Zavrieť

Porady

vysporiadanie majetku po dedičstve

Zdravim. Mám otázku, zdedil som po nebohom 1/4 z bytu. Ďalšiu 1/4 vlastní sestra a zvyšnu 1/2 tiež niekto z rodiny. ALE, nakolko byt neobývam už viac ako 4 roky, ani neplánujem nijak využívať, písomne som požiadal o vyplatenie spolumajitelov bytu, nakolko oni v byte bývaju, aby ma vyplatili istou sumou, samozrejme ktorá je vzhladom na stav a trhovu hodnotu primeraná. Požiadal som tak písomne už dva krát, žiadna odpoveď, bol som za právnikom, ten im poslal tiež dva krát návrh na mimosudne vysporiadanie a tiež bez reakcie /raz bola odpoveď že nesúhlasia, druhý krát nič/. Na polícii su už dva záznamy o tom že mi bránili prístup do bytu, v oboch prípadoch si vymenili zámky bez mojho suhlasu. Celu vec som cez právnika posunul k súdu...
Myslíte že súd rozhodne aby ma vyplatili z mojej 1/4 hodnoty alebo to súd zamietne? na sud sa čaka už dva mesiace a nič..dakujem
Naposledy upravil ivka70 : 12.01.16 at 12:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Asi si podal na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlasníctva. Na vytýčenie pojednávania môžeš čakať aj rok - u nás je to bežné. Súd by ti však mal vyhovieť.

    Okrem vyplatenia žiadaj, aby ti platili za užívanie tvojej časti nehnuteľnosti (akoby nájomné), a to aj tri roky dozadu (odkedy podáš na súde). Podaj to čím skôr, lebo sa to premlčuje po mesiacoch.

    Prikladám ti judikáty, z ktorých vyplýva, že máš právo na poskytnutie zodpovedajúcej náhrady vo forme peňažného plnenia. Toto právo je nepochybne majetkovej povahy, ktoré sa premlčuje v trojročnej všeobecnej premlčacej dobe podľa § 101 OZ.
    mmartin17 Dakujem za odpoved. A nevieš mi náhodou povedať že kolko by som mohol od nich žiadať? jedna sa o 3izbovy byt, zda sa mi že 79m2 a čas v ktorom byte nebyvam je asi 4 roky... tak isto som do žaloby dal navrh aby mi žalovane zaplatili právnika a sudne trovy, nakolko sa nechceli dohodnuť mimosudne ani so mnou, ani s pravnikom...
    Mária27 zisti, koľko sa tam berie nájomné bez energií za taký byt a vydel 4 - tvoja je 1/4

    vysporiadanie majetku po dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.