zuzlik0402
28.05.15,18:48
Sme spoločenstvo vlastníkov bytov - SVB, dnes sme mali schôdzu, kde si každý prebral vyúčtovanie za byt za uplynulý rok (inkaso, voda, teplo). Následne vedenie dalo hlasovať o tom, že kto má preplatok, tak ho nedostane vyplatený, ale preplatky SVB zadrží, lebo ideme bytovku zatepľovať a tieto peniaze ešte SVB "otočí" pri zatepľovaní a vyplatí preplatky až v decembri. Väčšina vlastníkov to odsúhlasila - ale väčšina vlastníkov nepokrýva aj väčšinu preplatkov! Hlasovali aj tí, čo mali nedoplatky, aj neplatiči, aj takí, čo majú preplatok pár eur. My máme veľký preplatok na vyúčtovaní, cez 500,- Eur a potrebujeme ich! Má SVB právo zadržať nám ich do decembra na základe nejakého hlasovania?! Ak by sme mali nedoplatok, tak sme povinní ho do 30 dní vyrovnať a preplatok nám zadržia bez nášho súhlasu viac ako pol roka?! Nevie mi niekto poradiť, ako sa proti tomu brániť? Ďakujem.
misoft
28.05.15,16:53
Tie peniaze nepatria SVB! Preplatky (a tie sú presne vyčíslené!) sú majetkom jednotlivých členov. SVB nemá žiadne právo ich zadržiavať - inak by sa dopustilo neoprávneného obohatenia. Treba znova zvolať schôdzu - a ako dva body - vyplatenie preplatkov z ročného vyúčtovania, odvolanie predstavenstva SVB a tam si to vysvetliť. A treba ich upozorniť na fakt, že ak je suma vyššia ako 366€ - je to už tr.čin (a keďže sa to asi bude týkať viacerých - tak tá suma bude istotne vyššia). a že máte právo na predstavenstvo SVB podať TO a vymáhať si ich i cestou súdu. A ak toto robí SVB - predstavenstvo - tak ich treba odstaviť od tohto "ryžovania" - odvolať ich.
buchač
28.05.15,16:57
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov ukladá spoločenstvu v zmysle § 7b ods. 3 a správcovi v zmysle § 8a ods. 2 vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia na jednotlivé byty najneskôr do 31. 5. nasledujúceho roka za predchádzajúci rok.
Lehotu vyrovnania preplatkov alebo nedoplatkov tento zákon nerieši.
Lehota je obvykle dohodnutá v zmluve o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov a mala by byť uvedená na samotnom vyúčtovaní.
Lehota sa pohybuje najčastejšie v rozpätí od 15 do 30 dní od prevzatia vyúčtovania.

----------------------------------------------------------------------------------

Ale v tomto prípade nie sú nastavené objektívne kritéria...aj keď (povedzme) je úmysel dobrý.
Domáhaj sa svojho preplatku...kľudne aj na súde.
mimkadz
28.05.15,18:21
Dobrý večer, nám hrozí tá istá situácia. Dnes nám predsedkyňa doručila vyúčtovanie, s tým, že preplatky sa budú riešiť v pondelok na schôdzi. Tiež sme s manželom toho názoru, že preplatok je náš, tak čo má kto čo o mojich peniazoch rozhodovať. Chcem sa len opýtať, čím podľa vás môžem argumentovať na schôdzi. Zákon č. 182/1993 myslím o tomto nepojednáva (už ho asi tri dni študujem, lebo tá schôdza mala byť dnes ale z "vážnych" organizačných dôvodov bola presunutá na pondelok). Okrem toho som sa stretla s informáciou, že preplatky majú byť vyplatené do 60 dní.
misoft
28.05.15,18:40
Viď vyššie. Sú to VAŠE peniaze - nepatria predsedníčke! Pohroziť jej súdom, odvolaním, trestným oznámením....
mimkadz
28.05.15,18:52
mala som na mysli konkrétne nejaký zákon, resp. ustanovenie. Nemám síce právnicke vzdelanie, ale aspoň na niečo aby som sa vedela odvolať že tie peniaze sú naozaj naše .. predsedníčka sa oháňa tým, že výsledok bude podľa hlasovania na schôdzi.
buchač
28.05.15,19:13
mala som na mysli konkrétne nejaký zákon, resp. ustanovenie. Nemám síce právnicke vzdelanie, ale aspoň na niečo aby som sa vedela odvolať že tie peniaze sú naozaj naše .. predsedníčka sa oháňa tým, že výsledok bude podľa hlasovania na schôdzi.
Ty nečítaš poriadne predchádzajúce príspevky ???


