tojaja
18.01.15,20:13
Co podniknut proti zamestnavatelovi, ktory mi nedorucil podpisanu vypoved? ide vlastne o to, ze ustn sme sa dohodli na vsetkom, odovzdala som papier na podpisanie, a vobec mi ich nedorucil. Uz som mu aj pisala, ale vobec nereaguje. Chcem sa zahlasit na UPSVaR, ale nemam ukoncenie prac.pomeru. Malo to byt dohodou. Co proti nemu podniknut, mozno sa mu vyhrazat nejakou kontrolou?
vlasta123
18.01.15,19:17
dala si si podpísať kópiu,na ktorej malo byť potvrdenie prevzatia.
tojaja
18.01.15,19:21
Nie, nedala. Vsetko bolo dohodnute, chybala len peciatka. Toto som naozaj necakala. Som zaskocena takymto spravanim s ich strany. Malo na to dost casu, doteraz vzdy komunikovali, aby bolo vsetko ok, a zrazu toto? Neviem co s tym? A co s UPSVaR? Tam ma nezaeviduju bez vypovede, vsak?
veronikasad
18.01.15,19:25
Pracovný pomer mal byť ukončený dohodou v zmysle § 60 ZP ?
tojaja
18.01.15,19:28
ano dohodou
právnik-probono
18.01.15,19:29
Dobrý večer,

ukončenie pracovného pomeru DOHODOU nie je možné si vynucovať. Dohodou sa to volá, pretože sa jedná o zmluvný vzťah, ktorý uzatvárajú zamestnávateľ a zamestnanec dobrovoľne po vzájomnej dohode a nikoho k tomu nie je možné nútiť, tobôž nie vyhrážaním sa kontrolou.

To, že písomne uzatvorenému návrhu dohody predchádzala ústna dohoda podstatné nie je, pretože dohoda o ukončení pracovného pomeru musí mať písomnú formu, na základe ktorej Vás zamestnávateľ aj odkavituje zo Sociálnej poisťovne.

To, že zamestnávateľ hrá pri akceptácii návrhu dohody "mŕtveho chrobáka" znamená podľa všetkého, že si ústnu dohodu rozmyslel. Máte teda naďalej povinnosť chodiť do práce a zamestnávateľ zase povinnosť Vám vyplatiť mzdu.

Pracovný pomer bude potrebné podľa všetkého ukončiť výpoveďou.
veronikasad
18.01.15,19:31
Kým nemáš písomnú, obojstranne podpísanú dohodu, pracovný pomer trvá. Na UP ťa nezaevidujú ...
vlasta123
18.01.15,19:32
Takže úrad práce zatiaľ neprichádza do úvahy.
Ďalší postup:Napísať dohodu o ukončení pracovného pomeru,tam samozrejme uviesť dátum ,kedy má byť pracovný pomer ukončený:Použiť služby Slovenskej pošty-samozrejme doporučene s doručenkou,túto ak preberie tak hádam aj podpíše,však ústne sľúbil aj ,ak nepreberie tak sa vráti ako nedoručená,to jest automaticky súhlasí a až potom by bol na ,,rade,, úrad práce

