Lukáš.S
10.07.15,15:22
Ahojte,

potreboval by som poradiť v sprostredkovateľskej činnosti, keď ja sám budem vykonávať sprostredkovanie.

Objasnenie situácie: Zákazník si u mňa vyberie to čo chce aby som mu sprostredkoval. Prijmem od neho prostriedky cez faktúru. Rozdelím prostriedky na: to čo musím zaplatiť zhotoviteľovi a môj zisk.

A otázka teda znie: ako správne prijať (zaúčtovať) prostriedky??? Aby som si zbytočne nezvyšoval hrubý príjem???

(Príjmem 100€, 20€ je mojich a 80€ musím zaplatiť zhotoviteľovi)

Ďakujem za pomoc! Lukáš
mondes
10.07.15,13:27
Či sa ti to páči, alebo nie, tvojim príjmom bude celá faktúrovaná čiastka. Teda tých 100 eur. Následne ti zhotoviteľ vystaví faktúru na 80 eur, čo bude tvoj výdavok.
Lukáš.S
10.07.15,13:37
A nedá sa to nejako obísť???
Tweety
10.07.15,13:45
Príjem bude 100, výdavok 80, takže na tom zarobíš 20 €, nerozumiem, čo chceš obchádzať?
mondes
10.07.15,13:45
Hmm, neviem o ničom. Proste to, čo faktúruješ, je tvoj príjem a to, koľko ty z tohto príjmu máš výdavky, to je v tomto prípade nepodstatné.
Lukáš.S
10.07.15,13:48
Hrubý príjem sa zbytočne ,,rýchlo,, zvyšuje. A to Sociálku veľmi zaujíma :( V súčastnosti mám pozastavené živnosti a nemusel som platiť sociálku nakoľko som nedosiahol požadovaný hrubý príjem!
Consultix
10.07.15,15:16
To co pises nie je vobec sprostredkovanie. Je to nakup/predaj tovaru za ucelom dalsieho predaja, resp. poskytovanie sluzieb, ktore si Ty zabezpecis subdodavatelsky. Poskytovatelom sluzby/dodavatelom tovaru si ale v tomto pripade Ty, musis mat prislusne zivnostenske opravnenie, poskytujes zaruku, a vsetko co s tym suvisi.
Ak chces byt sprostredkovatel, tak dohodni sa so zhotovitelom, aby odberatelovi uctoval za svoju sluzbu/tovar v hodnote 80 EUR rovnych 100 EUR a ty mu predmetnych 20 vyuctujes ako sprostredkovatelsku proviziu. O tom je sprostredkovanie.
Consultix
10.07.15,15:17
Ak to chces robit pri pozastavenej zivnost, tak je to neopravnene podnikanie.