Sme spoločenstvo vlastníkov bytov - SVB, dnes sme mali schôdzu, kde si každý prebral vyúčtovanie za byt za uplynulý rok (inkaso, voda, teplo). Následne vedenie dalo hlasovať o tom, že kto má preplatok, tak ho nedostane vyplatený, ale preplatky SVB zadrží, lebo ideme bytovku zatepľovať a tieto peniaze ešte SVB "otočí" pri zatepľovaní a vyplatí preplatky až v decembri. Väčšina vlastníkov to odsúhlasila - ale väčšina vlastníkov nepokrýva aj väčšinu preplatkov! Hlasovali aj tí, čo mali nedoplatky, aj neplatiči, aj takí, čo majú preplatok pár eur. My máme veľký preplatok na vyúčtovaní, cez 500,- Eur a potrebujeme ich! Má SVB právo zadržať nám ich do decembra na základe nejakého hlasovania?! Ak by sme mali nedoplatok, tak sme povinní ho do 30 dní vyrovnať a preplatok nám zadržia bez nášho súhlasu viac ako pol roka?! Nevie mi niekto poradiť, ako sa proti tomu brániť? Ďakujem.
Nemôže zadržať zo žiadneho dôvodu.
Ide o to, že (ako spomínaš) sú vlastníci s nedoplatkami a dokonca aj neplatiči.
Takže preplatky je správca povinný vyplatiť.
Ak sa bude zateplovať, tak sa začína od základnej čiary a nie tým, že jeden vlastník dá do kasy viac a druhý menej, alebo vôbec nič.
-----------------------------------------------------
Zákon nevraví síce o lehote vyplatenia, ale zmluva medzi spoločenstvom a správcom určite nejakú klauzulu bude obsahovať.
Ako vravím, lehota na vyplatenie je zvyčajne do 30 dní. Ak nebude vyplatený preplatok, vyzvi správcu (písomne a doporučene) na plnenie, kde sa možeš zmieniť aj o tom, že v prípade negatívneho výsledku si budeš uplatňovať nárok na súde.
Ak sa tak nestane, tak podaj (bez nejakého otáľania) žalobu na príslušný súd....samozrejme aj s patričnými úrokmi s omeškania.
-----------------------------------------------------
Uvedený postup by som ja teda zvolil určite...a hlasovanie neznalých by ma absolútne nezaujímalo.
sito
28.05.15,20:26
Financovanie bytového domu Je riešené v Zákone 182/1993, § 10.

V odseku 1 je riešene financovanie prevádzky, opráv. obnovy, modernizácie, rekonštrukcie domu. Tú je:

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f5344044) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.

V odseku 3 je uvedené na čo sa tieto peniaze môžu použiť. Tu je:

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Robí sa to prevažne na začiatku roka keď zálohy na teplo nestačia na pokrytie nákladov za teplo, sú rozpočítané na dvanásť mesiacov.

V odseku 4 je definované, že peniaze za služby musí správa domu viesť v účtovníctve domu samostatne, oddelené od fondu opráv. Tu je:

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

V odseku 5 je uvedené, že vlastník, žiaden, všetci nemajú nárok na vrátenie peňazí z fondu opráv. Tu je:

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

V odseku 6 je riešené financovanie služieb, ktoré zabezpečuje správa domu spoločne pre všetky byty, ich vlastníkov v dome. Tu je:

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Spoločné zariadenia, ktoré sa využívajú na zohľadnenie miery ich využívania sú meracie zariadenia na spotrebu tepla a vody v bytoch.

Podľa § 7b, odsek 3 je spoločenstvo povinné vykonať do 31.5. nasledujúceho roka rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Tu je:

(2) Spoločenstvo je povinné najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinné vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak spoločenstvo končí svoju činnosť, je povinné 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia novému správcovi. Zároveň je povinné previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na nový účet domu zriadený v banke novým správcom.

V § 7c, odsek 9 rozhodujú spoluvlastníci domu, vlastníci bytov v ňom o všetkom dianí v dome, SVB. Tu je:

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorovv dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,

b) schvaľuje rozpočet,

c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,

d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,

e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,

f) volí a odvoláva členov rady,

g) volí a odvoláva predsedu,

h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,

i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,

j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,

k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,

l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Ak je rok k 31.5. účtovne uzavretý preplatky jednotlivých vlastníkov bytov za služby už nie sú majetkom SVB. SVB ich nemôže vlastníkom bytov zadržiavať a využívať v prospech všetkých spoluvlastníkov domu. leda s ich súhlasom. Ak vlastník bytu nesúhlasi, SVB, Zhromaždenia koná schválením ich zadržania v rozpore s uvedeným zákonom. V takom prípade môže požiadať súd, aby rozhodnutie Zhromaždenia SVB zrušil a SVB mu je povinné preplatok vyplatiť. Ale tie naše súdy, slovenské ????? ... Tu je tá možnosť:

(8) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu.15a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f7303499) Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa uznášaniaschopná väčšina podľa odsekov 3 a 4 nedosiahne, rozhoduje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome súd. Platné rozhodnutia sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvy a ich zmeny schválené vlastníkmi sú záväzné pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak ich za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podpísala nimi splnomocnená osoba.

