katarina53
07.05.06,21:18
Bývame v činžiaku a pred pár dňami sme v kuchyni našli nevítaných návštevníkov - mravce. Vyliezajú spoza kuchynskej linky, preto by sme nechceli pri ich hubení použit´chemické prostriedky. Prosím, ako teda na mravce bez chémie?
babenko1
07.05.06,19:19
najlepšie by bolo zistiť, odkiaľ presne idú a nájsť kráľovnú, ak sa vám ju podarí nájsť, máte po probléme. Potom stačí už len všetko pekne vyumývať.
Miriam.x
07.05.06,19:42
Niekde som čítala, že pomáha slaná voda, ale nemám to odskúšané.;)
Melnick
07.05.06,19:45
Niekde som čítala, že pomáha slaná voda, ale nemám to odskúšané.;)

Skúšala som mletú škoricu - zdá sa že pomáha.

Tiež postrúhaná školská krieda údajne pomáha.
Odskúšané to nemám.
Ivana Š
07.05.06,19:54
treba nasypať soľ do dier , odkiaľ vyliezajú:)

Mám vyskúšané:):):)
Danielle369
08.05.06,04:30
nám pomohly obyčajné kvasnice.Rozdrobíš ich na iich cestičky a uvidíš ako zmiznú.Mám to odskúšané.To mi poradila jedna stará babka.
bv_alexandra
08.05.06,04:47
My sme kedysi používali na noc v sirupe namočenu špongiu.Na linku položíž jednu dve takéto namočené špongie mravce ti vojdu dnu ale cestu von už nenájdu. Vieš že to chceš bez chémie ale osvedčila sa nám aj krieda na mravce.
katarina53
08.05.06,13:19
Ďakujem za rady, určite všetky vyskúšam a ešte sa ozvem.

Kedˇ chceš dostatˇdobrú radu, hodˇsi dotaz na poradu.
DanielaSL
08.05.06,13:22
Ja som kedysi dávno čosi aj o zubnej paste počula.
dana9
08.05.06,16:30
ja soo pocula, ze pomaha prasok do peciva...

dana
Zita5
08.05.06,16:35
Máte problém s mravcami v byte
Otvoríte skrinku, sú na poličke pri múke, nájdete ich v pečive, v príborníku, ale ani šatníková skriňa, čo mydlo v kúpeľni nie sú od ich cestičiek ušetrené.
Lezú jednoducho všade.
Suseda vám síce navrhla riešenie a chystá sa zavolať firmu, ktorá sa podobným problémom venuje. Ale čo v prípade, že máte doma malé deti a nechcete, aby boli použité chemikálie? Existuje prírodný prostriedok, ktorý by urobil podobnú službu bez použitia chemikálií?
Pravdaže. Ak nechcete proti mravcom použiť žiadny s ponúkaných chemických prípravkov, skúste ich zničiť bórovým práškom, ktorý nasypete na miesta, kde sa najviac zdržujú.

