Zusca8
18.05.15,11:19
Odpoviem si sama, pre pripad ak by to niekomu v budúcnosti pomohlo :) Takže som išla na úrad práce /Agentur fur Arbeit/ pár dní pred koncom zmluvy, oznámiť že nebudem mať zmluvu predlženu a zároven že žiadam o prenos dávok na Slovensko, samozrejme treba rátať s tým obdobím min. 4 týždňov, počas ktorých je potrebné byť k dispozícii úradu práce v Nemecku - ja som musela normálne chodiť po agentúrach pracovných po pečiatky, že si hľadám prácu. Samozrejme mala som to zložitejšie pretože som sa dostala na úrad práce a zároveň vybavovala aj záležitosť okolo dávok aj okolo exportu. Prihlasovanie - Na úrade práce mi dali tlačivá, časť som vyplnila sama, ďalšie som musela odniesť zamestnávateľovi (v mojom prípade pracovnej agentúre), kde mi to vyplnili a poslali poštou na moju adresu spolu s poslednou vyplatou, až keď som tieto tlačivá mala všetky som ich zaniesla na úrad práce, tam mi na počkanie pani vypočítala sumu dávok a aj obdobie. O pár dní to prišlo aj poštou a spatne aj dávka za obdobie nezamestnanosti v predchádzajucom mesiaci - v tomto sú nemecké úrady veľmi rýchle. Zároveň mi poslali poštou formulár na prenos dávok PD U2 ktorý som vyplnila a v daný termín odniesla kooperátorke na úrad. V poslednom týždni ktoré som patrila pod nemecký úrad práce som zašla na Rathaus odhlásiť svoj pobyt k dátumu odchodu z nemecka, a veľmi dolezitá vec ísť do AOK a vyžiadať si formulár E104 - doležitý pre to aby vás bezproblémov poistili zdravotné poistovne na slovensku. Odhlasovať sa nie je potrebné úrad práce to vybaví. Jednoduchšie je vybavovať to ak už dávky poberáte, v tom prípade len zažiadate o prenos dávok formulárom PD U2 k dátumu ktorý chcete, pre mojho známeho, ktorý poberal dávky už 3-tí mesiac som to vybavila v dvojtyzdnovej lehote hoci pani na úrade skoro trafil šľak ako si to predstavujem, ale dalo sa to :D


Zmenou na TIP sa strati previazanie na povodnu otazku ,tak ju tu pridavam:
http://www.porada.sk/t252211-aky-je-postup-pri-exporte-davok-v-nezamestnanosti-z-nemecka-na-slovensko.html#post2618578
ivka70
18.05.15,09:23
To je fajn, ze si sem dala presny postup, vela ludom to pomoze ....
Chobot
18.05.15,09:31
Škoda, že za otázku nie je možné dať bod, dal by som ti.
arizona
18.05.15,11:46
ale da sa pridat bod. Stlac srdiecko nalavo od nazvu temy .-)
Katy a R
18.05.15,12:15
a aj pochvala sa dá ;) - si zaslúži podľa mňa :)
avalik
18.05.15,12:22
admin, mohol by si to dat do Tipov
Zusca8
20.05.15,09:33
ďakujem za pochvalu, dala som to sem presne kvoli tomu, že sama som niečo také hľadala pred tým ako som to šla vybavovať, postup a radu od niekoho kto to už vybavil. Snáď to budú mať iní vďaka tomu o niečo ľahšie :)