Zavrieť

Porady

čo má právo zamestnávatel ked nedodržím 2mesačný výpoved?

roky už pracujeme minimálne 9 hodín denne +sobota +sviatky za 350 - 320 euro. Zmluve mám 2mesační vypoved, papier som dala predvčerou zamesnávatelovi vtej do konca januára a pekne som poprosila aby súhlasil lebo čo som aj teraz dostal, 315eur, z toho nevyžijem teraz by som mala aj inde prácu. On povedal že ked teraz odídem nedostanem posledný plat. Povedala som dobre, lebo ked zostanem tu, ajtak mi dá okolo 300euro alebo aj menej, z toho ešte -25eur obed, a budem nezamestnaná. Včera som este pracovala hoci už nedostanem penize, ale dnes uz vobec som nechcela, povedala som že mám dosť dovolenky, chcem odísť. No teraz už nechcel ma pustiť, bola som všetko čo viete predstaviť a ohrozoval že to ešte polutujem. čo može urobiť? a čo možem ja urobiť ked niečo vymyslí proti mne? Za chyby prepáčte a dakujem za pomoc
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Poslala si výpoveď, alebo si žiadala o ukončenie prac.pomeru dohodou k 31.1.2015 ?
Katóka skončenie pracovného pomeru dohodou. V stredu som išla k lekárovi, bola som taká nervozná, bolo mi zlé. Teraz mám ísť do práce podpísať, mám ukončený pracovný pomer 21. 01. potom asi na úrad práce
Dobrá správa: od februára budem mať prácu
Katóka jaj na úrad prácu nemusím
veronikasad Ak nepôjdeš na UP, nezabudni isť do zdravotnej poisťovne prihlásiť sa na obdobie 22,-31.1.2015 ako samoplatitel a uhradiť pomernú časť poistenia za január.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivanka99 je offline (nepripojený) Ivanka99

    Ivanka99
    To záleží od toho čo máte dohodnuté v pracovnej zmluve

    podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    Keďže píšete, že takto pracujete už roky vaša výpovedná doba je 2 mesiace, t.j. zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom Vášho priemerného mesačného zárobku a 2 mesačnej výpovednej doby. Avšak toto platí len v prípade ak takúto peňažnú náhradu máte písomne dohodnutú v zmluve, v opačnom prípade si zamestnávateľ toto nemôže.

    Avšak počas výpovednej doby ste naďalej zamestnancom a teda ste povinná vykonávať prácu riadne a podľa pokynov zamestnávateľa, v opačnom prípade má zamestnávateľ právo ukončiť s vami pracovný pomer okamžite pre závažné porušenie pracovnej disciplíny čo sa vám môže odraziť v pracovnom posudku (môže ale nemusí).

    Taktiež je tu ešte § 179 ods. 1 Zákonníka práce, ktorý stanovuje, že zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

    Tým, že nenastúpite počas výpovednej doby do práce porušujete svoje povinnosti, pričom zamestnávateľovi môže vzniknúť škoda.

    Každopádne aj vy máte možnosť právnej vyhrážky (zákonom dovolená) voči zamestnávateľovi, keďže sa Vám vyhráža, že Vám nezaplatí poslednú mzdu.

    Podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

    Podľa ods. 2 toho paragrafu odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
    a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
    b) z osobitného motívu, alebo
    c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

    Pod osobitný motívom rozumieme aj pomstu (§140 TZ). Teda v prípade ak vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu môžete naňho podať trestné oznámenie.

    Taktiež v prípade ak by si váš zamestnávateľ voči vám niečo nárokoval súdnou žalobou môžete si túto nevyplatenú mzdu na súde voči nemu uplatniť ako vašu pohľadávku evidovanú voči nemu a žiadať o jej započítanie.
    Katóka Dakujem za informácie

    čo má právo zamestnávatel ked nedodržím 2mesačný výpoved?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.