laczy
09.05.06,18:45
Pekny den,

mam na Vas jednu otazku. Ak sa rozhodnem predavat svoj vlastny software, co k tomu potrebujem, co vsetko musim vybavit, kde musim odvadzat nejake peniaze, co potrebujem pritom este robit - uctovnictvo alebo nieco podobne? Ak s tym ma niekto skusenosti, bol by som vdacny, keby mi to krok po kroku vedel napisat. Ak niekto vykonava podobnu cinnost popri zamestnani, a navadilo by mu to, bol by som rad, keby mi poslal aj emailovu adresu aby som pri pripadnych nejastnostiach mohol by som na nu obratit. Dakujem. :)

P.S. Ak poznate o tom aj nejake webstranky, kde je to podrobne popisane, aj to by som privital.
laczy
12.05.06,03:39
Trochu som poobzeral, a zistil som toto:

1. musim si na danovom urade vyziadat DIC
2. potom uz mozem vystavit fakturu, kde uvadzam DIC
3. musim viest jednoduche uctovnictvo alebo evidenciu (ktora je
jednoduchsia? O tej evidencii kde by som mohol viac dozvediet ako
sa to robi? Ma to nejaku uradnu formu?)
4. pri danovom proznani z dani prijmov musim zaplatit dan za predany software

Ak to robim popri zamestnani (HPP), nemusim odvadzat ziadne odvody, inak musim odvadzat odvody do zdravotnej poistovne?

To je vsetko, alebo na nieco som este zabudol?
laczy
16.05.06,08:53
Nikto s tym nema ziadne skusenosti??? :(
SAJUŠKA
16.05.06,09:17
myslím, že je jedno, na základe akého zákona sa to predáva, skrátka potrebuješ živnosť - kde budeš mať v predmete činnosti uvedená tvorba software a ideš ako normálne pri akejkoľvek firme - IČO, DIČ, príp. platca DPH, vedenie účta, atď
laczy
16.05.06,10:16
Lenze niekde som cital, ze ak chcem predavat len vlastne programy, u ktorych som autorom ja, nemusim mat zivnost. Tak ako je to?

Tu je odkaz na ten clanok:
http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvorba-softveru-na-zivnost.html
stuko
17.05.06,11:18
Lenze niekde som cital, ze ak chcem predavat len vlastne programy, u ktorych som autorom ja, nemusim mat zivnost. Tak ako je to?

Tu je odkaz na ten clanok:
http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvorba-softveru-na-zivnost.html

presne tak, cinnost v zmysle autorskeho zakona nie je zivnostou. vid zivnostensky zakon

1) Živnosťou nie je:

b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,