Joozef
13.07.15,15:19
Pekný deň.
Chcem stavať na pozemku, ku ktorému vedie asfaltová cesta, ale tá je na cudzích pozemkoch. Stavebný úrad v územno-plánovacej informácii mi uviedol, že musí byť na týchto pozemkoch bremeno. Ostatným majiteľom, ktorý stavali za mnou cca pred 10 rokmi, tým stačil získať iba súhlas od majiteľov dotknutých parciel, teda aj odo mňa.
Chcem sa opýtať, či je niekde v zákone striktne uvedené, že treba bremeno, alebo či je to v kompetencii obce resp. stavebného úradu .
Ďakujem
misoft
13.07.15,13:29
Odborníci ma opravia.
Asfaltová komunikácia. Kto ju zriadil? Ak obec ako miestnu komunikáciu na cudzích pozemkoch - tak tam už VB je dávno. Ak ju zriadili spoluvlastníci pozemkov a aj ty si spoluvlastník, tak i ty máš právo po tejto komunikácii prechádzať.
Joozef
13.07.15,13:38
Asfaltová cesta bola vybudovaná svojpomocne za pomoci Vodohospodárskeho podniku. V katastri táto cesta je vedená ako druh pozemku "záhrada". Doteraz na týchto pozemkoch nie je žiadne bremeno.
misoft
13.07.15,13:40
Takže tá cesta tam právne neexistuje..... čierna stavba....
No krása!
Mária27
13.07.15,15:24
stavebný zákon 50/1976
§ 47
Všeobecné technické požiadavky na navrhovanie stavieb
Stavby sa musia navrhovať tak, aby boli po celý čas životnosti v súlade so základnými požiadavkami na stavby, so zastavovacími podmienkami a aby boli zhotovené z vhodných stavebných výrobkov a pritom aby
b) stavba bola prístupná z cesty, miestnej komunikácie alebo z účelovej komunikácie,

stavebná vyhláška 532/2002
§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie
(1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.
(4) Prístupové cesty k stavbe musia byť zhotovené do začatia užívania stavby.
Joozef
13.07.15,17:12
Ďakujem. Pôjdem to konzultovať na stavebný úrad.
Erzebeth
13.07.15,21:50
Právo prechodu cez cudzí pozemok by sa mal riešiť vecným bremenom. Za právo prechodu si môžu vlastníci žiadať poplatok.