Zavrieť

Porady

Do koľkých dní môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy bez sankcií ?

Do koľkých dní môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy na kúpu tovaru, ktorú som podpísala ale ešte nie je uhradená ? Tovar som neprebrala mal byť dodaný až pi úhrade. Aké sankcie mi môže dodávateľ uložiť? Na tovar som zložila zálohu 200€.
Kupovala som auto v autobazáre s výkupom môjho staršieho auta, a mám zlý pocit , zmluvu som podpisovala priamo tam. Zálohu žiadali za zabezpečenie vozidla oproti predaju. Po úhrade celej hotovosti si auto preberiem.
Naposledy upravil koral : 12.07.15 at 18:58
5 komentárov     zbaliť
arizona kde si kupovala tovar? To je dolezite vediet,kde a ako si podpisovala zmluvu...preco si davala zalohu? Bol to nejaky specificky tovar na objednavku?
lujza.j asi od šmejdov....
koral Doplnila som moju otázku
koral Nebolo to od šmejdov bolo to v autobazáre
arizona a v zmluve nemas uvedene,ci mozes odstupit od zmluvy,prip. za akych podmienok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V najlepšom prípade prídeš o zálohu. V horšom prípade môže od teba dodávateľ požadovať uhradiť dohodnutú kúpnu cenu. A to aj súdnou cestou.
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň,

    obávam sa, že odstúpenie od kúpnej zmluvy (uzavretej v predajni predávajúceho- dodávateľa) nie je možné rátať na hodiny, dni, mesiace ani roky.

    Aktom podpisu kúpnej zmluvy táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť a je záväzná pre obe strany. Odstúpiť od nej je možné len na základe i)vzájomnej dohody, ii) zo zákona alebo iii) na základe ustanovenia zmluvy, ktoré však nesmie byť v rozpore so zákonom, v opačnom prípade je takéto ustanovenie zmluvy neplatné.

    Odporúčam si pozorne preštudovať znenie kúpnej zmluvy, oboznámiť sa so všeobecnými obchodnými podmienkami autobazáru, či neustanovujú predajcom dodatočne určenú lehotu na vrátenie/výmenu vozidla, alebo prípadne sa skúsiť s predávajúcim na anulovaní zmluvy dohodnúť. Pokiaľ ani jedna z alternatív nie je aplikovateľná na Váš prípad, ste povinná predmet kúpy si prevziať a zaplatiť dohodnutý rozdiel kúpnej ceny (kúpna cena, mínus záloha), v opačnom prípade riskujete, že predávajúci túto čiastku bude od vás vymáhať súdne.

    Po prevzatí vozidla Vám následne už len zostáva preskúmať faktický (technický, vizuálny, etc...) a právny stav vozidla a ak zistíte vadu, na ktorú Vás predávajúci neupozornil, máte právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny alebo odstúpiť od kúpnej zmluvy zo zákona (Občiansky zákonník).

    Do koľkých dní môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy bez sankcií ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.