koral
12.07.15,19:15
Do koľkých dní môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy na kúpu tovaru, ktorú som podpísala ale ešte nie je uhradená ? Tovar som neprebrala mal byť dodaný až pi úhrade. Aké sankcie mi môže dodávateľ uložiť? Na tovar som zložila zálohu 200€.:mee:
Kupovala som auto v autobazáre s výkupom môjho staršieho auta, a mám zlý pocit , zmluvu som podpisovala priamo tam. Zálohu žiadali za zabezpečenie vozidla oproti predaju. Po úhrade celej hotovosti si auto preberiem.
Chobot
12.07.15,17:37
V najlepšom prípade prídeš o zálohu. V horšom prípade môže od teba dodávateľ požadovať uhradiť dohodnutú kúpnu cenu. A to aj súdnou cestou.
arizona
12.07.15,18:07
kde si kupovala tovar? To je dolezite vediet,kde a ako si podpisovala zmluvu...preco si davala zalohu? Bol to nejaky specificky tovar na objednavku?
lujza.j
12.07.15,18:19
asi od šmejdov....
koral
12.07.15,19:00
Doplnila som moju otázku
koral
12.07.15,19:02
Nebolo to od šmejdov bolo to v autobazáre
arizona
12.07.15,19:07
a v zmluve nemas uvedene,ci mozes odstupit od zmluvy,prip. za akych podmienok?
právnik-probono
14.07.15,17:12
Dobrý deň,

obávam sa, že odstúpenie od kúpnej zmluvy (uzavretej v predajni predávajúceho- dodávateľa) nie je možné rátať na hodiny, dni, mesiace ani roky.

Aktom podpisu kúpnej zmluvy táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť a je záväzná pre obe strany. Odstúpiť od nej je možné len na základe i)vzájomnej dohody, ii) zo zákona alebo iii) na základe ustanovenia zmluvy, ktoré však nesmie byť v rozpore so zákonom, v opačnom prípade je takéto ustanovenie zmluvy neplatné.

Odporúčam si pozorne preštudovať znenie kúpnej zmluvy, oboznámiť sa so všeobecnými obchodnými podmienkami autobazáru, či neustanovujú predajcom dodatočne určenú lehotu na vrátenie/výmenu vozidla, alebo prípadne sa skúsiť s predávajúcim na anulovaní zmluvy dohodnúť. Pokiaľ ani jedna z alternatív nie je aplikovateľná na Váš prípad, ste povinná predmet kúpy si prevziať a zaplatiť dohodnutý rozdiel kúpnej ceny (kúpna cena, mínus záloha), v opačnom prípade riskujete, že predávajúci túto čiastku bude od vás vymáhať súdne.

Po prevzatí vozidla Vám následne už len zostáva preskúmať faktický (technický, vizuálny, etc...) a právny stav vozidla a ak zistíte vadu, na ktorú Vás predávajúci neupozornil, máte právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny alebo odstúpiť od kúpnej zmluvy zo zákona (Občiansky zákonník).