Zavrieť

Porady

Aký je postup pri exporte dávok v nezamestnanosti z Nemecka na Slovensko?

Chcela by som vedieť, ako postupovať ak som registrovana v Nemecku zatial pracujem ale ked mi skonči zmluva rada by som si davky v nezamestanosti preniesla na slovensko. Ak si ich prenesiem musim ostat registrovana v nemecku alebo sa mozem odhlasit - myslim rathaus, aok atd a znova prihlasit doma na slovensku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Zusca8 dakujem, toto vsetko som si prečitala ja som skor bola zvedava ako je to v praxi alebo skusenost niekoho kto to absolvoval
    misoft Nuž čo? Podľa toho popisu z linku. Napíšeš, podáš, čakáš. Viacej robiť nemôžeš. Po podaní to už záleží na úradníkoch na Slovensku a v Nemecku, ako "rýchlo" budú pracovať.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    prax je taká, že neberú do úvahy výšku príjmu v zahraničí ak je u nás na takomto poste oveľa nižší príjem, ak je to možné asi sa viac oplatí brať dávky priamo...
    Zusca8 nuz ale tu sa jedna o to ze by mi davky platil urad prace v nemecku len by som ich dostavala na slovensko preto je to prenos davok, nechcem ziadat o davky na slovensku
    ale dakujem za prispevok

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    GOOGLE vraví
    Prenos dávok v nezamestnanosti
    Vo všeobecnosti platí, že ak poberáte dávky v nezamestnanosti, musíte sa zdržiavať v krajine, v ktorej sú vám dávky vyplácané. Za istých podmienok však môžete odísť do inej krajiny EÚ, a skúsit' si nájsť prácu tam, pričom budete naďalej poberať dávky v nezamestnanosti z krajiny, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

    V inej krajine sa môžete zdržiavať maximálne 3 mesiace, avšak pracovný úrad v krajine, z ktorej sú vám vyplácané dávky, vám môže povoliť predĺženie pobytu v inej krajine až na 6 mesiacov, ak o to požiadate.

    Je to možné len v prípade, že ste:
    - úplne nezamestnaný (nie čiastočne alebo prerušovane) a
    - máte nárok na dávky v nezamestnanosti v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

    Pred odchodom do inej krajiny musíte:
    byť aspoň 4 týždne registrovaný ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným (výnimky sú možné);
    podať na pracovnom úrade žiadosť o povolenie exportu dávok v nezamestnanosti — formulár U2 (bývalý formulár E 303).

    Toto povolenie platí len pre jednu krajinu. Ak chcete, aby boli vaše dávky v nezamestnanosti exportované do ďalšej krajiny, musíte podať novú žiadosť. Informujte sa na miestom pracovnom úrade, či budete musieť požiadať o nové povolenie vo vašej domovskej krajine, alebo si ho môžete vybaviť na diaľku.
    http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_sk.htm
    Zusca8 dakujem velmi pekne

    Aký je postup pri exporte dávok v nezamestnanosti z Nemecka na Slovensko?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.