hest0
03.09.15,13:58
Dobry den,

poberam davku v hmotnej nudzi a prispevok na byvanie, a taktiez si odpracovavam 32 hodin v mieste bydliska.
Nedavno mi zomrel pribuzny a zdedil som po nom 1200€, ktore mi maju byt vyplatene do konca septembra.
(Avsak po zaplateni dlhov a inych akutnych vydajoch mi z tych penazi vela nezostane.)

Chcem sa teda spytat, ako to bude vplyvat na vyplacanie davky ked to nahlasim na urade. Pridem len o jednu davku alebo ma odhlasia z davok uplne?
Mate s tym niekto skusenosti?
Vopred dakujem za odpovede.
Mária27
07.09.15,11:28
posúvam
misoft
07.09.15,16:42
http://www.upsvar.sk/tn/socialne-veci-a-rodina/oddelenie-pomoci-v-hmotnej-nudzi/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=277934
No mám dojem, že dedičstvo sa započíta do príjmu.
Nie je totiž takáto možnosť uvedená vo výnimkách.
buchač
07.09.15,16:57
Možno pomôže
http://www.porada.sk/t199465-hmotna-nudza-a-odkupenie-mestskeho-bytu.html

------------------------------------------------------

Ale ja si myslím, že by sa nejak nemalo veľmi čo diať.
Ide o to, že ak vieš dokázať (v prípadnom preverovaní) tie svoje výdavky, tak by si nemal prísť o tie dávky.

Maximálne sa po 1-2 mesiaci budeš realizovať-žiadať o dávku po úradoch znova.
avalik
07.09.15,17:14
Radšej to konzultuj teraz s úradom, lebo si povinný do 8 dní oznámiť skutočnosti rozhodujúce na trvanie nároku na dávku v HN ... budeš sa vedieť aspoň zariadiť ako naložiť so zdedenými peniazmi. Zároveň sa na úrade opýtaj kedy opätovne si môžeš podať žiadosť o dávku v HN ak ti ju zastavia z dôvodu vyplatenia dedičstva.
hest0
22.10.15,12:31
Dakujem za rady.

Niekolko dni po obdrzani dedicstva (v polovici septembra) som to bol teda nahlasit na urad, a pani, ku ktorej chodim, bola prekvapena ze som to prisiel nahlasit, ze vraj sa s tym este nestretla, ale kedze to bolo oficialne v zaznamoch, tak by sa na to mohlo prist keby som to nenahlasil.
Bola sa poradit s nadriadenou, a vyriesilo sa to tak, ze som spisal cestne prehlasenie o dlhoch ktore som splatil, a zvysne peniaze som mal investovat na nejaku uzitocnu vec do domacnosti. Tak sme kupili radiatory a prislusenstvo k nim, blocek som odniesol na urad, kde si z neho spravili kopiu a opat som spisal cestne prehlasenie o minuti zvysnych penazi na tie radiatory. Cize som minul cele dedicstvo. No a tento tyzden v pondelok mi prisiel listok ako obvykle, na plnu sumu.

Dodavam to ak by to niekto potreboval.
avalik
22.10.15,13:11
takze to dobre dopadlo :) ... dopln to hore do otazky, aby to bolo hned na ociach ...
hest0
25.10.15,17:01
chcel som, ale nedovoluje mi to editovat/vylepsit otazku - permission denied
avalik
25.10.15,17:08
Aha, tak nevadi