liluska1506
11.01.16,06:57
ako mam postupovať, mám na starosti apartmány na chopku a v storno podmienkach máme napísane, ,, Ak zrušíte alebo zmeníte rezerváciu do 7 dní pred dátumom príchodu, nebude účtovaný žiadny poplatok.Ak zrušíte alebo zmeníte rezerváciu neskôr alebo sa nedostavíte, bude vám účtovaná celková cena rezervácie.,, hostia zrušili rezerváciu 2 dni pred nástupom do ubytovania. Napísala som im e-mail, aby to uhradili do 14 dní od doručenia e-mailu, ale zatiaľ nič ako mam potom ďalej postupovať?
misoft
11.01.16,06:04
Nuž - ťaháš za kratší koniec....nijako....
Ak nedali zálohu za rezerváciu, len e-mailom, telefonicky, písomne rezervovali a potom zrušili.... nemáš nič, čím by si ich "pritlačila".
Ak sa to vezme, de facto škodu nespôsobili - tie apartmány sú voľné a môžu sa ponúkať ďalším zákazníkom, turistom....
Právnik by určite našiel nejaký § - ale hosťa nijako nedonútiš, aby ti platil za to, že zrušil rezerváciu... navyše ak žiadnu protihodnotu nedostal.... ak by sa naopak obuli do toho zákazníci - hotel by mal problémy - vraví sa tomu neoprávnené obohatenie - zoberie hotel peniaze v plnej výške za niečo, čo neponukol, nevydal (službu ubytovania)....
taiko
11.01.16,06:11
No ja mam iny nazor. Keby to tak bolo, vsetky hotely by mali na krku sudy. Platenie plnej sumy pri neodobrati sluzby ( nedostaveni sa ) je uplne standardna vec. Ved predsa, ked si niekto nieco zarezervuje, tak to nenukam inym, ktori by to mozno chceli a tak mi ujde zisk z tych izieb
Co vsak standardne nie je je ta lehota 7 dni, to je strasne dlho. Aj ked ja som uz zazil slovenskeho podnikatela co mal lehotu 14 dni, ba dokonca jeden chcel platit vopred. Na druhej strane sa ale pri ignorantntstve a chrapunstve niektorych nasich spoluobcanov ani nedivim
jslancik
11.01.16,06:18
Cez booking.com sa platia bezne zalohy vopred a zavislosti na predstihu storna sa vracia iba cast, pripadne nic. To su normalne podmienky.
BXLmiami
11.01.16,06:20
štandardná na západe.
misoft
11.01.16,06:24
Vieš - toto sú podmienky ubytovacieho zariadenia, ale nemajú nikde oporu v zákone.
Pokiaľ by sa to napr. stalo v inom cestovnom ruchu, napr. tam, kde sa platí ešte za stravu, dopravu, letenky a pod, teda za náklady, ktoré s rezerváciou boli vynaložené - tak potom hej, pretože škoda vznikla. Ale takto, že niekto si objedná izbu, potom odvolá - aká škoda vznikla? Izba je na mieste, pripravená, príde iný hosť a môže sa použiť.
Toto je ticho tolerované, ale keby sa do toho obuli právnici - hneď by sa to otočilo.
Keď si to zoberieš materialisticky: pôvodný hosť nepríde, zaplatí storno poplatok napr. 500€ - hotel ich má. Ale má i voľnú izbu! Príde hosť a do tej izby ho ubytuje a nechá si opäť zaplatiť za tú ISTÚ izbu ďalších 500€ - teda za izbu má dvojnásobne zaplatené.... nie je to náhodou obohatenie? Pretože tým prvým (čo to odvolali) predsa nič nedal, ale peniaze zobral...) tr.zákon §226 - inak formulácia: plnenie z právneho dôvodu, ktorý odpadol.... by ti to pripomenul.
http://www.najpravo.sk/slovnik/b/bezdovodne-obohatenie.html
taiko
11.01.16,06:32
no ja pravnik nie som, ale podla mna su vseobecne obchodne podmienky sucastou zmluvy, ktora sa rezervaciou uzatvara.

Vies si predstavit, ze si objednas auto ( uplne obycajne v standardnej vybave ) a potom ho neodoberies? Vsak podla Tvojej interpretacie sa nic nedeje, vsak auto existuje a automobilka ho moze predat inemu zakaznikovi. Tu vsak nie je predmetom zmluvy auto, ci izba samotna, ale jej prenajom, ktory "plana" rezervacia moze znemoznit, ergo sa tym sposobi skoda hotelu.
misoft
11.01.16,06:43
Pri veciach na objednávku - ak sa čo i len jeden parameter zmení od štandardu - vtedy je nárok na náhradu, pretože sa to vyrobilo pre konkrétny účel...
Ale auto, ktoré si objednáš v automobilke v štandardnej výbave (ako ostatné) - automobilka ho predsa môže predať inému, bez toho, aby si nechala zaplatiť ešte raz.
A keď sme pri tých autách.... ja som si (dávnejšie) tiež objednal priamo u výrobcu (Ml.Boleslav) Škodovku 105L, ale mal som špecifikácie: podvozková skupina Š105, motor Š105, karoséria Š130, prístrojové vybavenie Š130, interiér Š130 - ak vy som neprevzal - cáloval by som, pretože potom by to nemohli predať akí ako Š105, ani ako Š130...
Ale keby som si objednal Š105L tak, ako sa vyrába bežne, neplatil by som, pretože v štandardnej zostave by sa predala normálne.
bjuty smis
11.01.16,08:19
misoft, čo ked si chcel tú izbu objednať další hostia, ale recepčná ich odmietla, že majú obsadené ??

