Katóka
22.01.15,22:56
roky už pracujeme minimálne 9 hodín denne +sobota +sviatky za 350 - 320 euro. Zmluve mám 2mesační vypoved, papier som dala predvčerou zamesnávatelovi vtej do konca januára a pekne som poprosila aby súhlasil lebo čo som aj teraz dostal, 315eur, z toho nevyžijem teraz by som mala aj inde prácu. On povedal že ked teraz odídem nedostanem posledný plat. Povedala som dobre, lebo ked zostanem tu, ajtak mi dá okolo 300euro alebo aj menej, z toho ešte -25eur obed, a budem nezamestnaná. Včera som este pracovala hoci už nedostanem penize, ale dnes uz vobec som nechcela, povedala som že mám dosť dovolenky, chcem odísť. No teraz už nechcel ma pustiť, bola som všetko čo viete predstaviť a ohrozoval že to ešte polutujem. čo može urobiť? a čo možem ja urobiť ked niečo vymyslí proti mne? Za chyby prepáčte a dakujem za pomoc
Ivanka99
23.01.15,19:37
To záleží od toho čo máte dohodnuté v pracovnej zmluve

podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Keďže píšete, že takto pracujete už roky vaša výpovedná doba je 2 mesiace, t.j. zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom Vášho priemerného mesačného zárobku a 2 mesačnej výpovednej doby. Avšak toto platí len v prípade ak takúto peňažnú náhradu máte písomne dohodnutú v zmluve, v opačnom prípade si zamestnávateľ toto nemôže.

Avšak počas výpovednej doby ste naďalej zamestnancom a teda ste povinná vykonávať prácu riadne a podľa pokynov zamestnávateľa, v opačnom prípade má zamestnávateľ právo ukončiť s vami pracovný pomer okamžite pre závažné porušenie pracovnej disciplíny čo sa vám môže odraziť v pracovnom posudku (môže ale nemusí).

Taktiež je tu ešte § 179 ods. 1 Zákonníka práce, ktorý stanovuje, že zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

Tým, že nenastúpite počas výpovednej doby do práce porušujete svoje povinnosti, pričom zamestnávateľovi môže vzniknúť škoda.

Každopádne aj vy máte možnosť právnej vyhrážky (zákonom dovolená) voči zamestnávateľovi, keďže sa Vám vyhráža, že Vám nezaplatí poslednú mzdu.

Podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Podľa ods. 2 toho paragrafu odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

Pod osobitný motívom rozumieme aj pomstu (§140 TZ). Teda v prípade ak vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu môžete naňho podať trestné oznámenie.

Taktiež v prípade ak by si váš zamestnávateľ voči vám niečo nárokoval súdnou žalobou môžete si túto nevyplatenú mzdu na súde voči nemu uplatniť ako vašu pohľadávku evidovanú voči nemu a žiadať o jej započítanie.
veronikasad
23.01.15,19:39
Poslala si výpoveď, alebo si žiadala o ukončenie prac.pomeru dohodou k 31.1.2015 ?
Katóka
26.01.15,03:27
skončenie pracovného pomeru dohodou. V stredu som išla k lekárovi, bola som taká nervozná, bolo mi zlé. Teraz mám ísť do práce podpísať, mám ukončený pracovný pomer 21. 01. potom asi na úrad práce
Dobrá správa: od februára budem mať prácu :)
Katóka
26.01.15,03:36
Dakujem za informácie
Katóka
26.01.15,05:35
jaj na úrad prácu nemusím
veronikasad
26.01.15,05:40
Ak nepôjdeš na UP, nezabudni isť do zdravotnej poisťovne prihlásiť sa na obdobie 22,-31.1.2015 ako samoplatitel a uhradiť pomernú časť poistenia za január.