METTALL
12.12.15,09:51
Môže invalid 70% postihnutia pracovať na zmluvu na skrátenú prac.dobu v chránenej dielni,bez postihnutia odobrania plnej invalidity?

Mám možnosť sa zamestnať na skrátenú prac. dobu so 70% postihnutím,bez toho,aby mi odobrali invalidný dôchodok? Ide o prácu na parkovisku cca 2h.Ide o hrubé upratanie parkoviska a kontrola automatického zariadenia,platobnej stanice a rámp.Je od majiteľa ponuka,akoby chránenej dielne pre postihnutých. Ako mám postupovať,mám sa prihlásiť na úrade práce a ako ďalej postupovať,keď je to možné,aby som nestratil 70% postihnutie.Nakoľko moja diagnóza je F33-1 stredne ťažká,až ťažká depresia,som ambulantne liečený psychiatrom a lekárka mi hovorila,že bola by to pre mňa výborná duševná a pracovná terapia,stretávate ľudí,máte možnosť komunikácie s nimi.Mohli by ste mi poradiť? Ďakujem pekne. METTALL
Dáša_
12.12.15,08:59
pri invalidnom dôchodku nie je práca obmedzená. Ani zárobok. Je to len na tebe.
METTALL
12.12.15,09:05
ďakujem,len neviem postup,ako to má zrealizovať,mám sa prihlásiť na ÚP a zamestnávateľ si ma má vyžiadať?
kopretinka
12.12.15,09:26
Nie si nijako obmedzený na zárobku,môžeš pracovať toľko,koľko vládzeš a koľko ti zamestnávateľ umožní.
Ak máš ponuku na zamestnanie,tak ti netreba nič iné,iba podpísať zmluvu so zamestnávateľom a dať mu potvrdenie o poberaní ID,suma ID ho nemusí zaujímať,ani nie si povinný mu oznamovať,aký máš dôchodok.
marekpm
12.12.15,09:31
Áno, potrebuješ byť prihlásený na UPSVAR minimálne jeden mesiac, aby mohol zamestnávateľ na teba dostať príspevok ostatné ohľadom nástupu a pracovnej zmluvy, by mal zariadiť zamestnávateľ podľa podmienok UPSVAR
Katy a R
12.12.15,09:32
Ak si dostal ponuku práce a ty sa cítiš, že to zvládneš - tak to jednoducho využi. (nie každý má takéto šťastie;))
Čo všetko ti bude treba doložiť - to ti povie (upresní) zamestnávateľ - napr doklad o vzdelaní, OP, preukaz ŤZP ...... a iné?
len - že načo taká anketa ? vari ti niekto bráni zamestnať sa?
mareko
12.12.15,12:46
"bola by to pre mňa výborná duševná a pracovná terapia" ... určite môžeš, nakoľko ti to odporúča aj lekár
alaya1
12.12.15,15:25
Ty mas na depresiu 70% ? Na tuto Dg nemozes mat 70% invaliditu. Musis mat aj pridruzene Dg. Tazky stupen depresie je 60% a ludia s tymto stupnom nie su schopni pracovat ani na skrateny uvazok a ani sa im to neodporuca ked su v terapii. Pripadne to mas vybavene, lebo legalne tazko tie percenta. Nieco tu nesedi.
Katy a R
12.12.15,15:38
predsa nepotrebujeme presné info o zdravotnom stave - dokonca zo zadania ani nie je jasné, či ide o % zdr. postihnutia, alebo o % zníženia schopnosti pracovať. Ale ak si nájde zamestnávateľa - čo ho zamestná a sám cíti sa na to - treba využiť (nič mu nebráni) ... možno sa aj zdravotný stav zlepší .... ???
alaya1
12.12.15,16:42
ludia v tazkom stupni depresie nie su schopni pracovat, su na ID, ci DPN,preto moja pripomienka v vyske invalidity, nakolko nepise o TZP, boji sa o peniaze. Anketa je velmi zvlastne formulovana, no, myslim si o tom svoje....mam mnoho pacientov, kde aj s tazkou depresiou a pridruzenymi Dg vymozu jedine max.50%. A tento pan nebol ani hositalizacne lieceny. .Myslim, ze vie, co obnasa DG- tazka depresia, preto sa obava, ze ak zacne pracovat, budu uvazovat o znizeni %, co je aj mozne.
METTALL
12.12.15,17:30
Vďaka Marek!
METTALL
12.12.15,17:43
Máš úplnú pravdu Katy a R,neviem pre koho by som sa mal zmieňovať o ďalších diagnózach,ktoré mi prekážajú vykonávať prácu na 100%,hýbať sa môžem,hoci pomaly a takúto prácu poznám,aspoň počítačovým zariadeniam a stretnutia s ľuďmi,pri slušnom chovaní,mi pomáha aspoň trochu zabúdať na ťažkosti.Ďakujem Ti pekne výstižné zhodnotenie mojej situácie. Prajem Ti všetko naj..!!!
alaya1
12.12.15,18:20
ak chces pracovat v CHD tak tam musis uvadzat, ake Dg mas, takze to vobec nie je jedno, ked si tu uviedol jednu a k nej 70% postihnutie!.Pri psychozach sa skuma, ci je clovek schopny vykonavat pracu v CHD!:
kopretinka
12.12.15,21:07
a neužitočné je za čo?