Takže treba zvážiť, domáhať sa svojho práva najprv v Rade SVB, kontrolnom, dozornom orgáne SVB.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva.

Ak nepomôže, tak potom na tom, či v tom sude ...
mimkadz
29.05.15,15:01
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Dúfam, že viac nájomníkov bude mať rozum a hlasovanie dopadne ok....
sito
29.05.15,15:17
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Dúfam, že viac nájomníkov bude mať rozum a hlasovanie dopadne ok....

V tom je ten Fígeľ, že zväčšia nemajú ...
misoft
30.05.15,22:17
Užitočné právne informácie na www.oooo
Už si raz tu "radil": http://www.porada.sk/t227682-ztp-preukaz-a-parkovaci-preukaz.html#post2729400
Rada neužitočná! SPAMuješ! Toto je varovanie!
Ešte jedna rovnaká odpoveď (SPAM) - udelím ti BAN!
mimkadz
01.06.15,20:41
dobrý večer, tak už len tak pre info. Dnes bola plánovaná schôdza. Zhromaždenie nebolo uznášania schopné, ale aj tí čo sme tam boli sme sa jednoznačne vyslovili že vyúčtovanie za predošlé obdobie sa už riešiť nebude, maximálne je možné schváliť nové predpisy zálohových platieb ale na to musí byť dalsia schôdza. Okrem toho hned zajtra má byť schôdza kde sa má riešiť výber firmy na rekonštrukciu resp. Zateplovanie bytovky, ale kedže je to fakt kocúrkovo tak dnes sme došli k tomu že ešte si musíme zvoliť predsedu a radu .... pani suseda o ktorej som si myslela ze je predseda je iba zastupujúci predseda a čo sa týka rady vymenovala mi členov ... pýtala som si stanovy tie mi tak narýchlo nevedela ukázať. nechápem ako sa vôbec môžu riešiť takéto závažné veci ako úver ked ani takéto základné veci nie sú dosporiadané. ale je aj moja chyba že som takto mimo, človek by sa mal zaujímať o tieto veci od začiatku lebo potom sa nestačí čudovať. Ja v tej bytovke bývam necelých päť rokov, zo začiatku to vyzeralo ok, ale už predminulý aj minulý rok som si preplatok vyslovene musela pýtať aby mi bol zaslaný. proste celé to u nás treba prehodnotiť a zvoliť nových ľudí alebo nájsť správcovskú spoločnosť. Aj ked tažko povedat ako to dopadne ked tým ludom co su tam omnoho dlhsie ako ja to zrejme nejako nevadi ked odhlasujú zateplovanie a v ruke nemajú ani žiadne vyúčtovanie za fond oprav a stav uctu ...
misoft
01.06.15,21:52
Mulo.

Zas sa d.beš tam,kde nerozumieš - - iba popletieš ženu z domácnosti a bude sa domáhať niečoho a potom ju vysmejú


SVB nemá predstavenstvo (nie je to firma), takže ho nemôže odvovať
a už vôbec nie na schôdzi
Všetko sa to volá inak = trebalo by najprv naštudovať termity a potom čarbať
Hele: zmajkos, alias lacotinka, alias tannenkau, alias ďalších 100 nickov (tvoj "prejav" ťa prezrádza) - naopak -čo sa TY TU DR*EŠ. Ani si neodpovedal. Ja som aspoň v niečom poradil, ty len SPAMuješ.

Tak vypadni odtiaľto - MULO!
misoft
02.06.15,07:48
Mulo.

Zas sa d.beš tam,kde nerozumieš - - iba popletieš ženu z domácnosti a bude sa domáhať niečoho a potom ju vysmejú


SVB nemá predstavenstvo (nie je to firma), takže ho nemôže odvovať
a už vôbec nie na schôdzi
Všetko sa to volá inak = trebalo by najprv naštudovať termity a potom čarbať
Hele: zmajkos, alias lacotinka, alias tannenkau, alias ďalších 100 nickov (tvoj "prejav" ťa prezrádza) - naopak -čo sa TY TU DR*EŠ. Ani si neodpovedal. Ja som aspoň v niečom poradil, ty len SPAMuješ.

Tak vypadni odtiaľto - MULO!

