ,,sumu celkom,, cize sumar chcem aby sa mi zobrazovala v novom zosite teda nie v novom liste.Aky mam pouzit vzorec?Raz sa mi taka tabulka podarila urobit, ale ked som ju doniesol do roboty,alebo som ju pouzil v druhom compe,tak mi tabulka bola zbytocna,lebo tie vzorce pasovali len na moj comp.Za radu vopred dakujem ;)
marjankaj
26.01.10,11:31
Neviem ci sa nebudem opakovat ale mam mensi problem.Som uplny laik v office.Vedel by mi niekto poradit ohladom tabulky?Vytvorim si jednoduchu tabulku(Priklad: cena x pocet ks = suma celkom)Tuto ,,sumu celkom,, cize sumar chcem aby sa mi zobrazovala v novom zosite teda nie v novom liste.Aky mam pouzit vzorec?Raz sa mi taka tabulka podarila urobit, ale ked som ju doniesol do roboty,alebo som ju pouzil v druhom compe,tak mi tabulka bola zbytocna,lebo tie vzorce pasovali len na moj comp.Za radu vopred dakujem ;)

A mal si na tom druhom compe obidva zošity?
jojom
26.01.10,11:36
Otvoríš si zošit kde máš tabuľku následne si otvoríš nový zošit kde chceš mať sumár a do bunky kde chceš mať výsledok napíšeš: =SUM( preklikneš sa do zošita kde máš tabuťku a označíš bunky (alebo bunku )ktoré chceš zrátať dáš koniec zátvorky ENTER a hotovo. Vzorec bude vyzerať asi takto: =SUM([Zošit1]Hárok1!C2:C200).
A dôležité: ked si budeš niesť robotu z pc do pc musíš prenášať obidva hárky. :D
losos
26.01.10,11:42
Ano skopiroval som obidva zosity.Avsak ked som ich otvoril v nejakom inom compe,tak mi ukazovalo cestu z mojho compu , a tym padom to bolo nepouzitelne,lebo som to v robote nemohol upravovat.
marjankaj
26.01.10,11:50
Ano skopiroval som obidva zosity.Avsak ked som ich otvoril v nejakom inom compe,tak mi ukazovalo cestu z mojho compu , a tym padom to bolo nepouzitelne,lebo som to v robote nemohol upravovat.

V robote nemáš excel? Iba prehliadač?:confused:

Daj si ich do toho istého adresára a použi toto =[Zošit1.xls]Hárok1!$D$1
TA_Košice
26.01.10,12:50
Edit: No ak teda v C1 niečo ako vyššie uvedené, tak to urob podmienkami nie roletkovým menu. A to bude vyhadzovať ako sa budú meniť bunky A1 a B1.

no pri malom počte možností by sa to dalo - ako teraz pri 2. Ale ak by som ich mal viac, bolo by to dosť neprehľadné cez IFy, hmm.


Možno na to treba pozrieť z inej strany.

1) výber roku a mesiaca zo zoznamu
2) podľa výberu sa zobrazia jednotlivé dni mesiaca (riadok 5)
3) podľa dní sa vyhľadajú ich názvy (riadok 6)
(zoznam je vo vedľajšom liste "Dni", tak sa dajú názvy dní zmeniť na "Pracovné" a "Voľno")
4) a na koniec sa aplikuje podmienené formátovanie - dni víkendu sa zobrazia inou farbou (So, Ne)

P.

Podmienené formátovanie, ktoré používa "User Defined" funkcie, nemôže odkazovať na referenčné bunky v iných hárkoch rovnakého zošita, a nemôže referenčné bunky v iných zošitoch. Obísť toto obmedzenie možno pomocou definovaných názvov.
Ale nie zadaním hodnoty do iných buniek v rámci funkcie, ktorá sa používa pre PF, inak sa Excel "zacyklí".

aha, no formátovanie nie je pre mňa zase až také dôležité. V 1. rade ide o samotné údaje. To, na čo si tu dal link, je zaujímavé, ale nie úplne pre mňa. Prikladám aj XLS príklad. Rád by som to mal tak, že akonáhle niekto vyberie v stĺpci B možnosť "kúpa", aby v stĺpci C bola automaticky zobrazená možnosť "nereklamované". Teda aby som sa nemusela manuálne vyberať z roletky.
marjankaj
26.01.10,12:57
no pri malom počte možností by sa to dalo - ako teraz pri 2. Ale ak by som ich mal viac, bolo by to dosť neprehľadné cez IFy, hmm.



aha, no formátovanie nie je pre mňa zase až také dôležité. V 1. rade ide o samotné údaje. To, na čo si tu dal link, je zaujímavé, ale nie úplne pre mňa. Prikladám aj XLS príklad. Rád by som to mal tak, že akonáhle niekto vyberie v stĺpci B možnosť "kúpa", aby v stĺpci C bola automaticky zobrazená možnosť "nereklamované". Teda aby som sa nemusela manuálne vyberať z roletky.

Daj do C-stĺpca vzorec IF(B2="kúpa";"nereklamované";"")
A skopíruj si ho ďalej.
TA_Košice
26.01.10,13:46
Daj do C-stĺpca vzorec IF(B2="kúpa";"nereklamované";"")
A skopíruj si ho ďalej.

