AlzbetaBeba
06.06.15,12:49
Dobry den, rozhodujem sa ci kupit prerobenu garaz na byt v bratislave blizko centra. Je legalne byvanie v garazi? Je mozne si tam prihlasit trvaly pobyt? Na co mam mysliet pri kupe takejto nehnutelsnoti? Je mozne ju v buducnosti prenajat?
AlzbetaBeba
06.06.15,11:06
Dobry den, rozhodujem sa ci kupit prerobenu garaz na byt v bratislave blizko centra. Je legalne byvanie v garazi? Je mozne si tam prihlasit trvaly pobyt? Na co mam mysliet pri kupe takejto nehnutelsnoti? Je mozne ju v buducnosti prenajat?
kopretinka
06.06.15,11:24
načo dupľuješ otázku?
buchač
06.06.15,11:28
Je legalne byvanie v garazi?
JE - bezdomovci takto bývajú v zrúcaných...
-------------------------------------------------------
Je mozne si tam prihlasit trvaly pobyt?
Pozri na toto http://sk.wikipedia.org/wiki/Označovanie_budov a zamysli sa.
--------------------------------------------------------
Na co mam mysliet pri kupe takejto nehnutelsnoti?
HLAVNE na zdravý rozum
---------------------------------------------------------
Je mozne ju v buducnosti prenajat?
JE - čoby nie...možno nejaký hipster sa tam nasťahuje...normálny jedinec asi ťažko...
misoft
06.06.15,11:29
Prerobená garáž? Ako byt?
Si na hlavu?
Toto nik neschváli ako byt. Priestory boli určené na úplne niečo iné, ako bývanie.
Trvalý pobyt do nebytového priestoru ti mesto nedá!

Ak to kúpiš, nebudeš mať byt - len nebytový priestor (prerobený a na 100% s obídením zákonov) a ani len prachy. A ten, čo ti to predá - sa bude rehliť. ako rýchlo k peniazom prišiel.
Katy a R
06.06.15,11:32
aj poniektoré celebrity bývajú v garáži ;) .... https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CD8QFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.pluska.sk%2Fzena%2Fdorota-nvotova-turistkou-bratislave.html&ei=0edyVYGNIcT6Uu2hgJgJ&usg=AFQjCNEv2qfZbiTAmlnDABmIs45SF5c9MA

doplním: treba pamätať na to, že je to nebytový priestor. TP si môžeš nechať u rodičov, alebo kde si doteraz bývala, alebo na meste ..
keď o tomto uvažuješ - zrejme súrne potrebuješ bývanie ??? a aj cena bude dôležitá? ešte bezpečnosť by bola (aspoň pre mňa) dôležitým argumentom.
Dneska už aj nové apartmány predávajú ako nebytové priestory ... a aj na JOJke ponúkal Voštinár niečo podobné ...
buchač
06.06.15,11:32
Možno má k dispo dve garáže...;) :D
AlzbetaBeba
06.06.15,11:34
http://reality.bazar.sk/12218581-predam-garsonku ked to tam vyzera celkom pekne a velmi s ami paci ten dvor. Takze radsej nie? mam malu dcerku nerada by som sa dostala do problemov
buchač
06.06.15,11:36
Hm....

