marthez
09.09.15,19:35
Zdravím. Neviem kde alebo na koho sa mam obrátiť.Do pol roka som už dvakrát reklamovala tovar a pri druhej reklamácii predajca nedodržal 30 dňovú reklamačnú lehotu, na čo som mu ja poslala doporučený list vo veci Odstúpenie od kúpnej zmluvy. Žiadala som vrátenie peňazí no a on mi poslal poštou naspäť reklamovaný tovar. Na koho sa mám obrátiť? A ako postupovať ďalej? Tovar je ešte stále na pošte. Za vaše rady a odpovede ďakujem.
Tweety
09.09.15,17:41
misoft
09.09.15,17:46
Tweety
09.09.15,17:53
Tak ale podávanie podnetov je aj v mojom linku.
misoft
09.09.15,18:22
Nááá... šak je to ako značky... ty začiatok, ja uprostred, marthez koniec musí už nájsť....:D
marthez
09.09.15,20:52
Ďakujem našla som, podnet odoslaný :-)
marthez
06.11.15,20:42
pekný večer prajem....potrebujem naozaj poradiť čo ďalej...podnet na SOI som podala a netuším ako dlho môže trvať preverenie podnetu... čo ďalej...nemám ani mobil ani peniaze a predajca prestal komunikovať...ak niekto vie čo ďalej prosim o radu.
kopretinka
06.11.15,21:07
odpoveď žiadaj od obch.inšpekcie.
misoft
07.11.15,10:34
A keď ju budeš mať s vyjadrením, že predávajúci porušil zákon a odstúpenie od zmluvy je platné, vyzvi (písomne, doporučene) výzvu predávajúcemu na vrátenie peňazí. Ak sa nerozhýbe - potom na súd o vydanie platobného rozkazu. Ak ani potom nebude reagovať - exekúcia.
marthez
07.11.15,11:49
ďakujem za Vaše rady...myslela som, že je 64 dni na to kedy mi ma SOI ka poslať vyjadrenie, no dočítala som sa, že na preverenie podnetu nie je žiadna zákonná lehota...takže ak som to správne pochopila bez vyjadrenia od SOI ky, zatiaľ nemôžem ďalej konať..
marthez
11.12.15,19:36
Pekný večer prajem..opäť som tu a zas prosím o radu ako ďalej...SOI mi včera poslala predbežnú odpoveď na môj podnet:Vaše opakované podanie ( z 9 a 11 mesiaca) sme mali v úmysle prešetriť, ale podnikateľský subjekt sa nedostavil na šetrenie na Inšpektorát SOI v Košiciach.
Za marenie výkonu kontroly mu bude uložená sankcia.
Čo sa týka termínu na vybavenie Vašej reklamácie , tak z Vami predložených dokladov vyplýva, že predávajúci pravdepodobne dodržal lehotu na jej vybavenie. SOI v súvislosti s reklamáciami kontroluje iba formálny postup a tento pre nedostavenie sa podnikateľského subjektu nebolo možné prekontrolovať. ( medzitým sa spoločnosť, kde ste zakúpili výrobok a uplatnili reklamáciu premenovala -konateľ pán .... ju predal., IČO je však identické. Predmetný internetový obchod tiež už prevádzkuje iná spoločnosť).- dnes som sa s nimi telefonicky spojila ako je možné, že podľa nich reklamáciu dodržal a podľa Združenia práv spotrebiteľa nie...pre SOI je dôležitá pečiatka na pošte a nie doručenie výrobku....nejak sa nechcem zmieriť s pocitom že niekto podniká tak že zavádza a klame ľudí...a nie je mi ani jedno že som prišla o peniaze...ak niekto vie tak prosím o radu ako mám postupovať ďalej....veľmi pekne vopred ďakujem..
kopretinka
11.12.15,21:04
ty tvrdíš,že nedodržal 30dńovú lehotu,SOI tvrdí,že pravdepodobne dodržal,ale nikde si nenapísala dátumy,podľa ktorých by sme vedeli,kedy si reklamovala a kedy to bolo vybavené
marthez
11.12.15,21:34
21. 07. 2015 si prebral tovar, ktorý som mu zaslala na reklamáciu. 21. 08. 2015 mi kuriér doniesol zásielku, ktorú som už po konzultácii so združením spotrebiteľov neprevzala. Deň doručenia už bol 31. deň, keď vezmem do úvahy, že táto reklamačná lehota sa počíta až nasledujúci deň od jeho prebratia, t.j. 22. 07. 2015.
kopretinka
11.12.15,23:34
teraz píšeš o kuriérovi,predtým si písala,že tovar je stále na pošte....takže.....? ešte čo sa dozvieme? Zásielku si neprevzala,takže ani nevieš,čo v nej bolo,možno úplne nový mobil.
marthez
12.12.15,05:48
hm...na zamyslenie odpoveď...ja len slušne odpovedám na otázku, ktorá mi bola daná...žiadala som o radu a nehodlám tu písať román...som sklamaná, že som tu nenašla niekoho, kto by naozaj vedel poradiť...niekto sa tu pravdepodobne chodí zabávať po večeroch. asi by sa stránka mala premenovať...prajem pekný deň.
Dáša_
12.12.15,06:04
ako nedodržal 30 dňovú lehotu? neoznámil ti, že je telefon opravený? Alebo počítaš do 30 dní doručenie ku tebe?
mareko
12.12.15,06:22
Doplním moju skúsenosť. Podobne nedodržaný zákon a to vo viacerých bodoch. SOI si môj podnet prehadzuje ako horúci zemiak. Podané 5.8. v Žiline, odtiaľ to po viac ako mesiaci poslali do BA, odtiaľ po viac ako mesiaci naspäť do ŽA ...... subjekt je vraj už predvolaný na šetrenie na koniec januára s náhradným termínom polovica februára :( ...telefón nepoužiteľný, SOI to má na háku. Takže asi tak. Odpoveď na otázku je "Áno, môžu si v banánovej republike beztrestne porušovať zákon." Sú si toho vedomí a robia to cielene a bez obáv, že budú postihnutí. Na Slovensku je to tak. Takže odporúčam každému, vykašľať sa na SOI, lebo v konečnom dôsledku dá možno subjektu pokutu, ale nik nedonúti neseriózneho obchodníka, aby zákazníkovi vrátil peniaze alebo vymenil tovar. Jedine súd a to je na sto rokov :(
kopretinka
12.12.15,09:30
martez,ja sa len slušne pýtam,lebo tvoje informácie si odporujú a sú neúplné.Ale ak si myslíš,že sa zabávam,tvoja vec,viac sa zaujímať nebudem.
sosak
12.12.15,16:14
Ako to čítam, tak pochopil som to takto : Do pol roka sa ti druhý raz pokazil mobil. Poslala si ho na reklamáciu predajcovi, pričom si nepočkala na vyriešenie reklamácie reklamovaného tovaru - telefónu 30 dní a poslala si hneď predajcovi doporučený list vo veci Odstúpenie od kúpnej zmluvy.

