Zavrieť

Porady

Činnosť na základe autorského zákona - ako na to?

Pekny den,

mam na Vas jednu otazku. Ak sa rozhodnem predavat svoj vlastny software, co k tomu potrebujem, co vsetko musim vybavit, kde musim odvadzat nejake peniaze, co potrebujem pritom este robit - uctovnictvo alebo nieco podobne? Ak s tym ma niekto skusenosti, bol by som vdacny, keby mi to krok po kroku vedel napisat. Ak niekto vykonava podobnu cinnost popri zamestnani, a navadilo by mu to, bol by som rad, keby mi poslal aj emailovu adresu aby som pri pripadnych nejastnostiach mohol by som na nu obratit. Dakujem.

P.S. Ak poznate o tom aj nejake webstranky, kde je to podrobne popisane, aj to by som privital.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    laczy je offline (nepripojený) laczy

    laczy
    Trochu som poobzeral, a zistil som toto:

    1. musim si na danovom urade vyziadat DIC
    2. potom uz mozem vystavit fakturu, kde uvadzam DIC
    3. musim viest jednoduche uctovnictvo alebo evidenciu (ktora je
    jednoduchsia? O tej evidencii kde by som mohol viac dozvediet ako
    sa to robi? Ma to nejaku uradnu formu?)
    4. pri danovom proznani z dani prijmov musim zaplatit dan za predany software

    Ak to robim popri zamestnani (HPP), nemusim odvadzat ziadne odvody, inak musim odvadzat odvody do zdravotnej poistovne?

    To je vsetko, alebo na nieco som este zabudol?
    Naposledy upravil laczy : 12.05.06 at 04:07

    SAJUŠKA je offline (nepripojený) SAJUŠKA

    SAJUŠKA
    myslím, že je jedno, na základe akého zákona sa to predáva, skrátka potrebuješ živnosť - kde budeš mať v predmete činnosti uvedená tvorba software a ideš ako normálne pri akejkoľvek firme - IČO, DIČ, príp. platca DPH, vedenie účta, atď

    laczy je offline (nepripojený) laczy

    laczy
    Lenze niekde som cital, ze ak chcem predavat len vlastne programy, u ktorych som autorom ja, nemusim mat zivnost. Tak ako je to?

    Tu je odkaz na ten clanok:
    http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvo...a-zivnost.html

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    laczy
    Lenze niekde som cital, ze ak chcem predavat len vlastne programy, u ktorych som autorom ja, nemusim mat zivnost. Tak ako je to?

    Tu je odkaz na ten clanok:
    http://mihal.blog.sme.sk/c/14233/Tvo...a-zivnost.html
    presne tak, cinnost v zmysle autorskeho zakona nie je zivnostou. vid zivnostensky zakon

    1) Živnosťou nie je:

    b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

    Činnosť na základe autorského zákona - ako na to?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.