Kúšem do jazyka a bijem si po prstoch.....;)
Peggynka
06.06.15,11:36
Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu.
AlzbetaBeba
06.06.15,11:38
zle som ju zaradila
AlzbetaBeba
06.06.15,11:38
co znamena individualna rekreacia? http://reality.bazar.sk/12218581-predam-garsonku ked to tam vyzera celkom pekne a velmi s ami paci ten dvor. Takze radsej nie? mam malu dcerku nerada by som sa dostala do problemov
Katy a R
06.06.15,11:39
Pegy - prinajhoršom si dá na mesto :)
misoft
06.06.15,11:41
A znova odpovedám: http://www.porada.sk/t267469-byvanie-v-garazi.html#post2732793
Používaj hlavu - nie to, že sa ti to "páči".
kopretinka
06.06.15,11:43
keď si zle zaradila,tak treba zmeniť zaradenie,nie písať všetko nanovo.Dolu na stránke je návod aj etiketa.Doporučujem prečítať.Témy som zlúčila.
AlzbetaBeba
06.06.15,11:43
Nevyznam sa v takychto veciach pre to sa pytam. Ocenujem vasu radu, dakujem vam za nu ale ocenila by som popri nej aj menej urazok.
Katy a R
06.06.15,11:44
len si plesni ;) však dneska už hocikde ľudia bývajú ... aj normálne v záhradkárskych osadách, v garážach, rôznych "nebytových" priestoroch - a luxusne prerobené to majú ... :)
AlzbetaBeba
06.06.15,11:45
mam 6 mesacnu dcerku potrebovala som to rychlo, nemala osm cas na navod, sopravedlnujem sa, snad som nesposobila moc velky rozruch.
Peggynka
06.06.15,11:45
A majiteľ má vybavenú zmenu užívania stavby?
AlzbetaBeba
06.06.15,11:46
to neviem, pri osobnom rozhovore sa chcem spytat. ak ma co vsteko to premna znamena?
misoft
06.06.15,11:53
Vieš - ak sa človek pozrie na obrázky - šírka je cca 2,5-3m dĺžka cca 12-13m - toto ani pre malú nebude to pravé orechové. Veď okrem jedných dverí von a druhej diery do výbehu - nebude tam skoro žiadne slnko.
kopretinka
06.06.15,11:55
ani sa s ním nestretávaj,má tam telefón,šak zatelefonuj.
AlzbetaBeba
06.06.15,11:57
Vzdy lepsie ako medzi panelakmi v Pentagone.
misoft
06.06.15,11:58
Rob, ako myslíš. Svoje som si napísal. Ty tam budeš vegetiť - nie ja....
AlzbetaBeba
06.06.15,12:04
ked ja neviem ci je to legalne vtom objekte byvat a legalne ho prenajimat.
AlzbetaBeba
06.06.15,12:07
A ak ho ma tak to znamena ze je to legalne v tom byvat a prenajimat to?
kopretinka
06.06.15,12:09
najprv si to zisti.
misoft
06.06.15,12:20
Vieš, AlžbetaBeba - sú dve možnosti:
1) Ak ti to bude prenajímať - je na to nájomná zmluva, platiť budeš ty jemu, on ďalej. (ako to on uvedie v zmluve, jeho problém) On ako nájomca by z prenajímania "bytu"mal odvádzať dane - a daňováci si zistia, z akého "bytu" - Katasterportál funguje. Prinajhoršom by mu to stopli a on by ti musel nájsť niečo iné...
2) Ak ti to bude predávať - musí byť majiteľom. Musí mať LV (list vlastníctva) - a tam je presne napísané, kde to je a ČO to je. Ale na Katasterportáli si to môžeš zistiť i sama - ak vieš meno a priezvisko dotyčného - hoď to tam do vyhľadávania a vyhodí ti, kde a čo má. A zistíš.
Ak by na LV nebolo napísané byt, bytová jednotka alebo niečo v tom duchu - tak hoď spiatočku - lebo asi sa ťa bude snažiť ojebabrať. A kataster i napriek zmluve (akože garsónka) ti to nezavkladuje ako byt, keď to bude stále garáž (i keď eňo-ňuňo prerobená), ale ako nebytový priestor - a tam trvalý pobyt nedostaneš (jedine na Bratislava II - ako bezdomovec).
AlzbetaBeba
06.06.15,12:26
Dakujem dakujem dakujem cmuk cmuk cmuk nohy ruky bozkavam, idem to hned vyzistit,
felix1
06.06.15,12:29
........Je mozne ju v buducnosti prenajat?