-----------------------------------------


marthez : Žiadala som vrátenie peňazí no a on mi poslal poštou naspäť reklamovaný tovar.

-----------------------------------------

Myslím si, že hľadáš zámienku, ako neprebrať zásielku od predajcu, ktorý si podľa SOI splnil svoju zákonnú povinnosť voči spotrebiteľovi a to 30 dňovú lehotu vyriešenia reklamácie, pretože podstatná je pečiatka na pošte.

-----------------------------------------

marthez : kuriér doniesol zásielku, ktorú som už po konzultácii so združením spotrebiteľov neprevzala.

----------------------------------------

Podľa teba kuriér prišiel zo zásielkou na 31. deň reklamácie a pretože si konzultovala so združením spotrebiteľov tak si zásielku neprevzala, ale podľa SOI, pravdepodobne je v poriadku, podstatný je dátum podania na pošte.

Od začiatku, kedy si reklamovala druhý raz mobil si nechcela opravený mobil, ale peniaze.

Nemáš podľa mňa relevantný dôvod odstúpiť od kúpnej zmluvy, pretože predajca si splnil čo je podľa zákona na ochranu spotrebiteľov povinný.
misoft
13.12.15,11:20
marthez - zle počítaš. 21.7. prevzal servis, začiatok 22.8. reklamácie a opravy, 21.8. kuriér doručil k tebe, zo servisu istotne odoslané 20.8. Ty neprevzala, i keď doručený BOL! Žiadala si SOI o vyjadrenie - ale ani si NEPOČKALA, kým sa to vybaví. Nehnevaj sa, ale preštuduj si zákon poriadne! Žiadaš o zrušenie kúpnej zmluvy a vrátenie peňazí po DVOCH reklamáciach a s pochybným argumentom nedodržania lehoty.
marthez
13.12.15,20:43
Prajem pekný večer. Ďakujem za Vašu odpoveď a nedá mi nereagovať na Vaše obvinenie či naozaj nemám právo na vrátenie peňazí. Kupovala som nový mobil, podotýkam na stránke spoločnosti som klikla na NOVY MOBIL! Bol to vianočný darček, ktorý hneď po rozbalení bolo zjavné že nebol nový...nefungoval, tak som ho hneď 09. 01. prvý krát reklamovala. Na 30-ty deň mi bol doručený. Na záručnom protokole sa píše: Popisovaná závada sa prejavila, telefón spĺňa záručné podmienky, vada odstránená, ale na protokole chýbala pečiatka, podpis a dátum servisu.. no mobil bol v stave ako pred reklamáciou. Obrátila som sa na známej sestru, právničku, ktorá zistila, že sa jedná o maržový tovar, takže záruka je naň len 1 rok. Vzhľadom na to, že mobil ani po oprave nebolo možné použivať uplatnila som si právo na vrátenie peňazí a poslala som mu to poštou spolu aj s mobilom a príslušenstvom. Tuším má spotrebiteľ uplatniť si to právo, ak sa vada prejaví do 6 mesiacov od zakúpenia tovaru. No v našej krajine zjavne nie. Odpoveď mi prišla formou emailu, že v žiadnom prípade mi peniaze nevráti a berie to ako ďalšiu reklamáciu. Na 31-ty deň mi kuriér doniesol balík, vtedy som zavolala na ZSS, kde mi povedali, že balík nemám preberať, lebo je to už neskoro-keďže sa jedná o tovar, tak musí na 30-ty deň byť doručený prijímateľovi, čo v tomto prípade nebolo dodržané. Zaslali mi formulár, ktorý som hneď v ten deň doporučene poslala predajcovi. Odpovedal zase emailom, že on mi nič nevráti, že dodržal 30 dní. Na stránke GLS je uvedené, že balík doručia až nasledujúci deň s čím mal podľa ZSS on počítať a mňa to zaujímať nemusí. Opätovne som ho