ď, sypem si popol na hlavu. Ono to funguje. Asi som to predtým robil v opačnom poradí - teda najprv dal IF a potom vykonal overenie údajov.
PaloPa
27.01.10,06:31
V robote nemáš excel? Iba prehliadač?:confused:

Daj si ich do toho istého adresára a použi toto =[Zošit1.xls]Hárok1!$D$1

Ak sa odkazuje vzorec na iný zošit v inom adresári a v niektorom názve je medzera, potom vyzerá odkaz nasledovne, celú cestu k zošitu treba dať do apostrofov:

=SUM('C:\Temp Adresár\[Údaje.xls]Sheet1'!$A$1:$A$10)

P.
TA_Košice
24.02.10,09:24
zdravím Poradu,
potreboval by som opäť Vašu pomoc.
Chcel by som využiť podmienené formátovanie s tým, že pre 1 bunku by som chcel zadať 2 rôzne podmienky pre formát. Dá sa to vôbec?

príklad
A1 : 100
A2 : 200
A3 : 300
A4 : 250

tieto bunky by som chcel sformátovať tak, aby bunka, ktorej hodnota je vyššia ako hodnota predchádzajúcej bunky, bola zelená ( písmo, podfarbenie, to je už jedno čo ) a naopak aby bunka, ktorej hodnota je nižšie ako hodnota predchádzajúcej bunky, bola červená.

takže v mojom príklade by bola A2 a A3 budú zelené a A4 bude červená.
Zatiaľ som nenašiel možnosť ako uplatniť 2 formátovacie pravidlá, preto to mám teraz nastavené len tak, že zobrazuje mi len na zeleno, ak je niečo väčšie, ak je menšie, tak neformátuje.
jojom
24.02.10,09:46
zdravím Poradu,
potreboval by som opäť Vašu pomoc.
Chcel by som využiť podmienené formátovanie s tým, že pre 1 bunku by som chcel zadať 2 rôzne podmienky pre formát. Dá sa to vôbec?

príklad
A1 : 100
A2 : 200
A3 : 300
A4 : 250

tieto bunky by som chcel sformátovať tak, aby bunka, ktorej hodnota je vyššia ako hodnota predchádzajúcej bunky, bola zelená ( písmo, podfarbenie, to je už jedno čo ) a naopak aby bunka, ktorej hodnota je nižšie ako hodnota predchádzajúcej bunky, bola červená.

takže v mojom príklade by bola A2 a A3 budú zelené a A4 bude červená.
Zatiaľ som nenašiel možnosť ako uplatniť 2 formátovacie pravidlá, preto to mám teraz nastavené len tak, že zobrazuje mi len na zeleno, ak je niečo väčšie, ak je menšie, tak neformátuje.

Nechce sa mi veľa písať tak som ti to odfotil. V exceli 2003 je možne zadať 3 podmienky. V 2007 podstatne viac. Všimni si tlačidlo " Pridať>> ".
TA_Košice
24.02.10,17:46
neviem, či pozerám dobre, ale v 2007 vyzerá to okno, ako ho vidieť v prílohe

a nie je tam tlačidlo " pridať "
jojom
24.02.10,20:00
No dobre máš pravdu ja som to robil pre 2003-ky. Si nenapísal tak som nevedel. Vytvoríš jedno pravidlo a potom pridáš dalšie. V ponuke podmienené formátovanie, spravovanie pravidiel a "nové pravidlo".
marjankaj
24.02.10,22:51
Nechce sa mi veľa písať tak som ti to odfotil. V exceli 2003 je možne zadať 3 podmienky. V 2007 podstatne viac. Všimni si tlačidlo " Pridať>> ".


No neviem. Toto je robené v exceli 2003 a tých podmienok je tam 56. A mohol by som ich ešte aj pridať. Zadávajú sa iba číselné hodnoty. Ale dá sa to ešte rozšíriť.
jojom
25.02.10,13:29
No neviem. Toto je robené v exceli 2003 a tých podmienok je tam 56. A mohol by som ich ešte aj pridať. Zadávajú sa iba číselné hodnoty. Ale dá sa to ešte rozšíriť.

Svojim spôsobom máš pravdu. Ale nech pozerám ako chcem ja vidím v každej bunke len jednu podmienku. Asi si nerozumel alwbo nečítal dotaz zadávateľa TA_Košice. Pre jednu bunku sa v exceli 2003 dajú pridať len 3 podmienky. To čo si spravil nemá spoločné nič s tým čo sme riešili. Ty si dal pre každú bunku len jednu podmienku.
TA_Košice
25.02.10,19:29
aha, dík za objasnenie.

ešte mám ďalšiu otázku - je možné pracovať s obsahom bunky v rámci vzorcov?
Najlepšie to asi vysvetlím na príklade :
A1 : abc
A2 : abcd
A3 : bcde

potreboval by som niečo takéto do inej bunky : =IF(A1="ab...";"ab...-áno";"ab...-nie") - inak povedané, ak sa výraz v bunke A1 začína na " ab ", urobí, čo je v IFe.
A v princípe to isté aj pre koniec a prostrednú časť výrazu. Napr. :
- =IF(A2="...cd";"...cd-áno";"...cd-nie")
- =IF(A3="...cd...";"...cd...-áno";"...cd...-nie")

Teda neviem, ako povedať Excelu, aby hľadal nejakú časť výrazu - nejaké znaky v bunkách.
marjankaj
25.02.10,20:30
aha, dík za objasnenie.

ešte mám ďalšiu otázku - je možné pracovať s obsahom bunky v rámci vzorcov?
Najlepšie to asi vysvetlím na príklade :
A1 : abc
A2 : abcd
A3 : bcde

potreboval by som niečo takéto do inej bunky : =IF(A1="ab...";"ab...-áno";"ab...-nie") - inak povedané, ak sa výraz v bunke A1 začína na " ab ", urobí, čo je v IFe.
A v princípe to isté aj pre koniec a prostrednú časť výrazu. Napr. :
- =IF(A2="...cd";"...cd-áno";"...cd-nie")
- =IF(A3="...cd...";"...cd...-áno";"...cd...-nie")

Teda neviem, ako povedať Excelu, aby hľadal nejakú časť výrazu - nejaké znaky v bunkách.


napríklad takto =IF(ISERROR(FIND("ab";A1;1));"nie";"áno")
marjankaj
25.02.10,20:38
Svojim spôsobom máš pravdu. Ale nech pozerám ako chcem ja vidím v každej bunke len jednu podmienku. Asi si nerozumel alwbo nečítal dotaz zadávateľa TA_Košice. Pre jednu bunku sa v exceli 2003 dajú pridať len 3 podmienky. To čo si spravil nemá spoločné nič s tým čo sme riešili. Ty si dal pre každú bunku len jednu podmienku.

