Eddie
23.07.15,13:01
Dobry den.
Potrebujem napisat zmluvu o vecnom bremene.
Stiahol som si viacero uzatvorenych zmluv na nete.
V kazdej sa pise podla § 151n a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.

Ked som si precital tento paragraf, tak som pri ods. 3 zneistel, citujem:
"(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."

V ziadnej zmluve o vecnom bremene co mam ako vzor z netu sa nepise nic ohladom tohto, cize je po podpisani zmluvy tento ods. platny!

V praxi si to ale vysvetlujem ako uplnu katastrofu. Mam postaveny dom v novej lokalite a potrebujem uzatvorit vecne bremeno s majitelom komunikacie, ktory ale zatial lokalitu neodovzdal do uzivania mestu. Podla 3 ods. by som teda mal ja financovat napr. opravu vytlkov na komunikacii? Je mi jasne ze tento ods. z paragrafu do zmluvy nedam, len si to potrebujem niekym potvrdit. Dakujem.
Erzebeth
23.07.15,11:46
A kto bude opravovať komunikáciu?
Mária27
24.07.15,20:33
Bude to bremeno odplatné jednorazovo alebo priebežne?
Eddie
28.07.15,12:20
bremeno bude bezodplatne
Mária27
28.07.15,14:27
Ten paragraf bude platiť aj v prípade, že ho do zmluvy nenapíšeš. Nebol by na teba účinný vtedy, keby ste ho v zmluve vyslovene vylúčili, resp. sa vyslovene dohodli inak.
Pri užívaní cudzej veci (navyše bezplatne) asi ani nemôžeš požadovať, aby opravy platil vlastník. Iná vec je pri štátnej či obecnej ceste, kde sa opravy hradia z daní.
Eddie
29.07.15,12:18
Situacia je nasledovna.
Existuje sukromna firma ktora vybudovala lokalitu, t.j. cesty, kanalizaciu, chodniky, atd. ale ju este nedokoncila. Predala pozemky na RD a peniaze pouzila na iny ucel. Pozemky pod komunikaciami su v tomto pripade este majetok sukromnej firmy. Lokalita je nedokoncena a je otazne kedy ju niekto dokonci. V tokomto stave si ju mesto nepreberie.
To co chcem ja je vyhnut sa situacii aby si sukromna firma nezacala odomna pytat peniaze za opravu napr. vytlkov. Je sice pravda ze ja uzivam komunikaciu, ale ak by firma odovzdala mestu lokalitu, tak za opravu plati mesto z dani. Ja nechcem niest naklady za spekulantov ako je v tomto pripade dana sukromna firma.
Do Zmluvy chcem dat preto bod, ktory bude hovorit ze sa na mna nevztahuje ods.3 §151n
A toto je to co si chcem overit ci to bude takto stacit a ci to bude pravoplatne.
Komunikaciu nech si opravuje ten kto zbytocne spekuluje, natahuje cas a neodovzda ju mestu do uzivania, tak ako sa zaviazal pri ziadani o stavebne povolenie na vybudovanie lokality so vsetkymi nalezitostami, ktore ale este nie su dovybudovane.
draik
30.07.15,20:03
Nikde nie napísané, že obec je povinná infraštruktúru prevziať. Je viacero lokalít, kde sú cesty, osvetlenie atď. v súkromnom vlastníctve, teda si platia aj údržbu vr. odhŕňania snehu zo svojho. Často sa prišlo na to, že nie sú splnené podmienky. Vzťahy si je potrebné ošetriť vopred.
Eddie
31.07.15,06:52
Dakujem kazdemu za odpoved. Zial zatial som sa nedopracoval k tej spravnej. Zbehnem asi preto za pravnikom na konzultaciu.