Anťap
10.01.15,19:24
Nepreberanie zásielok
Mám internetový obchod a stalo sa mi že zákazník neprebral zásielku i napriek tomu že som ho upozornila že na pošte má zásielku a uviedla som č. podacieho hárku. Nereagoval a zásielka sa mi vrátila. V obchodných podmienkach máme napísané že ak kupujúci nepreberie zásielku firma si bude nárokovať na vrátenie penazí za poštovné. Zákon chráni zákazníkov že môžu tovar vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu a iné výhody. Majú právo aj internetové obchody sa brániť voči nepreberačom zásielok? ( s platbou vopred väčšina nesúhlasí). Má niekto skúsenosti s riešením tohto problému. Súdnou cestou by to bolo smiešne, kedže sa jedná o malé sumy, ale ročne sa to môže vyšplhať na zaujímavú sumu.Myslela som si to , ale v kútiku duše som dúfala, že existuje aj iná možnosť. Ale v podstate som spokojná a tešia ma stáli zákazníci, ktorú moju prácu ocenia. Ďakujem všetkým za informácie a odpoveďe
ludom
10.01.15,18:50
Bohužiaľ nepreberanie zásielok je národný šport slovákov.

Čo by som ja robil na tvojom mieste, je zverejniť všetkých nepreberačov na tvojej stránke/eshope (treba si ale zistiť ktoré údaje môžeš zverejniť).

My pri dobierke vždy najprv voláme či zákazník naozaj potvrdzuje objednávku...
Ešte je možnosť povoliť dobierku až pri jeho druhej objednávke...
veronikasad
10.01.15,18:53
Ak to boli vianočné dárčeky, bola zásielka doručená včas, teda pred Vianocami ? Mne sa pred pár rokmi stalo, že zásielka bola na poštu doručená 18.12. a pošta mi oznámenie o zásielke vhodila do schánky po Novom roku.
JankaO
10.01.15,19:00
Buď to berte ako riziko podnikania, alebo využite § 544-545 OZ aj s ohľadom na novelu Zákona o dani z príjmov....
arizona
10.01.15,19:11
A ako by si chcela od tych neplaticov vymoct tie peniaze? To,ze to mas napisane v obch.podmienkach,to ti je nanic...