Rozumel a ak si budeš meniť hodnoty v bunkách, tak sa ti bude meniť aj tá podmienka. Pre špeciálne podmienky treba upraviť makro. Presná náhrada podmieneného formátovania je zložitá. Aspoň čo sa zadávania týka to asi celkom dobre nejde. Ale keď sa upraví makro, tak to ide. Ja som pre jednoduchosť dal podmienku ak sa hodnota rovná od 0 do 56. Podmienky aj hodnoty sa dajú upraviť, tak ako budem potrebovať. Ale univerzálne riešiť nech si radšej zoženie 2007. Ale ide to aj v 2003. Len tie podmienky som nastavil v makre.

----------------
Postav sa na bunku B4 a zadávaj rôzne čísla. Uvidíš ako sa budú meniť farby v bunkách B4, D3 a D4. Nebude to iba jedna farba.
Chobot
26.02.10,13:57
aha, dík za objasnenie.

ešte mám ďalšiu otázku - je možné pracovať s obsahom bunky v rámci vzorcov?
Najlepšie to asi vysvetlím na príklade :
A1 : abc
A2 : abcd
A3 : bcde

potreboval by som niečo takéto do inej bunky : =IF(A1="ab...";"ab...-áno";"ab...-nie") - inak povedané, ak sa výraz v bunke A1 začína na " ab ", urobí, čo je v IFe.
A v princípe to isté aj pre koniec a prostrednú časť výrazu. Napr. :
- =IF(A2="...cd";"...cd-áno";"...cd-nie")
- =IF(A3="...cd...";"...cd...-áno";"...cd...-nie")

Teda neviem, ako povedať Excelu, aby hľadal nejakú časť výrazu - nejaké znaky v bunkách.

Na to existujú textové a vyhľadávacie funkcie, napr. LEFT, RIGHT, MID... Pozri si to. AK budem mať viac času, odpíšem ti viac.
TA_Košice
26.02.10,18:58
dík všetkým za rady - pomohli.

> Chobot : pozrel som si ich. Majú jednoduché použitie. Niekedy je najhoršie vôbec nájsť nejakú funkciu, ak človek ani nevie, že existuje.
TA_Košice
09.03.10,17:30
zdravím opäť Poradu,
vedel by mi niekto pomôcť s kĺzavým priemerom z kĺzavého priemeru?
Chcel by som ho vyrátať priamo a nie cez medzivýpočet ( stĺpec C ), avšak OFFSET z OFFSETu mi Excel nechce zobrať. Ako by sa dalo na to?
milnov
11.03.10,17:44
Dobrý deň, prosim o pomoc s nasledovnou ulohou..

2. Zostrojte teoretický graf závislosti („XY-graf“ a ďalší jeden typ podľa vlastnej úvahy) veľkosti prieniku plôch dvoch plošných obrazcov, kde obrazec 1 je pevne umiestnený tak, že sa dotýka spodnou hranou osi x a ľavou hranou osi y, a pravý okraj obrazca 2 (x1) posúva celý obrazec 2 po osi x . Pohyb pravého okraja obrazca 2 po osi x uvažujte v pozíciách od -2 do 18
Riešte pre nasledujúcu kombináciu obrazcov:
a) obrazec 1 - obdĺžnik; a1=10; b1=4, obrazec 2 - štvorec a2=b2=6
b) obrazec 1 - trojuholník a=b=c=10; obrazec 2 - obdĺžnik a2=10; b2=9
jojom
11.03.10,18:52
Dobrý deň, prosim o pomoc s nasledovnou ulohou..

2. Zostrojte teoretický graf závislosti („XY-graf“ a ďalší jeden typ podľa vlastnej úvahy) veľkosti prieniku plôch dvoch plošných obrazcov, kde obrazec 1 je pevne umiestnený tak, že sa dotýka spodnou hranou osi x a ľavou hranou osi y, a pravý okraj obrazca 2 (x1) posúva celý obrazec 2 po osi x . Pohyb pravého okraja obrazca 2 po osi x uvažujte v pozíciách od -2 do 18
Riešte pre nasledujúcu kombináciu obrazcov:
a) obrazec 1 - obdĺžnik; a1=10; b1=4, obrazec 2 - štvorec a2=b2=6
b) obrazec 1 - trojuholník a=b=c=10; obrazec 2 - obdĺžnik a2=10; b2=9

HEHE pripomína mi to domácu úlohu, nechceš sa nejako uliať zo školy?
TA_Košice
03.04.10,09:55
vedel by mi niekto poradiť s nasledovným?

chcem nájsť najbližšiu hodnotu, ktorá sa nachádza v stĺpci pod určitou bunkou
príklad:
A1 prázdna
A2 prázdna
A3 prázdna
A4 10

do A1 by som chcel, aby mi zapísalo hodnotu, ktorá sa nachádza v A4. Počet prázdnych buniek sa však mení. Nie sú to, ako tu v príklade, stále 3 bunky.
marjankaj
03.04.10,11:12
vedel by mi niekto poradiť s nasledovným?

chcem nájsť najbližšiu hodnotu, ktorá sa nachádza v stĺpci pod určitou bunkou
príklad:
A1 prázdna
A2 prázdna
A3 prázdna
A4 10

do A1 by som chcel, aby mi zapísalo hodnotu, ktorá sa nachádza v A4. Počet prázdnych buniek sa však mení. Nie sú to, ako tu v príklade, stále 3 bunky.

