Zavrieť

Porady

Užívanie bytu počas dedičského konania

Celý život žijem v byte so svojou matkou a mladším bratom mám 41 a brat 39 r. Máme ešte jednu sestru ktorá nežije s nami ale v zahraničí .Žijeme aj s naším otcom ktorý vlastní 1/2 bytu a keďže nemám dobré vzťahy s otcom vyhráža sa že teraz vlastní celý byt ON a že nás vyhodí keď pôjdem do práce tak nám vymení zámok atď. Bojím sa pretože tu žijem aj so svojou dcérou ktorú každý deň vyháňa z bytu je takmer nonstop zavretá v izbe keďže je to alkoholik viac krát na neho bolo podané trestné oznámenie ešte počas života mojej mami . Bojíme sa že nás vyhodí aj keď si nemyslím že to môže a ja skončím na ulici. Čo by som mala urobiť kým bude dedičské konanie a je možné že z maminej polovice dostane časť aj otec ? A môže nejako zavážiť že krátko pred smrťou na neho podala trestné oznámenie ? Ďakujem za každú radu .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ...a je možné že z maminej polovice dostane časť aj otec ?
    A môže nejako zavážiť že krátko pred smrťou na neho podala trestné oznámenie ?
    1. Otec dostane časť dedičstva...presnejšie 1/2. Zvyšná časť sa rozdelí medzi troch súrodencov.
    2. Ak by otec (dajme tomu) sedel v base...tak má nárok na dedičstvo.

    Ale platí :

    Dedičská nespôsobilosť

    § 469

    Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Otec nedostane polovicu dedicstva, dedit budu deti a manzel rovnakym podielom.
    Ak mas na mysli tu polovicu, ktora sa rozdeli, ak je byt v BSM, tak potom k tej svojej polovici zdedi po manzelke z jej polovice este 1/4.
    Cize ak je byt v BSM, po dedicskom bude otcovi patrit 5/8 a kazdemu z deti 1/8.
    buchač Ivka ...Jasnéééé.
    Rozumieme sa..veď otec je majiteľ polky bytu, tak som myslel na ten zvyšok
    ivka70 Ja viem, ze ty vies, ale zadavatelka asi nie celkom.
    Tak nech v tom ma jasnejsie.
    hologram852 Ďakujem, ešte by som chcel dodať ze mama vlastní chatu ktora je len na jej meno co sa stane s tým?? A má právo nás otec vyhadzovať z bytu?? Ako mám postupovať??
    buchač Chata sa bude dediť tiež...proste všetko sa bude dediť.
    -------------------------------------------

    Vyhadzovať ?
    Nuž, to je už iná otázka....tam je viacero faktorov.
    Otec je a aj bude väčšinový vlastník, môže vás, deti vyplatiť a budeš musieť aj s dcérou ísť preč.

    Ale dá sa aj tak, že vy - deti budete od otca požadovať vyplatenie podielov.

    Lenže to je už práca pre súd.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zo zákona všetok mamin majetok dedíte rovnakým dielom (aj otec aj deti, každý 1/4). samozrejme, môžte uzavrieť dohodu - a sami si rozhodnete, že ako a čo komu pôjde. mohli ste to ošetriť, za života matky - napr napísať závet mohla, keď je takáto situácia. (neviem, ako posúdia to TrestOzn? - že o čo ide vlastne)
    Ak tam chceš ostať - tak aj tak sa budete musieť nejako dohodnúť .... ja by som utekala, kade ľahšie (hocičo by bolo lepšie, ak ohrozuje dcéru)
    Naposledy upravil Katy a R : 07.06.15 at 18:27
    hologram852 ľahko sa píše lenže kam keď nemám kam .. už by som bola preč dávn
    Katy a R možno teraz je situácia vhodná?? - dostať od neho peniaze za svoj podiel (prípadne ho vyplatiť) .. alebo? predať zdedené nehnuteľnosti - a kúpiť si vlastné bývanie ? alebo nejaký podnájam ?

    Užívanie bytu počas dedičského konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.