1,
A to som si myslel, že "soft" je tá miernejšia forma



2,

ty si ňáký drzý vyhodňár / možno aj "senegalský strelec" = opálený

len tak mirnyx dirnyx mizobratjennunulu
Nuž - ak ja som "senegalský strelec" - tak ty si potom "pripečený indický exturista".
A keď sa pripočíta toto:

Tak si skromne myslím, že na slovenskom internete som :

nedostižná méta

tisíchlavý nick

a podobne
a


1,

Nie hnojiť, ale polievať (lebo vraj mesiac pomáha ťahať vodu do rastlinky )



2,
Mesiac je tam kde je bez súvislosti s veľkosťou svojho osvetlenia



3,

Priame svetlo má násobne vačší vplyv ako odrazené



4,

5,

6,

osvetlený Mesiac má vačší vplyv ako neosvetlený iba na :



nestabilné pochody v hlavách "divných" jedincov druhu :



homo skorosapiens
tak z toho vychádza jediné (a napíšem to tu otvorene)
SI MEGA BLB! , ktorý ani sám nevie, čo chce, ktorý to v dutine lebečnej nemá všetko OK!

A z blbcami sa nebavím.
willma
02.06.15,08:02
chlapci :)
sito
02.06.15,09:48
dobrý večer, tak už len tak pre info. Dnes bola plánovaná schôdza. Zhromaždenie nebolo uznášania schopné, ale aj tí čo sme tam boli sme sa jednoznačne vyslovili že vyúčtovanie za predošlé obdobie sa už riešiť nebude, maximálne je možné schváliť nové predpisy zálohových platieb ale na to musí byť dalsia schôdza. Okrem toho hned zajtra má byť schôdza kde sa má riešiť výber firmy na rekonštrukciu resp. Zateplovanie bytovky, ale kedže je to fakt kocúrkovo tak dnes sme došli k tomu že ešte si musíme zvoliť predsedu a radu .... pani suseda o ktorej som si myslela ze je predseda je iba zastupujúci predseda a čo sa týka rady vymenovala mi členov ... pýtala som si stanovy tie mi tak narýchlo nevedela ukázať. nechápem ako sa vôbec môžu riešiť takéto závažné veci ako úver ked ani takéto základné veci nie sú dosporiadané. ale je aj moja chyba že som takto mimo, človek by sa mal zaujímať o tieto veci od začiatku lebo potom sa nestačí čudovať. Ja v tej bytovke bývam necelých päť rokov, zo začiatku to vyzeralo ok, ale už predminulý aj minulý rok som si preplatok vyslovene musela pýtať aby mi bol zaslaný. proste celé to u nás treba prehodnotiť a zvoliť nových ľudí alebo nájsť správcovskú spoločnosť. Aj ked tažko povedat ako to dopadne ked tým ludom co su tam omnoho dlhsie ako ja to zrejme nejako nevadi ked odhlasujú zateplovanie a v ruke nemajú ani žiadne vyúčtovanie za fond oprav a stav uctu ...

Noo, pekná divočina! Aj v tej ide kto koho zožerie prvý, že?

... ale je aj moja chyba že som takto mimo, človek by sa mal zaujímať o tieto veci od začiatku lebo potom sa nestačí čudovať. ...