Čo je to tá určitá bunka?
Do A1 napíš =A4 a je to.
Napíš podľa akého kritéria to chceš. Alebo prilož príklad.
TA_Košice
03.04.10,11:49
tak prikladám príklad
marjankaj
03.04.10,14:05
tak prikladám príklad

Stačí ti použiť vlastnú funkciu hladaj
TA_Košice
03.04.10,17:53
presne tak som to myslel. Dík. BTW prečo mi to makro nezobrazuje v zozname makier?
marjankaj
03.04.10,18:08
presne tak som to myslel. Dík. BTW prečo mi to makro nezobrazuje v zozname makier?

Je to funkcia. Zobrazuje sa v užívateľsky definovaných funkciách. Nie je to makro.
TA_Košice
03.04.10,18:26
pokiaľ makrá nezapnem, tak tú funkciu vôbec nevidím. Až ich povolím, vtedy sa objaví v zozname funkcií.
marjankaj
03.04.10,18:31
pokiaľ makrá nezapnem, tak tú funkciu vôbec nevidím. Až ich povolím, vtedy sa objaví v zozname funkcií.

Tak si ich zapni.
Alebo počkaj na niekoho, kto ti vyrobí kombináciu funkcíí prípadne skrytých stĺpcov, kde budú pomocné výpočty. Jedno také som urobil, ale ku každému tvojmu stĺpcu bolo treba ešte jeden ďalší stĺpec.
Takto to bolo elegantnejšie.
TA_Košice
03.04.10,19:28
môžeš pls uploadnúť aj to druhé riešenie?
marjankaj
03.04.10,21:55
môžeš pls uploadnúť aj to druhé riešenie?

môžem
PaloPa
04.04.10,08:06
vedel by mi niekto poradiť s nasledovným?

chcem nájsť najbližšiu hodnotu, ktorá sa nachádza v stĺpci pod určitou bunkou
príklad:
A1 prázdna
A2 prázdna
A3 prázdna
A4 10

do A1 by som chcel, aby mi zapísalo hodnotu, ktorá sa nachádza v A4. Počet prázdnych buniek sa však mení. Nie sú to, ako tu v príklade, stále 3 bunky.

Dá sa i bez makra:
Napr. takto (pre bunku A1):

=INDEX(A2:A30;MATCH(TRUE;INDEX((A2:A30<>0);0);0))

Ak aj s ošetrením nenájdených hodnôt, potom takto:

=IF(ISERROR(INDEX(A2:A30;MATCH(TRUE;INDEX((A2:A30<>0);0);0)));"";INDEX(A2:A30;MATCH(TRUE;INDEX((A2:A30<>0);0);0)))

Rozsahy (A2:A30) si prispôsob podľa potreby.
Palo

TIP: Cez podmienené formátovanie sa da zabezpečiť,
že sa ti prvá neprázdna bunka zobrazí inou farbou.
TA_Košice
10.05.10,19:24
dodatočne dík, pomohli ste mi, podarilo sa mi vytvoriť, čo som zamýšľal. Excel je fakt obšírny a mocný nástroj.
TA_Košice
08.06.10,23:16
pozdravujem opäť Poradu,
zase som natrafil na menší problém, ktorý síce viem vyriešiť pomocným stĺpcom (resp. viacerými), no najlepšie by bolo, ak by som ich nemusel vôbec použiť.
V zásade ide o prácu s dátumami, viem, že s nimi Excel pracuje v podstate len ako s číslami, skúšal som rôzne funkcie od SUMIF cez LOOKUPy až po MATCH, ale nevedel som si dať rady.
Celé zadanie je zapísané v priloženom XLS príklade.
marjankaj
09.06.10,04:24
pozdravujem opäť Poradu,
zase som natrafil na menší problém, ktorý síce viem vyriešiť pomocným stĺpcom (resp. viacerými), no najlepšie by bolo, ak by som ich nemusel vôbec použiť.
V zásade ide o prácu s dátumami, viem, že s nimi Excel pracuje v podstate len ako s číslami, skúšal som rôzne funkcie od SUMIF cez LOOKUPy až po MATCH, ale nevedel som si dať rady.
Celé zadanie je zapísané v priloženom XLS príklade.

kuk

Podarilo sa mi to aj bez toho stlpca.
TA_Košice
09.06.10,11:00
krása, dík, aké jednoduché sa to zdá, keď už človek vidí riešenie

edit: tak predsa len ešte problém - vzhľadom na použitie MONTH funkcie, to zohľadňuje len mesiac a nie už rok

vedel by si mi povedať, prečo mi zobrazuje chybu vo vo vzorci v bunke C30?
marjankaj
09.06.10,13:16
krása, dík, aké jednoduché sa to zdá, keď už človek vidí riešenie

edit: tak predsa len ešte problém - vzhľadom na použitie MONTH funkcie, to zohľadňuje len mesiac a nie už rok

vedel by si mi povedať, prečo mi zobrazuje chybu vo vo vzorci v bunke C30?

parametrom tejto funkcie nemôže byť funkcia(rovnako ani vo funkcii SUMIF).
Preto som musel použiť inú funkciu SUMPRODUCT.

Doplň si do funkcie aj rok.
PaloPa
10.06.10,06:03
Pridať do podmienky aj rok, možno použitím fn TEXT.

{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}

Je tu použitá tzv array funkcia (podobné použitie ako SUMPRODUCT),
zadať cez CTRL+SHIFT+ENTER.

Ad: Chyba vo vzorci:
fn SUMIFS neexistuje.

Palo
marjankaj
10.06.10,06:47
Pridať do podmienky aj rok, možno použitím fn TEXT.

{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}

Je tu použitá tzv array funkcia (podobné použitie ako SUMPRODUCT),
zadať cez CTRL+SHIFT+ENTER.

Ad: Chyba vo vzorci:
fn SUMIFS neexistuje.