Obavam sa ze tu nejde o riesenie byvania, ale spekulaciu ako dobre zarobit s na socialne slabsich jedincoch.
Peggynka
06.06.15,12:30
V apartmánoch nebolo možné mať trvalý pobyt,ale sa to už "vraj" zmenilo.Po Tatrách si tak ľudia nakúpili apartmány a mali s tým problém.Ešte je tam jeden zádrhel v tej citácii zákona...trvalý pobyt v budove určenej na individuálnu rekreáciu...Známy si postavil chatu cca 3km od mesta,býva tam celoročne a mesto mu nedalo trvalý pobyt,lebo sú s tým spojené povinnosti mesta(odvoz odpadu,doručovanie pošty atď).
misoft
06.06.15,12:39
Kroť svoje vášne! :D:D:D
AlzbetaBeba
06.06.15,12:41
Takze pan povedal ze maju vybavenu zmenu uzivania stavby a dali mi aj to meno a niake cislo parcely, kde to mozem prosim ta najst vtom katastri nehnutelsnosti?
Peggynka
06.06.15,12:49
Toto musel vybaviť (ja osobne neverím):
http://www.banm.sk/zmena-v-uzivani-stavby/
kopretinka
06.06.15,13:15
mne nejde kapor :eek:
AlzbetaBeba
06.06.15,13:41
no ved ani mne, len som nevedela ci som uz fakt taka blba :D
Peggynka
06.06.15,13:43
Katy a R
06.06.15,14:17
AlzbetaBeba
06.06.15,14:44
No ja mam pol rocnu dcerku som sama a byvame v krizovom centre, musela by som si zobrat pozicku na to aby som si byt respektive garaz kupila a niesom si ista ci budem schopna pozicku splacat sama preto sa pytam ako je to ohladne prenajmu.
AlzbetaBeba
06.06.15,14:46
Takze je legalne v objekte byvat aj ho prenajimat akurat si tam nemozem dat trvalu pobyt? rozumiem tomu spravne?
Peggynka
06.06.15,16:00
Nie,garáž nie je stavba na bývanie.
Katy a R
06.06.15,16:48
ak ty budeš vlastniť garáž a rozhodneš sa v nej bývať, je to tvoja vec. ale je to nebytový priestor. (aj pod mostom sa býva). ty len mysli na to, že máš malé dieťa - musí mať vhodné podmienky. však si to dobre popozeraj, pozisťuj, možno aj okolo tam tak ľudia bývajú? ... zrejme by si toto neriešila, keby si mala lepšie bývanie? .. a aj nebytový priestor môžeš prenajímať ;)
... a len tak mimo témy - dúfam, že nerobíš reklamu ;) (nevyzerá to zle na tom obrázku;))
AlzbetaBeba
06.06.15,17:25
nieze mi to ukradnes :D no v pondelok mame mat obhliadku zacali mi vrtat hlavou aj veci ze ako je to v zime s vodou lebo je tam studna a bojim sa ze ta moze zamrznut, a neviem ci mozem panovi verit ze ta voda je pitna. A nieje tam odvoz smeti. Ale teda hovoris ze urcite z toho nemozem mat ziaden problem ked tam budem byvat nebudu ma pokutovat, alebo nieco podobne?
avalik
06.06.15,17:34
no problem mozes mat aj so socialkou, byvanie v nebytovom priestore neviem ci je prave vyhovujuce pre babatko ... na tvojom mieste, by som si radsej prenajala obycajnu garzonku
misoft
06.06.15,17:36
No vidíš - začínaš už uvažovať logicky. Praktické otázky si si položila.
A s pokutou - teba nebudú - nie si majiteľ (ak ti to ten onen "prenájme") - no zato ON bude mať prípadne problémy a opletačky (ak si to on robí ako kšeft a bokovku na tajňáska).