Svätá pravda, svätá pravda a voda na mlyn špekulantom v dome a nie len v dome ...
misoft
02.06.15,09:51
@sito: Ja mám taký dojem, že niekto (v čele SVB) si z toho urobil svoj zdroj príjmov... a povedal si - SVB som JA, patrí mi všetko....
mimkadz
02.06.15,14:18
dobrý den, ešte by som chcela niekoho poprosit o názor či svb alebo správcovská spoločnosť ... dakujem
mimkadz
02.06.15,14:20
už som našla takúto tému aj tu na porade
mimkadz
02.06.15,19:26
dobrý večer. Takze máme za sebou schôdzu na ktorej sa odhlasovala predsedníčka, rada a ajfirma, ktorá má robiť rekonštrukciu bytovky.
mimkadz
02.06.15,19:48
... odklikla som to skôr ako som chcela. Predsedníčkou je pani ktorá doteraz zastupovala "Formálneho" predsedu a povinosti si ktovieako neplnila. Zaujímavé aj tých pár susedov s ktorými som hovorila a mali riadne stžnosti ju volli. Ja som bola ako jediná čierna ovca proti. Následne sa volila firma na rekonštrukciu. Na dnesnej schôdzi som prvýkrát počula názov všetkých troch firiem. Včera na schôdzí nášho vchodu nám pani povedala iba o jednej firme s tým ze tá je najlepšia. Ked mal dnes ešte niekto nejaké otázky - Boli sme bádam tak traja bolo nám povedané že nemáme zdržiavať že to potom sa môžme v diskusii pýtať. Nakoniec to uzavreli ze zavolajú zástupcu firmy a môžme sa pýtať priamo jebo. Samozrejme preferovaná firma bola okrem môjho hlasu jednohlasne zvolená. Tak asi som iná :-( .no nič. Ale večer to susedovi ktorý je zvolený za podpredsedu zrejme nedalo a doniesol mi vypracované ponuky všetkých troch firiem...
mám aj praktickú otázku. Včera nám pani na schôdzi povedala ze "zo zákona" ak chceme žiadať o dotáciu zo šfrb musí byť fond opráv tvorený vo výške 1,20 na meter štvorcový. V tých ponukách od firiem sa ti soma pohybuje od 0,64 po 0,67. tak neviem zas čo si mám o tom myslieť. Už si pripadam ako blb. a zas celý čas sa hovorí o dotácii a v cenovej ponuke formy je pojem úver od šfrb ... tak ak niekto bude ochotnu mi to vysvetliť budem rada
avalik
02.06.15,20:25
mimkadz, toto je téma o zadržiavaní preplatku,dodržuj etiketu porady a založ si novú otázku
lacotinka
02.06.15,21:29
... odklikla som to skôr ako som chcela. Predsedníčkou je pani ktorá doteraz zastupovala "Formálneho" predsedu a povinosti si ktovieako neplnila. Zaujímavé aj tých pár susedov s ktorými som hovorila a mali riadne stžnosti ju volli. Ja som bola ako jediná čierna ovca proti. Následne sa volila firma na rekonštrukciu. Na dnesnej schôdzi som prvýkrát počula názov všetkých troch firiem. Včera na schôdzí nášho vchodu nám pani povedala iba o jednej firme s tým ze tá je najlepšia. Ked mal dnes ešte niekto nejaké otázky - Boli sme bádam tak traja bolo nám povedané že nemáme zdržiavať že to potom sa môžme v diskusii pýtať. Nakoniec to uzavreli ze zavolajú zástupcu firmy a môžme sa pýtať priamo jebo. Samozrejme preferovaná firma bola okrem môjho hlasu jednohlasne zvolená. Tak asi som iná :-( .no nič. Ale večer to susedovi ktorý je zvolený za podpredsedu zrejme nedalo a doniesol mi vypracované ponuky všetkých troch firiem...
mám aj praktickú otázku. Včera nám pani na schôdzi povedala ze "zo zákona" ak chceme žiadať o dotáciu zo šfrb musí byť fond opráv tvorený vo výške 1,20 na meter štvorcový. V tých ponukách od firiem sa ti soma pohybuje od 0,64 po 0,67. tak neviem zas čo si mám o tom myslieť. Už si pripadam ako blb. a zas celý čas sa hovorí o dotácii a v cenovej ponuke formy je pojem úver od šfrb ... tak ak niekto bude ochotnu mi to vysvetliť budem rada
pre šfrb treba prepočty, že BD je schopný splácať a niečo mu zostane
podľa rozsahu rekonštrukcie stačí na splácanie úveru 0,65 až 0,8 €/m2/mesiac

šfrb 2015 vyžaduje :
- veľa papierov
- o niečo viac zateplovacích prác
- vyčerpať najprv 25% z vlastných / komerčného úveru (potom uvolní svoj úver)

ponúka o 0,5 % nižšie p.a. ako je najnižšie z troch druhov rekonštrukcie

moji majú 0,5 % (dá sa dosiahnuť aj nula)

banky teraz bežia pod 2%

napr 300 000 € na 20 rokov
šfrb je na úrokoch o cca 42 000 € lacnejšie / to viaczateplenie by sa malo vmestiť do 20000
lacotinka
02.06.15,21:37
dobrý den, ešte by som chcela niekoho poprosit o názor či svb alebo správcovská spoločnosť ... dakujem

Ak máte v dome takého, čo to vie robiť (min : stavarina/kúrenie/opravy/ekonomika/ (elektrina) / práca s ľuďmi ) , aby nemusel všetko nakupovať, tak by malo byť lepšie / lacnejšie SVB

ale zas ani za správu nie sú horibilné platby
viac správcov 6 € / byt / mesiac

(ak má BD ročný "obrat" cez 105 000 , tak sa mi 5000 za správu nezdá prehnané)

socialistické molochy
7,18
8,4 €
mimkadz
19.07.15,06:41
dobrý den. Je 19.jula a nam stale nebol vyplatený preplatok z vyúčtovania za rok 2014. Predsedníčka hovorila niečo že termín je do 31.7. ale neviem kde sa k tomu dopracovala. Neviete mi ohladom toho poradiť? dakujem
misoft
19.07.15,14:05
Nuž - pozri sa do vyúčtovania. Tam niekedy je i taká vetička, že nedoplatky zaplatiť do 15 dní a preplatky do 60 dní odo dňa vyúčtovania (čo sa mi však vidí dosť nelogické, nakoľko oni už zadržiavajú tvoje peniaze na účte a majú z toho úroky pre seba.) Ak tam nie je žiadna lehota na vyplatenie preplatkov - mali by ich vyplatiť v rovnakom časovom termíne, v ako požadujú splatenie nedoplatkov. No v tom prípade máš od nich požadovať úrok z omeškania... Pretože toto je obchodnoprávny vzťah - tak úrok z omeškania je http://www.epi.sk/8171/Podrobnejsie-informacie-k-pocitaniu-urokov-z-omeskania_51335.aspx (8,05% z dlžnej sumy) od prvého dňa, kedy malo dôjsť k vyplateniu....
Upozorni predsedníčku, že ak nebudeš mať preplatok vyplatený, budeš si ho vymáhať súdne.... a nezabudni na úroky z omeškania (uvedom si, tvoje prachy im na úrokoch zarábali zisk!)
sito
20.07.15,11:41
Ak je pravda toto:

