tajomna21
16.12.14,21:57
Fakty: 8.12.14 som ukoncila RD, spravca KP mi dal vypoved §63 ods. 1, vypovedna lehota konci 31.1.15 (3 mesacna) ... od 9.12.14-15.01.15 budem cerpat zostatkovu dovolenku, od 16.01.-31.01.15 budem na 60% mzdy, nakolko su prekazky na strane zamestnavatela a ja nemam co a kde robit ....
Moja otazka : budem mat narok, aby mi spravca KP vyplatil mzdove naroky za mesiace 12/14 + 01/15? podla akeho § ...
ide mi len o platbu od spravcu/zamestnavatela, nie o narok mozny uplatnit si z garancneho fondu
Dakujem pekne za radu
ivka70
16.12.14,21:11
1. 3 mesačná výpovedná doba neuplynie 31.1., kedže vypoved si dostala až po RD v decembri, výpovedná doba začne plynúť až 1.1.2015 a bude trvať do 31.3.2015
2. Mzdy zamestnancov majú prednost pre inými za autami, takze by ta vyplatiť mal
tajomna21
16.12.14,21:45
vypovedna lehota mi bezi od 1.11., kedze firma je v konkurze, mohla som dostat vypoved aj pocas RD, a ked som spravcovi vopred oznamila svoj navrat, tak mi ju ihned dal
jurmiro
17.12.14,06:15
Uvedený problém rieši ustanovenie § 87 ZKR, konkrétne písm. g), h) a j). Pracovnoprávne nároky zamestnancov sa rozlišujú podľa toho či im správca prideľuje prácu v súvislosti so správou konkurznej podstaty (písm.g)), prevádzkovaním podniku po vyhlásení konkurzu (písm. h)) a iné nároky (písm. j)). V zásade ide o pracovnoprávne nároky zamestnancov po vyhlásení konkurzu a za mesiac v ktorom bol konkurz vyhlásený, vo výške určenej správcom alebo vyplývajúcej z dohody medzi zamestnancom a správcom. V prípade nárokov podľa písm. j) je horná hranica obmedzená štvornásobkom životného minima za každý mesiac trvania PP po vyhlásení konkurzu.

Vo Vašom prípade pôjde zrejme o nárok práve podľa písm. j). V každom prípade pôjde o pohľadávku proti podstate. Treba ju uplatniť u správcu (nestačí výplatná páska), forma nie je predpísaná, ale malo by tam byť uvedené právne zdôvodnenie aspoň stručne (viď vyššie).

Pohľadávky proti podstate správca uhrádza mimo rozvrhu (môže aj počas konkurzu) avšak striktne v poradí stanovenom zákonom v § 87 ZKR.
tajomna21
17.12.14,06:27
dakujem velmi pekne ... toto som presne potrebovala citat ....cize ak to dobre chapem, za december + januar dostanem vo "vyplatnom obdobi" kazdy mesiac to ziv.minimum ... ostatne si budem narokovat spolu s odstupnym cez garancny fond v socialnej poistovni a neuhradeny rozdiel musim uplatnit u spravcu ako pohl.proti podstate
jurmiro
17.12.14,22:17
Správca musí dodržať zákonné poradie pohľadávok proti podstate a nesmie uhradiť pohľadávky neskoršieho poradia skôr ako má uhradené všetky z vyšších poradí (v abecednom poradí). j) ak dobre počítam je až deviate, aj keď nemusí mať všetky predchádzajúce. Ja by som na jeho mieste takéto pohľadávky plnil až tesne pred rozvrhom. Zvolil by som teda opačný postup, najskôr uplatniť nároky z garančného fondu a až potom zvyšok uplatňovať u správcu. Z garančného fondu príde plnenie veľmi pravdepodobne skôr.
tajomna21
17.12.14,22:47
ano tak to mam v plane ... u spravcu az po garancnom ... dakujem este raz!