Ak by si zakaznik tovar prevzal a poslal naspat,tiez by ziadal zaplatit plnu sumu za tovar+postovne. Takze v strate by si bola rovnako,nemyslis? Akurat by si mala viac prace.
Takze sa s tym zmier,ber to ako riziko podnikania a ceny si uprav tak,aby ti taketo drobne straty nesposobovali skody ;-)
Dáša_
10.01.15,19:48
žiadne údaje "nepreberača" nemôžeš zverejniť. Boli tu aj takí, čo mali len vymyslený zoznam na akúsi výstrahu a bolo zle nedobre.
Dáša_
10.01.15,19:51
riziko podnikania, je potrebné zakalkulovať do ceny. Mmch, to nepreberanie zásielok veľmi záleží od toho, čo predávaš. Sú veci, hlavne určené pre mladých, móda a tak, kde sa vracia snáď aj 20-30% zásielok. A sú zase také veci, kde sa vracia menej ako 1% zásielok. Stretla som sa v praxi s oboma polohami
fortunka
10.01.15,20:11
ale aj vtedy sa da normalne napisat, ze "nepreberiem, lebo prislo to neskoro... " alebo daco... ;)
fortunka
10.01.15,20:11
Zakaznik nema pravo na vratenie postovneho spat... zato ak sa zasielka vracia predajca musi zaplatit tu spatnu postu...
fortunka
10.01.15,20:14
Bohužiaľ nedá sa s tým nič robiť... absolutne. Podľa SOI nemôžeš dávať zákazníkom iné podmienky nad rámec zákona. Msíš si to (aj keď je to na zlosť) zakalkulovať do ceny a rátať s určitým % vrátených zásielok. U nás je to rovnako... doplatia na to trošku vyššou cenou ostatní zákazníci. Ale zase.. to poštovné si dáš do nákladov :) Tak aspoď dačo :))) A má to klesajúcu tendenciu... :) aspoň u nás :)))
Ešte by sa dali platby vopred uplatniť (ale tam to tiež nemusí prevziať...)
Anťap
10.01.15,20:34
Aj keď máme v obchodných podmienkach že si budeme nárokovať na vrátenie peňazí za poštovné?
Anťap
10.01.15,20:36
Myslím tiež s prepáčením že zákazník ťa môže okydať na soc. sieti ale obchodník nesmie nič, lebo by porušil zákon o ochrane osobných údajov.
Anťap
10.01.15,20:38
informovala som sa na pošte lístok dostal 16.12. a nebol to vianočný darček
fortunka
10.01.15,20:38
Aj keď...
Dáša_
10.01.15,20:48
fortunka, minimálne jedna prepravná služba návrat neprevzatej zásielky neúčtuje.
fortunka
10.01.15,20:49
Kurierske spolocnosti neuctuju vratenie ani jedna, ale tu sa pise o slovenskej poste...
Anťap
10.01.15,20:50
Kde nájdem ten paragraf a o čom sa pojednáva. ďakujem
fortunka
10.01.15,20:53
obchodný zakonnik a daj si do google
Peggynka
10.01.15,20:57
Ja by som si viedla súkromnú evidenciu nepreberačov a nedodávala by som im tovar.Stretla som sa s tým v nejakej diskusii a vždy to boli tí istí,akokeby sa na tom bavili.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-251733.html
Aj tu sa dozvieš zaujímavé veci (je to tam domiešané,ale čítaj):
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-136241.html
Anťap
10.01.15,21:13
Ďakujem za typ asi to spravím
Peggynka
10.01.15,21:16
Nikdy nepriznaj,že je to kvôli tomu.
Anťap
10.01.15,21:18
Pri kurierskej službe sa mi to ešte nestalo
jslancik
11.01.15,06:27
Moze priznat. V obchodnych podmienkach ma kazdy eshop, ze moze z akohokolvek dovodu jednostranne zrusit objednavku. Aspon nejake prava ma predavajuci.
Peggynka
11.01.15,06:31
No ak to má v obch.podmienkach.
Anťap
11.01.15,07:08
máme to v obchodných podmienkach. Myslím že keby som skúsila napísať zákazníkovi, že mu nepošlem tovar lebo ho neprevzal, znovu ma môže očierniť na internete, ale myslím si že takýto nepreberači, zabávači to skúšajú vždy na inom obchode. Keby tak mohol vzniknúť portál kde by sme si mi obchodníci vedeli skontrolovať či je to nepreberač. Znovu to brzdí ochrana os. údajov, a sme na začiatku.
Peggynka
11.01.15,07:26
A máš takých,čo si viackrát objednali a neprebrali ani raz ?Doplnila som aj hore linky.Na jednom eshope majú takto:
Keďže na Slovensku sa stáva pomaly národným športom nepreberanie dobierok, ktoré predstavujú pre firmu nemalé časové aj finančné náklady, rozhodli sme sa aj my uskutočniť určité opatrenia v tejto oblasti.
Pokiaľ si zákazník neprevezme dobierku v odbernej lehote, do budúcna budeme na toto meno a adresu posielať objednávky už len pri platbe predom a nie na dobierku.
arizona
11.01.15,08:21
fortunka, zakaznik moze ziadat aj vratenie postovneho, nielen cenu, ktoru zaplatil za tovat -precitaj si http://www.ochrana-spotrebitela.sk/?q=node/17
JankaO
11.01.15,09:10
OZ Občiansky zákonník, ObZ Obchodný zákonník,
jelalim
11.01.15,10:18
Jedine riesenie, ktore to ako tak osetri, je pred kazdym odoslanim dobierky, telefonicky kontaktovat kupujuceho: Dnes Vam posielame dobierku, pride Vam do 2. dni, suhlasite?

Po odoslani dobierky, poslat emailom podacie cislo.