vyzvala, aby akceptoval môj doporučený list a on mi na to zaslal zásielku poštou. Zas po konzultácii so ZSS som ho neprevzala..Teraz už viem, že rozhoduje pečiatka na pošte, toto SOI zaujíma, ale dozvedela som sa aj to, že nie som jediná a on dostáva pokuty veľmi často. Od pani na SOI som sa dozvedela aj to, že táto firma naďalej funguje, no majiteľ to vraj stále, ak ma nejaký problém predá niekomu inému. Vraj má toho na svojom konte strašne veľa, že sa mám obrátiť na súd, ale ja som sa tu chcela len dozvedieť ako ma postupovať obyčajný človek, ktorý prišiel o peniaze a naletel niekomu tak neférovému.
marthez
13.12.15,20:45
ani neoznámil, ani nedoručil
fortunka
14.12.15,07:16
ja prvy krat pocujem o predvolaniach na SOI :D U Nas (mame eshop) hned klopu na dvere a kym nedosetria tak ich od nas nedostaneme ;) Tak neviem na co cakaju, aj ked nejakudobu to moze trvat kym sa k nim dostanu...K teme, podla mna termin dodrzal, tu ide len o to, ze pani chce peniaze spat a bodka. Skor by ma rozculilo keby som si kupila pouzivany telefon ako novy, predpokladam, ze mas potvrdenie o objednavke, kupnu zmluvu alebo nieco... malo by to tam byt zretelne uvedene.
Zduzenie spotrebitelov urobi z kazdeho podnikatela kriminalnika ;) Nic v zlom.
sosak
14.12.15,11:47
marthez : Bol to vianočný darček, ktorý hneď po rozbalení bolo zjavné že nebol nový...nefungoval,
-----------------------------------
Ak si kupovala v internetovom obchode, tak si mala po rozbalení a zistení, že telefón nie je nový a nefungoval, do 7 dní vrátiť bez udania dôvodu a predajca by ti musel vrátiť peniaze.
Na kieho čerta si namiesto vrátenia telefón reklamovala ?
mareko
14.12.15,16:20
;) .. nie len, že po pol roku "predvolajú" ale ihneď dajú aj "náhradný termín" ... v Žiline je to tak . Škoda energie a nervov :(
bettylou
18.12.15,03:02
o hlavu by som im ho otrieskala :D
mareko
18.12.15,07:35
Teraz už aj ja :D len som chvíľu naivne dúfala, že SOI aspoň občas pomôže spoterbiteľovi ... koľká naivita :D
jslancik
18.12.15,07:47
tvoje povedomie o problematike vracania tovaru, reklamáciách, a tak celkovo je na veľmi nízkej úrovni. Píšeš piate cez deviate, nechápeš tomu ani po jasnom vysvetlení viacerými stranami. Tvoje konanie postráda systém a logiku.
čo si narozprávala ZSS? keď "zabudli", že dôležitá je pečiatka? ty si si určite húdla svoje a nechali ťa, nech si spravíš, ako chceš, keď si najmúdrejšia.
misoft
18.12.15,08:39
Žiaľ - SOI je skoro bezzubá..... taký je zákon.... oni len dohliadajú na to, či nebol porušený zákon v prípade reklamácií a za to udelia pokuty (smiešne "vysoké" - často 100€ pri tovare 1000€ a viac) predajcovi, kupujúci dostane len lajstro o porušení zákona zo strany predajcu, ale škodu si musí vymáhať sám súdne....
martinetto
12.01.16,12:16
Reklamácia musí byť vybavená do 30 dní, avšak lehota je zachovaná ak predávajúci pošle tovar alebo oznámenie o reklamácii na 30 deň a teda táto zásielka bude doručená na 31. deň, ale predávajúci reklamáciu vybavil VČAS. A to že niečo v krajine nefunguje, dovolím si oponovať. Spotrebiteľ má právo vrátiť tovar do 14 dní odo dňa prevzatia. A toto je lehota vo všetkých štátoch EU.