jankamydliarova
23.02.15,19:42
Dobrý deň,

v máji 2013 som nastúpila v jednej súkromnej firme ako zdravotnícky laborant. Tento rok som zistila, že podľa zákonníka práce by som mala mať nárok aj na dodatkovú dovolenku (o týždeň dlhšie), keďže pracujem v infekčnom prostredí (klinická biochémia, klinická hematológia, serológia). Mám 28 rokov a nárok na dovolenku mám len 20 dní. Máme aj chabý infekčný príspevok. Keď sme sa boli opýtať nadriadených, prečo starší zamestnanci (pracujúci vo firme 8 a viac rokov) majú aj dodatkovú dovolenku aj infekčný príplatok, bolo nám povedané, že sa zmenil zákonník práce a nárok nám zanikol a vraj môžeme byť radi, že máme príplatok. Tak by som sa chcela opýtať, či je táto odpoveď v súlade so zákonom. Ďakujem
Tibor Gonos
14.04.15,18:30
Dobrý deň,

Odpoveď vášho nadriadeného, ktorý zastupuje zamestnávateľa určite nie je v súlade so zákonom. Podľa platného stavu de lege lata, teda platného ustanovenia §106 odsek (2) písmeno b) máte riadny nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Podľa predmetného ustanovenia máte v tejto skutočnosti možnosť nárokovať si súdnou ochranou uznanie tohto práva voči vášmu zamestnávateľovi, ktorý Vám je povinný priznať dodatkovú dovolenku a umožniť jej prednostné čerpanie.

pozn. autora: Zákonník práce plní predovšetkým ochrannú funkciu vo vzťahu k zamestnancom ako slabšej zmluvnej strane v pracovnoprávnych vzťahoch. Na dodatkovú dovolenku máte zo zákona právo! Nenechajte sa odbiť lacnou a irelevantnou odpoveďou vášho nadriadeného.