Palo

On má asi 2007. Tam to je.
Ale kombinácia SUMIFS s MONTH nefunguje ani s ARRAY.
Mne to nešlo s MONTH, tak som hľadal niečo iné. Ten TEXT mi nenapadol.
PaloPa
10.06.10,07:00
On má asi 2007. Tam to je.
Ale kombinácia SUMIFS s MONTH nefunguje ani s ARRAY.
Mne to nešlo s MONTH, tak som hľadal niečo iné. Ten TEXT mi nenapadol.

Jasnačka, máš pravdu, podľa koncovky prílohy XLS som predpokladal XL 2003.
P.
marjankaj
10.06.10,07:10
Jasnačka, máš pravdu, podľa koncovky prílohy XLS som predpokladal XL 2003.
P.

*.xlsx sa sem nedá prilepiť iba skomprimovaný.
Radšej by mal Richard toto inovovať ako nejaké bodovanie a podobne.:eek::rolleyes::confused:
TA_Košice
10.06.10,16:49
{=SUM(IF(TEXT($A$3:$A$12;"YYYY.MM")=TEXT($A22;"YYYY.MM");$C$3:$C$12))}

tento zápis ma celkom zaujal - ako je to možné, že pre formát dátumu "MMMM YYYY" stačí zadať do argumentu funkcie TEXT "YYYY.MM"? Veď YYYY.MM by znamenalo, že v bunkách by malo byť napísané napríklad "2004.10" a nie "október 2004".
marjankaj
10.06.10,17:46
tento zápis ma celkom zaujal - ako je to možné, že pre formát dátumu "MMMM YYYY" stačí zadať do argumentu funkcie TEXT "YYYY.MM"? Veď YYYY.MM by znamenalo, že v bunkách by malo byť napísané napríklad "2004.10" a nie "október 2004".

A nie je to jedno či porovnávaš 2004.10 s 2004.10
alebo 10.2004 s 10.2004
alebo 2004.október s 2004.október_
Veď číslená hodnota je rovnaká.

Ak dáš MM je to číselná hodnota 10
Ak dáš MMM je to X
ak dáš MMMM je to október.
Stačí iba vyskúšať.
TA_Košice
10.06.10,21:18
no hej, Excel je múdry, tak si s tým vie poradiť. Keď som ale skúšal zadať iný argument pre funkciu TEXT, napr. "MMMM.YYYY", tak vypisovalo #hodnota. Teda pre dátum (mesiac+rok) musí by stále len "YYYY.MM"?
marjankaj
10.06.10,21:39
no hej, Excel je múdry, tak si s tým vie poradiť. Keď som ale skúšal zadať iný argument pre funkciu TEXT, napr. "MMMM.YYYY", tak vypisovalo #hodnota. Teda pre dátum (mesiac+rok) musí by stále len "YYYY.MM"?

Neviem, o čom hovoríš? Tu to ide v pohode. Teda aspoň mne.
TA_Košice
20.06.10,16:05
myslel som to tak, že formát dátumu je zadaný ako MMMM.YYYY, ale vo vzorci funguje YYYY.MM, ale už som pochopil zadávanie do funkcie TEXT

mám tu však problém s array funkciou - viď prílohu
marjankaj
20.06.10,18:39
myslel som to tak, že formát dátumu je zadaný ako MMMM.YYYY, ale vo vzorci funguje YYYY.MM, ale už som pochopil zadávanie do funkcie TEXT

mám tu však problém s array funkciou - viď prílohu

Nie je mi celkom jasné, čo všetko chceš s tým urobiť. Doplnil som ti funkciu v B21:B50
TA_Košice
20.06.10,20:07
presne to som chcel, čo si aj urobil - tých viac stĺpcov vedľa seba tam mám preto, že som to skúšal viacerými spôsobmi - ale neúspešne

vedel by si mi povedať, prečo mi v stĺpci C našlo len jediný dátum - prvý z A1, ale ďalšie už nie?
Mezinko
30.11.10,16:29
Vedeli by ste mi poradit s takymto niecim ???? Pridem do prace v pondelok o 5:29 v utorok o 5:35 v stredu o 5:46 vo stvrtok o 5:59 a v piatok o 6:00 cas napisem do stlpca B v stlpci C by som chcel hodnoty aby mi to upravilo na Pondelok 5:30 Utorok 5:45 streda 6:00 stvrtok 6:00 a v piatok 6:00 co mam spravit aby som to nemusel zadavat rucne ale aby mi to automaticky tam upravilo Budem velmi vdacny za rychlu odpoved
marjankaj
30.11.10,17:11
asi takto =TIME(HOUR(A2);ROUNDUP(MINUTE(A2)/15;0)*15;0)
kon12345
06.12.10,13:39
Zdravim, vedel by mi niekto poradit ako v kontingencnej tabulke v prilozenom subore urobit, aby zobrazovalo kolko modelov ma kazda znacka auta? T.j Alfa Romeo ma 3 modely, Citroen ma 2 modely atd. Pocet z modelov v tabulke urcuje kolko krat sa ten ktory model nachadza v zdroji dat avsak ja potrebujem, aby to zobrazovalo pocet modelov.
Budem vdacny za odpoved a vopred dakujem
PaloPa
07.12.10,07:03
Zdravim, vedel by mi niekto poradit ako v kontingencnej tabulke v prilozenom subore urobit, aby zobrazovalo kolko modelov ma kazda znacka auta? T.j Alfa Romeo ma 3 modely, Citroen ma 2 modely atd. Pocet z modelov v tabulke urcuje kolko krat sa ten ktory model nachadza v zdroji dat avsak ja potrebujem, aby to zobrazovalo pocet modelov.
Budem vdacny za odpoved a vopred dakujem

Najjednoduchšie je "znásilniť KTG" tabuľku. Ako - viď príklad.