AlzbetaBeba
06.06.15,17:40
uz nizsie som pisala ze s malou byvam v krizovom centre a na tuto nehnutelsnost by som si musela zobrat pozicku ktoru by som splacala po 200eur taku lacnu garsonku nikde nenajdem, bohuzial. A uz rychlo chcem z krizaku odist lebo to naozaj nieje vhodne miesto na vychovu dietata a ona uz zacina vnimat.
AlzbetaBeba
06.06.15,17:42
misoft mozno by si aj ty mal zacat pouzivat hlavu este raz si precitaj moju uvosnu spravu, chcem to kupit a popripade ja ked uz to bude v mojom vlastnictve niekomu prenajat. Lebo tiez sa nevidim cely zivot v garazi.
kopretinka
06.06.15,17:49
ty sa stále pýtaš na prenájom,veď dotyčný to neprenajíma.
Katy a R
06.06.15,17:52
viď zadanie;) - v budúcnosti
Letko
06.06.15,18:12
Len aby ten inzerat nebola nejaka "buda" - teda aby to nebol oblb.
misoft
06.06.15,18:27
Nuž - a ty zase čítaj naše príspevky. Ak by si to v budúcnosti kúpila - bola by si presne tam, kde je teraz ten, čo to ponúka.
Opakujem - môj názor - stala by si sa (ak by si to potom prenajímala) presne takou, ako teraz dotyčný - kšeftárkou, využívajúc (dole to ktosi napísal) tiesne druhých....
Ale rob ako myslíš, tvoje rozhodnutie, tvoje problémy, tvoje prípadné následky...
Peggynka
06.06.15,18:29
Najprv si zisti,aké sú podmienky na pôžičku.Je rozdiel si požičať na byt,ale toto...nezvládneš to,tam sú úroky 13 - 24%.
misoft
06.06.15,18:41
lujza.j
06.06.15,19:35
Pekne garzoniery su v pentagone...
AlzbetaBeba
06.06.15,19:58
uz som pozerala pentagon lebo niesom z bratislavy a ked som si to napisala do googlu naslo mi to same injekcne striekacky. To uz radsej zostanem v krizaku ked sa ku mne spravaju ako ku handre ako vystavit malu takemu nebezpecestvu.
AlzbetaBeba
06.06.15,20:00
Presne toho sa bojim preto sa tu trosku informujem. Vsimla som si ze ju maju v ponuke aj ine realitky a ani len nespominaju ze by to bola garaz proste napisane ze jednoizbak a bodka.
arizona
06.06.15,20:14
Na obrazkoch to nevyzera zle,ale...nazorov tu mas dot,rozhodnut sa musis sama.
Ja len poradim, zisti si vopred,ci ti banka da vobec hypoteku na ten nebytovy priestor, s tym je problem.
terezamaria
06.06.15,20:42
Nemôžeš mať pobyt s malým dieťatkom v nebytovom priestore, kde ti nedajú trvalý pobyt a to ti určite nedajú.....
Katy a R
06.06.15,20:50
prečo nemôže? Ak tam bude všetko OK? TP môže mať hocikde inde.
terezamaria
06.06.15,20:52
Katy má to niečo spoločné s rodičovským príspevkom a sociálkou....dieťa musí mať trvalý pobyt....
Katy a R
06.06.15,20:58
však môže mať u rodičov .. samozrejme, že do nejakej kutice by hádam nešla - veď je svojprávna, popozerá riadne, že či to nie je "dáka búda"
a k tomu RP - poznám prípad - mamička bývajúca v záhradke v búde bez vody (latrina) s dvoma deťmi dostáva RP. aj PnD. TP má na meste. Aj v zime tam boli (čo keď nemá kam ísť?)
