Zavrieť

Porady

Ako vyporiadať spoločný byt partnerov po rozchode

s byvalym priatelom sme mali byt napoly na katastri som vedena aj ja ako majitelka bytu ale uver plati on s jeho uctu mam narok na vyplatenie polky bytu?
Naposledy upravil Mária27 : 02.08.15 at 17:59
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Kto je dlžnikom voči banke - len priatel, alebo obidvaja ? Aká bola hodnota nesplateného úveru pri rozchode ?
mana3366 na neho je cely uver
veronikasad ty pracuješ, alebo si doma ? Máte spoločné dieťa ?
mana3366 na materskej som ano spolocne dieta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Oficiálne si spoluvlastníčkou a bez tvojho súhlasu sa to nezmení. Veď ty by si vlastne svoj podiel mohla aj predať (najprv ponúknuť spoluvlastníkovi). Musíte sa nejako dohodnúť a vyrovnať.

    Ak ste predtým viedli spoločnú domácnosť, prispievali ste spoločne aj na splácanie úveru podobne ako manželia. Teda z toho zaplateného počas spolužitia by si mohla dostať polovicu.
    Ak teraz pláca úver iba on sám, mala by si to pri vyrovnaní zohľadniť a z toho už žiadnu časť nežiadať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mana3366 nie vsetko islo s jeho uctu ja som mu nedavala nic som iba majitelkou bytu polka je na moje meno
    Mária27 V manželstve sa to počíta akože každý dáva polovicu, aj ked jeden zarába menej alebo nič. Asi si prispievala na domácnosť ...

    Nárok je jedna vec - máš vlastne nárok na 1/2 hodnoty bytu, lebo on ti to vlastne daroval. S morálnym právom sa musíš vyrovnať sama.
    mana3366 my sme neboli manzelia iba sme spolu zili.ved ked som na liste vlastnictva tak som aj ja majitelka bytu ale musi ma on vyplatit slebo nemusi kedze cely uver plati on s jeho uctu a ja som mu neprispievala polku na uver
    Mária27 Už som ti to napísala:

    Podľa zákonného práva máš nárok na 1/2 hodnoty bytu.

    Podľa morálneho práva si zváž, sama - koľko budeš od neho žiadať aj s ohľadom na to, že ste (asi) videli spoločnú domácnosť - analogicky ako manželia.
    Bezdôvodné obohatenie ti nemôže dokázať, lebo ti to dobrovolne sám dal zapísať.

    Ak ťa nevyplatí , nezruší sa vám spoluvlastníctvo.
    misoft @nana3366 - ako ti už bolo naznačené - máš nárok na 1/2 bytu (resp. hodnoty bytu). Právne. Ale sama píšeš, že to splácal on a ty si neprispela ani centom! A TY ešte chceš polovicu pre seba, alebo aby ti on zaplatil tú polovicu.
      zbaliť

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    02.08.15 20:23 Pochváliť Mária27 Mária27
    Oficiálne si spoluvlastníčkou a bez tvojho súhlasu sa to nezmení. Veď ty by si vlastne svoj podiel mohla aj predať (najprv ponúknuť spoluvlastníkovi). Musíte sa nejako dohodnúť a vyrovnať.
    ----------------------------------
    Ale má aj ďalšiu možnosť.
    Teraz je spoluvlastníčkou nesplatenej nehnuteľnosti a samozrejme aj so zástavným právom banky.
    Pritom má zákonné právo výhradného vlastníctva a tak si môže dať návrh na súd, na rozdelenie nehnuteľnosti na dve časti vo výlučnom vlastníctve a časť ponechať v spoluvlastníctve.

    Ako vyporiadať spoločný byt partnerov po rozchode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.