Zdroj :www.google.sk
Zita5
08.05.06,16:44
S jarou zavítajú do našich bytov aj mravce Najefektívnejšie je hubiť mravce tak, aby účinok nástrah dopadol rovno na kráľovnú, ktorá rodí stále nové robotníčkyV nejednej domácnosti s príchodom jari nastáva panika. Platí to predovšetkým v tisícoch panelákových bytov, ale aj rodinných domov, ktoré si obľúbili mravce. Tento blanokrídly hmyz žije v kolóniách a vyznačuje sa organizáciou, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani dobre vycvičená armáda. Srdcom mravčieho spoločenstva je jedna alebo viacej kráľovien, ktoré bez prestania znášajú vajíčka.Viditeľnejšie sú však neokrídlené robotnice, ktoré sa starajú o kráľovnú i celé jej potomstvo a zabezpečujú potravu pre celé hniezdo. Potravu vopred natrávia a až potom ňou kŕmia ostatných členov kolónie, ktorá má teda, obrazne povedané, spoločný žalúdok, a na tom je založený aj princíp mnohých nástrah. Mravce, ktoré nás obťažujú v byte, možno rozdeliť do dvoch skupín. Jednu tvoria teplomilné mravce, ktoré sa celoročne množia vnútri budov. Najväčšie nepríjemnosti ľuďom spôsobujú žlté mravce zvané farao, ktoré vyhľadávajú bielkovinovú potravu ako mäso, vajíčka, mŕtvy hmyz, ale nepohrdnú ani sladkosťami.Do druhej skupiny zaraďujeme tmavé záhradné mravce, ktoré navštevujú ľudí iba sezónne, na jar a na jeseň. Okrídlení samčekovia po svadobnom lete hynú, samičky iba strácajú krídla a zakladajú kolónie. Ďalší druh, čierny mravec obecný, vniká počas rojenia do budov zo škár v chodníkoch a dobre oslnených priestorov v blízkosti ľudských obydlí. V suterénoch, na terasách, v strešných trámoch i v kvetináčoch hniezdi jeho príbuzný mravec hnedý. Iba zriedkavo sa do budov sťahuje drobný mravec zemný.Celoročne obťažujúci mravec farao, ale aj ostatné druhy, si tvorí hniezda na ťažko prístupných miestach v dome. Hubenie formou nástrah treba teda kombinovať s bariérovými postrekmi technických rozvodov. Laik si s týmto problémom sám nepomôže a musí nechať hubenie mravcov na odborníkov. Napokon, v činžiakoch je podmienkou účinnosti ošetrenie všetkých priestorov naraz. V rodinných domoch sa môžeme pokúsiť o ich likvidáciu aj sami. Vychádzame z toho, že mravce vyhľadávajú potravu (a teda aj nástrahu) veľmi efektívne. Pomocou tzv. stopovacích feromónov si označia celú cestičku od nálezu až do hniezda, kde o nej podajú správu ostatným. Potom vidno na ceste z mraveniska k potrave celé mravčie karavány. Najefektívnejšie je hubiť mravce tak, aby účinok nástrah dopadol rovno na kráľovnú, ktorá rodí stále nové robotníčky. Účinok nástrahy teda musí byť do takej miery oneskorený, aby robotnica zahynula až potom, keď jed v potrave zanesie až do hniezda.

Médium: NarodnaObroda.sk, záznam vykonaný:28.4. 5:34
sklenkova
08.05.06,17:21
Nám ked začali pred 3 rokmi v byte mravci tak som jednoducho všetko zorganizovala,nakúpili sa z fondu krabičky kazdému 4,chodby sa vystriekali a odvtedy je pokoj. ludí som chodila kontrolovat aj ked niektorí tvrdili ,ze mravce nemajú. v bytoch strikat je blbosť,tieto krabičky stoja síce okolo 400,-ale sú účinné a hlavne mravce to nanosia tej svojej "pani "a vykapú všetky.
Eulalia
13.05.06,13:33
nám pomohly obyčajné kvasnice.Rozdrobíš ich na iich cestičky a uvidíš ako zmiznú.Mám to odskúšané.To mi poradila jedna stará babka.

Dnes ráno som to skúsila, lebo mravce sa mi ťahajú najmä k miske, kde má kocúr granule. Od misky sa stratili, ale zdá sa, že sa tie usilovné mravčeky pustili priamo do kvasníc. Asi im chýba B-vitamín.:)
Eulalia
27.05.06,20:35
Dnes ráno som to skúsila, lebo mravce sa mi ťahajú najmä k miske, kde má kocúr granule. Od misky sa stratili, ale zdá sa, že sa tie usilovné mravčeky pustili priamo do kvasníc. Asi im chýba B-vitamín.:)

No, už to neplatí, tie kvasnice musia byť asi stále čerstvé, inak sa mravce okamžite zase hrnú. Okrem toho sa mi v kotolni, kde vedú cez steny rúry od kotla a vody, objavili veľké čierne okrídlené mravce. A na tie kvasnice vôbec nezaberajú. Musím skúšať ďalej...:mad:
ajacik
31.05.06,16:53
Ja poradím dodatočnú metodu - nie na vyhubenie, ale na "dočistenie".