Oliwa
06.06.15,21:41
Alžbetka, to naozaj uvažuješ o možnosti vziať si hypotéku na garáž bez okna za 25 000 eur??? /pretože tých pár kociek sklobetónu za okno vhodné na prísun denného svetla nepovažujem/.
Pozbieraj prosím Ťa vo vlastnom záujme a v záujme svojho dieťaťa zvyšok rozumu, ktorý Ti ešte zostal a choď od toho preč...
Nehovoriac o tom, ako by sa tvárili v banke, keby si tam prišla s požiadavkou na úver... Spotrebný Ti dajú, prečo nie, ale z čoho ho budeš splácať...
A ako asi by mala vyzerať kúpna zmluva na garzónku, ktorá ňou na LV nie je a nikdy nebude... Kam by Ti chodila pošta? A ten dvor... Veď vyzerá ako väzenie... A nie je isté, či je určený aj pre nájomníka či "majiteľa garzónky"... Veď v inzeráte jasne píše - predám garáž... O domčeku, terase, dvore či pozemku pod garážou nikde ani zmienka...
Voda - to akože zo studne máš napojenú vodu do kuchynskej linky, umývačky a práčky? Ukázal Ti majiteľ aktuálny rozbor vody, či je nezávadná? Alebo si budeš musieť kupovať minerálku aj na varenie...
Nezarábaj si na ďalšie problémy, beztak ich máš už dosť...
Si z BA? Ak nie, prečo neuvažuješ o lacnejšom mieste na život? Rodina ani nik z blízkych neprichádza naozaj do úvahy? Alebo ani nevedia, že máš dieťa?
Čo je v susedstve? Iné garáže alebo domy? Býval tam už niekto? Skús sa popýtať susedov v okolí, možno sa dozvieš viac...
Je fajn, že sa chceš popasovať so životom a dopriať svojmu dieťaťu lepšie podmienky na život, aké má... ale myslím, že "tudy cesta nevede"...
Rovnako je fajn, že si sem zavítala poradiť sa. Zrejme sa nemáš s kým... Si ešte mladá, tak daj na starších a skúsenejších, ktorí už majú niečo za sebou a tiež kedysi riešili otázku bývania...
Mimochodom, nikde ani zmienka o kúrení... Asi by si si musela kúpiť elektrický radiátor... Ale v tom prípade by mesačné náklady na elektrinu určite neboli 10 eur, ako sa dušuje majiteľ v inzeráte...
pavol54
07.06.15,03:56
Ak tam nie je samostatný prístup z verejnej komunikácie tak nech na hypo zabudne, a vlastne to isté platí aj pri kúpe, jedného pekného dňa sa majiteľ naštve a povie dosť, a byt z garáže je definitívne neprístupný, ak používať tak len prenajať inak je to riziko ohrozenia vlastných peňazí .
AlzbetaBeba
07.06.15,06:20
No chcela som len pozicku, nie hypo. Kurenie tam je vraj normalne ako v panelaku a tu vodu vraj dal na rozbor a ze je pitna. Zajtra tam idem kuknut a napisem viac, este ma napadlo ze ak je to len medzi samimi garazami moze to byt dost nebezpecne hlavne po tme tade co i len chodit.
pavol54
07.06.15,07:53
To je absolútne jedno, ručiteľ chce mať prístup k ručenej nehnuteľnosti bez súhlasu inej osoby čo v tomto prípade je majiteľ pozemku okolo.
felix1
07.06.15,13:42
Pozri aktualnu ponuku prenajmov aj mimo BA :
46.-EUR/,mesiavc