to máš jasný ušlý zisk vinou zákazníka, ktorý a odhlásil na poslednú chvílu
BXLmiami
11.01.16,08:28
Ušlý zisk.A tak je to aj u lekára,kozmetičky,kaderníčky.....
kopretinka
11.01.16,09:04
snáď si nemyslíš,že ti to dodatočne zaplatia?? :D :D :D
Boli by hlúpi.....
Je to tvoja vina,máš zlé všeobecné zmluvné podmienky.Pozrel si si niekedy,ako to majú vyriešené iné ubytovacie zariadenia?Nie? Tak čo tu potom plačeš.
http://www.vilaemma.sk/sk/storno-podmienky
http://www.druzbahotel.sk/i/pdf/rez-plat-podm-ZS-2016-str-sk.jpg
http://www.adriagate.com/Chorvatsko-sk/O-nas/Vseobecne-podmienky
http://www.philinn.com/sk/cennik
kopretinka
11.01.16,09:05
na tvojom mieste by som odpoveď vymazala,a neoháńala sa neoprávneným obohatením.Všeobecné obchodné podmienky ti nič nehovoria?ušlý zisk nič?google nič?
taiko
11.01.16,09:47
mozno ich nema zle stanovene, mozno sa len spolahla, ze ludia su normalni a seriozni a len natrafila na debilov.
Isto sa teraz uz pouci a bude pri rezervacii vyzadovat zalohu popripade cislo kreditnej karty, ktoru bude depozitovat.
taiko
11.01.16,09:51
Daj svoje obchodne a vseobecne podmienky preskumat pravnikovi a zisti, ci ich hostia neporusili a nasledne, ci su moznosti ako tie peniaze od nich vymoct.
dmc
11.01.16,10:10
A co vlastne porusili?????

Mate uvedene v podmienkach ze ak zrusia rezervaciu DO 7 dni pred prichodom nebude uctovany ziadny poplatok. Podla toho to spravili DO 7 dni...cize 2 dni.....to je DO 7 dni.

Ja viem ako ste to mysleli...ale napisane je to zle.
kn-alka
11.01.16,10:12
máš to pomýlené: zrušenie do dátumu 7 dní od príchodu je bezplatné, t.j. týždeň pred príchodom. Oni zrušili 2 dni pred príchodom
dmc
11.01.16,10:15
zrusili to do 7 dni pred prichodom......... zrusili.

malo to byt napisane..zrusenie objednavky 7 dni pred nastupom a kratsie bude spoplatnene... ale nie zrusenie do 7 dni je bezplatne
dmc
11.01.16,10:18
staci sa pozriet na tie odkazy ostatnych hotelov..... tam to maju uvedene jasne a zrozumitelne
Consultix
11.01.16,10:25
Pokial informacie o stornopoplatkoch splnali nalezitosti obchodnych podmienok a zakaznici sa s tymito podmienkami preukazatelne oboznamili (odklikli suhlas, potvrdili objednavku a pod.) pre uskutocnenim rezervacie, tak stornopoplatok je pravne narokovatelny.
Neviem o aku sumu sa jedna, ale treba zvazit, ci takyto krok (zaloba o zaplatenie zmluvnej pokuty) nebude mat za nasledok negativnu reklamu (kedze zijeme v silnej dobe silnych socialnych sieti). Na druhej strane je treba chapat aj pohlad prevadzkovatela, ktory ma vypadok prijmov a k najdeniu nahrady 2 dni pred terminom chce aj troch stastia.
Mam na toto take prirovnanie: Ak si kupis chlieb, ale ani si z neho neodkorjis, nemozes o tri dni sa vraot do obchodu, ze Ty ho nechces. Takze ten stornopoplatok je v rozumnej miere opodstatneny - stavaju sa totiz situacie, ked to klient nerusi zo svojvole...
kopretinka
11.01.16,10:40
tai,nikto nikde sa nespolieha na to,že ľudia sú seriozni,lebo nie sú.Na toto sa spoliehať.......hm....
taiko
11.01.16,10:43
ja sa najprv spolieham, lebo len tak sa to moze zlepsit.
Nuz a ked ma niekto sklame, ci oklame, tak potom sa uz na neho nespolieham. :)
Na Slovensku veru prestava byt clovek clovekom.