mana3366
02.08.15,18:29
s byvalym priatelom sme mali byt napoly na katastri som vedena aj ja ako majitelka bytu ale uver plati on s jeho uctu mam narok na vyplatenie polky bytu?
marjankaj
02.08.15,17:18
Musel som si to skopírovať, aby to nezmizlo.:D

chcem sa opytat s byvalym priatelom sme mali byt napoly na katastri som vedena aj ja ako majitelka bytu ale uver plati on s jeho uctu mam narok na vyplatenie polky bytu?
Mária27
02.08.15,17:23
Oficiálne si spoluvlastníčkou a bez tvojho súhlasu sa to nezmení. Veď ty by si vlastne svoj podiel mohla aj predať (najprv ponúknuť spoluvlastníkovi). Musíte sa nejako dohodnúť a vyrovnať.

Ak ste predtým viedli spoločnú domácnosť, prispievali ste spoločne aj na splácanie úveru podobne ako manželia. Teda z toho zaplateného počas spolužitia by si mohla dostať polovicu.
Ak teraz pláca úver iba on sám, mala by si to pri vyrovnaní zohľadniť a z toho už žiadnu časť nežiadať.
mana3366
02.08.15,17:59
nie vsetko islo s jeho uctu ja som mu nedavala nic som iba majitelkou bytu polka je na moje meno
Mária27
02.08.15,18:04
V manželstve sa to počíta akože každý dáva polovicu, aj ked jeden zarába menej alebo nič. Asi si prispievala na domácnosť ...

Nárok je jedna vec - máš vlastne nárok na 1/2 hodnoty bytu, lebo on ti to vlastne daroval. S morálnym právom sa musíš vyrovnať sama.
mana3366
02.08.15,18:07
my sme neboli manzelia iba sme spolu zili.ved ked som na liste vlastnictva tak som aj ja majitelka bytu ale musi ma on vyplatit slebo nemusi kedze cely uver plati on s jeho uctu a ja som mu neprispievala polku na uver
Mária27
02.08.15,18:34
Už som ti to napísala:

Podľa zákonného práva máš nárok na 1/2 hodnoty bytu.

Podľa morálneho práva si zváž, sama - koľko budeš od neho žiadať aj s ohľadom na to, že ste (asi) videli spoločnú domácnosť - analogicky ako manželia.
Bezdôvodné obohatenie ti nemôže dokázať, lebo ti to dobrovolne sám dal zapísať.

Ak ťa nevyplatí , nezruší sa vám spoluvlastníctvo.
jar88
15.08.15,12:25
02.08.15 20:23 Pochváliť Mária27 Mária27
Oficiálne si spoluvlastníčkou a bez tvojho súhlasu sa to nezmení. Veď ty by si vlastne svoj podiel mohla aj predať (najprv ponúknuť spoluvlastníkovi). Musíte sa nejako dohodnúť a vyrovnať.
----------------------------------
Ale má aj ďalšiu možnosť.
Teraz je spoluvlastníčkou nesplatenej nehnuteľnosti a samozrejme aj so zástavným právom banky.
Pritom má zákonné právo výhradného vlastníctva a tak si môže dať návrh na súd, na rozdelenie nehnuteľnosti na dve časti vo výlučnom vlastníctve a časť ponechať v spoluvlastníctve.
misoft
15.08.15,12:49
@nana3366 - ako ti už bolo naznačené - máš nárok na 1/2 bytu (resp. hodnoty bytu). Právne. Ale sama píšeš, že to splácal on a ty si neprispela ani centom! A TY ešte chceš polovicu pre seba, alebo aby ti on zaplatil tú polovicu.
veronikasad
15.08.15,12:57
Kto je dlžnikom voči banke - len priatel, alebo obidvaja ? Aká bola hodnota nesplateného úveru pri rozchode ?
mana3366
15.08.15,16:18
na neho je cely uver
veronikasad
15.08.15,16:20
ty pracuješ, alebo si doma ? Máte spoločné dieťa ?
mana3366
18.08.15,17:00
na materskej som ano spolocne dieta