Predávajúci alebo ním poverený pracovník by mal o reklamácii rozhodnúť ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave (v zmysle judikatúry sa za takú považuje spravidla vec, u ktorej sa vyskytla taká istá vada po jej aspoň dvoch predchádzajúcich opravách) alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať (posúdenie tejto otázky závisí na okolnostiach konkrétneho prípadu).

Ak posledný termín dodania ročného vyúčtovania je 31.5. xxxx plus možná reklamácia ročného vyúčtovania 30 dní to je k 30.6. xxxx. Takže 1.7. už by mal byť preplatok vyplatený. Pani predsedníčka je z veľkým P....

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCcQFjABahUKEwjOouDQ2-nGAhWFvhQKHRZ0DFI&url=http%3A%2F%2Fwww.pravaspotrebitela.sk%2F%3Fpag e%3Dbrochures%26itemid%3D9&ei=TOqsVc7MB4X9UpbosZAF&usg=AFQjCNEaM_oN8IUbYv4wqB18Y7SpuvAp1Q&bvm=bv.98197061,d.d24
misoft
20.07.15,14:41
sito - malá poznámočka - mimkadz nereklamovala....t.z. preplatok jej mal byť vyplatený do 30 dní (niektorí dávajú 60 dní) odo dňa vyúčtovania. Reklamácia nemá odkladný účinok - t.z. nedoplatky i preplatky sa MUSIA splatiť a reklamácia je potom samostatne, pričom ak sa zistia nezrovnalosti, musia sa opäť vyrovnať.
Predsedníčka si asi bačuje podľa svojho, zákony si vykladá podľa svojho. Možno ju donúti viac rozmýšľať, až príde na SVB/ družstvo platobný príkaz zo súdu ...... pretože toto sú neoprávnene zadržiavané finančné prostriedky (a vieme prečo - úroky v banke sú ziskom pre SVB/družstvo z peňazí iného...)
mimkadz
20.07.15,16:19
dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Vo vyúčtovaní nebola uvedená žiadna lehota na vyplatenie. Keďže v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov som nenašla žiadne takéto lehoty, tak neviem odkiaľ sa došlo na lehotu 60 dní. Niekde som ešte čítala, že by to malo byť uvedené v stanovách ale tie som tiež nikdy nevidela a naposledy aj keď som ich pýtala, tak som nič nedostala. Chcela som sa opýtať, ako by som teraz mala vlastne začať to riešiť. Zaslať sťažnosť rade? S predsedníčkou nemám vôbec chuť to riešiť. Už som sa hádala predošlé dva roky, táto situácia sa stále opakuje. Nie sme jediní vo vchode, ale ostatným to asi nevadí :(.
misoft
20.07.15,17:39
mimkadz - zákon 182/1993 - od §7..... potom §7b, ak sa vám nepáči predsedníčka - §7c, ods.9 písm.g - a je to - predsedníčka nemusí byť predsedníčka!

Pretože sa počíta s tým, že na reklamáciu je 30 dní, po tejto dobe by mali byť preplatky vyplatené.
Inak i tu je jeden článok...
http://hnporadna.hnonline.sk/tema-poradne-171/ziadna-solidarita-vsetko-vo-vyuctovani-rozpocitajte-554564 z neho:


Otázka: Ešte začiatkom kalendárneho roka som osobne zašla na správcovskú firmu, kde som vyplnila tlačivo, že si žiadam vyplatiť preplatok na účet v banke a nie šekovou poukážkou. Dnes som dostala vyúčtovanie, v ktorom nebola ani zmienka o zaslaní preplatku na osobný účet, a tiež by ma zaujímalo, čí má právo správcovská firma po uplynutí 15 dní na vybavenie reklamácií zadržiavať peniaze vlastníkov bytov na svojom účte ďalších 30 dní?

