siouxsiepd
07.01.15,05:34
Dobrý deň. 31.12.2014 som skončila PP. 02.01.2015 som sa bola na ÚPSVaR zaevidovať ako UoZ. Dnešným dňom (t.j. 07.01.2015, teda v ochrannej lehote) mi ošetrujúci lekár vystaví doklad o začatí PN. Kam je potrebné toto tlačivo odovzdať? Na ÚPSVaR mi povedali, že k nim stačí doručiť fotokópiu tohto dokladu v lehote 3 dní, ale vraj je potrebné ho doručiť aj na SP. Neviem však, ktorá časť tohto tlačiva ide SP a či ho treba odovzdať osobne, alebo stačí zaslať poštou. Ak je podanie postačujúce zaslať poštou, treba k nemu priložiť aj nejaký sprievodný list? Taktiež je potrebné toto podanie uskutočniť v lehote 3 dní? Musím nástup na PN oznámiť aj svojej ZP? Je potrebné ešte niečo ďalšie zariadiť v súvislosti s PN v ochrannej lehote? Ďakujem pekne za info.
veronikasad
07.01.15,05:40
Tebe zostane Preukaz o trvaní PN (tuším zelené tlačivo), ostatné odovzdaj do SP. Doklady si 2x prefoť, na jednej kopii si daj potvrdiť v SP prevzatie, druhú odovzdaj na UP. Keďže si uchádzač o zamestnanie, PN-ku ZP oznamovať nemusíš. Môžeš poslať poštou do SP aj na UP, netreba sprievodný list, ale doporučene. Nezabudni pred odoslaním vypísať druhú stranu (kam zasielať peniaze) a podpísať.
Keď dostaneš vypltené nemocenské, treba to oznámiť na UP, rovnako aj koniec PN-ky. Počas výplaty nemocenského budeš mať prerušené poberanie dávky v nezamestnanosti .
Katy a R
07.01.15,08:39
prečo treba oznamovať na UPSVaR vypatenie nemocenskej dávky?
veronikasad
07.01.15,08:41
Kvoli pozastaveniu výplaty dávky v nezamestnanosti - či to sa už ne UP neoznamuje ? keď dávku vypláca SP
Katy a R
07.01.15,08:50
to predsa je v kompetencii SP - UPSVaR žiadnu dávku nevypláca! treba oznámiť SP- na oddelenie dávky v nezamestnanosti. (ak to nerobia automaticky - u nás mali kancelárie na jednej chodbe, ale bolo treba;))
Katy a R
07.01.15,08:57
ešte ti sem pripnem info - ale asi aj dostal, že UPSVaR má svoje tlačivo DPN http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-pri-preukazovani-docasnej-pracovnej-neschopnosti-uchadzacov-o-zamestnanie-od-01.05.2013.html?page_id=291958 - zatiaľ by im mala stačiť tá kópia DPN.
Samozrejme - že keď tebe platí dávku SP - tak v prvom rade musíš odovzdať tam (ak chceš peniažky) - červené tlačivo je žiadosť o nemocenskú dávku.
Na UPSVaR môžeš aj to čierne dať (tebe ho netreba);)
siouxsiepd
07.01.15,15:15
Veronikasad, je fajn, keď sa človek dozvie jasnú, vyčerpávajúcu a polopatisticky napísanú odpoveď na svoj problém. Ďakujem moc ;)
siouxsiepd
07.01.15,15:17
Katy a R ďakujem pekne ;)
siouxsiepd
09.01.15,10:02
veronikasad, ešte ťa poprosím, je zákonom stanovená lehota pre oznámenie PN v ochrannej lehote voči SP aj UP? v príspevkoch k téme som sa stretla s lehotou 3 dni. ale nie je mi jasné, či sa jedná o 3 pracovné alebo 3 kalendárne dni. ďakujem
Katy a R
09.01.15,10:05
keď klikneš na ten link ... máš tam napísané - že pracovné;)
siouxsiepd
09.01.15,10:18
áno, to som si všimla. ;) ale je rovnaká oznamovacia lehota aj voči sociálnej poisťovni? toto neviem.
Katy a R
09.01.15,10:27
siouxsiepd
09.01.15,12:48
juuuuj, toto som už dnes prelustrovala zhora, zdola, sprava, doľava, ale k lehote týkajúcej sa ohlásenia PN som sa nedopracovala :( ale aj tak dík za snahu ;)
Katy a R
09.01.15,12:58
a čo toto? cit... "Kedy? najlepšie ihneď po vystavení žiadosti (pozri premlčanie)"
aký máš problém? veď aj pošta existuje, keby sa nedalo.
No a ja dodám - že ak cheš peniažky načas, tak aj preukázať treba načas .. uzávierku majú okolo 5teho, možno aj skôr? :) .. keď dáš neskoro, tak aj neskoro vyplatia! (samozrejme, pozor na premlčanie ..)
siouxsiepd
10.01.15,11:44
Katy a R ďakujem, toto som si nevšimla. ono stala sa vec ako z filmu. zdravotnú dokumentáciu, spolu s PN som nechala v kufre v aute a manželík môj odcestoval s týmto autom do zahraničia. ale v nedeľu sa má vrátiť, takže aj termín ÚP stihnem pondelkovým podaním. a keďže teraz už viem, že SP nemá termín podania nejako striktne stanovený, som už teraz v klídku. ale panikárila som poriadne. ďakujem za záujem moc, moc :)
Katy a R
10.01.15,11:54
:);)