Nezabudni vyšpárovať všetky spoje, ktoré vedú ku susedom - stupačky, odtok z umývadlá, odtok zo záchodu - všetko, čo ide zo steny. Poriadne tam daj tmelu, izopeny, príp. len zasádruj.

Inak, ja som skúšala ešte v starom byte všeličo, ale nepomohlo nič. Lebo mravce mali všetci susedia, ale nikto sa nepriznal - iba ja a vyzerala som, že si snád neviem doma upratať. tak som sa naštvala, utesnili sme všetko a po mravcoch ani stopy. Asi sa presťahovali k susedom. Ale oni nadalej tvrdili, že nemajú mravce. Ale na chodbe si šuškali: hej, a čo na to? tak som sa tvárila, že to nepočujem.

Inak, držím ti palce, lebo je to naozaj nepríjemné.
Orim
11.06.06,08:41
Pred 3 rokmi som bol na dovolenke na Elbe. Spali sme v karavane aj s dcérou. Nikde v prospektoch nás neupozornili, že tam budú mravce. Boli sme z toho pekne zdesení, keď sme ich na druhý deň našli v potavinách. A to ten karavan stál na tehlách - cestičku museli hľadať) Dcéra to išla hneď riešiť no nevyriešlila nič len jej dali nejaké spreje, mali ich nachystané asi o probléme vedeli. Môžem povedať, že spreje zabrali, ale len na mňa. Vôbec som tam od toho "smradu" nemohol spať, kým mravce veselo pobiehali po našej strave.
Začal som vymýšlať ako s nimi bojovať. Aby som sa mohol napiť relatívne niečoho chladného dával som si minerálku (sladenú) do vody s kýblom, aby bola po ruke. V noci prišiel smäd tak som po tme našiahol minerálku a keď som pil tak som zistil, že po mne lezú mravce z tej flaše.
Všade sa dostali ale vyzrel som na nich. Začal som všetko vešať na povraz ktorý som natiahol v stanovej predsieni karavanu asi v 5 metrovej dĺžke a v strede som spustil ďaľší povraz na ktorom bolo všetko zavesené (išlo o potraviny ktoré sa nekazili). No a na toto boli krátke všetky mravce, sem cestu nenašli.
:)
to je rada ak sa vám to stane na dovolenke v karavane.

V byte sme použili nejachú chémiu alebo čo to bolo. Nejaké nádoby s otvormi, ktoré sme dali na zem a oni tam chodili na stravu. Údajne to malo brániť ich rozmnožovaniu. Od tej doby ich nemáme.
ayya
11.06.06,09:01
mimonak: ako na mravce bez chemie? a co tak pouzit Sekoru ?
:D
Orim
11.06.06,09:17
to sa nasekáš, ak budeš chcieť každému odseknúť hlavu :)
ayya
11.06.06,09:48
to sa nasekáš, ak budeš chcieť každému odseknúť hlavu :)
:D :D :D
ale ved ja nevravim, ze sekeru ale Ondreja Sekoru (http://www.martinus.sk/?uItem=9746) :p
(http://www.martinus.sk/?uItem=9746)
ayya
11.06.06,09:55
V byte sme použili nejachú chémiu alebo čo to bolo. Nejaké nádoby s otvormi, ktoré sme dali na zem a oni tam chodili na stravu. Údajne to malo brániť ich rozmnožovaniu. Od tej doby ich nemáme.
to nie je cista "chemia" ako sme zvyknuti pouzivat to slovicko ... je to navnada, ktora sposobuje neplodnost kralovnej v hniezde ... okrem tych latok sposobujucich neplodnost samicky - to obsahuje med, zltky ... a vselico, co mravcom chuti, tak to odnasaju ako potravu domov. Co som rozpravala s mnohymi ludmi, tak tieto navnady su fakt ucinne a to dlhodobo, vymru robotnice a nove sa jednoducho nerodia ... uz to tu bolo viackrat spominane ...
Mravce osidluju priestor podobne ako vcely ... aby si zbytocne nekonkurovali - pri istej velkosti komunity si vychovaju novu kralovnu a ta potom opusti povodny domov a zalozi novu koloniu ... tu vedomost treba tiez vyuzit pri vyhnani mravcov z nasho domova :)
Orim
11.06.06,10:19
Dúfam, že sa nadobro stratili.
Eulalia
11.06.06,11:10
:D :D :D
ale ved ja nevravim, ze sekeru ale Onreja Sekoru (http://www.martinus.sk/?uItem=9746) :p
(http://www.martinus.sk/?uItem=9746)
Otvorila som ten link, ale hneď vpravo hore je v rámčeku: VYPREDANÉ, Dotlač sa nechystá...... Tak sa mi zdá, že tá sekera bude účinnejšia:D
Ale po kotolni som porozkladala sáčky s tou návnadou a zdá sa, že im to tak vonia a chutí, že už ich toľko nevidím, asi sa zbehli všetky k tým sáčkom. Tak im treba, maškrtníkom...:D
Orim
12.06.06,18:27
:D :D :D
ale ved ja nevravim, ze sekeru ale Ondreja Sekoru (http://www.martinus.sk/?uItem=9746) :p
(http://www.martinus.sk/?uItem=9746)
Vidíš ako blbo čítam a ešte nepresne
:) :D :)
ayya
12.06.06,19:16
Vidíš ...ako... čítam nepresne
:) :D :)

