Zavrieť

Porady

Ak zruším živnosť počas troch rokov ak som brala dotáciu koľko budem musieť vrátiť??

Dobrý večer ja som podnikateľ a brala som dotaciu od úradu práce okolo 4400 eur a mala by som podnikať 3 roky podľa nového. Bohužiaľ sa mi veľmi nedarí bolo by možne zrušiť prevadzku ktorú mám ale naďalej mať živnosť napríklad na niečo iné. Musela by som aj s tom prípade vrátiť upsvar dotaciu?? A ak by som uplne zrušila živnosť viem si vypočíťať koľko by som musela vrátiť upsvar. Brala som dotaciu máj 2014. Ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Pozri sa do zmluvy s uradom.

    Doplnenie:

    5/2004 Z. z.
    Zákon o službách zamestnanosti

    § 49
    Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

    (6) Dohoda o poskytnutí príspevku podľa odseku 3 obsahuje
    ...
    g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
    ...

    (8) Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky, je povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval samostatnú zárobkovú činnosť; to sa nevzťahuje na občana, ktorý prestal prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c) alebo z dôvodu úmrtia. Občan, ktorému bol poskytnutý príspevok a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej tri roky zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19 ods. 1 písm. c), je povinný preukázať úradu čerpanie príspevku a vrátiť úradu nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku.
    Naposledy upravil avalik : 04.01.16 at 16:45
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivana ivana to je odpoved ... do zluvy som sa pozrela bohuzial takeho veci sa tam nepisu.... asi keby som to tam nasla nepisem tu takuto otazku...
    Anika61 Tak zodvihni telefon a opýtaj sa na ÚPSVaR:-) :-) :-)
    avalik mozno by si mala pozornejsie citat ... doplnila som odpoved
    Anika61 Ivanka veď ti radíme-len tebe sa to akosi nepáči-teda avalik ti poradila dobre
    avalik No hlavne, ze ty si mudra
    mzdarka renca okolo 4400:36 mesiacov x počet mesiacov nepodnikania (SZČO)= výsledná suma na vrátenie. ...... ved je to v príspevku od avalik, len čítať treba
    ivana ivana ja som napriklad myslela ze keby mal stym niekto skusenost napisal by mi niečo konkretnejsie ˇale dakujem mzdarka renca dakujem
    ivana ivana prepac dakujem..
      zbaliť

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Dotácia Ti bola priznaná na určitý predmet podnikania a teda by sa nedalo použiť ju na prevádzkovanie inej živnosti - bralo by sa to ako porušenie zmluvy.
    Predpokladám, že si ju vyčerpala zatiaľ v súlade s podnikateľským zámerom - v tom prípade by si vracala pomernú časť dotácie zodpovedajúcu počtu dní od skutočného ukončenia prev. živnosti do posledného dňa 3 ročného prevádzkovania SZĆ.
    V lehote do 30 kalendárnych dní od doručenia výzvy na vrátenie fin. prostriedkov ak sa s úradom nedohodneš inak.
    Predpokladám, že v máji 2015 si dostala druhú pomernú časť dotácie a teda, že z prvej bolo nakúpené to čo malo byť.
    Ináč aj keď je zmluva dodržaná napr. na tých 36 mesiacov, ale všetky prostriedky neboli vyčerpané tak SZČ spis ide ihneď na kontrolu a po vyčíslení nedoplatku musí nevyčerpanú dotáciu vrátiť.

    Čo sa týka prihlásenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie platí
    §34 ods.14) písm. g) zákona o službách zamestnanosti
    - (14) Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý
    g) nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť podľa § 49 ods. 1 alebo § 57 ods. 1, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok podľa § 49 alebo § 57, a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia tejto povinnosti; to neplatí, ak občan vrátil pomernú časť poskytnutého príspevku, alebo nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku
    Naposledy upravil Anik : 04.01.16 at 20:34
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivana ivana Dotacia je uz vycerpana samozrejme nato naco aj byt mala. Mam aj potrebne doklady k tomu cize s tym problem nebude.Preto rozmyslam ci sa mi oplati vydrzat alebo to zrusit.
    Anik jednoznačne vydržať, alebo budeš musieť vrátiť
    pomernú časť
    jslancik si spočítaj, či zaplatíš viac na odvodoch do poisťovní, alebo za vrátenie cca tretiny dotácie.
    ivana ivana A je pravda ze potom sa nebudem moct zaregistrovat na urad prace?? Nevies? :-)
    Tweety Ak si neplatila poistenie v nezamestnanosti, tak nie.
    ivana ivana Predtym som nepracovala stihla som iba studovat :-)
    avalik Staci pozriet do zakona - § 34 ods. 14 pism g)
    ivana ivana Avalik ty si taky dobry v tym zakonoch :-) ty vies vsak?? :-)
    avalik Tweety, platenie poistenia v nezamestnanosti sa neskuma na ucely zaradenia do evidencie uchadzacov o zamestnanie. Naopak pre narok na davku v nezamestnanosti je zaradenie do evidencie nezamestnanych jednou z podmienok.
    avalik ivana ivana, v mojej odpovedi mas cislo a nazov zakona ... staci zadat do googla a precitat si uvedeny paragraf ... a tiez si precitaj etiketu porady - dole na stranke
    Anik prekopírovala som ten §34 ods.14 písm. g do príspevku a až potom som si prečítala, že si šikovnejšia a už si ho ivana mohla aj nájsť.
      zbaliť

    Ak zruším živnosť počas troch rokov ak som brala dotáciu koľko budem musieť vrátiť??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.