http://www.reality.sk/inzerat/RE0005079-15-000305/zariadeny-2-izbovy-byt-s-balkonom

120.-EUR/mesiac

http://www.reality.sk/inzerat/VT0062791-15-000001/volne-izby-v-peknom-4-izb-byte-ba4

Ak mas pracu utiahnes to platit ak ju nemas ani garaz ti nepomoze. Banka ti pozicku neda a nebankovky ta dostanu do este horsieho problemu.
misoft
07.06.15,15:12
Ide i cez FF - ale mapy nie (štátna správa ! - preferuje IE a jeho ActiveX - som zvedavý, čo budú robiť, až nabehnú desiatky - pretože to už nepôjde s mapami).
Peggynka
07.06.15,15:37
Ty ako čítaš inzeráty? :eek: V prvom prípade je to 550€/mes. a v druhom 120€/mes. ako SPOLUBÝVAJÚCI v jednej izbe :D
kopretinka
07.06.15,16:02
ale na tom prvom linku je toto: druh / Typ
Iný byt / Prenájom
Štát Slovenská republika
Mesto Bratislava - Petržalka
[ Reality okres Bratislava V ]
Ulica
Antolská
Celková cena 45,83 €/mesiac

Celková podlahová plocha 55,00 m2
Katy a R
07.06.15,16:11
treba čítať celý inzerát;)
keby zohnala slušný prenájom za 40 eur - tak by určite nešpekulovala s garážou ??
(ale inak - dobrú reklamu robíme tomu majiteľovi garáže :))
kopretinka
07.06.15,16:38
ja som čítala celý inzerát,prečo je tam suma 45 a potom 550?
ivka70
07.06.15,16:40
Ty si si aj pozrel, ake inzeraty ponukas?
V tom prvom je mesacny najom 550 eur, je to v texte.
A v druhom je 120 eur ak si ako spolubyvajuci v izbe. Zadavatelka ma dieta, myslis, ze by niekto takych spolubyvajucich prijal? Ak by aj v tom byte chcela samostatnu izbu, uz je to 210 eur za mesiac, ale to v 99,99 % pripadov s dietatom nejde.
Oliwa
07.06.15,17:14
Tiež som si spomenula na "Voštinárovu" garáž, ak myslíme na to isté vydanie relácie... Lenže to bola radová zástavba, súčasťou každej bytovej jednotky bola na prízemí garáž hneď pri vchodových dverách a tú prerobili na izbu pre jedného z obyvateľov bytu. Garážové dvere nahradili oknom a vchádzalo sa do nej z interiéru. Majiteľka, číslo domu aj trvalý pobyt zostal nezmenený... To bol úplne iný príbeh, v ktorom išlo o zrušenie nevyužitej garáže, zrušenie haraburdárne a rozšírenie obytnej plochy a získanie väčieho komfortu pre domácich a nie o kšeft... Je rozdiel prerobiť svoje pre seba a prerobiť s cieľom využiť tieseň iného a ešte sa na nej chcieť nabaliť...
buchač
07.06.15,17:21
Voštinára neriešim...

Tam idú niekedy také oné...po nejakej dobe som prestal reláciu pozerať.
Je síce pravdou, že z určitých nebytových priestorov sa dajú parádne byty-apartmány urobiť...to je fakt.
--------------------------------
Že Dorota býva v garáži ?
Nuž ona bola vždy niečo extra..........
-------------------------------

Nedá tu náhodou niekto aj nejaký kontakt na ubytko pod mostom ???
Peggynka
07.06.15,17:26
Prešla som guglovým panáčikom po tej ulici a videla som tam otvorenú garážovú bránu,v ktorej viala záclona :eek:.pravdupovediac,bála by som sa tam.Je to v takej priemyselnej zóne (vyzerá to tak).
Oliwa
07.06.15,17:31
Voštinára nepozerávam, toto bolo náhodou...
Buchy, myslím, že tú poslednú vetu si si mohol odpustiť. Dievča je zrejme po krk v problémoch a je na ne sama... Inak by nebývalo tam, kde je... Si predstav, že by takto niekto odpísal Tvojej dcére v núdzi... Reagovať nemusíš, odpoveď poznám...
Katy a R
07.06.15,17:32
- nie - asi pred dvomi týždňami mal takú alternatívnu ponuku bývania -taký prízemno pivničný priestor (v Blave) - nebol to byt - ale to bolo veru pekné.
- keď si to zadávateľka pôjde pozrieť, nič za to nedá ... hádam len vie, čo jej s dieťaťom treba - a hlavne keď chce vypadnúť z krízového centra ... (a v akých všelijakých bytoch sa býva - čo ani zďaleka nemajú to, čo je v tej garáži!) alebo toto napr http://www.porada.sk/t267499-uzivanie-bytu-pocas-dedicskeho-konania.html
- ten trvalý pobyt je ozaj najmenší problém
(ja napr by som sa bála aj v byte na prízemí;))
buchač
07.06.15,17:43
Oliwa (Dnes 20:31) Voštinára nepozerávam, toto bolo náhodou...
Buchy, myslím, že tú poslednú vetu si si mohol odpustiť. Reagovať nemusíš, odpoveď poznám...
=============================
Mohol, ale neodpustil.
--------------------------------------------
Reakcia, ergo odpoveď znie v duchu :

" Zamysli sa nad tým všetkým..."

Ako hlavná nápoveda je citácia vety :

" ... kupit prerobenu garaz na byt v bratislave blizko centra...."
Oliwa
07.06.15,20:43
Buchy, mne napovedať naozaj nemusíš... Veľmi dobre viem, kde je Ružinov, aj v akej vzdialenosti od centra a čo Bratislavčania za centrum ešte považujú a čo už nie... Svojho času som tam totiž bývala, ale v I., nie v II., oproti Mariky Gombitovej...
Oliwa
08.06.15,19:27
Zatiaľ je to samé "vraj"...
Tak ako dopadla dnešná tvaromiestna obhliadka?