ivana ivana
04.01.16,16:50
Dobrý večer ja som podnikateľ a brala som dotaciu od úradu práce okolo 4400 eur a mala by som podnikať 3 roky podľa nového. Bohužiaľ sa mi veľmi nedarí bolo by možne zrušiť prevadzku ktorú mám ale naďalej mať živnosť napríklad na niečo iné. Musela by som aj s tom prípade vrátiť upsvar dotaciu?? A ak by som uplne zrušila živnosť viem si vypočíťať koľko by som musela vrátiť upsvar. Brala som dotaciu máj 2014. Ďakujem za skorú odpoveď.
avalik
04.01.16,16:04
Pozri sa do zmluvy s uradom.

Doplnenie:

5/2004 Z. z.
Zákon o službách zamestnanosti

§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

(6) Dohoda o poskytnutí príspevku podľa odseku 3 obsahuje
...
g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
...

(8) Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky, je povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval samostatnú zárobkovú činnosť; to sa nevzťahuje na občana, ktorý prestal prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c) alebo z dôvodu úmrtia. Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c), je povinný preukázať úradu čerpanie príspevku a vrátiť úradu nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku.
ivana ivana
04.01.16,16:21
to je odpoved ... do zluvy som sa pozrela bohuzial takeho veci sa tam nepisu.... asi keby som to tam nasla nepisem tu takuto otazku...
Anika61
04.01.16,16:49
Tak zodvihni telefon a opýtaj sa na ÚPSVaR:-) :-) :-)
avalik
04.01.16,16:49
mozno by si mala pozornejsie citat ;) ... doplnila som odpoved
Anika61
04.01.16,16:56
Ivanka veď ti radíme-len tebe sa to akosi nepáči-teda avalik ti poradila dobre
avalik
04.01.16,16:57
No hlavne, ze ty si mudra
mzdarka renca
04.01.16,16:58
okolo 4400:36 mesiacov x počet mesiacov nepodnikania (SZČO)= výsledná suma na vrátenie. ...... ved je to v príspevku od avalik, len čítať treba
ivana ivana
04.01.16,16:59
ja som napriklad myslela ze keby mal stym niekto skusenost napisal by mi niečo konkretnejsie ˇale dakujem :) mzdarka renca dakujem :)
ivana ivana
04.01.16,17:08
prepac dakujem..
Anik
04.01.16,17:43
Dotácia Ti bola priznaná na určitý predmet podnikania a teda by sa nedalo použiť ju na prevádzkovanie inej živnosti - bralo by sa to ako porušenie zmluvy.
Predpokladám, že si ju vyčerpala zatiaľ v súlade s podnikateľským zámerom - v tom prípade by si vracala pomernú časť dotácie zodpovedajúcu počtu dní od skutočného ukončenia prev. živnosti do posledného dňa 3 ročného prevádzkovania SZĆ.
V lehote do 30 kalendárnych dní od doručenia výzvy na vrátenie fin. prostriedkov ak sa s úradom nedohodneš inak.
Predpokladám, že v máji 2015 si dostala druhú pomernú časť dotácie a teda, že z prvej bolo nakúpené to čo malo byť.
Ináč aj keď je zmluva dodržaná napr. na tých 36 mesiacov, ale všetky prostriedky neboli vyčerpané tak SZČ spis ide ihneď na kontrolu a po vyčíslení nedoplatku musí nevyčerpanú dotáciu vrátiť.

Čo sa týka prihlásenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie platí
§34 ods.14) písm. g) zákona o službách zamestnanosti
- (14) Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý
g) nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 ods. 1 alebo § 57 ods. 1, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok podľa § 49 alebo § 57, a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia tejto povinnosti; to neplatí, ak občan vrátil pomernú časť poskytnutého príspevku, alebo nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku
ivana ivana
04.01.16,17:48
Dotacia je uz vycerpana samozrejme nato naco aj byt mala. Mam aj potrebne doklady k tomu cize s tym problem nebude.Preto rozmyslam ci sa mi oplati vydrzat alebo to zrusit.
Anik
04.01.16,17:59
jednoznačne vydržať, alebo budeš musieť vrátiť
pomernú časť
jslancik
04.01.16,18:55
si spočítaj, či zaplatíš viac na odvodoch do poisťovní, alebo za vrátenie cca tretiny dotácie.
ivana ivana
04.01.16,19:26
A je pravda ze potom sa nebudem moct zaregistrovat na urad prace?? Nevies? :-)
Tweety
04.01.16,19:27
Ak si neplatila poistenie v nezamestnanosti, tak nie.
ivana ivana
04.01.16,19:29
Predtym som nepracovala stihla som iba studovat :-)
avalik
04.01.16,19:30
Staci pozriet do zakona - § 34 ods. 14 pism g)
ivana ivana
04.01.16,19:31
Avalik ty si taky dobry v tym zakonoch :-) ty vies vsak?? :-)
avalik
04.01.16,19:33
Tweety, platenie poistenia v nezamestnanosti sa neskuma na ucely zaradenia do evidencie uchadzacov o zamestnanie. Naopak pre narok na davku v nezamestnanosti je zaradenie do evidencie nezamestnanych jednou z podmienok.
avalik
04.01.16,19:36
ivana ivana, v mojej odpovedi mas cislo a nazov zakona ... staci zadat do googla a precitat si uvedeny paragraf ... a tiez si precitaj etiketu porady - dole na stranke
Anik
04.01.16,20:38
prekopírovala som ten §34 ods.14 písm. g do príspevku a až potom som si prečítala, že si šikovnejšia a už si ho ivana mohla aj nájsť.