Dá sa to však i pomocou vzorcov. Ak by boli modely iba numerické hodnoty, dá sa použiť funkcia FREQUENCY (podrobne ako - viď tu: Count unique numbers based upon specific criteria (http://pc-prog.eu/phpBB3/viewtopic.php?f=19&t=231#p513)).
Ak sú však data kombinované (numeric, non-mumeric, prípadne i prázdne) vzorce sú komplikovanejšie. Vtedy treba použiť komplikovanejšie array funkcie (výborný pokec k nim je tu: Counting Distinct Entries In A Range (http://www.cpearson.com/excel/Duplicates.aspx)).

Palo
kon12345
07.12.10,18:17
Dakujem velmi pekne za radu.
A ten pokec je fakt vyborny, vrela vdaka.
TA_Košice
13.12.10,12:27
je možné si vytvoriť vlastný zoznam pre zoradenie buniek, ktorý je dlhší ako 255 znakov? Akonáhle prekročím túto dĺžku, tak Excel všetko, čo je nad touto hranicou z môjho vlastného zoznamu odstráni. Dá sa toto obmedzenie nejako obísť?
thaisk
24.12.10,06:02
Použi napr. Excel 2003 v OS Vista.
Mne to ide.
TA_Košice
26.12.10,14:40
napokon cez možnosť pridať vlastný zoznam ide aj pridanie dlhšieho zoznamu (teda nie priamo v zoradení, ale cez Excel menu). Zvláštne.
Akurát, že odvtedy mi stále (po použití makra pri predchádzajúcej práci) pri otváraní súboru vypisuje chybu, že v zošite je nečítateľný obsah, ktorý sa Excel môže pokúsiť obnoviť - následne vypíše, že sa to nepodarilo, no napriek tomu tam daný obsah ostal. Takže pri otváraní musím odklikávať 2 oznámenia hovoriace o ničom.
V samotnom makre to nie je, skúsil ho urobiť znovu v novom zošite, ale s dodržaním obmedzenia vlastného zoznamu a túto chybu nevypisuje.
marjankaj
26.12.10,14:47
napokon cez možnosť pridať vlastný zoznam ide aj pridanie dlhšieho zoznamu (teda nie priamo v zoradení, ale cez Excel menu). Zvláštne.
Akurát, že odvtedy mi stále (po použití makra pri predchádzajúcej práci) pri otváraní súboru vypisuje chybu, že v zošite je nečítateľný obsah, ktorý sa Excel môže pokúsiť obnoviť - následne vypíše, že sa to nepodarilo, no napriek tomu tam daný obsah ostal. Takže pri otváraní musím odklikávať 2 oznámenia hovoriace o ničom.
V samotnom makre to nie je, skúsil ho urobiť znovu v novom zošite, ale s dodržaním obmedzenia vlastného zoznamu a túto chybu nevypisuje.

A čo tak pridať súbor? :eek: Keby to bolo napísané po čínsky, tak by som tomu rozumel skoro rovnako.:confused:
TA_Košice
26.12.10,14:57
pripájam súbor
jojom
27.12.10,21:02
pripájam súbor

TA neviem ale mne to vyhodilo chybu.
TA_Košice
27.12.10,22:30
mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?
jojom
28.12.10,16:35
Ano. to makro neviem nájsť.
marjankaj
28.12.10,17:01
mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?

No neviem, čo by to makro malo podľa teba robiť?:eek:

a načo slúžia tieto vzorce v treťom liste?
'=IF('vstupné údaje (2)'!A2="";"";'vstupné údaje (2)'!A2)
'=IF('vstupné údaje (2)'!B2="";"";'vstupné údaje (2)'!B2)

nestačilo by ='vstupné údaje (2)'!A2 a ='vstupné údaje (2)'!B2:eek::eek::eek:

Takisto tento vzorec je príliš zložitý.:eek:
'=IF(WEEKDAY(C1)=1;"Nedeľa";IF(WEEKDAY(C1)=2;"Pondelok";IF(WEEKDAY(C1)=3;"Utorok";IF(WEEKDAY(C1)=4;"Streda";IF(WEEKDAY(C1)=5;"Štvrtok";IF(WEEKDAY(C1)=6;"Piatok";IF(WEEKDAY(C1)=7;"Sobota";"s")))))))

skús tento, urobí to isté
'=CHOOSE(WEEKDAY(C1);"nedeľa";"pondelok";"utorok";"streda";"štvrtok";"piatok";"sobota")
TA_Košice
28.12.10,23:31
No neviem, čo by to makro malo podľa teba robiť?:eek:
makro označí oblasť A2:E61 v 3. liste výstupné údaje - kód a zoradí riadky podľa stĺpca B vzostupne. Následne oblasť A1:E61 skopíruje.


a načo slúžia tieto vzorce v treťom liste?
'=IF('vstupné údaje (2)'!A2="";"";'vstupné údaje (2)'!A2)
'=IF('vstupné údaje (2)'!B2="";"";'vstupné údaje (2)'!B2)

nestačilo by ='vstupné údaje (2)'!A2 a ='vstupné údaje (2)'!B2:eek::eek::eek:

takto komplikovane cez IF som to urobil z dôvodu, že akonáhle nie je obsiahnutá hodnota v bunke v 1. liste, na ktorú sa dotyčná bunka v 3. liste odkazuje, potom Excel vypíše 0; týmto som predišiel tomu, aby mi vpisoval 0 do buniek v 3. liste, ktoré som chcel prázdne (keďže sa odkazovali na prázdne bunky z 1. listu)



Takisto tento vzorec je príliš zložitý.:eek:
'=IF(WEEKDAY(C1)=1;"Nedeľa";IF(WEEKDAY(C1)=2;"Pondelok";IF(WEEKDAY(C1)=3;"Utorok";IF(WEEKDAY(C1)=4;"Streda";IF(WEEKDAY(C1)=5;"Štvrtok";IF(WEEKDAY(C1)=6;"Piatok";IF(WEEKDAY(C1)=7;"Sobota";"s")))))))

skús tento, urobí to isté
'=CHOOSE(WEEKDAY(C1);"nedeľa";"pondelok";"utorok";"streda";"štvrtok";"piatok";"sobota")
dík za tip, s choose som sa doposiaľ nestretol