Odpoveď :

Vo vyúčtovaní služieb spojených s bývaním musí byť vždy uvedený termín, zvyčajne 30 dní do ktorého môže vlastník bytu reklamovať. Po uplynutí reklamačnej doby, ak sa z dôvodu uznanej reklamácie vyúčtovanie za bytový dom nemusí prepracovať je obvyklé, že do 15 dní správca poukazuje preplatky. Termíny by ste mali mať uvedené v Zmluve o výkone správy. O poukázaní preplatku na účet radšej opätovne telefonicky správcu informujte.
buchač
20.07.15,17:47
Čítam a čítam.

Ak by sa mne niečo také prihodilo, tak sa dá aj inak riešiť, ako som už vyššie napísal.
Veď ak správca doručil vyúčtovanie, tak viem, či som + alebo - .

Ak som v pluse a správca okolkuje a nemieni vyplatiť preplatky ? Alebo dokonca chce s mojimi peniazmi podnikať ?

Jednoduché riešenie jak facka.
Proste by som neplatil do fondu opráv ani trt....a hlavne sumy ohľadom réžie správcu.
mimkadz
20.07.15,18:25
U nas v bytovke je to take cudne, ludia ju zvolili aj ked za chrbtom ju ohovaraju. Na schodzi som bola jedina proti. Nikdy som nevidela stanovy, nemem ani ziadnu zmluvu, udrzba sa robi minimalne, v minulom roku dokonca nebola vobec schodza, vyuctovanie dostavame iba z kurenia a teplej vody ani zmienka o vyuctovani fondu oprav atd atd atd atd. Mohla by som uspiet na šoike? uz toho mam plne zuby a so susedmi neporiešim nič.
sito
20.07.15,20:09
sito - malá poznámočka - mimkadz nereklamovala....t.z. preplatok jej mal byť vyplatený do 30 dní (niektorí dávajú 60 dní) odo dňa vyúčtovania. Reklamácia nemá odkladný účinok - t.z. nedoplatky i preplatky sa MUSIA splatiť a reklamácia je potom samostatne, pričom ak sa zistia nezrovnalosti, musia sa opäť vyrovnať.
Predsedníčka si asi bačuje podľa svojho, zákony si vykladá podľa svojho. Možno ju donúti viac rozmýšľať, až príde na SVB/ družstvo platobný príkaz zo súdu ...... pretože toto sú neoprávnene zadržiavané finančné prostriedky (a vieme prečo - úroky v banke sú ziskom pre SVB/družstvo z peňazí iného...)

Dušan, šak ja vieeeeeem.

My máme na vyúčtovaní toto:

Preplatok Vám bude vyplatený v pokladni SBD v stránkové dni po uplynutí reklamačnej doby. V prípade, že platíte z osobného účtu ( sporožíra ), preplatok Vám bude vrátený na účet, z ktorého prišla platba za mesiac apríl 2015. Zmenu účtu môžete oznámiť písomne do konca reklamačnej doby.

Reklamácie prijímame do 30 dní od doručenia ročného vyúčtovania.

Príklad, ak som podpísal prevzatie ročáka 19.5.2015, tak preplatok mi poslali 19.6.2015.

Ešte som nemal, ale videl som. Nedoplatok môžete uhradiť v pokladni SBD ... bla, bla, bla ... po ukončení reklamačnej doby

Iné by som:

Ak má jeden zle rozpočítané spoločné náklady, tak majú všetci dôvod na reklamáciu.

Sú dve možnosti. Spraviť nové vyúčtovania. Alebo zle rozpočítaný rozdiel evidentne uviesť ako opravu vo vyúčtovaní za rok 2015 v roku 2016, teda do 31.5. Ak má niekto plus, teda v roku 2014 bol poškodený, ostatní musia mať mínus. Mínus sa musí v súčte všetkých bytoch rovnať plus, že? Podľa zásluhy.

Ak má niekto nezrovnalosť v predpísaných mesačných úhradách, je to vec konkrétneho bytu!
misoft
21.07.15,07:32
Tu nejde ani tak o reklamáciu a rozúčtovanie - podstata je v tom, že predsedníčka zadržiava cudzie peniaze (preplatok) bezdôvodne (drží na účte SVB a má z toho úroky) - tedy sa obohacuje a pokiaľ to robí povedzme pri takých 20-30 bytoch - tak to už je na TO....