pohoda .... mna velmi potesila predstava cloveka, ktory sa zahana sekerou nedaleko mraveniska na sposob drevorubaca :D
Eulalia
13.06.06,02:41
pohoda .... mna velmi potesila predstava cloveka, ktory sa zahana sekerou nedaleko mraveniska na sposob drevorubaca :D

Aj mňa, najmä keď som si predstavila v tej úlohe seba:D :D :D . Sekeru neviem ani poriadne do ruky chytiť a ešte s ňou stínať hlavy mravcom....
Ale práve preto som to tam napísala:D :D :D :D
brm
13.06.06,04:01
to nie je cista "chemia" ako sme zvyknuti pouzivat to slovicko ... je to navnada, ktora sposobuje neplodnost kralovnej v hniezde ... okrem tych latok sposobujucich neplodnost samicky - to obsahuje med, zltky ... a vselico, co mravcom chuti, tak to odnasaju ako potravu domov. Co som rozpravala s mnohymi ludmi, tak tieto navnady su fakt ucinne a to dlhodobo, vymru robotnice a nove sa jednoducho nerodia ... uz to tu bolo viackrat spominane ...
Mravce osidluju priestor podobne ako vcely ... aby si zbytocne nekonkurovali - pri istej velkosti komunity si vychovaju novu kralovnu a ta potom opusti povodny domov a zalozi novu koloniu ... tu vedomost treba tiez vyuzit pri vyhnani mravcov z nasho domova :)
ten sajrajt sa kedysi volal LAFAREX...ako sa to volá teraz ani srnky netušia...ale keď si vypýtaš anitikoncepciu pre mravce, každý predavač vie čo chceš:D
s_c
13.06.06,07:23
Má niekto z Vás skúsenosti s "lietajúcimi" mracami. Bývam v rodinnom dome a som zúfalá, vyskúšala som už asi vsetko. Cez deň sa objaví jeden, dva, ale v noci robia nálety. A ráno zabíjam a zabíjam. :(:(:( Najhoršie je, že sa objavili v spálni a budia ma zo sladkého spánku :D:D:D
učtovníčka
13.06.06,07:55
Aj mne sa objavili v spálni "zvedavé mravce" , čo si o nich myslieť keď krúžia okolo postele. Spomenula som si na prababku a urobili sme opatrenia také že sme povysávali a na miesto odkiaľ z panelu vychádzali sme nasypali sódu bikarbónu. Sem tam sa ešte nejaký objavil, ale neprežil, lebo keď prejde po tej sóde tak ho to s jeho kyselinou mravčou zneutrealizuje. Asi to je príčina že už viacej nechodia. Starí ľudia nemali vymoženosti chémie a tak im stačil na to sedliacky rozum.
wlade
28.04.07,06:27
Skuste aj tento ekologicky setrny prasok na mravce. Po jeho nasypani na plochu, kde sa mravce najcastejsie vyskytuju, sa uz na inkriminovane miesto nevratia. Vyskusal ho aj kamarat, ktory byva blizko lesa, odkial mal kazdy den invaziu mravcov do bytu. Nepomahal ani Biolit, lebo vzdy sa po case vratili. Ale ten prasok si nevie vynachvalit, uz ma od nich pokoj :)