> jojom (http://www.porada.sk/member.php?u=25425): hm, netuším, prečo sa stráca aj makro. Ak to bude stačiť, tak tu je zdrojový kód makra:

Sub Zoradenie()
'
' Zoradenie Makro
'
'
' Klávesová skratka: Ctrl+Shift+S
'
Range("A2:E61").Select
ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort.SortFields.Clear
ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort.SortFields.Add Key:= _
Range("B2:B61"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:=xlAscending, CustomOrder _
:= _
"02011 / 02012,02021 / 02022,02031 / 02032,02045,03011 / 03012,03021 / 03022,03031 / 03032,03041 / 03042,03045,03055,03065,04011 / 04012,04021 / 04022,04031 / 04032,04041 / 04042,04055,04065,05014,05024,06011 / 06012,06011P,06012P,06021 / 06022,06031 / 06032,06041 / 06042,06051 / 06052,06065,06075,07011 / 07012,07021 / 07022,07031 / 07032,07041 / 07042,07055,07065,07075,09014,09011P,09012P,09021 / 09022,09031 / 09032,09031P,09032P,09041 / 09042,09051 / 09052,09054,09061 / 09062,09071 / 09072,09085,09095,44011 / 44012,44021 / 44022,46011 / 46012,46021 / 46022,46031 / 46032,46115,46125,46135,46145,46155,46165,80014" _
, DataOption:=xlSortNormal
With ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort
.SetRange Range("A2:E61")
.Header = xlGuess
.MatchCase = False
.Orientation = xlTopToBottom
.SortMethod = xlPinYin
.Apply
End With
Range("A1:E61").Select
Selection.Copy
ActiveWindow.SmallScroll Down:=-45
End Sub
marjankaj
29.12.10,00:15
mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?

A čo malo odstrániť?:eek:

Veď ti to robí ako si hovoril. Len som netušil kam chceš aby ti to skopírovalo. Asi si myslel do schránky a potom sa to dá vložiť napríklad do WORDU pomocou CTRL+V

Len tlačítku priraď makro Zoradenie namiesto Zoradenie_služieb
TA_Košice
29.12.10,10:34
A čo malo odstrániť?:eek:

http://img156.imageshack.us/img156/768/18cdaac100c0436a9523835.png
po otvorení mi ukazuje toto okno



Len tlačítku priraď makro Zoradenie namiesto Zoradenie_služieb

o toto nejde, tých makier som tam mal pôvodne viac, len som skúšal nejaké veci

teda vráťme sa k podstate: nešlo mi o to, že je nefunkčné makro, to ide OK, išlo mi len o tie 2 okná, ktoré musím odklikávať pri otvorení súboru - najprv, že Excel našiel nečítateľný obsah a či sa ho má pokúsiť obnoviť a následne to, ktoré vidieť vyššie
thaisk
30.12.10,11:03
Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".
marjankaj
30.12.10,13:01
Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".

Veď ti to funguje.:eek:
Neviem síce aký to má účel, ale funguje.
TA_Košice
30.12.10,17:22
Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".

to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.
marjankaj
30.12.10,18:24
to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.

Mne sa tie hlášky nezobrazujú.
Príď s PC do Bratislavy. Poriešime.
thaisk
30.12.10,19:08
to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.
Skús nevybrať možnosť "Při uložení z vlastností souboru odebrat osobní informace" v Nástroje>Zabezpečení>
Toto zrejme odstranilo potrebný súbor .xml
Nepoužívam excel 2007. Nie som si s tým istý.
TA_Košice
01.01.11,17:00
Skús nevybrať možnosť "Při uložení z vlastností souboru odebrat osobní informace" v Nástroje>Zabezpečení>
Toto zrejme odstranilo potrebný súbor .xml
Nepoužívam excel 2007. Nie som si s tým istý.

odškrtol som to, úvodne errory nezmizli, ba naopak pri ukladaní sa ma teraz stále pýta:
http://img214.imageshack.us/img214/4903/316bf6563543419e8c8ff4f.png

takže v tom to nebude


Mne sa tie hlášky nezobrazujú.
Príď s PC do Bratislavy. Poriešime.

nikomu z vás sa ale tie upozornenia nezobrazujú, mne áno, tak to nebude v konkrétnom XLSM, ale asi nejaká chyba v inštalácii Excelu. Aspoň mi to tak logicky vychádza. Skúsim preinštalovať Office a uvidím.

===

Napokon som odhalil zdroj týchto upozornení. Je to predsa len v tej nadštandardnej dĺžke vlastného zoznamu, na základe ktorého zoraďuje makro. Len sú tu 2 tajomstvá:
1. Zvláštne je to, že ak zadávam ručne vlastný zoznam, dlhší ako 255 znakov nezoberie; no vytvorím zoznam odkazom na množinu buniek, vtedy ho bez problémov a akéhokoľvek erroru vytvorí.
2. Ako je možné, že iným tieto chyby Excel nevypisuje? Veď obmedzenie veľkosti vlastného zoznamu platí pre každý Excel bez rozdielu, takže vám to musí vypísať, nie? Opäť mi to vychádza len na chybnú inštaláciu Excelu, hoci toto ani chybou nie je, keďže Excel je v tomto smere dosť obmedzený a dokáže pracovať len s max. 255-znakovým zoznamom.
evadur234
07.01.11,19:31
Mám dojem, že posledné stránky tohto minikurzu pre začiatočníkov sú až príliš pretechnizovaných a preto sa ani nečudujem, keď sa ma dnes kolega "vraj odborník na Excel" spýtal, ako má nastaviť číslovanie v stĺpci. Teda aby niekoľkomiestne čísla išli v jednom stĺpci vzostupne za sebou. Tak som sa rozhodla poradiť aj iným, možno sa to niekomu zíde.

