mmartin17
12.01.16,13:22
Zdravim. Mám otázku, zdedil som po nebohom 1/4 z bytu. Ďalšiu 1/4 vlastní sestra a zvyšnu 1/2 tiež niekto z rodiny. ALE, nakolko byt neobývam už viac ako 4 roky, ani neplánujem nijak využívať, písomne som požiadal o vyplatenie spolumajitelov bytu, nakolko oni v byte bývaju, aby ma vyplatili istou sumou, samozrejme ktorá je vzhladom na stav a trhovu hodnotu primeraná. Požiadal som tak písomne už dva krát, žiadna odpoveď, bol som za právnikom, ten im poslal tiež dva krát návrh na mimosudne vysporiadanie a tiež bez reakcie /raz bola odpoveď že nesúhlasia, druhý krát nič/. Na polícii su už dva záznamy o tom že mi bránili prístup do bytu, v oboch prípadoch si vymenili zámky bez mojho suhlasu. Celu vec som cez právnika posunul k súdu...
Myslíte že súd rozhodne aby ma vyplatili z mojej 1/4 hodnoty alebo to súd zamietne? na sud sa čaka už dva mesiace a nič..dakujem
Mária27
12.01.16,12:43
Asi si podal na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlasníctva. Na vytýčenie pojednávania môžeš čakať aj rok - u nás je to bežné. Súd by ti však mal vyhovieť.

Okrem vyplatenia žiadaj, aby ti platili za užívanie tvojej časti nehnuteľnosti (akoby nájomné), a to aj tri roky dozadu (odkedy podáš na súde). Podaj to čím skôr, lebo sa to premlčuje po mesiacoch.

Prikladám ti judikáty, z ktorých vyplýva, že máš právo na poskytnutie zodpovedajúcej náhrady vo forme peňažného plnenia. Toto právo je nepochybne majetkovej povahy, ktoré sa premlčuje v trojročnej všeobecnej premlčacej dobe podľa § 101 OZ.
mmartin17
14.01.16,11:54
Dakujem za odpoved. A nevieš mi náhodou povedať že kolko by som mohol od nich žiadať? jedna sa o 3izbovy byt, zda sa mi že 79m2 a čas v ktorom byte nebyvam je asi 4 roky... tak isto som do žaloby dal navrh aby mi žalovane zaplatili právnika a sudne trovy, nakolko sa nechceli dohodnuť mimosudne ani so mnou, ani s pravnikom...
Mária27
14.01.16,12:51
zisti, koľko sa tam berie nájomné bez energií za taký byt a vydel 4 - tvoja je 1/4