Nevyluci to nepreberacov, ale minimalizuje.
fortunka
11.01.15,10:46
Ale to je v suvislosti s objednanim, a nie vratenim... cize ak napr. objedna jedno tricko a je tam 5EUR postovne tak sa mu vracia cena za tricko + 5EUR a nie este na to postovne, ktore da za vratenie tovaru spat. Ak by objednal 2tricka a vracia jedno, tak sa mu postovne nevracia. Mam to z kazdej strany prediskutovane so SOIkou, su u nas pomaly kazdy rok... dalej neviem ako by si taky podnikatel mohol dat do nakladov postovne zaplatene zakaznikom, nemohol...
Anťap
11.01.15,11:21
Zatial sa mi nestalo že by si jeden zákazník neprevzal zásielku 2 krát. Mislím že som zatial natrafila len na nepreberačov -zabávačou. Ďakujem za linky ale keďže sú z roku 2010 možno je to stará informácia. Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Ing. Ľubomír Janoška
11.01.15,12:06
Je to tak, živnostník nie je chránený zákonom o ochrane osobných údajov, ale zákazník (FO) áno.
Nonni
28.05.15,11:07
Moja rada mam ju overenu mám tiež eshop snáď Vám to pomôže,tiež sa mi do toho nechcelo a som velmi spokojný...mal som do novembra 2014 cca 30 neprebratych zasielok co je nemala suma...Podpisal som zmluvu s kurierskou spolocnostou a za 9mesiacov som mal dve neprebrate vrátky..Čiže sa mi to oplatilo,skúste...:)
arizona
28.05.15,13:13
A ako ti pomoze kurierska sluzba? Ked je zakaznik rozhoduty zakazku neprebrat,je jedno,ci mu ju posles postou,ci hociktorou kurierskou sluzbou. Jednoducho nepreberie tak,ci tak
Nonni
28.05.15,13:18
Ja ti vravím že mi riadne kleslo čislo neprebratych zaasielok...Ono si každy rozmysli či mu bude vyzvanať kurier zo 3 dni,ja píšem len moju skusenosť,naozaj mi neprebrate balíky riadne klesli a to som bol zúfalí z toho...
mshop
15.06.16,15:21
Jednoduchá rada... prestaňte posielať tovar cez poštu. Ceny za doručenie sú síce nízke ale zodpovedá tomu aj kvalita. Kuriér príde až k Vašim nohám a donesie to zákazníkovi. Ak sa neozve, zvoní mu ešte pár dní. Pošta hodí lístok a ďalej sa nestará.



A za ďalšie, do obchodných podmienok si môžete dať pokutu za porušenie obchodných podmienok. Dajte ju vyššiu. Vymáhať ju síce nemôžete ale stačí ak zaplatí každý tretí a vráti sa poštovné aj za predošlých...
arizona
15.06.16,17:29
Uz vidim, ako kazdy treti zaplati pokutu :D Ludia nie su blbi,poznaju zakony rovnako ako ty...
arizona
15.06.16,17:30
A listky do schranok sa uz nehadzi riadne dlho!!! Uz aj posta pozna modernejsie sposoby :P
Katarina1
15.06.16,17:30
Pred Vianocami sme vypli dopravu Slovenskou poštou a nechali iba kuriéra a žiadna vrátená zásielka :-)
mshop
15.06.16,18:00
kamaráde by si sa čudoval ale z piatich zaslaných e-mailov s porušením obchodných podmienok to traja zaplatili ;) neviem či si pozadu ale ja stále dostávam v BRATISLAVE lístok do schránky a pošta j*be na to aby ma inak informovala. 3 týždne dozadu sa dokonca lístok ku mne nedostal a ani ma nikto z pošty nekontaktoval takže pošta stojí za veľké .....
arizona
15.06.16,18:14
misoft
15.06.16,19:07
Ako kde, ako kde..... pred dvoma dňami bola poštárka - pre moju fazuľku úradné písmo, nebola doma. Prišla i na druhý deň, fazuľka doma nebola - poštárka žltý lístok dala..... Ono totiž - ak nemajú číslo na phone - ako pošlú SMS?
arizona
15.06.16,20:42
to musi zapisat podavatel zasielky na podaci listok, je tam na to kolonka. Bud mail.adresa,alebo tel.cislo....ako si vyberies. Ja som jednej Poradacke posielala balik, dokonca mi to ani nechceli zobrat bez tohoto udaju
TaraNoelle
16.06.16,09:02
ako mi povedali na pošte, toto platí iba pre balíky, nie pre doporučené listy, cez ktoré sa podávajú aj menšie "balíčky".