KEJKA
14.12.14,18:48
Ako riešite riziko, že sa krehká vec (kupovala som luster) poškodí pri preprave.
E-shop mi deň pred doručením poslal smsku, že tovar musím rozbaliť pred kuriérom, inak mi neuznajú reklamáciu, ak bude tovar poškodený.
Viete si predstaviť ako kuriér protestoval? Aj som ho chápala, ved kým som rozbalila balík, mohol vybaviť ďalšiu dodávku.
Má právo eshop takto podmieňovať uznanie reklamácie?
Podľa mňa nie, čo má s tým kuriér? Chápem, ak je balík viditeľne poškodený, deformovaný, natrhnutý obal, že si skontrolujem obsah. Ale ak nie, tak za obsah by mal zodpovedať e-shop, či?
Aby moje zadanie bolo úplné, išlo o 2 balíky, jeden som skontrolovala, druhý nie
a zrovna v tom druhom bolo jedno tienidlo prasknuté. Takže asi to musím posunúť na SOIku, nech sa k takýmto praktikám vyjadria. Alebo mi viete poradiť niečo lepšie?
avalik
14.12.14,17:57
Určite takýto postup vyplýva zo zmluvy medzi eshopom a prepravcom. Bez toho si eshop ako odosielateľ nemôže uplatniť u prepravcu škodu vzniknutú pri využití služby.
karakul
14.12.14,19:22
... v našich podmienkach to dosť veľký problém; zatiaľ som sa nestretol s vytknutím povinnosti prekontrolovať celistvosť a úplnosť dodávky zákazníkom - a keď zákazník podpíše prevzatie bez chýb, zostáva to vlastne na ňom.
Otázka je, či e-shop fyzicky kontroluje (rozbaľuje) originálne zabalený tovar z výroby, či prepravca takto kontroluje balíky prevzaté z e-shopu, a či zákazníci kontrolujú celistvosť a úplnosť dodávky - podotýkam, že ani ja nie, pokiaľ obal nie je viditeľne poškodený.
Áno prax je, že kuriér nemá na to čas - a ani sa im nedivím... oni nie sú kuriérska spoločnosť, sú živnostníci, ktorí hrdlačia pre kuriérske spoločnosti... (zrovna včera som sa bavil so známym, ktorý toto robí - ráno o 1/2 štvrtej vstáva, o 18-19 hodine sa vracia domov ... má 70-120 balíkov a cca 350 km každý deň - ak by musel počkať na rozbalenie a prekontrolovanie tovaru, doručí maximálne 1/3 zásielok - a to by pri platbe, ktorú obdrží za 1 doručenie, rýchlo skrachoval).
Seriózne e-shopy majú príplatky za balenie krehkého tovaru - čítal som niekde, že takto zabalený krehký tovar musí bez ujmy vydržať pád z 1 metra ! Ovšem ľudia si neradi priplácajú... tu sú skúsenosti s niektorými prepravcami krehkého tovaru: https://webtrh.cz/17039-krehke-zasilky-sklo-apod-cim - ako vidieť, niekedy nálepka KREHKÉ vyslovene podráždi manipulujúceho s takýmto balíkom.
Aj tu na Porade sa začiatkom roka riešil podobný problém: http://www.porada.sk/t232404-zamietnutie-reklamacie-poskodeneho-tovaru-nakup-cez-internet.html
žiaľ výsledok zadávajúci tému už neoznámil...