http://e-obchod.zdravystyl.sk/product_info.php?products_id=252

;)
yukaya
18.06.07,20:38
ked neviem od kial vychádzaju čo mam robiť??? kam mam nieco nasypat?
yukaya
18.06.07,20:54
no na tom sáčku je napísane, že v žiadnom prípade mravcom neublíži len ich odradí... ale ja im chcem ublizit!!!
wlade
18.09.07,20:08
No praveze ked im budes chciet ublizit tak budu citit potrebu vratit sa tam znovu, akysi druh "odplaty" a tak sa to bude tocit dookola. Viem o com hovorim, stacilo mravce zadupavat nohou a prichadzali stale nove a nove takze nasilim a ublizenim sa to len zhorsovalo :( Podobne ani Biolit nevydrzal. Ochranil iba na kratku dobu, potom sa zase vratili. Az toto pomohlo, co som spomenul. Uz mesiace niet po mravcoch ani chyru ani slychu
AlaNR
20.09.07,05:22
Mravce sú strašne pomstychtivé, potvory jedny.
Jedného zabiješ a "stádo" si ho príde upratať a aj vyšle nových bojovníkov, aby sa pomstili za smrť kamaráta...:D
Zabiješ jedného a už sa ich nezbavíš...;)
kukučka
06.11.07,09:33
Pomaranče – Vedeli ste, že pomaranč a citrón sú nepriatelia mravcov? Stačí ak šupky rozmixujete vo vode a tekutinu nalejete na obľúbené cestičky mravcov. Na pomaranče sú alergické aj komáre. Ak si čerstvou šupkou natriete pokožku, bodavý hmyz prestane dobiedzať. Naopak, ľudia pokladajú vôňu citrusov za príjemnú: šupky môžete variť vo vode na miernom ohni a celý byt bude rozvoniavať.
jess
06.11.07,09:39
Mne sa tento rok na húfy mravcov v kuchyni na 5.poschodí osvedčili domčeky RAID kúpené v drogérii...ani neboli drahé a po 3 dňoch som mala a mám nateraz pokoj...už je tomu 3/4 roka a ani jeden.
beba13
06.11.07,16:49
ja mam odskúšany spray RAID ked nastriekam chodníčky kadial chodia tak vyhynu a ešte aj po pár dňoch ked tade prejdu to má účinok a taktiež aj iný hmyz to vyhubí
AVRIL
01.06.09,08:23
Mame taky problem, ze sa nam rozmnozili mravce a to priamo v spalni, ide ma z toho porazit, lebo je to velmi neprijemne. Byvame v rodinnom dome a spalna ma balkon a prave z toho balkona spod prahu balkonovych dveri, v tych skarach sa usidlili mravce, neviem uz ako sa ich mam zbavit. Objavili sa tu uz aj minuly rok, ale nie v takom pocte ako prave teraz, vzdy na jar zacnu vyliezat, v zime nie je po nich ani chyru. Maly nechal na nocnom stoliku ohryzok jablka a ked som sa rano zobudila, zostala som sokovana po celom stoliku sa prehanali mravce a vrcholom vsetkeho uz bolo, ked som sa rano zobudila a po posteli a po mojich rukach sa veselo prechadzali, uz mi dosla trpezlivost, nasypala som do tych skar sol, veselo sa po nej premavaju, zda sa, ze im to nejak zvlast nevadi, poradte mi prosim Vas, uz som z toho zufala, ako ich mam znicit. A este som sa chcela spytat, ci mi nejako mozu mravce ublizit, ked napr. spim a po mne lezu mravce, ci nemozu cloveku naliezt trebars cez ucho alebo inde do tela a spravit si v tele cloveka hniezdo, no trosku trapna otazka ja viem, ale potom co som sa dnes zobidila a videla ich lozit po mojej ruke, mi nebolo vsetko jedno. Poradte mi prosiiiimmm.
arizona
01.06.09,08:31
AVRIL
01.06.09,09:10
Vdaka za radu, podla toho co som si citala, vypadaju byt najucinnejsie tie domceky, pojdem ich hned kupit a vyskusam, ci to zaberie na tu haved.
daria29
01.06.09,18:02
ja som ponukla mojej susede byva v rodinnom dome,prípravok na odpudenie mravcov. je to ekologické,bez chémie.je spokojná,mravce zo spálne odišli.píše sa na obale :mravcom neublíží,len ich odradí od dalšieho pobytu v inkr.mieste.pôsobí ako prevencia a ako odradenie z vašho domova.navod:posypať miesto,kde sa zdržujú.obsahuje specialnu zložku:HAPPY-ANTr-tato zložka ma odpudzovat mravce. Mravci patria v daka svojej pracovitosti a organizačním schopnostiammedzi najpozoruhodnejší druh hmyzu! ak zavítaju do našeho obydlia mame možnosti:dalej s nini žiť ,prenechať im príbytok a odsťahovať sa alebo šetrným ypôsobom ich prehovoriť,aby Váš domov opustili,vrátili sa zpátky tam kam patria.nie je to v predajniach.
terezamaria
01.06.09,18:13
My sme vždy používali sypký prach na pranie, najlepšie zaberal
Ariel. Mravce sa jednoducho pobrali preč, keď sme posypali miesta, kde sa zdržiavali.
miroslavbu
22.07.09,20:37
Ahoj, pomáha aj bobkový list, ale mravce sa len presunu inde. Nechcem strašiť, ale mi sme mali mravce niekoľko rokov. Až keď dalo bytové družstvo všetky byty vystriekať, mravce už nemáme.
Melnick
22.07.09,21:17
Údajne aj postrúhaná školská krieda týmto tvorom nevonia.:)