Odkaz pre mimkadz: Zbehni za predsedníčkou a len jej sucho odkáž, že práve máš cestu na prokuratúru a že ideš na ňu podať TO za bezdôvodné obohacovanie a spreneveru....
Bude síce pindať - no a tvoja reakcia môže byť asi takáto: "Zatiaľ ste predsedníčka, zoženiem 25% členov, dám zvolať zhromaždenie a VY poletíte!"
mimkadz
21.07.15,10:39
S tými susedmi bude problém. Viacerí nadávajú, ale pri hlasovaní sa nikto neodváži byť proti. Pri poslednom hlasovaní som bola jediná. Tie peniaze si myslím mi nakoniec vyplatí, táto situácia sa opakuje už tretí rok, len ma štve že si niekto robí čo chce a že sa mám svojich peňazí doprosovať ... nechápem, že to ostatní nechcú riešiť a minimálne o dvoch bytoch viem, že takisto nemali preplatky uhradené. tak si to idem riešiť ja ....
sito
21.07.15,11:54
Tu nejde ani tak o reklamáciu a rozúčtovanie - podstata je v tom, že predsedníčka zadržiava cudzie peniaze (preplatok) bezdôvodne (drží na účte SVB a má z toho úroky) - tedy sa obohacuje a pokiaľ to robí povedzme pri takých 20-30 bytoch - tak to už je na TO....

Pravdu máš! Ak ho spraví správca bezchybne, to rozpočítanie spoločných nákladov, niet čo reklamovať. Leda svoje.

Za čias ČSSR, ČFSR potom SR som skontroloval základné údaje mnou zozbierané, spôsob rozpočítania na jednotlivé byty, ak údaje a výsledok sa zhodoval s družstvom potom správcom, bolo to v poriadku. Ak nie, hľadali sme rozdiel, preklep u správcu, až kým nahlásené údaje nesúhlasili s podpísanými údajmi spoluvlastníkov a teda s údajmi správcu v počítači. Predsa akýkoľvek počítač pri rovnakom spôsobe rozpočítania nákladov a zadaní rovnakých hodnôt za byty musí vypočítať rovnaký výsledok, či nie?

Či sa obohacuje? Ak peniaze zostanú na účte domu, asi nie.

To, že nerešpektuje zákon, to áno! 31.5. xxxx ročné vyúčtovanie, 30 dní reklamačná doba, potom vyplatenie preplatkov. Nie ďalších 30 dní na vybavenie reklamácie.

Ale, ako čítaš mimku, tak je to ta predsedníčka, bohovská, bohom a ostatní sú bohoví ... či božie ...
misoft
21.07.15,12:47
Ale, ako čítaš mimku, tak je to ta predsedníčka, bohovská, bohom a ostatní sú bohoví ... či božie ...
...a v tom prípade by sa mal stôl zatriasť pod jednou ráznou ranou a hlava otočiť po jednej, vzduchom chladenej....
Stanka 2
03.09.15,19:07
Napíšte návrh na zápočet preplatku z RV a zálohového predpisu, prípade ak sa to opakuje často, požiadajte o zníženie ZP. Napíšte urgenciu na úhradu preplatku. Ak nebudete mať odovzu, odošlite im oznámenie o jendostrannom zápočte a neriešte. Je to zdĺhavé ale určite by som im peniaze nenechala viac ako je nutné . Máte dostatok financií na účte?
misoft
03.09.15,19:12
Napíšte návrh na zápočet preplatku z RV a zálohového predpisu, prípade ak sa to opakuje často, požiadajte o zníženie ZP. Napíšte urgenciu na úhradu preplatku. Ak nebudete mať odovzu, odošlite im oznámenie o jendostrannom zápočte a neriešte. Je to zdĺhavé ale určite by som im peniaze nenechala viac ako je nutné . Máte dostatok financií na účte?
Tiež riešenie, ale tu narazíme na jeden problém. Tie peniaze (preplatok) sú už majetkom člena SVB (majiteľa bytu), ale používa ich niekto iný - SVB - teda ich ÚVERUJE (poskytuje nechcene úver). Takže SVB by malo za omeškanie platiť úroky z omeškania a keďže tie peniaze sú možno na účte SVB a produkujú úroky - tak i tie vkladové úroky sú majetkom majiteľa bytu.
lacotinka
03.09.15,21:04
Napíšte návrh na zápočet preplatku z RV a zálohového predpisu, prípade ak sa to opakuje často, požiadajte o zníženie ZP. Napíšte urgenciu na úhradu preplatku. Ak nebudete mať odovzu, odošlite im oznámenie o jendostrannom zápočte a neriešte. Je to zdĺhavé ale určite by som im peniaze nenechala viac ako je nutné . Máte dostatok financií na účte?
Tiež riešenie, ale tu narazíme na jeden problém. Tie peniaze (preplatok) sú už majetkom člena SVB (majiteľa bytu), ale používa ich niekto iný - SVB - teda ich ÚVERUJE (poskytuje nechcene úver). Takže SVB by malo za omeškanie platiť úroky z omeškania a keďže tie peniaze sú možno na účte SVB a produkujú úroky - tak i tie vkladové úroky sú majetkom majiteľa bytu.


ty si asik už aj narazil :D

sa celý zblázni z takýchto sprostých rečí

má tam do 600 evri

bude ich tam mať cca 7 mesiacov

úrok na účte 0,01%

600/100/12*7*0,01= 3,5 centa