V stĺpci, v ktorom chcete mať číselník zapíšte do 1 riadku číslo. Choďte myšou na okraj bunky, aby sa vám kurzor zmenil na krížik, stlačte ľavé tlačítko a ťahajte smerom dolu, ako dlhý chcete mať číselník. Keď pustíte myš objaví sa Vám každom riadku to isté číslo. musíte teda na poslednej bunke kliknúť na ikonku s obrázkom + a otvorí sa vám volá sa Možnosti automatického vyplňovania a označte "vyplniť rady" a hotovo. :)
evadur234
07.01.11,19:36
A ešte dodávam, že by som Vám to rada ukázala aj na fotkách, ale neviem ako screeny dostať do príspevku :D:D:D
evadur234
07.01.11,19:45
Samozrejme nastaviť sa dá číslovanie aj tak, aby ste mali čísla v poradí napríklad na každom druhom treťom alebo akomkoľvek riadku pravidelne. A ešte niečo, akonáhle zmeníte niektoré poradové číslo, alebo odstránite riadok, musíte zmenu v číslovaní urobiť od riadka, ktorý ste zmenili. Možno to znie zložito, ale je to úplne jednoduché, stačí len vyskúšať. :)
arion92
10.01.11,07:42
Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:


MOD(n, d) = n - d*INT(n/d)Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka
marjankaj
10.01.11,11:36
Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:

Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka

:eek::eek::eek:

štyri sa v šiestich nachádza jedenkrát a zvyšok je dva.:eek:

Alebo je to nejaká iná matematika?
arion92
10.01.11,11:43
Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:

Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka
Heh, tak som to pochopil... :) Ja som si stale myslel, ze zvysok po deleni znamena cislo za desatinnou ciarkou. Ono to vsak znamena cislo, ktore nam ostane po vydeleni cisla delitelom. Asi by som sa mal vratit do skolskych lavic... :o
Amossino
18.04.11,05:47
Btw tak mi zišlo na um, keďže pripravujem lekciu "funkcie", že asi bude problém s rôznymi lokalizovanými verziami Excelu. Ja pracujem v českej a v anglickej verzii, a funkcie sú teda po česky a po anglicky. Pre istotu sa spýtam, pracuje niekto v inej jazykovej verzii Excelu?
ja pracujem v slovenskej verzii
marjankaj
18.04.11,07:03
ja pracujem v slovenskej verzii

Tak toto bola naozaj promptná odpoveď:rolleyes:
PaloPa
19.04.11,05:52
Tak toto bola naozaj promptná odpoveď:rolleyes:

Aspoň vidíš, že sú to stále aktuálne veci. Raz nás tá jazyková bariéra zabije :)

Pre niekoho možno pomôže pár liniek so zoznamom funkcií v iných jazykoch:
- od CZ až po HU: Excel 2007 function name translations (http://www.piuha.fi/excel-function-name-translation/)
- EN, DE, FR: Comparison and function list of Excel 2010, 2007 and 2003 (http://www.software.maninweb.de/news/261/279/Comparison-and-function-list-of-Excel-2010-2007-and-2003/d,news_details.html)

Zoznam CZ i EN funkcií (v SK verziách Excelu sa funkcie neprekladali, fungujú EN)

XL 2007 - Seznam funkcí listu (podle kategorií):
http://office.microsoft.com/cs-cz/excel ... 61029.aspx (http://office.microsoft.com/cs-cz/excel/HP100791861029.aspx)

XL 2007 - Zoznam funkcií pracovného hárka (podľa kategórie):
http://office.microsoft.com/sk-sk/excel ... 61051.aspx (http://office.microsoft.com/sk-sk/excel/HP100791861051.aspx)

Na jednom mieste:
http://www.office4you.cz/office4you/exc ... unkci.html (http://www.office4you.cz/office4you/excel/excel-seznam-funkci.html)
http://www.profi-office.cz/index.php?op ... &Itemid=34 (http://www.profi-office.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=34)

Ak chcete zmeniť CZ názvy funkcií na EN, návod je tu:
http://lorenc.info/3MA381/excel-zmena-jazyka-funkci.htm

Palo
iasak
12.07.11,20:38
Zdravim Vas,

Potreboval by som radu...

Vytvoril som si rozbalovaci zoznam a aj podla vzorca IF mi priradi prislusnu cenu. Skusal som vselijak, Potreboval by som to iste ako som spravil s cenou tak aj s mernou jednotkou by som potreboval. Dakujem vsetkym vopred.
marjankaj
12.07.11,20:49
Zdravim Vas,

Potreboval by som radu...

Vytvoril som si rozbalovaci zoznam a aj podla vzorca IF mi priradi prislusnu cenu. Skusal som vselijak, Potreboval by som to iste ako som spravil s cenou tak aj s mernou jednotkou by som potreboval. Dakujem vsetkym vopred.
.
zapp
18.07.11,09:39
nebolo by jednoduchie tu funkciu robit cez vlookup a nie cez offset?
IF($B4="";"";VLOOKUP($B4;$R$4:$T$16;3;0)) v pripade ceny a
IF($B4="";"";VLOOKUP($B4;$R$4:$T$16;2;0)) v pripade mernej jednotky
sabiaq
04.10.11,11:54
Dakujem :)
zalobaba
05.10.11,08:54
Vie mi prosím niekto poradiť, ako do excel nahodiť vzorec, ktorý by pripočítal + 1 kalendárny deň k už zadanému dátumu?
Vopred ďakujem.
marjankaj
05.10.11,09:03
Vie mi prosím niekto poradiť, ako do excel nahodiť vzorec, ktorý by pripočítal + 1 kalendárny deň k už zadanému dátumu?
Vopred ďakujem.

Do bunky A1 zadaj dátum a do bunky A2 daj =A1+1.