- škorica
- kypriaci prášok
- usadenina zrnkovej kávy
to všetko by malo pomáhať.:):):)
Ľubomír
23.07.09,05:01
Bývame v činžiaku a pred pár dňami sme v kuchyni našli nevítaných návštevníkov - mravce. Vyliezajú spoza kuchynskej linky, preto by sme nechceli pri ich hubení použit´chemické prostriedky. Prosím, ako teda na mravce bez chémie?


Ak sú to Faróni, tak sa bez chemie nazobídeš. My sme museli striekať dvakrát. Nepomhli žiadne zaručené recepty. Jednoducho musela zasiahnúť špecializovaná firma. Museli vystriekť celú bytovku. Všetky byty aj nebytové priestory. Teraz máme niekoľko rokov pokoj.
smudla
29.07.09,11:39
Súhlas s Ľubomírom, bez chémie to fakt nejde. Všetky domáce prostriedky na vyhubenie "Faraónov" účinkujú iba do chvíle, pokiaľ si na ne nezvyknú. Lokálne sa dá použiť aj postrek "Faracid" ( ak si vystriekate v byte miesto, kde sa vyskytujú, je fakt, že dlhšie sa tam neobjavia, ale na druhej strane sa objavia zas na inom mieste v byte).
Jednoznačne je najúčinnejší a potrebný postrek od deratizérov, aplikovaný min. dvakrát. U nás sme sa ich nijako inak nemohli zbaviť. Je totiž potrebné vystriekať všetky byty a najmä stupačky, pretože "Faraóni" lozia hlavne po teplovodnom potrubí (tak "cestujú" od jednj bytovky do druhej). Je ale nevyhnuté, aby všetkým obyvateľom byty deratizačne ošetrili, pretože stačí, ak jeden byt zostane neošetrený, a postrek sa minie účinku ( tieto info mám od deratizérov)