Vlasta
veronikasad
18.01.15,19:36
Na takýto postup si ako prišla ? Dohoda je platná až keď ju podpíše=súhlasí (nie preberie) druhá strana ...
tojaja
18.01.15,19:37
a ked nechodim teda akoze do roboty, ked pomer trva? Mam od nich podpisane iba to, ze mi koncila RD a dva dni dovolenky/t.j. do 16.1.2015/ Vtedy je aj datum ukoncenia pomeru, teda ma byt
právnik-probono
18.01.15,19:38
POZOR: prevzatie pošty nie je automatickým akceptovaním návrhu dohody. Je potrebné, aby konateľ fi. za zamestnávateľa tú dohodu podpísal a následne jeden exemplár doručil aj zamestnancovi a zamestnanec až s týmto podpísaným exemplárom sa môže evidovať na ÚP. Ako som už vo svojom príspevku uviedol, nemožno nútiť zamestnávateľa k dohode.
právnik-probono
18.01.15,19:38
áno Veronika presne tak, si ma predbehla o pár sekúnd :-)
veronikasad
18.01.15,19:38
Oznámila si mesiac vopred písomne ukončenie RD ? Bola si osobne vo firme ukončiť pracovný pomer ?
veronikasad
18.01.15,19:40
K akému dátumu mal byť ukončený pracovný pomer ? Máš ešte nevyčerpanú dovolenku ?
tojaja
18.01.15,19:43
Ano, oznamila som pisomne ukoncenie RD to mam podpisane. Osobne som sa stretla so sefom, ktoremu som odovzdala skon.prac.pomeru dohodou k 16.1.2015, bolo ju treba len opeciatkovat. Vsetko bolo ustne dohodnute. RD mi skoncila 14.1. Mam 17 dni dovolenky, s ktorej som si dala 2dni cerpat, to mam podpisane.
vlasta123
18.01.15,19:44
dohoda so zamestnávateľom asi neprejde,takže čo ostáva? takže veronikasad poradťe.
Riešenie -výpoveď ???? a na doručenie použiť služby slovenskej pošty
veronikasad
18.01.15,19:48
Choď zajtra osobne do firmy a pokús sa so šéfom rozumne dohodnúť, na Porade to nevyriešime. Ešte stále máš dosť dní dovolenky na slušný VZ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Nech ti zamestnávatel vykáže čerpanie ďalších dní dovolenky, spätné ukončenie prac.pomeru kvoli možnej pokute zo SP asi nebude chcieť rieišť ...
PS : čítala som tvoje predch.témy, žeby mzdárka firmy chodila na Poradu ...
tojaja
18.01.15,19:49
Pre nich som spravila ja ustretovy krok tym, ze som navrhla skoncenie dohodou. Pretoze so sefovcami som uz problemi mala, udala som ich na sud, za nevyplacanie miezd. Neplatili mi vobec, az to prislo k exekucii. Zaplatili exekutorke vymahanu sumu doslova za 5min 12. Do roboty ma urcite nevzali spät, ani ja by sm tam nechcela. Ide o to, ze skoncenie som navrhla ja, aby to bolo rychlejsie, lebo ani odstupnehoo by som sa nedockala, keby som cakala na vypoved. Vedia, ze som schopna veci riesit a nie byt ticho, a aj tak maju odvahu so mnou rat hru na mrtveho chrobaka? Nehapem. Vsetko bolo naozaj dohodnute, bez spekulacii...tak nechapem
právnik-probono
18.01.15,19:55
Všimol som si vyššie, že pribudol komentár ktorým si ozrejmila, že si bola na MD a z nej si sa vracala (alebo mala vrátiť?) do práce. Je logické, že si bola v ochrannej dobe, počas ktorej Ti zamestnávateľ PP vypovedať nemohol. Tiež Ti rozumiem, že keď nevypláca mzdu, nie je motivácia chodiť do práce. Ak do nej nechodíš, nedáva Ti absencie? Pretože absencie sú vážnym porušením pracovnej disciplíny začo by Ti zamestnávateľ mohol dať výpoveď okamžitú. Evidentne mu však tento bezprávny status (nechodíš do práce - nevadí mu to - ale napriek tomu nechce ukončiť PP) vyhovuje, otázne je však čo s tým sleduje. Ak sa nepohnú veci dohodou, odporúčam určite čo najskôr sa vydať oficiálnou cestou a ukončiť PP výpoveďou podľa ZP. Pretože kým ho neukončíš oficiálne, nielen sa nemôžeš zaevidovať na ÚP, ale ani si nájsť druhé zamestnanie na HPP.
veronikasad
18.01.15,19:59
probono, tu je v hre výška vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti, preto je najvhodnejšie ukončenie prac.pomeru dohodou 1-2 dní po skončení RD + ostatnú dovolenku preplatiť. Ale zamestnávatel zrejme chce robiť prieky ...Ak náhodou čítal jej predch.témy s vyjadrovaním na adresu zamestnávatela, možno schválne ukončí prac.pomer až po vyčerpaní celej dovolenky.
právnik-probono
18.01.15,20:01
Veronika, ja to posudzujem z právneho hľadiska, priznám sa, že matematika a ekonomické aspekty účta mi vždy robili problém :-)
tojaja
18.01.15,20:02
ved o to ide, o vysku davky..teda mne o to ide.. Ale co ziska zamestnavatel priekmi?
veronikasad
18.01.15,20:03
On nič, len ty stratíš ...lebo dohoda je platná, až keď ju podpíšu obidve strany ...
tojaja
18.01.15,20:07
Vyjadrim sa este k vyjadrovaniu na zamestnavatela. ide o to, ze mne je sefka zena, teda aj majitelka podniku. predchadzajuci spor s nevyplateniami mzdy riesil jej muz, ona proste nechce/nevie normalne komunikovat so mnou...teraz tak isto, ona ako sefka sa neozvala vobec. Zase vsetko riesil on, len aby dobre bolo, aby sa to dalo normalne do poriadku/jeho slova/. A zrazu toto?
tojaja
18.01.15,20:09
Potom je to vlastne ako s dovolenkou? Podpisane mam dva dni/do 16.1/, a dalsie ked nemam podpisane tak co? Na to treba hadam aj moj suhlas, na cerpanie mojej dovolenky, ci?
veronikasad
18.01.15,20:09
Skús si zajtra- predtým ako pôjdeš ku zamestnávatelovi preveriť na SP, či ťa aspoň odhlásili z prerušenia po skončení rod.dovolenky, príp. či aj náhodou nemáš ukončený pracovný pomer dátumom akým si žiadala.
veronikasad
18.01.15,20:13
Ak máš podpísané len dva dni a nemáš ukončený prac.pomer, od 3. dňa si mala nastúpiť do práce ...
tojaja
18.01.15,20:14
Myslis, ze na SP staci zavolat?
veronikasad
18.01.15,20:15
Nie, treba tam isť osobne. Po telefone takéto informácie neposkytujú. Iba ak by si mala GRID-kartu, zistíš si to sama.